racer

WD Passport Essential 320GB Review

Recommended Posts

Σήμερα παρέλαβα αυτόν τον δίσκο και είπα να κάνω ένα reviewδάκι :P

Φωτογραφίες από τη συσκευασία (γιατί πρέπει να είναι τόσο δύσκολη στο άνοιγμα? :mad:):

100_3730copy.jpg

100_3736copy.jpg

100_3732copy.jpg

Περιεχόμενα:

-Άσπρο USB καλώδιο

-Οδηγός γρήγορης εκκίνησης

-Χαρτί εγγύησης

-Και φυσικά, ο σκληρός

100_3739copy.jpg

Ο σκληρός:

100_3743copy.jpg

100_3745copy.jpg

100_3748copy.jpg

100_3749copy.jpg

100_3751copy.jpg

Ο Essential και ο Passport:

100_3753copy.jpg

Ο Essential έχει ελαφρά μεγαλύτερο πάχος

100_3760copy.jpg

Up and running :D :

100_3770copy.jpg

100_3762copy.jpg

Η σειρά Essential είναι διαθέσιμη σε 11 χρώματα και σε χωρητικότητες 120, 160, 250 και 320GB

Ο δίσκος αγοράστηκε προς 97? από το e-shop :tw:

WD Website

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος racer, πολύ όμορφες φωτό! Μερικές είναι πραγματικά πολύ καλές, είναι και minimal ο δίσκος και βγαίνει κουκλί.

Ωραίος man :T:

Για πες μου για το δίσκο τώρα, έχει κάποιο πρόγραμμα που κάνει autorun κάθε φορά που τον βάζεις σε κάποιο PC (όπως έχουν οι Seagate π.χ.)?

Είναι αθόρυβος?

Κανά νουμεράκι από hdtach μπορείς να δώσεις?

:D

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντελώς αθόρυβος. Ακόμα και με το αυτί πάνω του, ίσα που ακούγεται.

Έχει μέσα κάποια προγραμματάκια και κακώς που δεν ανέβασα SS

5.jpg

6.jpg

Δε σε αναγκάζει να τρέξεις κάποιο πρόγραμμα, μπαίνεις κανονικά στα αρχεία από τον Explorer (δεν ξέρω πώς είναι οι θαλασσινές πύλες.. :D)

HD Tach? Έχω αυτό

4-1.jpg

Είναι πιο αργός από τον μαύρο.. :/

WDPassport1.jpg

- Μεταφορά αρχείων από Vista

8.jpg

WDPassport2.jpg

Και πάλι πιο αργός.. :/

Link to comment
Share on other sites

Thanx man :drinks:

Οι Seagate έχουν κάπως διαφορετικό πρόγραμμα, θα το ανεβάσω σε ένα review που θα κάνω για να το δείτε (η αλήθεια είναι ότι το δικό σου review με έψησε :D - βλέπω τους FreeAgent να κάθονται και λέω γιατί όχι)

Και πάλι πολύ καλός :T:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι καινούριος στην παρέα. Έχω μια απορία για τους πιο έμπειρους. Σε εξωτερικό δίσκο μπορώ να έχω τα αρχεία που δουλεύω και να τα μεταφέρω πότε στον ένα και πότε στον άλλο υπολογιστή, που έχω τα ίδια προγράμματα και να τα δουλεύω;

Link to comment
Share on other sites

:T: Πολύ καλό!

Απλό και με αυτά ακριβώς που χρειάζονται! Μπράβο man!

Συμπάσχω για το άνοιγμα της συσκευασίας! Ανέλαβα να ανοίξω ενός φίλου και ήταν τραγικό! Απλά δεν υπάρχει τρόπος να το ανοίξεις αμέσως! Μάλλον το έκαναν για να εκτιμήσεις περισσότερο το εσωτερικό....τι να πω!:victory:...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι καινούριος στην παρέα. Έχω μια απορία για τους πιο έμπειρους. Σε εξωτερικό δίσκο μπορώ να έχω τα αρχεία που δουλεύω και να τα μεταφέρω πότε στον ένα και πότε στον άλλο υπολογιστή, που έχω τα ίδια προγράμματα και να τα δουλεύω;

Καλώς μας ήρθες στην παρέα του κουτιού :D

Κανονικά γίνεται να τα τρέχεις όλα απο εξωτερικό σκληρό αλλά δεν θα στο πρότεινα

μιας και σκοτώνει κυριολεκτικά την απόδοση :(

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόνο από ένα. Δεν τον έχω εδώ για να δοκιμάσω, αλλά ο δικός μου Passport, ο μαύρος, είναι γεμάτος και χρειάζεται 1 USB.

Γιατί ρωτάς; :) Υπάρχει κάποιος σκληρός που να χρειάζεται 2 όταν είναι γεμάτος;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόνο από ένα. Δεν τον έχω εδώ για να δοκιμάσω, αλλά ο δικός μου Passport, ο μαύρος, είναι γεμάτος και χρειάζεται 1 USB.

Γιατί ρωτάς; :) Υπάρχει κάποιος σκληρός που να χρειάζεται 2 όταν είναι γεμάτος;

Ναι υπάρχουν. Τουλάχιστον 2-3 διαφορετικά cases που παίρνουν 2.5" σκληρούς (ide ή sata) που έχω δοκιμάσει, χρειάζονται και 2ο usb όταν είναι πάνω από 120gb.

Άσε που συνήθως το καλώδιο που παρέχεται στην συσκευασία είναι split. Δλδ από 1->2 usb.

Αυτό το "παίζει με το δικό του usb μόνο" δεν σου φαίνεται περίεργο? Δλδ με άλλα καλώδια mini usb (του εμπορίου) δεν παίζει καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες στην παρέα του κουτιού :D

Κανονικά γίνεται να τα τρέχεις όλα απο εξωτερικό σκληρό αλλά δεν θα στο πρότεινα

μιας και σκοτώνει κυριολεκτικά την απόδοση :(

σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχουν. Τουλάχιστον 2-3 διαφορετικά cases που παίρνουν 2.5" σκληρούς (ide ή sata) που έχω δοκιμάσει, χρειάζονται και 2ο usb όταν είναι πάνω από 120gb.

Άσε που συνήθως το καλώδιο που παρέχεται στην συσκευασία είναι split. Δλδ από 1->2 usb.

Αυτό το "παίζει με το δικό του usb μόνο" δεν σου φαίνεται περίεργο? Δλδ με άλλα καλώδια mini usb (του εμπορίου) δεν παίζει καθόλου?

Κλασική βλακεία του wd δεν παίζει με μακρύτερο καλώδιο απλά δεν....

Link to comment
Share on other sites

30αρης ide σε κουτακι Transcend .

Τον βαζω στο ρουτερ δεν τον βλεπει(35 ~40% γεματος).

Βαζω το εξτρα καλωδιο usb-->καρφακι ρευμα που ειχε η συσκευασια

με την μια δουλεψε.

Στο RTFM ελεγε οσο ειχα δει οτι χρειαζονταν αυτο το εξτρα αναλογα

με την χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα μια έρευνα να δω τι παίζεται με τους σκληρούς και τα usb.

Λοιπόν ο λόγος που δεν χρειάζονται οι "έτοιμοι" σκληροί (wd, seagate και λοιποί) 2ο usb για να δουλέψουν είναι τα επίτηδες μικρά καλώδια. Όσο πιο κοντά είναι ένας σκληρός στο usb τόσο περισσότερο ρεύμα παίρνει.

Οπότε σε όσους έχουν πρόβλημα με τους σκληρούς τους καλό θα ήταν να δοκιμάσουν ένα μικρό καλώδιο (γύρω στα 30cm).

Το μόνο θέμα είναι, έχει δει κανένας να κυκλοφορούν τόσο μικρά mini usb καλώδια?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now