Chris_ky

Παραγγελία από εξωτερικό για νέο PC.

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Λέω σιγά σιγά να αρχίσω κάποτε να παραγγέλνω τα parts για νέο PC. Η απορία μου είναι η εξής. Όλα μαζί από το mindfactory.de μου βγαίνουν γύρω στα 230 - 240 Ε πιο φτηνά από διάφορα μαγαζιά στην Ελλάδα. Κατά πόσο αξίζει? Τι παίζει με τα μεταφορικά, με τις διαθεσιμότητες και τις εγγύησεις?? Μια μικρή βοήθεια γιατί έχω χάσει τη μπάλα εκεί μέσα!! :) Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

μεταφορικά 30 ευρώ

πληρωμή με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό.

οι εγγυήσεις ισχύουν κανονικά αλλα αμα χρειαστείς rma κάνεις αποστολή στη Γερμανία

οι διαθεσιμότητες αναφέρονται στο site

Link to comment
Share on other sites

30 ευρώ μόνο δεν είναι κάπως λίγο? Και με κουτί μέσα? Υπάρχει κάποιο Link εκεί μέσα που να αναφέρει πληροφορίες σχετικά με τρόπο πληρωμής, τρόπο αποστολής (βάρος και λοιπά) και άλλα τέτοια?

Link to comment
Share on other sites

Άμα περάσεις κάποιο ??? όριο, μάλλον τα μεταφορικά πέφτουν.

Για το κουτί όμως μάλλον θα έιναι ακριβά τα μεταφορικά άμα πάρεις καμια γκουμούτσα.

Δεν μας λές τι θέλεις να πάρεις να σου πούμε τι να πάρεις απο Ελλάδα και τι απο έξω?

Σε μερικά πράγματα καλύτερα να έχεις σε περίπτωση RMA, support απο Ελλάδα αντί για εξωτερικό. ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Έχουμε και λέμε :

CPU : Intel i7 3770K

MOBO : ASUS Maximus V GENE

SSD : OCZ Vertex 4 ή Samsung 840 Pro 128GB

Μνήμη : G.Skill TridentX 2400 8GB

Κουτί : Όλο με μπερδεύει :).. ΝΖΧΤ Phantom 410 ή κάτι σε Corsair

GPU : ASUS Nvidia GTX 670 2GB ή 4GB (πιστεύετε θα έχει διαφορές?)

Τροφοδοτικό : Corsair HX650W

Ψύξη : Άλλο μεγάλο μπέρδεμα..δεν το έχω αποφασίσει ακόμα...

Αυτά.. :)

Link to comment
Share on other sites

Κατα πάσα πιθαν΄τητα θα πληρώσεις έξτρα 30 ευρώ για το κουτί . Όταν είχα ρωτήσει εγώ μου είχαν πέι ότι είπα για "logistic reasons..." σύμφωνα με το Mail τους. Εσύ δηλαδή υπολόγισε max 60 ευρώ ΑΛΛΑ πρίν κάνεις οτιδήποτε στείλε email με τα πράγματα που παραθέτεις σε μας εδώ ΑΚΡΙΒΩΣ. Θα σου απαντήσουν σε 1 μέρα το πολύ (λιγότερο) και θα σου φύγει η απορία.

Ότι είπε ο Mofori ισχύει πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Επικοινώνησα με τη mindfactory.de και μου είπαν ότι ανά πακέτο κοστίζουν 30 ευρώ τα μεταφορικά. Τώρα αυτό το ανά πακέτο δεν ξέρω πως καθορίζεται ακριβώς. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω. Τι παίζει με αυτήν την εταιρεία? Είναι έμπιστη? Γλιτώνω μεν αρκετά χρήματα σε σχέση με την Ελλάδα αλλά είναι αρκετά μεγάλο το ποσό που θα καταθέσω στην τράπεζα χωρίς ουσιαστικά να έχω πράγματα στα χέρια μου.. Όσο να ναι έχω ένα φόβο..Τι παίζει σε τέτοια θέματα ασφαλείας? Για ρίξτε καμιά βοήθεια... :)

Link to comment
Share on other sites

και εγώ εκεί κολλάω και στο θέμα των εγγυήσεων τι γίνεται αν κάτι χαλάσει από ευθύνη του κατασκευαστή ?..που θα το στείλω?..γιατί να χρεωθώ εγώ?...υπάρχει κάποιος τρόπος αντιμετώπισης?...αφού δεν υπάρχουν αντιπροσωπίες τους εδώ?....

Link to comment
Share on other sites

@Chris_ky Εάν κάνεις ένα search θα δείς ότι έχουν πάρει πολλά παιδιά απο εκεί απο πολύ φθηνά πράγματα έως πολύ ακριβά. Ανησυχία δεν νομίζω να υπάρχει για αξιοπιστία! Για RMA δεν ξέρω τι θα γίνει άμα πάθεις τίποτα.

Ρώτα τους μια βρέ πόσα πακέτα είναι :)

Link to comment
Share on other sites

@Chris_ky Εάν κάνεις ένα search θα δείς ότι έχουν πάρει πολλά παιδιά απο εκεί απο πολύ φθηνά πράγματα έως πολύ ακριβά. Ανησυχία δεν νομίζω να υπάρχει για αξιοπιστία! Για RMA δεν ξέρω τι θα γίνει άμα πάθεις τίποτα.

Ρώτα τους μια βρέ πόσα πακέτα είναι :)

γενικά μίλησα για ότι παραγγείλουμε τι γίνεται με τις εγγυήσεις?...μπορούμε να τα πάμε κάπου αλλού?

τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα πρεπει να ειναι 2 πακετα.Ενα το κουτι και ενα τα υπολοιπα.Οποτε υπολογιζε 60 ευρω.

Οσον αφορα το θεμα της αξιοπιστιας ειναι ενταξει.Δεν υπαρχει τετοιο ζητημα.

Απλα υπολογισε οτι επειδη θα βαλεις τα λεφτα σε ξενη τραπεζα θα πληρωσεις και καποια επιπλεων εξοδα τραπεζας.

Αυτο ειναι για μενα το αρνητικο τους συν το οτι στελνουν με το ταχυδρομιο και παιρνει αρκετες μερες.

Link to comment
Share on other sites

Απλα υπολογισε οτι επειδη θα βαλεις τα λεφτα σε ξενη τραπεζα θα πληρωσεις και καποια επιπλεων εξοδα τραπεζας.

για κάθε 500 ευρώ δίνεις απο 5-10 ευρώ , δεν ειναι το σπουδαίο ποσο. άλλωστε αν πλήρωνες μέσω paypal για κάθε 500 δίνεις τουλάχιστον 15

Link to comment
Share on other sites

κανα 10άρι υπολόγισε.

μαζί με το κουτί? ή θα δώσω και άλλα extra στην τιμή το περιλαμβάνει το κουτί απλά στο είπα μήπως νομίζεις ότι δεν το έχω μέσα

Link to comment
Share on other sites

Θα δω μήπως μπορέσω να μειώσω όσο γίνεται την τιμή απο Ελλάδα και θα αποφασίσω τελικά τι θα κάνω. Για το Corsair το 650D τι λέτε??

απ'οτι είδα σε review είναι αρκετά καλό όσο είναι και το 500r που είναι και πιο φθηνό .....

Link to comment
Share on other sites

μαζί με το κουτί? ή θα δώσω και άλλα extra στην τιμή το περιλαμβάνει το κουτί απλά στο είπα μήπως νομίζεις ότι δεν το έχω μέσα

το 10ευρω που σου είπα είναι η προμήθεια της τράπεζας για τη διατραπεζική συναλλαγή/μεταφορά (χρημάτων)

Link to comment
Share on other sites

Από τράπεζα σε τράπεζα αλλάζει η τιμή που θέλουν. Πάει πολλά χρονια που είχα στείλει με ευροbank και είχα δώσει 50Ε ! καλήτερα να ρωτήσεις την τράπεζα.

Δες τιμές και σε αλλες σελίδες με paypal ;

Bestseller-Computer: Computer Hardware und Software, Notebooks, Smartphones, uvm.

ALTERNATE

http://www.zizanio.de/

XpcPro.com - Online eShop, Computers, Electronics, Tablets, Monitors απο Κύπρο

Το Best seller εχει τις καλήτερες τιμες απο ολα αυτα. πχ απο είδα τώρα Vertex 256GB σατα 3 φυσικα 179ε + 18Ε? μαλλον μεταφορικα που ειναι για καμποσα πραγματακια...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now