Picard

i5-760 o/c

Recommended Posts

Γεια χαρα,αν και σκεφτομαι για μια αναβαθμιση στο προσφατο μελλον ειπα να πειραξω λιγο το bios για να ανεβασω την αποδοση του συστηματος,το συστημα μου υπαρχει στην υπογραφη μου,μην το ξαναγραφω,πηγα τον cpu μεχρι 4ghz χωρις problem,εχω και super τροφοδοτικο δεν καταλαβε τιποτα,επειδη ομως δεν ειμαι σιγουρος για την ασφαλεια του επεξεργαστη το κατεβασα,τωρα το εχω 165χ22 μου δινει 3,6ghz και το χω σταθερα εκει,να το παω πιο πανω η πιο κατω για 760??? θερμοκρασιες αυτη τη στιγμη 38-40 βαθμους κελσιου συμφωνα με το speedfan αν και στο bios οποτε μπαινω ειναι 4-5 βαθμοι πιο πανω δε ξερω γιατι,εβαλα το intel burn test και δεν ξεπερασε τους 70 βαθμους κελσιου δουλευοντας και τους 4 πυρηνες στο 100% full load,λοιπον ακουω γνωμες...

κατι που ξεχασα στα windows οταν μπαινω πινακας ελεγχου---> συστημα----> μου γραφει 3,45ghz συμφωνα με τα windows ενω στο core temp μου γραφει 3,6ghz,που οφειλεται αυτη η διαφορα???

Link to comment
Share on other sites

Για να βλέπεις τις θερμοκρασίες κατέβασε το hwmonitor και για να βλέπεις την ταχύτητα του επεξεργαστή κατέβασε το cpu-z και για την κάρτα γραφικών το gpu-z

Τράβα ένα screenshot με τα cpu-z και hwmonitor ανοιχτά και ανέβασε το να δούμε τι παίζει.

Για αρχή βάλε αυτά να δείς πραγματικές θερμοκρασίες και πραγματική συχνότητα και βλέπουμε.

Είναι πάρα πολύ καλά τα 3.6ghz για τον 760.

Link to comment
Share on other sites

Οκ το κανα αλλα επρεπε να μειωσω αναλυση εικονας για να την ανεβασω...εχω κλοκαρει και την καρτα γραφικων λιγακι απο το catalyst..........τελικα δε ξερω εαν οφειλεται στη μητρικη η στον επεξεργαστη το multiplier ηταν στο 21 εργοστασιακα αλλα ανεβαινει στο 22,με τις μνημες τι παιζει??? ειναι στα 1333mhz αυτη τη στιγμη τις ανεβασα στα 1650 θα μπορεσουν να τρεξουν παραπανω χωρις προβληματα καθως δε μπορω να ανεβασω τον επεξεργαστη χωρις τις μνημες..

cpu23.jpg

cpu23.jpg

cpu23.jpg

cpu23.jpg.fc5a72686c8bd3d71d2d06837478e3

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι και έχεις κ πολύ καλές θερμοκρασίες!Καπού εκεί είναι το όριο καλής λειτουργίας του 760 από εκεί και πάνω θα θες υπερβολικά πολύ ρεύμα, θερμοκρασίες και δεν θα είσαι σταθερός.

Αν θές δοκίμασε να κατεβάσεις τα timings των μνημών σου μέχρι όπου πάει έτσι θα πάρεις ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 4,8 ghz μπορει να υπερχρονιστει ο 760 απ'οτι ειδα στο ιντερνετ,θελει ομως καλη ψυκτρα,φυσικα οχι αεροψυκτρα για να κανεις κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι και έχεις κ πολύ καλές θερμοκρασίες!Καπού εκεί είναι το όριο καλής λειτουργίας του 760 από εκεί και πάνω θα θες υπερβολικά πολύ ρεύμα, θερμοκρασίες και δεν θα είσαι σταθερός.

Αν θές δοκίμασε να κατεβάσεις τα timings των μνημών σου μέχρι όπου πάει έτσι θα πάρεις ταχύτητα.

ναι ειμαι με arcting silver 5 κι εχω σφιξει τη ψυκτρα μεχρι τερμα,δεν παει αλλο..ποσο να κατεβασω τα timings??? 7-7-7-21 να τα παω ποσο???

Link to comment
Share on other sites

Με extreme ψύξη για να κάνεις bench στα xp μπορεί..για windows δεν νομίζω πως υπάρχει συμβατικός τρόπος ούτε ελπίδα...μέχρι τα 3.8 για μένα είσαι πραγματικά τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Με extreme ψύξη για να κάνεις bench στα xp μπορεί..για windows δεν νομίζω πως υπάρχει συμβατικός τρόπος ούτε ελπίδα...μέχρι τα 3.8 για μένα είσαι πραγματικά τέλεια!

ειμαι καλα και ειδα λιγη διαφορα,βασικα οπως λενε και πολλοι αυτη ειναι η ταχυτητα του διοτι πηγαινει μεχρι 22 δηλαδη στα 3,3 minimum εαν δεν πειραξεις την dram...

Link to comment
Share on other sites

ποσο να κατεβασω τα timings??? 7-7-7-21 να τα παω ποσο???

Δοκίμασε 6-7-6-20 και δες αν είσαι σταθερός.Γενικά κατέβαζε τα μέχρι να μην δουλέυει μετά βάλε την αμέσως προηγούμενη που δούλευε έτσι θα πάρεις τα μέγιστα από τις μνήμες σου..

ειμαι καλα και ειδα λιγη διαφορα,βασικα οπως λενε και πολλοι αυτη ειναι η ταχυτητα του διοτι πηγαινει μεχρι 22 δηλαδη στα 3,3 minimum εαν δεν πειραξεις την dram...

Να ναι καλά η noctua, θα είσαι όλο τ χρόνο καλά με αυτή την συχνότητα.

Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλιαράκι της μητρικής που πρέπει να διαβάζεις πάντα όταν κάνεις οτιδήποτε στο bios γράφει..

Στην σελίδα 3.23

A20M

enabled Allows legacy OSes to be compatible with APs

disabled Disables this function

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα στο bios σημερα για να δω τι παιζει με τις τασεις γιατι τις εχω ολες στο auto,ειμαι στα 3,6ghz και στο bios εχει τις παρακατω επιλογες:

CPU VOLT 1.256v

IMC VOLT 1.203v

DRAM VOLT 1.643v

CPU PLL 1.828V

PCH VOLT 1.056V

To cpu και dram ειναι οι τασεις επεξεργαστη και μνημης αντιστοιχα,τα υπολοιπα τι ειναι????

Καπου διαβασα οτι οταν ειναι στο auto παιζει το συστημα να δινει μεγαλυτερη ταση απο οτι χρειαζεται και πρεπει να τις κατεβαζεις σταδιακα για να εντοπισεις την αναλογη ταση που χρειαζεται σε καθε επιλογη,κατεβαζεις λιγο για να δεις εαν μπουταρει το συστημα σε καθε μειωση??? cpu στο 1.15v --------dram 1.55v κτλπ κτλπ καπως ετσι ????

Link to comment
Share on other sites

πυρήνας

ενσωματωμένος ελεγκτής μνήμης

μνήμες

locked loop που θα χρειαστείς αν ανέβεις ψηλά bclk να τσιμπήσεις

το chipset

:)

στο o/c η ακομη και σε extreme ο/c τις πειραζω ολες η μονο επεξεργαστη και μνημες??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now