John_again

ASUS P5E σε ASUS P5Q Deluxe

Recommended Posts

Καλημερα παιδια! Και καλο Σαββατοκυριακο!

Εχω ενα φιλαρακι που μπορει να μου δωσει μια P5Q Deluxe, απλα σκεφτομαι ολη την διαδικασια βγαλε-βαλε...

Γνωριζω οτι η P5Q εχει καλυτερο chipset, και η P5E υποστηριζει full CF x16... πραγμα που δεν θα μου χρησιμευσει...

Θα αξιζει να την αλλαξω? Και αν καποιος ξερει, τα θετικα που θα εχω σε θεμα Overclocking και διαφορες λειτουργιες!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Γιαννης.

(Περισσοτερα για τον υπολογιστη μου, στην υπογραφη)

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη καλώς μας ήρθες. Αν δεν ασχολείσαι με το overclocking άσε το pc όπως είναι, αν πάλι ασχολείσαι θα σου έλεγα να κρατήσεις την P5E και να την φλασάρεις με το Rampage bios. Έχουν περάσει και οι δύο μητρικές από τα χέρια μου και είναι μια χαρά, απλά νομίζω ότι στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον για τα ίδια GHz η deluxe ήθελε +0.02vcore για να είναι σταθερή. Επίσης την P5E την είχα με τον Q6600 και οι εντυπώσεις που μου άφησε σαν σταθερότητα ήταν παραπάνω από θετικές.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχως εμεινα πισω, και οπως φαινεται εκει θα μεινω ακομα!

Ασχολουμαι κατι παραπανω απο Πολυ overclocking! Και εχω flashαρει τα bios σε Rampage Formula! Απλα πιστευα οτι θα ειχα καποια διαφορα ως προς το overclocking...Αλλο Chipset, αλλες δυνατοτητες... Βεβαια ευθυνεται και ο επεξεργαστης που το εψαξα... ο δικος μου π.χ. για να ειναι σταθερος στα 3.6Ghz θελει 1,53 volt. Ειναι πολλα αλλα ευτυχως κραταω πολυ χαμηλες θερμοκρασιες... Τωρα βεβαια τον εχω σταθερα στα 3Ghz με 1.3v.. Καποιοι αλλοι στα 1.4~ και ανοιγε στα 3.6Ghz...

Edit: Και ευχαριστω για το καλωσορισμα! :P

Link to comment
Share on other sites

Αχα καταλαβα!... Ναι τα αγαπαει τα ρευματα η αληθεια ειναι! Τελος παντων, θα δειξει στην πορεια! Αν με πιασει παλι και το λυσω ολο το πισι, μπορει να την αλλαξω τελικα! Απλα αυτο, δεν ξερω τι παραπανω μπορει να δωσει το chipset!

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κερδίσεις και πολλά ρει, μια χαρά είναι η μητρική σου με το RF BIOS, την είχα κι εγώ :)

Όσο για το ότι έμεινες με αυτό το σύστημα, μην σε αγχώνει. Με το CPU σου στα ~3.4 σταθερά δεν θα έχει και θέματα bottleneck σε παιχνίδια, εκτός κι αν βάλεις καμιά GTX 690 πάνω ξέρω 'γω :P

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη το θεμα του bottleneck! Με την 7770... δεν το περιμενα αλλα ειναι μια δυνατη καρτουλα! Ειδα τεραστια διαφορα (καλα εννοειται οτι μετραει και ο επεξεργαστης) σε i5 2500k... 100fps πανω! Ακομα και στα 3.4Ghz να τον παω, θα χρειαστω περισσοτερο απο 1.4v! Το οποιο με τρελαινει λιγο! Τωρα π.χ. ανοιγω το PC μου και βλεπω 17 βαθμους θερμοκρασια... 20 ειναι σταθερο μετα απο λιγη ωρα... και στα παιχνιδια και στα benchmarks Δεν θα παει πανω απο 36 βαθμους! Πολυ χαμηλοι βαθμοι βεβαιως, και εχω χωρο για πολυ περισσοτερο OC... Απλα με τρελαινει το θεμα του ρευματος! Ειδα Q8400 στα 3.8 με 1.25 volt... Αλλη κατασκευη, αλλα με τρελαινει ακομα! :)

Link to comment
Share on other sites

17C όταν το ανοίγεις? σε τι θερμοκρασία δωματίου?

είσαι σίγουρος πως οι θερμοκρασίες που βλέπεις είναι σωστές?

γιατι με τους amd μερικές φορές δείχνει ο,τι να ναι

Link to comment
Share on other sites

ο Q6600 αντέχει μέχρι 1.45v άνετα. Αν δεν είσαι τόσο ψείρας με τα temps βάλε τον στα 3.4-3.5 και μην σε ανχώνει. Η διαφορά των 100fps λογικά θα είναι σε κάποιο game που είδη έχει 200fps με τον Q άρα δώρο άδωρο.. Ωραίο κομμάτι Q8400, μου φαίνεται υπερβολικά λίγο το ρεύμα!

Link to comment
Share on other sites

Μη φανταστεις, εχω 25 βαθμους περιπου εδω μεσα! Ειναι σωστες οι θερμοκρασιες ειμαι σιγουρος! Το εχω δει και σε αλλο μηχανημα και ειναι σωστες! Artistic silver ειναι αυτη και 212+... Ειχα δωσει λεφτουδακια τοτε :P

Του εχω πεταξει και 1,6 volt που μου την εδωσε μια μερα!

Μαλλον θα δοκιμασω να τον ανεβασω λιγο! μακαρι να δω καμια καλη διαφορα γιατι δεν με βλεπω ενταξει!

Link to comment
Share on other sites

Ναι η αλήθεια έιναι ότι τα παραλές λιγουλάκι!

Δεν γίνεται ούτε με υδρόψυξη να έχεις ίδια θερμοκρασία στο CPU με την θερμοκρασία χώρου.

Artistic Silver σίγουρα δεν υπάρχει, Arctic υπάρχει :P

Επίσης η 212 δεν έιναι καμια υπερψύκτρα. Είναι απλά μια καλή ψυκτρα.

Σβήσε φώτα μηχανή, κατέβα απο το αμάξι και ξαναπάρτο απο την αρχή γιατι μας μπέρδεψες!

Link to comment
Share on other sites

Να ρε παιδια! Μετα απο λιγο χαζεμα στο ιντερνετ κανα 10λεπτο, ανοιξα το hwmonitor, και εβαλα και το intelburn test.. που πεταει και τις θερμοκρασιες στα υψη...

@GoriLLakoS Artistic... δεν ξερω πως το σκεφτηκα αυτο! Αληθεια!

http://postimage.org/image/o76mjn5af/

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]7732[/ATTACH] :hehe: το δικο μου κατα χειμονο με ανοιχτο παραθυρο χωρις καλοριφερ με νερο στα 3600 . με αερα Α Π Ο Κ Λ Ε Ι Ε Τ Α Ι να εχεις τετοιες θερμοκρασιες ανοιξε το coretemp και δες ποσο λεει .

low temps.png

57fd082dabb02_lowtemps.png.3892bcf25276f

Link to comment
Share on other sites

Με συνολικη θερμοκρασια 22 βαθμους... Μα γιατι να μην πιανω τετοιες θερμοκρασιες? Αν ειναι τοσο χαμηλοι οι βαθμοι, τοτε με παιρνει ανετα να τον παω 3,6 με 1,5+ volt? Αυτο μου λετε ετσι? :P

temps2.JPG

temps2.JPG

temps2.JPG

temps2.JPG.5a6bfacf8039bc8514aeedebac1c8

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now