Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες,

Ένας φίλος γραφίστας θέλει να φτιάξει νέο PC, σας παραθέτω το μνμ του να το δείτε να μου πέιτε απόψεις γιατι δεν ξέρω απο τέτοια προγράμματα και δεν έχω γνώση επάνω σε αυτό!

Λοιπόν... εντός της εταιρίας έχω ¨γραφίστα¨ ο οποίος ασχολείται με τον τιμοκατάλογο/ φυλλάδια /καταχωρίσεις κλπ κλπ

Το πρόγραμμα που δουλεύει ειναι η ¨σουίτα¨ της Adobe. Πιο συγκεκριμένα τα προγράμματα photoshop - indesign - illustrator - bridge. Η Adobe μόλις έβγαλε την έκδοση ¨6¨ για όλα αυτά τα προγράμματα, η οποία ειναι πολυ ¨βαριά¨. Δεν εχω την δυνατότητα να σου πω/μετρήσω το ¨βάρος¨της αλλά ίσως εσυ καταλάβεις απο το site . . . . ηθελα και μια δευτερη-τριτη γνωμη ωστε να ειμαι σιγουρος οτι το μηχάνημα που θα πάρουμε θα ειναι ¨ok¨ τουλάχιστον για τα επόμενα 2 χρονια.

Website design software, CS6 | Creative Suite 6 family

Η προταση του ΧΧΧΧΧ ηταν

WORKSTATION SERVER

Επεξεργαστής: Intel Core i7-3770K(1155,3.5GHz,8MB)

Μνήμη:16GB Transcend DDR3 1333

HDD: 1x Toshiba SATA III 1TB 32MB

SSD: 1x SSD Samsung 128GB Sata III

Κάρτα γραφικών: PNY Nvidia Quadro 600

Οπτικά μέσα: DVD-RW Sata

Λειτουργικό: Windows 7 Pro 64bit Greek/Eng

Βασική εγγύηση: 3 Ετη On Site

Οθόνη: LED LG 24'' E2442V-BN

Σύνολο : 1.207,86 ?

ΦΠΑ : 277,81 ?

Γενικό σύνολο :

1.485,67 ?

Έχουμε κάτι καλύτερο να προτείνουμε στον φίλο?

Σας ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω οτι δεν χρείαζετε τοσο δυνατο μηχανημα... αμα ειναι το βudget του ~ 1500 θα εδινα λιγοτερα στο μηχανημα να παρει μια DELL 24αρα, ενα wacom tablet, και calibrator για την οθονη του.... γιατι πρωσοπικα δεν θα επρεπε να τον νοιαζει να κανει 10 λεπτα πιο γρηγορα στο σχεδιο, αλλα πιστευω οτι πρεπει να τον νοιαζει οτι αυτο που σχεδιαζει ειναι αυτο που θα τυπωσει!

κοινως....

Απο Alternate.de

MSI X79MA-GD45 ?179,90

Intel® Core™ i7-3820 ? 279

Dell UltraSharp U2412M ? 269,

G.Skill DIMM 16 GB DDR3-1600 Quad-Kit F3-12800CL9Q-16GBRL, ? 64,90

PNY Quadro 600 ? 189,90

Samsung 830series 2,5" 128 GB ? 92,90

Western Digital WD30EURS 3 TB ? 157,90*

Cooler Master Silent Pro MII ? 99,90*

ΣΥΝΟΛΟ ? 1.344,35

Τσιμπαει και ενα Wacom Bamboo Fun Pen & Touch Medium ~ 170? και ενα κουτι οτι νανε, φτανει στα 1500+....

Αυτα απο εμενα...

Απλα για να ξερεις, οτι δουλευα Lightroom/Photoshop και illustrator (ενταξει δεν ηταν after effects η premier αλλα ουτε αυτοσ θα τα δουλευει ως γραφίστας!) και τα εκανα μια χαρα με εναν core i3 2130 + HD6970 + 8gb Ram + SSD σε raid0, χωρις κανενα προβλημα απολυτος!

επισης πες του, πως αν δεν εχει αγορασει το master suite της adobe (που σαν εταιρεια λογικα "πρεπει" να την αγορασει) να βρει καποιον φοιτητη στην αγγλια, γιατι κανουν εκπτωση μεχρι και 80% στα suites τους στους φοιτητες....

Link to comment
Share on other sites

και γω για γραφιστα θα ελεγα μακ. απλα ξεφευγουν στην τιμη. εχουν οι 27αρες 660,675 και 680 gtx,nvidia για το cuda,ολα με τετραπυρινους,ssd κτλ. τα προγραμματα στα mac ειναι σημαντικα πιο καλογραμμενα,και θα τρεχουν πιο ανετα με το "ιδιο" hardware. εγω που cad θα θελω απο του χρονου και σκεφτομαι να παρω.. ενα λινκ να δεις-δειξεις:Apple - iMac - Features

το δεκεμβρη ερχονται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

Ένας φίλος γραφίστας θέλει να φτιάξει νέο PC, σας παραθέτω το μνμ του να το δείτε να μου πέιτε απόψεις γιατι δεν ξέρω απο τέτοια προγράμματα και δεν έχω γνώση επάνω σε αυτό!

Έχουμε κάτι καλύτερο να προτείνουμε στον φίλο?

Σας ευχαριστώ :D

Αλλαγή επεξεργαστή σε 3570, αλλαγή SSD σε 256GB Samsung 840, αλλαγή κάρτας γραφικών σε μια ποιο ισχυρή 2gb gaming class, το CS6 δουλεύει σε OpenCL και παίζει άψογα και στα APUs της AMD.

Link to comment
Share on other sites

Starting with Adobe Photoshop CS6, there is a new Mercury Graphics Engine (MGE) that will use your video card's GPU to improve Photoshop's performance. This new Mercury Graphics Engine will provide near-instant results when working with certain key tools, such as Lighting Effects, Liquify, etc.

The best thing about the Mercury Graphics Engine is, it uses both OpenGL and OpenCL. Which means, you do NOT need a CUDA enabled video card from NVidia.

Let me repeat that, Photoshop CS6 itself, does not use CUDA, it uses OpenGL and OpenCL for GPU acceleration. So there are no hacks, mods, etc. to get your video card to work. All you need to do is setup PhotoShop CS6 to your your video card.

This means, you can use pretty much any of the newer video cards from AMD/ATI, Intel and NVidia. However, keep reading. There are some things you are going to need to know.

NOTE: There are some 3rd party plugins for Adobe Photoshop that use the CUDA technology. If you use any 3rd party plugins that use the CUDA technology, then you will need a NVidia graphics card.

To use the Mercury Graphics Engine, you must have a supported video card and updated the latest video card drivers. Otherwise, performance and acceleration will be lost. In addition, some features will not work.

So at this point, go to the website for the type of video card you have and download the latest drivers for your video card. Here are the links:

ATI/AMD website

NVidia website

Intel website

NOTE: There have been reports of problems with Photoshop CS6 when you are not running the latest video card drivers. Do NOT use auto-updates for the video card drivers, they don't always have access to the latest version. You need to go directly to the manufacturers website yourself and download the drivers directly from them.

Adobe has tested the following video cards for use with Photoshop CS6

nVidia GeForce 8000, 9000, 100, 200, 300, 400, 500 series

nVidia Quadro 400, 600, 2000, 4000 (Mac & Win), CX, 5000, 6000

AMD/ATI Radeon 2000, 3000, 4000, 5000, 6000, 7000 series

AMD/ATI FirePro 3800, 4800, 5800, 7800, 8800, 9800, 3900, 4900, 5900, 7900

Intel HD Graphics, Intel HD Graphics P3000, Intel HD Graphics P4000

Laptop versions of the above cards have also been tested.

NOTE: All of these video card require the latest video card drivers when using PhotoShop 6.

Adobe uses a program call the GPU Sniffer (actually the program name is sniffer_gpu.exe), to test the GPU and drivers and Photoshop CS6 uses information to enable or disable the Use Graphics Hardware feature.

If the GPU Sniffer fails the first time it is run, Photoshop will display an error message stating it has detected a problem with the GPU.

After that, the error message will not appear unless you reset the Photoshop CS6 preferences.

If you correct the problem, by either replacing the video card or by updating the video card driver, the next time you launch Photoshop CS6, the GPU sniffer should pass the tests and the Use Graphics Hardware checkbox will be enabled.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα οχι στον 3570 γιατι δεν εχει hyperthreading....

Ναι, αλλά και τα +100 ευρώ που ζητάει η Intel για τον Core i7 κατ ε με δεν δικαιολογούνται, σε πραγματική χρήση και σε ρόλο workstation ενας 256αρης δίσκος ειναι καλύτερη επένδυση χρημάτων, ανώτερες και σταθερές επιδόσεις, μεταφορά μεγαλύτερης δουλειάς στον SSD κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σπουδάζω γραφιστική, δουλεύουμε και σε Pc και σε Mac αντίστοιχα, τα mac έχουν σχετικά παλιά τεχνολογία και από λογισμικό δεν τα πάνε πολύ καλά μιας και δεν έχουν αναβαθμιστεί ποτέ τους, τα pc από την άλλη τρέχουν τέλεια (ακόμα και τις δεύτερης αίθουσας που έχουν τέρμα παλιό σύστημα και λογισμικό, μιλάμε για όλα τα μηχανήματα).

Διάβασα στην αρχή ένα ποσό γύρο στα 1400 ευρώ, που οκ μου φαίνετε υπερβολικό, εγώ με το σύστημα που στήνω πέρα από gaming θα το έχω και για γραφιστική και μιλάμε για φτηνό σύστημα που θα σηκώνει Photoshop, Illustrator, Flash, Corel για πλακά. Αν ψάχνει τώρα ο φίλος σου κάτι πιο επαγγελματικό, να μην σου πω και ψέματα δεν γνωρίζω από αυτά τα πράγματα , αλλά πιστεύω ότι καλύτερα θα ήταν να συμβουλευόταν έναν γραφίστα καλύτερα να του πει ακριβώς τι και πως χρειάζεται για την δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο Mac ρε παιδιά? Μην τρελαινόμαστε, ίδιο είναι το photoshop και όλη η σουίτα της Adobe σε Mac και PC.

Bill δεν γνωρίζω να σου πω τι acceleration κάνει το CUDA, αλλά opencl μια χαρά παίζει το photoshop σε AMD και nVidia. Δεν νομίζω να χρειάζεται και καμια 7970 εδώ που τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου ΛΑΘΟΣ επένδυση.

Ο ι7 αχρείαστος. Αντίθετα πρέπει να επενδύσει περισσότερα σε SSD και άπειρη RAM (και για RAM disk)

Προτείνω να διαβάσεις ευλαβικά το thread εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Ασχολήθηκα επιγραμματικά η αλήθεια και εγώ πρόσφατα με το θέμα για φίλο που τον ενδιέφερε κυρίως να δουλεύει autocad...

Κοιτούσε κάτι DELL (π.χ. HP Pavilion HPE h8-1350ea), που εντάξει, ήταν απλά αστεία η σύνθεσή τους σε σχέση με την τιμή τους... του πρότεινα στο ίδιο μοτίβο της DELL πολύ καλύτερη σύνθεση με τα ίδια λεφτά ώστε να το στήσουμε μόνοι μας αν ήθελε ντε και καλά παρόμοιο μηχάνημα...

Αυτό που βρήκα είναι ότι αν το θέλεις ΜΟΝΟ για δουλειά και δεν σε ενδιαφέρει να παίζεις και παιχνίδια τότε μια επαγγελματική κάρτα γραφικών όπως η Quadro 600 είναι μονόδρομος... για να καταλάβετε, βρήκα ότι η FX4800 ήταν 10 φορές γρηγορότερη απο την GTX285 το 2009 σε ότι αφορούσε εκτέλεση σε workstation applications... Το ίδιο ισχύει και σήμερα... μια σύγχρονη entry level quadro θα είναι καλύτερη απο μια HiEnd gaming κάρτα γραφικών με παρόμοια χαρακτηριστικά για δουλειά επαγγελματική...

Ναι θα έλεγα μόνο στην DELL οθόνη μιας και τα χρώματα παίζουν πρωταρχικό ρόλο σε αυτές τις περιπτώσεις... Συνεπώς συμφωνώ με την Quadro 600 που έχει διαλέξει και με όλο το σύστημα, εκτός απο τον Κ επεξεργαστή που δεν νομίζω να τον χρειάζεται... ας πάρει έναν κλειδωμένο με λιγότερα χρήματα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now