racer

Μπανάνα ο E8500?

Recommended Posts

Do yourself a favor...

Με την Evo είσαι... νέος στην Evo είσαι οπότε κάτι λάθος θα κάνεις.

Για αυτό, για να μην απογοητεύεσαι εξ' αρχής και κατά πάσα πιθανότητα τζάμπα, κάνε το εξής:

Όλες οι τάσεις στο Auto, εκτός από το CPU Voltage ( Vcore ) [ βάλε 1.37V ] και RAM voltage ( βάλε 1.8V και βάλε και έναν ανεμιστήρα να ψύχει τις RAM ).

Το NB GTL στο 0.61x και το CPU GTL στο 0.62x.

Το LoadLine Calibration στο Normal!

Το FSB Strap στο Auto.

Διαιρέτης μνημών αυτός που αν βάλεις το FSB στα 589 βγάζει τις μνήμες στα 1886.

BIOS το 0504.

Χαλαρά timings στις RAM ( 8-8-8-28, tRRD 8, tRFC 60, tRP 7, tWR 8 ), Clock Twister στο Light, Performance Level στο 9 για αρχή, με τα υπόλοιπα στο disabled ( τα P.L. phases ).

CPU Multiplier στο 6x για αρχή, και ξεκίνα να παίζεις με το FSB.

Ξεκίνα με 550MHz για αρχή και ανέβαινε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτά που λες Βασίλη, αλλά μήπως το cpu multiplier είναι χαμηλό? Υπάρχει και ένα NBCC. Σε μένα 550*8 ανοίγει το πισί. 550*7 όμως δεν ανοίγει.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω Στέλιο ότι δεν αποδείχτηκε ποτέ, αλλά δεν μπορώ να εξηγήσω διαφορετικά αυτό που έπαθα. Τέλος πάντων για να βοηθήσω το racer του λέω καλύτερα να βάλει ένα fan να φυσάει την ψύκτρα του ΝΒ και τα mosfets. Εγώ στην Blitz Formula για να ανεβώ στα 560 αναγκάστικα να βάλω το NB σε νεράκι. (Πάλι καλά που είχε ενσωματωμένο waterblock).

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο θυμαμαι , το NBCC δεν αποδειχτηκε ποτε . Μια θεωρια ηταν .

Θεωρία η οποία μάλιστα βασίστηκε στο SiSoft Sandra ( LOL ).

Ούτε αποδείχτηκε ούτε μάλλον παίζει ρόλο, αφού bootάρουμε κυριλέ με 6x με οποιοδήποτε CPU ακόμα και στα 600+ FSB.

Link to comment
Share on other sites

Με την Evo είσαι... νέος στην Evo είσαι οπότε κάτι λάθος θα κάνεις.

Η Evo δεν έχει έρθει ακόμα, με την P5K-E είμαι :P. Χθες παρήγγειλα την Evo. Έχω εδώ μια, αλλά δεν είναι για ΄μένα, ίσως να τη στήσω λίγο σήμερα.. Anyway, thanks για τις συμβουλές :)

Το ξέρω Στέλιο ότι δεν αποδείχτηκε ποτέ, αλλά δεν μπορώ να εξηγήσω διαφορετικά αυτό που έπαθα. Τέλος πάντων για να βοηθήσω το racer του λέω καλύτερα να βάλει ένα fan να φυσάει την ψύκτρα του ΝΒ και τα mosfets. Εγώ στην Blitz Formula για να ανεβώ στα 560 αναγκάστικα να βάλω το NB σε νεράκι. (Πάλι καλά που είχε ενσωματωμένο waterblock).

Έχω βάλει έναν Scythe 12άρι στο NB (αυτόν τον 1900RPM :stars:) Η θερμοκρασία του NB πέφτει περίπου 15-20 βαθμούς

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην κάνεις δουλειά με P35....

Άδικος κόπος.

Οι περισσότερες P35 που δοκίμασα με διάφορους wolfdale δεν ξεπεράσανε τα 550... το μεγαλύτερό μου είναι 560 με την καλή P5K3 Deluxe μου...

Ξέχνα το με την P5K-E.

Απλά κάνε υπομονή να σου έρθει η Evo...ότι και να υποθέσεις/πείς τώρα είναι άδικος κόπος/σκέψη... κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ποιες μητρικές έχεις δοκιμάσει Bill; Μήπως έχει σχέση τι κομμάτι θα σου τύχει; Στο hwbot από ότι είδα είναι αρκετές Dfi P35 πάνω από 610 fsb και μια P5K με 610.

Λες να συμβαίνει και στο X38 και X48 να σου τύχει κομμάτι μάπα? Ξέρεις ποιες ASUS με Χ38 ή Χ48 δε βγάζουν fsb?

Link to comment
Share on other sites

Μερικές DFI P35 Dark ναι, πήγανε σχετικά ψηλά.

Αλλά τα "ποσοστά επιτυχίας" ήτανε μικρά σε σχέση με τις P5E64 WS Evolution, Gigabyte GA-X48T-DQ6, Asus P5Q Deluxe, Asus P5Q3 Deluxe, Biostar Tpower i45, Gigabyte GA-EP45 Extreme.

Από την άλλη οι λίγες P5K που πήγανε ψηλά ήτανε με αρκετά ψηλά Vpll, Vfsb, Vnb, ενώ με τις προαναφερθείσες με χαμηλές τάσεις πηγαίνεις "σίγουρα" ψηλά.

Από μητρικές Wolfdale είχα δοκιμάσει σε:

3 Asus P5K3 Deluxe ( P35 - DDR3 )

2 Asus Maximus Formula ( X38 - DDR2 )

1 Asus P5E3 Deluxe ( X48 )

1 Asus Blitz Formula ( P35 - DDR2 )

1 Asus P5E64 WS Evolution ( X48 - DDR3 )

1 Asus P5Q3 Deluxe ( P45 - DDR3 )

1 Asus Maximus II Formula ( P45 - DDR2 )

2 Gigabyte GA-X48T-DQ6 ( X48 - DDR3 )

1 Gigabyte GA-EP35-DS4 ( P35 - DDR2 )

1 Gigabyte GA-EP45-DS4 ( P45 - DDR2 )

1 Gigabyte GA-EP45T-DS5 ( P45 - DDR3 )

Αρκετά ικανοποιητικό δείγμα θα έλεγα :P

Αν μετρήσουμε και τις mobos μερικών φίλων κλπ που δοκιμάσαμε γίνονται ακόμα περισσότερες...

Με τα νεότερα BIOS οι παρακάτω μητρικές πάνε αλάργα 585+ MHz FSB τους wolfdale:

Asus P5E3 Deluxe

Asus P5E3 Premium

Asus P5E64 WS Evolution

Asus P5Q Deluxe

Asus P5Q3 Deluxe

Asus Maximus II Formula

Asus Rampage Extreme

Gigabyte GA-X48-DQ6

Gigabyte GA-X48T-DQ6

Gigabyte GA-EP45T Extreme

Gigabyte GA-EP45 Extreme

Gigabyte GA-EP45-DQ6

Gigabyte GA-EP45-DS4

Biostar Tpower i45

Link to comment
Share on other sites

....λοιπόν είναι το κλασσικό πρώτο κόλλημα στα ~550 fsb ρίξε τις μνήμες σου 1:1 για να βρεις όρια μητρικής και βάλε PL=12 να είσαι σίγουρος, επίσης fsb termination 1.44+

nb δεν ακούει πολύ στο ρεύμα και δεν το χρειάζονται κιόλας με 1.55 θα πρέπει να πας 570+ άνετα!

Link to comment
Share on other sites

...οσους εχω δοκιμασει ολοι πηγαιναν 575 απο τα 580 και πανω αν ειναι θα σου βρει ταβανι οποτε παιζεις με cpu gtl+ fsb term + χαλαρο PL για σιγουρια!! επισης το "overcharge κατι" που εχει τελευταιο στα ρευματα αναμεσα 0.80 ή 0.90 παιζει να σε βοηθησει! θελει μεθοδικες κινησεις το ΑΠΟΚΛΕΙΩ να μην πηγαινει cpu/mobo 570-575 fsb ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει καν μπιπ. Ο κωδικός στο GP είναι SP / D5/ DS (ανάλογα πώς θα το δει ο καθένας :P)

αυτο to error ειναι mobo/ram δεν εχει να κανει με cpu

...δες και εδω θα σε βοηθησει...εχεις πορεια ακομα :D

Link to comment
Share on other sites

d5 είναι ο κωδικός που σου πετάει και όπως είπε και ο κώστας δεν έχει να κάνει με cpu αλλά nb/ram

Κάποια ρύθμιση που βάζεις δεν γουστάρει το nb ή οι μνήμες.

Ποιο bios είπαμε χρησιμοποιείς ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now