Iannis

Εξελληνισμός του Folding στη σελιδα του Stanford

Recommended Posts

Wow, μπράβο!!:T::respekt:

Έχει κάνει άλματα το Folding με τις GPU, όταν στήσω το main PC θα το βάλω κι εγώ να Foldάρει - ήδη η nVIDIA έχει λάβει άπειρα συγχαρητήρια για την προσπάθεια που έκανε με το CUDA, βοήθησε πολύ τους επιστήμονες.

Και πάλι μπράβο :)

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα ειχα 3 Q6600 (Linux SMP client) μηχανακια και 2 Ε6700 + το PS3 και εβγαζα 8-9.000 Ποντους τη μερα. Τωρα μονη της μια 9800GTX βγαζει 6.000

Απιστευτη επιδοση

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καταλάβει σε τι βοηθάει το folding θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει. Έχω διαβάσει στην σελίδα τι λέει αλλά δεν κατάλαβα. Περισσότερες πληλοφορίες δεν έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Eγώ όσον αφορά το folding, θαυμάζω σε απίστευτο βαθμό έναν 56χρονο admin @ xtremesystems με πολλά άσπρα μούσια :D:T:

Για δείτε τι γράφει το άτομο, ειλικρινά με έχει συγκινήσει ... :T:

88413324jq1.jpg

Παράδειγμα προς μίμηση, με ΟΛΗ τη σημασία της λέξεως :T:

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα την εφαρμογή και την τρέχω για περίπου 40 λεπτά τώρα.. Το περίεργο είναι ότι το μηχάνημα μετά από 40 λεπτά Foldarισματος έχει φτάσει τον CPU 65 βαθμούς και τις GPU 60. Δουλεύουν και οι 2 GPU και ο CPU στο 100%, τις ψύκτρες των VGA δεν μπορώ να τις ακουμπήσω, είναι σχεδόν καυτές.. είναι τόσο βαριά εφαρμογή η εφαρμογή του Folding? Αν ξέρει κάποιος ας δώσει τα φώτα του, υπάρχει η δυνατότητα να του ρυθμίσω κάποιες παραμέτρους ώστε να μην ζορίζεται τόσο πολύ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρει κάτι τέτοιο.. μπορεί να υπάρχει, απλά δεν το έχω βρει ..

Άσε που με το που ξεκινάει το Folding οι κάρτες αρχίζουν να σφυράνε :D

Άσε να προλάβω να το φέρω στο Event και μετά θα του αλλάξω τα φώτα στο Foldαρισμα.. θα το αφήνω το βράδυ αναμμένο.. θα με σκίσει η ΔΕΗ βέβαια αλλά τουλάχιστον θα προσφέρω κάτι στην ανθρωπότητα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω από τον V7 client γιατί χρησιμοποιώ τον console V6.

Διαφορές σε ταχύτητες δεν έχουν απλά ο V7 είναι πιο user friendly και τους ενοποιεί όλους τους clientς μαζί για λιγότερο μπέρδεμα. :)

Πάντως σίγουρα θα έχει κάπου επιλογή για % χρήσης του επεξεργαστή/gpu.

Για τον επεξεργαστή η καλύτερη επιλογή είναι η smp με passkey.

Στον 2600Κ 4,5 πιστεύω θα έχεις ~26000ppd

H 560ti βλέπω οτι πρέπει να δίνει ~13000ppd όλα αυτά βέβαια παίζουν ανάλογα με το project που σου δίνουν αλλά τα νούμερα είναι πάνω κάτω αυτά.

Επίσης σε linux ο smp client δίνει ένα ~ 15% πάνω σε ppd. :D...

Α επίσης όταν τρέχεις και τις κάρτες γραφικών σου κόβει πόντους από τον smp γιατί χρησιμοποιεί σε ένα ποσοστό τον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε αυτό.

Άλλαξε την επιλογή πάνω δεξιά σε advanced.

Meta Configure->Advanced-> percent cpu usage.

Υποθέτω θα είναι το ίδιο και για τις κάρτες γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now