gdp77

pc parts με ημερομηνία λήξης!

Recommended Posts

Με αφορμή το θάνατο του παλιού μου τροφοδοτικού, ανοίγω αυτό το θέμα για να συζητήσουμε την κατά τη γνώμη μου διαρκώς φθίνουσα ποιότητα κατασκευής των pc parts, η οποία φτάνει στα όρια της εξαπάτησης από πλευράς κατασκευαστή.

Τι εννοώ; Προσφάτως συνειδητοποιώ ότι διάφορα pc parts ψοφάνε κατά συρροή. Λόγω κρίσης οι αναβαθμίσεις έχουν κοπεί εδώ και 1 χρόνο και έτσι τα parts μου σταδιακά περνάνε από το στάδιο της εγγύησης στο στάδιο του.... θανάτου! Η 24" samsung μου, ψόφησε ελάχιστους μήνες μετά το πέρας της εγγύησης (λειτούργησε 3 χρόνια πάνω σε ups). Οι μνήμες παρέδωσαν πνεύμα το καλοκαίρι. (ευτυχώς δεν έχω κρούσματα με δίσκους - πρέπει να είμαι super κωλόφαρδος). Τελευταίο θύμα το τροφοδοτικό μου, που έσβησε την περασμένη νύχτα, ενώ βρισκόταν σε stand by. Κάθε λίγο και λιγάκι, το pc μου "ζητάει", λες και είναι παλιό αυτοκίνητο...

Και πριν προλάβετε να πείτε ότι κάτι παίζει με τις τάσεις στο σπίτι μου, να τονίσω ότι είναι όλα πάνω σε ups και το σπίτι είναι νεόδμητο σε περιοχή με τριφασικό ρεύμα και τσεκαρισμένες τάσεις κτλ κτλ.

Το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι το ίδιο τροφοδοτικό με το δικό μου, το οποίο είχε αγοράσει ο αδερφός μου την ίδια περίοδο με μένα, παρέδωσε και αυτό πνεύμα 1 μήνα πριν το δικό μου, με τον ίδιο τρόπο, λες και ήταν συνεννοημένα.... Ε δεν μπορεί, κάτι παίζει...

Και αυτό που παίζει είναι κατά τη γνώμη μου μια εσκεμμένη ενέργεια των κατασκευαστών να χρησιμοποιούν όχι καλής ποιότητας ηλεκτρονικά, με συγκεκριμένο lifetime expectancy... Ο λόγοι είναι προφανείς: α) να μειώσουν κόστος (ή να αυξήσουν κέρδος;;; ) β) να διατηρήσουν ες αεί πελατεία, μια που αν σου καεί, θα ξαναγοράσεις...

Μα πώς θα ζήσουν οι εταιρείες αν δεν έχουν αυξημένη πελατεία; "Κατανοητό", απαντάω εγώ, αλλά από δω και πέρα να γράφετε και... ημερομηνία λήξης στη συσκευασία, να ξέρουμε τι μας περιμένει!

Link to comment
Share on other sites

Μία lg 42'' και μία lg 19''. Και οι δύο σε ups και σταθεροποιητη, και οι δύο καηκανε 2-3 μηνες μετα τη λήξη της εγγυησης. Η 42αρα που επισκευάστηκε, είχε κάμενο τροφοδοτικό, νομιζω 200ευρω

Link to comment
Share on other sites

μεγαλο θεμα αυτο που ανοιξες και δεν ειναι μονο στους υπολογιστες..... στ' αυτοκινητα να δεις τι γινεται. χαχαχα anyway. ενας κανονας ειναι να επιλεξεις τροφοδοτικο απο επωνημη εταιρια και απο τις καλες σειρες. για τις μνημες δε ξερω τι παιζει. κατι geil ultra που εχω εχουν βγει πολυ καλες. υποψην οτι δουλευει το pc 4 χρονια χωρις ups κ.α. και 1 χρονο με πολυπριζο ασφαλειας.

ειναι και θεμα τυχης πιστευω. στη περιοχη που μενω - εργατικες μενιδιου - το καλοκαιρι του '10 ειχε σκασει κεραυνος και εκαψε ολες τις τηλεφωνικες γραμμες στο παραλληλο δρομο απο εκει που μενω. εγω τη γλιτωσα με καμενο router και θυρα ethernet της μητρικης. τυχη και τροφοδοτικο επαιξαν τον ρολο τους πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Το UPS δεν έχει να κάνει με την μακροβιότητα των συσκευών. Αν μη τι άλλο, να την μειώσει ένα φτηνό UPS ίσως, να την αυξήσει ποτέ, εκτός κι αν μιλάμε για on-line μηχανήματα υψηλής ποιότητας.

Πέρα από αυτό, απλά είσαι άτυχος. Το life expectancy των parts συνήθως είναι δεκάδες φορές μεγαλύτερο από το όριο της εγγύησης. Είναι απίστευτα δύσκολο, ως ακατόρθωτο, να σχεδιαστεί συσκευή που θα χαλάει σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, ειδικά αφού μία μικρή αλλαγή σε οποιαδήποτε παράμετρο (περιβάλλον, πεδίο λειτουργίας, ώρες λειτουργίας, κτλ) θα προκαλούσε χαώδεις αλλαγές στους χρόνους ζωής. Κι εμένα έχει καεί κάρτα γραφικών ένα μήνα μετά την εγγύηση, μου έχει σκάσει και τροφοδοτικό σε 5 ώρες λειτουργίας, έχω και parts που λειτουργούν δεκαετίες χωρίς πρόβλημα. Δεν λέει απολύτως τίποτα αυτό, από ένα σημείο και μετά όλα θέμα τύχης είναι.

Μην ψάχνετε φαντάσματα.

Link to comment
Share on other sites

Το UPS δεν έχει να κάνει με την μακροβιότητα των συσκευών. Αν μη τι άλλο, να την μειώσει ένα φτηνό UPS ίσως, να την αυξήσει ποτέ, εκτός κι αν μιλάμε για on-line μηχανήματα υψηλής ποιότητας.

Α) Θες να πεις ότι ένα τροφοδοτικό, για παράδειγμα, που τρώει στη μάπα κάθε διακύμανση στις τάσεις ή κάθε διακοπή ρεύματος θα ζήσει το ίδιο ή και παραπάνω από ένα άλλο πάνω σε ups, εκτός και αν το ups είναι πανάκριβο on-line? Ό,τι να 'ναι νομίζω...

β) Υποψιαζόμουν το ups μου ως υπεύθυνο για τα "ατυχήματα" που μου συμβαίνουν κυρίως εξαιτίας όσων έχω διαβάσει για τα sinewave ups. Οι υποψίες μου, όμως, έπαψαν όταν κάηκε με διαφορά ενός μηνός το ίδιο τροφοδοτικό που είχε ο αδερφός μου, που δούλευε χωρίς ups... Μάλιστα του αδερφού μου κάηκε πρώτο.

η corsair δε φτιαχνει τροφοδοτικα

Και τι να λέει αυτό; Μου αρκεί που έχουν τη στάμπα της, της εγγύησή της (5 και 7 χρόνια οι "καλές" σειρές) και εξαιρετικές κριτικές στα reviews των ειδικών. (btw corsair τώρα πήρα για να αντικαταστήσω το hiper που παρέδωσε πνεύμα)

Link to comment
Share on other sites

Α) Θες να πεις ότι ένα τροφοδοτικό, για παράδειγμα, που τρώει στη μάπα κάθε διακύμανση στις τάσεις ή κάθε διακοπή ρεύματος θα ζήσει το ίδιο ή και παραπάνω από ένα άλλο πάνω σε ups, εκτός και αν το ups είναι πανάκριβο on-line? Ό,τι να 'ναι νομίζω...

β) Υποψιαζόμουν το ups μου ως υπεύθυνο για τα "ατυχήματα" που μου συμβαίνουν κυρίως εξαιτίας όσων έχω διαβάσει για τα sinewave ups. Οι υποψίες μου, όμως, έπαψαν όταν κάηκε με διαφορά ενός μηνός το ίδιο τροφοδοτικό που είχε ο αδερφός μου, που δούλευε χωρίς ups... Μάλιστα του αδερφού μου κάηκε πρώτο.

Εγώ δεν νομίζω, γνωρίζω.

Εσύ αναφερόσουν γενικά σε PC parts. Οπότε, ας βγάλουμε μητρικές, μνήμες, επεξεργαστές, φανάκια, κτλ από την εξίσωση, αφού τώρα αναφέρεσαι μόνο σε τροφοδοτικά και στην τυχόν επιρροή που μπορούν να έχουν εξωτερικοί παράγοντες.

Ναι, το ίδιο θα ζήσει. Τι το πέρασες, αυτοκίνητο που αν πέφτει συνέχεια σε λακούβες θα χαλάσουν τα αμορτισέρ; Όλες τις "διακυμάνσεις"* που λες, τις κόβει στην είσοδο. Και να μην κοπούν στην είσοδο, θα τις καταπιεί από το πρώτο rectification. Υπάρχουν τροφοδοτικά που όχι μόνο δεν παθαίνουν τίποτα, αλλά μάλιστα συνεχίζουν να λειτουργούν κανονικά όταν λαμβάνουν τριγωνική κυματομορφή με 600V p-p αντί 230V RMS εναλλασόμμενη. Τώρα, αν λάβει κρουστική τάση ή οποιοδήποτε άλλο φαινόμενο το οποίο δεν μπορεί να το αντέξει, θα κάνει μπαμ επί τόπου, όχι μετά από Χ μήνες και ειδικά δε όχι μετά το πέρας της εγγύησής του.

Όλα τα παραπάνω ισχύουν για όταν δεν υπάρχει on-line UPS. Γιατί οποιοδήποτε άλλο UPS, δεν κάνει απολύτως τίποτα όταν είναι σε A/C mode. Ότι μπαίνει από το δίκτυο, αυτό βγαίνει. Τα πολύ καλά line-interactive το πολύ πολύ να απορροφήσουν καμία αργή κρουστική μέσω κανενός απλού αντικεραυνικού, τίποτα παραπάνω, που αυτομάτως τα κάνει και πολύ επικίνδυνα για τις υπόλοιπες συσκευές του σπιτιού. Κι ακόμα χειρότερα, όταν γυρίζουν στην μπαταρία, σχεδόν όλα βγάζουν "τροποποιημένες" κυματομορφές αντί για καθαρές ημιτονοειδείς, οι οποίες είναι ένα χάος αρμονικών. Έχουν σκάσει πάμπολα τροφοδοτικά έτσι, και μιλάμε για πολύ ακριβά μοντέλα. Συνεπώς, το φτηνό UPS είναι πιο επικίνδυνο από το να μην έχεις καθόλου, απλά εσύ που δεν γνωρίζεις νομίζεις ότι κάτι κάνει.

Το ότι χάλασαν τα δικά σου τροφοδοτικά, όπως σου είπα, τυχαίο. Μου έχει καεί τροφοδοτικό και σε 10 λεπτά λειτουργίας, που ίδιο μοντέλο κυκλοφορούν χιλιάδες. Δεν λέει απολύτως τίποτα αυτό.

*καμία απολύτως διακύμανση δεν μπορεί να κάνει ζημιά σε τροφοδοτικό ή/και σύστημα. Απλά θα σβήσει, αν και εφόσον βγει εκτός πεδίου λειτουργίας για περισσότερο χρονικό διάστημα απ'όσο αντέχει. Μόνο ορισμένες συχνότητες αρμονικών κι έντονες κρουστικές/κεραυνικές τάσεις μπορούν να κάνουν ζημιά σε τροφοδοτικό. Σε συνέχεια, μόνο ένα πολύ κακό τροφοδοτικό μπορεί να κάνει ζημιά σε σύστημα. Οτιδήποτε άλλο είναι τυχαία βλάβη υλικού.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ΣΙΓΟΥΡΑ γερνάει τα ηλεκτρονικά μας, είναι το ripple γι' αυτό να δίνεται μεγάλη βάση στα review των psu στο συγκεκριμένο test.

Τώρα γιατί τα προϊόντα γενικά, στοχεύουν σε μικρούς κύκλους ζωής... ρε παιδιά, Καπιταλισμός λέγεται :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ΣΙΓΟΥΡΑ γερνάει τα ηλεκτρονικά μας, είναι το ripple γι' αυτό να δίνεται μεγάλη βάση στα review των psu στο συγκεκριμένο test.

Για την ακρίβεια, τα πολύ υψηλά ρεύματα που μπορεί να προκαλέσει ένα πολύ μεγάλο ripple είναι αυτό που προκαλεί γήρανση και μόνο στους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές έχει ισχύ κάτι τέτοιο. Στα υπόλοιπα κυκλώματα δεν κάνει τίποτα ή, στην χείριστη των περιπτώσεων, να βγάλει ηχητικό θόρυβο σε κυκλώματα ήχου.

Ένα καλό ripple (που συνήθως είναι το κατασκευαστικό όριο της συσκευής, ήτοι 120mV στην 12V για τα δικά μας τροφοδοτικά) και κάτω κάνει ελάχιστη ουσιαστική διαφορά. Βέβαια, καλό είναι να ελαχιστοποιείται, αλλά κάπου εκεί μπαίνει και το marketing.

Link to comment
Share on other sites

Eγω 12 χρονια τωρα δουλευω πανω σε απλα πολυπριζα τα pc μου ποτε δεν ψωφισε τιποτα και αμα δειτε και κατι ωραιες διακοπες ρευματος που εχουμε εδω στην Ευβοια...μουρλια:hehe:.Αντιθετος ο θειος μου που εχει ups στα pc του αλλαζει τροφοδοτικα και μομπο καθε 6μηνο και του λεω βρε πετατα σαπερα και βαλτα κανονικα στην μπριζα τιποτα αυτος οχι.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι και το δικο μου το εχω πανω απο 8 χρονια χωρις ups και με αρκετες διακοπες ρευματος και ακομη τρεχει μια χαρα! το μονο που εχω αλλαξει ειναι μια gpu και τπτ αλλο.Αρα πιο πολυ τυχαιο το γεγονος παρα σχεδιασμενο θα ελεγα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση με το ρεύμα, οπότε ας μην πάμε εκεί τη συζήτηση.

Κοιταξε οταν μιλαμε για ηλεκτρικες/ηλεκτρονικες συσκευες που λειτουργουν

με ρευμα δεν αποκλειεις τετοια ενδεχομενα.

Απο εκει και περα δεν νομιζω οτι υφισταται κατι τετοιο που εθεσες στην αρχη.

Εχω hardware απο παλια που ηταν top για την εποχη τους και ακομα δουλευουν

αψεγαδιαστα.

Προσωπικα πιστευω οτι μιας και εχουν μπει αρκετες εταιρειες σε διαφορους τομεις

που δεν υπηρχανε παλια (τροφοδοτικα corsair πχ) αυξηθηκε η ζητηση στα κατασκευαστικα εργοστασια και ανεβηκε το ποσοστα αποτυχιας απο την γραμμη

παραγωγης.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ αναφερόσουν γενικά σε PC parts. Οπότε, ας βγάλουμε μητρικές, μνήμες, επεξεργαστές, φανάκια, κτλ από την εξίσωση, αφού τώρα αναφέρεσαι μόνο σε τροφοδοτικά και στην τυχόν επιρροή που μπορούν να έχουν εξωτερικοί παράγοντες.

Ναι, το ίδιο θα ζήσει. Τι το πέρασες, αυτοκίνητο που αν πέφτει συνέχεια σε λακούβες θα χαλάσουν τα αμορτισέρ; Όλες τις "διακυμάνσεις"* που λες, τις κόβει στην είσοδο. Και να μην κοπούν στην είσοδο, θα τις καταπιεί από το πρώτο rectification. Υπάρχουν τροφοδοτικά που όχι μόνο δεν παθαίνουν τίποτα, αλλά μάλιστα συνεχίζουν να λειτουργούν κανονικά όταν λαμβάνουν τριγωνική κυματομορφή με 600V p-p αντί 230V RMS εναλλασόμμενη. Τώρα, αν λάβει κρουστική τάση ή οποιοδήποτε άλλο φαινόμενο το οποίο δεν μπορεί να το αντέξει, θα κάνει μπαμ επί τόπου, όχι μετά από Χ μήνες και ειδικά δε όχι μετά το πέρας της εγγύησής του.

Όλα τα παραπάνω ισχύουν για όταν δεν υπάρχει on-line UPS. Γιατί οποιοδήποτε άλλο UPS, δεν κάνει απολύτως τίποτα όταν είναι σε A/C mode. Ότι μπαίνει από το δίκτυο, αυτό βγαίνει. Τα πολύ καλά line-interactive το πολύ πολύ να απορροφήσουν καμία αργή κρουστική μέσω κανενός απλού αντικεραυνικού, τίποτα παραπάνω, που αυτομάτως τα κάνει και πολύ επικίνδυνα για τις υπόλοιπες συσκευές του σπιτιού. Κι ακόμα χειρότερα, όταν γυρίζουν στην μπαταρία, σχεδόν όλα βγάζουν "τροποποιημένες" κυματομορφές αντί για καθαρές ημιτονοειδείς, οι οποίες είναι ένα χάος αρμονικών. Έχουν σκάσει πάμπολα τροφοδοτικά έτσι, και μιλάμε για πολύ ακριβά μοντέλα. Συνεπώς, το φτηνό UPS είναι πιο επικίνδυνο από το να μην έχεις καθόλου, απλά εσύ που δεν γνωρίζεις νομίζεις ότι κάτι κάνει.

Τα περισσότερα απ΄όσα γράφεις είναι αρκετά τεχνικά και πέρα από τις μέχρι τώρα γνώσεις μου. Γενικά όμως αναφέρομαι σε pc parts. Κατανοώ ότι ένα καλό τροφοδοτικό pc θα προστατέψει τα υποσυστήματα από τις διακυμάνσεις κτλ, το ίδιο ισχύει όμως και σε πιο ευαίσθητα τροφοδοτικά, όπως αυτό μιας οθόνης, για παράδειγμα; Ούτε εκεί βοηθάει το ups;

Γράφεις επίσης ότι τα ups δεν κάνουν τίποτα στο a/c mode. Μα εγώ ξέρω ότι τουλάχιστον τα line interactive διαθέτουν ένα autotransformer Που βοηθάει σε μικρές overvoltage και undervoltage καταστάσεις.

Σε σχέση με τις "τροποποιημένες" κυματομορφές που δίνουν τα περισσότερα Ups από μπαταρία, υπάρχει κάποιος απλός και πρακτικός τρόπος να τσεκάρω αν το ρεύμα που δίνει το ups μου από τη μπαταρία είναι ok? (πέρα από το γεγονός ότι ποτέ δεν "έσκασε" τίποτα, όποτε χρειάστηκε να επέμβει σε διακοπές ρεύματος, όσα χρόνια το είχα)

Link to comment
Share on other sites

όπως αυτό μιας οθόνης, για παράδειγμα; Ούτε εκεί βοηθάει το ups;

Αντιθέτως, σπανίως της οθόνης είναι πιο ευαίσθητο. Αλλά πέρα από αυτό, κανένα απλό UPS δεν βοηθάει πουθενά.

Γράφεις επίσης ότι τα ups δεν κάνουν τίποτα στο a/c mode. Μα εγώ ξέρω ότι τουλάχιστον τα line interactive διαθέτουν ένα autotransformer Που βοηθάει σε μικρές overvoltage και undervoltage καταστάσεις.

O αυτομετασχηματιστής είναι για να μπορούν να παίζουν σε μεγαλύτερο εύρος εισόδου. Δεν απομονώνει τίποτα απολύτως. Μάλιστα, όχι απλά περνάει όλα τα φαινόμενα από την άλλη, αλλά σε περιπτώσεις τα ενισχύει κιόλας. Όταν έρχεται κρουστική 15kV και ο μετασχηματιστής είναι ήδη στο +20% boost (τυχαίο παράδειγμα), θα "φάει" 18kV το τροφοδοτικό σου.

Είναι πολύ πιο επικίνδυνο να έχεις line-interactive UPS από ένα καλό Stand By, ειδικά όταν ΔΕΝ είναι στις μπαταρίες. Ένα πραγματικά καλό line-interactive "χτυπάει" τα 450?+ άνετα, τα μικρά μοντέλα.

Σε σχέση με τις "τροποποιημένες" κυματομορφές που δίνουν τα περισσότερα Ups από μπαταρία, υπάρχει κάποιος απλός και πρακτικός τρόπος να τσεκάρω αν το ρεύμα που δίνει το ups μου από τη μπαταρία είναι ok? (πέρα από το γεγονός ότι ποτέ δεν "έσκασε" τίποτα, όποτε χρειάστηκε να επέμβει σε διακοπές ρεύματος, όσα χρόνια το είχα)

Έχεις παλμογράφο; Αν ναι, ναι. Αν όχι, όχι. Αλλά να στο θέσω αλλιώς. Αν κάνει κάτω από 1 μισθό, σίγουρα βγάζει τροποποιημένη. Pure sinewave δεν βγάζει κανένα φτηνό UPS.

Link to comment
Share on other sites

@gdp77 Να βάλεις Windows. Το Linux στα καίει με τους open suicide drivers

just kidding

Δεν μπορώ να θυμηθώ κάτι που να χάλασε λόγο ρεύματος. Η 32άρα η Samsung ήταν απογοήτευση, αλλά πέραν αυτής τίποτα άλλο. Το ότι πάντως η ποιότητα των προϊόντων είναι μειωμένη είναι γεγονός, αλλά ας μην τα θέλουμε και όλα δικά μας. Τα εξαρτήματα συνεχώς γίνονται όλο και ποιο πολύπλοκα, όλο και ποιο ευαίσθητα και ταυτόχρονα όλο και ποιο φτηνά. Σε έναν βαθμό μπορεί να είναι συνωμοσία, σε έναν βαθμό απλά είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η ποιότητα μειωμένη, η πολυπλοκότητα είναι αυξημένη. Για να μην μακρυγορώ (είναι και ξημερώματα), κάτι με 1 εξάρτημα που έχει 10% πιθανότητα να εμφανίσει σφάλμα σε μία δεδομένη περίοδο είναι πιο αξιόπιστο από κάτι που αποτελείται από 10 εξαρτήματα που έχουν 1% πιθανότητα το καθένα να εμφανίσουν σφάλμα στην ίδια δεδομένη χρονική περίοδο. Αυτό βέβαια αποδεικνύεται μαθηματικά. Αυξάνοντας τον αριθμό των parts, ακόμα και όταν είναι πολύ πιο αξιόπιστα τα επί μέρους μέρη των προϊόντων, η πραγματική τους αξιοπιστία μειώνεται.

Και, σχολιάζοντας το εξής:

Κάθε λίγο και λιγάκι, το pc μου "ζητάει", λες και είναι παλιό αυτοκίνητο...

Είναι επίσης αποδεδειγμένο (όχι από καμία δημοσκόπηση στο facebook, από δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά) ότι τα παλαιότερα αυτοκίνητα, ειδικά αυτά των δεκαετιών του 70-80, ήταν πολύ πιο αξιόπιστα από τα σημερινά, ειδικά των "prestige" κατασκευαστών. Υπάρχουν πάρα πολλά αυτοκίνητα εκείνης της δεκαετίας που έχουν γράψει πάνω από ένα εκατομμύριο χλμ, ενώ σήμερα είναι τόσο πολύπλοκα που όχι μόνο περιμένεις ότι θα επισκευθείς την αντιπροσωπεία 2-3 φορές εντός στην εγγύηση αλλά φτάσαμε να εύχεσαι να το πάρεις και να λειτουργούν όλα όπως πρέπει. Ειδικά στα πολύ ακριβά αυτοκίνητα, από την πανύψηλη ποιότητα υλικών για την εποχή και την εξαιρετική αξιοπιστία, η μετάβαση σε υπερ-πολύπλοκα οχήματα με εκατοντάδες κιλά καλωδίων και δεκάδες ηλεκτρονικά και ηλεκτρικά συστήματα ήταν σκέτη καταστροφή για το image τους. Δεν είναι τυχαίο που βάσει TUV φτάσανε τα Volvo και τα Dodge να έχουν τον υψηλότερο δείκτη αξιοπιστίας, ενώ BMW και Mercedes πέσανε στις 10-φεύγα θέσεις. Βέβαια, οι επιδόσεις, ασφάλεια, κτλ, είναι εντελώς άλλο θέμα. Τον ίδιο παραλληλισμό μπορείς να κάνεις στον κόσμο των υπολογιστών, δεν είναι τόσο μεγάλες οι διαφορές όσο νομίζεις.

Γι'αυτό...όλα είναι σχετικά πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει κάτω από 1 μισθό, σίγουρα βγάζει τροποποιημένη. Pure sinewave δεν βγάζει κανένα φτηνό UPS.

Ότι βγάζει τροποποιημένη είναι σίγουρο. Το θέμα είναι αν μπορώ πρακτικά να δω πόσο "χάλια" είναι αυτή η τροποποιημένη

Link to comment
Share on other sites

τα volvo παντα θεωρουνταν αξιοπιστα αυτοκινητα και πολυ μπροστα σε θεματα παθητικης ασφαλειας. για τις bmw δε θα σχολιασω γιατι τα πρωτα σωστα αυτοκινητα που εφτιαξε ηταν μετα τα '90ς. στα αυτοκινητα μεγαλο ρολο παιζει το marketing, που ουσιαστικα αυτο κατευθυνει τους μηχανολογους στο τι θα φτιαξουν, ετσι καθε μια ηπειρος ή χωρα εχει την δικη της σχολη.. πουλανε golf 1.4 85-100 hp με 16''- 17'' ζαντολαστιχα οταν για την 911 turbo με 480hp η porsche προτεινει 18''. γενικα παντως τα παλια αυτοκινητα ηταν της πλακας, με αστεια σασι, ζωνες ασφαλειας που αν τρακαρες θα σε βρισκανε σημαδεμενο, σαν την εμφανιση της εθνικης Περου, ενω δε χαλαγαν γιατι δεν ειχαν και τιποτα μεσα. απο 2000 cc και 80-100 αλογα που εβγαζαν οι mercedes, τι να χαλαση.

Link to comment
Share on other sites

Eγω 12 χρονια τωρα δουλευω πανω σε απλα πολυπριζα τα pc μου ποτε δεν ψωφισε τιποτα και αμα δειτε και κατι ωραιες διακοπες ρευματος που εχουμε εδω στην Ευβοια...μουρλια:hehe:.Αντιθετος ο θειος μου που εχει ups στα pc του αλλαζει τροφοδοτικα και μομπο καθε 6μηνο και του λεω βρε πετατα σαπερα και βαλτα κανονικα στην μπριζα τιποτα αυτος οχι.

αντε και σε κανα πολυπριζο ασφαλειας(ο θεος να το κανει) που οταν φαει την πρωτη "καλη" το πετας μετα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now