Nstam

Mpeg 4 σε Dell U2412M.

Recommended Posts

Καλησπέρα και ένα μπράβο για το πολύ ωραίο Forum σας.

Ελπίζοντας πως είμαι στο κατάλληλο μέρος θα ήθελα να κάνω μία σχετικά απλή "για εσάς" ερώτηση. Λοιπόν, στο θέμα μας:

Έχω μία Dell U2412M και έναν αποκωδικοποιητή HDMI (Mpeg4). Η ερώτηση μου είναι. Πως μπορώ να το συνδέσω με την οθόνη ώστε να έχω TV στο PC. Με την παλιά οθόνη ήταν αρκετά εύκολο καθότι είχε είσοδο HDMI και έξοδο για ακουστικά. Είχα το PC ανοιχτό, το Line OUT της οθόνης στο Line IN της MOBO και είχα ήχο απ'το Default Playback Device. Τώρα τι κάνουμε; Πως θα έχω εικόνα και ήχο;

H Dell προφανώς δεν έχει HDMI είσοδο.

Ελπίζω να μην σας κούρασα και ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

;P..

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες Nstam.

Αν υποθέσω ότι συνδέεις το pc με την οθόνη με dp, τότε σου μένει μία dvi που με ένα κατάλληλο καλώδιο hdmi to dvi, μπορεί να φέρει την εικόνα την οθόνη, απλά αλλάζοντας το input source της. Αλλά ο ήχος;

Πρέπει να βεβαιωθείς ότι η πηγή σου μπορεί να δώσει ήχο σε κάποια της έξοδο (3.5? RCA? Coaxial?) ενώ παίζει σε hdmi. Αν μπορεί, τότε απλά μένει να ενώσεις την έξοδο ήχου της πηγής με μία είσοδο στην κάρτα ήχου σου και είσαι good to go :)

Link to comment
Share on other sites

φιλος μου εχει 560τι και με ανταπτορα απο dvi σε hdmi εχει ηχο στην tv!δλδ με λιγα λογια του βγαζει ηχο η dvi στην tv!

γίνεται όντως! δοκιμασμένο και απο μένα

Link to comment
Share on other sites

προφανως εχει συνδέσει στην tv και το optical ή το spdif με αλλο καλώδιο...αλλιως δεν γινεται. το dvi δεν εχει ηχο

και εγω αυτο ξερω αλλα σκεφτομουν μηπως υπαρχει καποια hardware - software πατεντα απο τις καρτες. το hdmi φτιαχτηκε γι΄αυτο τον λογο, τον ηχο και τις μεγαλες αποστασεις στα καλωδια.

ποια ειναι η πατεντα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now