NOP$TRIM

Vertex 4 SCSI Απορίες!

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Χθες αγόρασα έναν Vertex 4 και τον έβαλα σε μια Bloodrage (Sata 2).

Έχω όμως κάποιες απορίες...

1) Έχω κάποιους δίσκους σε RAID 0 οπότε αναγκαστικά στα Bios, είμαι σε RAID και όχι σε ACHI.

Διάβασα όμως πως το TRIM υποστηρίζεται κανονικά και όντως το διαπίστωσα όταν bootαρα.

Το πρόβλημα είναι ότι στα Windows οι σκληροί δεν εμφανίζονται σαν ACHI αλλά σαν SCSI.

Υπάρχει θέμα για τον Vertex; Μπορεί να μου κόβει σε ταχύτητα έστω και σε Sata 2;

Ο Vertex είναι πάνω σε ICH10R

Να υποθέσω πως το Unknown στο CrystalDiskInfo οφείλετε στο SCSI;

52272507.jpg

86774135.jpg

2) Σκέφτομαι για αγορά Sata 3 Controller αλλά διάβασα διάφορα όπως, δεν πιάνουν full ταχύτητες, άλλοι δεν υποστηρίζουν TRIM και πως γενικότερα καλύτερα να μείνεις με το native Sata 2... Ισχύει; Εσείς τι προτείνετε;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μην πειράξεις τίποτα και εννοείται μην αγοράσεις controller. Οι επιδόσεις είναι μια χαρά.

Το unknown μπορεί να οφείλεται στην έκδοση του CrystalDiskInfo, μπορεί στις πληροφορίες που παρέχει το drive μέσω του firmware, μπορεί και στον RAID driver της μητρικής.

Μην ασχοληθείς. Το health είναι στο 100% οπότε μια χαρά είναι το drive.

Link to comment
Share on other sites

@MrCatt

Για να είμαι ειλικρινής, δεν νομίζω ότι με bloodrage και i7 920 @ 4 υπάρχει

κάτι αυτή τη στιγμή που θα δικαιολογήσει τα έξτρα λεφτά που θα δώσω για upgrade

Οπότε σκέφτομαι για Haswell μια και καλή και αυτό μόνο και μόνο για τις φήμες που θέλουν

τους Haswell ως το τελευταίο socket αναβάθμισης από την Intel

@jax7480

Ευχαριστώ πολύ! Σε εμπιστεύομαι οπότε δεν προχωράω σε αγορά controller...

Έχω ακολουθήσει τον οδηγό σου περί tweaking, καμία έξτρα πληροφορία για να διατηρήσω το

health όσο πιο πολύ γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω νεο θεμα μια δυοερωτησεις θελω να κανω.

1)Εχω τον v4.Αν του κανω firmware update(δεν εχω κανει ποτε) θα καταλαβω καμια διαφορα η μπαααα??Θα εχει δηλαδη καποια ουσιαστικη διαφορα ο δισκος απο πριν και μετα?Δεν τρεχω benches παρα μονο παιζω.

2)Aποτι διαβασα το νεο firmware θα μπει τρεχοντας ενα αρχειο το οποιο θα το κατεβασω απο εδω

OCZ Technology

Αν καταλαβα,κανω μπακαπ ο,τι εχω αποθηκευμενο,και μετα τρεχω αυτο το αρχειο,ετσι δεν ειναι η κατι χανω?

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω νεο θεμα μια δυοερωτησεις θελω να κανω.

1)Εχω τον v4.Αν του κανω firmware update(δεν εχω κανει ποτε) θα καταλαβω καμια διαφορα η μπαααα??Θα εχει δηλαδη καποια ουσιαστικη διαφορα ο δισκος απο πριν και μετα?Δεν τρεχω benches παρα μονο παιζω.

2)Aποτι διαβασα το νεο firmware θα μπει τρεχοντας ενα αρχειο το οποιο θα το κατεβασω απο εδω

OCZ Technology

Αν καταλαβα,κανω μπακαπ ο,τι εχω αποθηκευμενο,και μετα τρεχω αυτο το αρχειο,ετσι δεν ειναι η κατι χανω?

Ποιο firmware έχει τώρα;

Αν δεν σε νοιαζουν τα bench τότε η γνώμη μου είναι να μην κάνεις update.

Ακόμα και στο λινκ που έστειλες, η ocz δηλώνει : " Please do not update firmware unless absolutely necessary. Firmware updates may result in loss of user data and we recommend you back up your data before updating the firmware."

Την είχα πατήσει έτσι εγώ με ένα vertex 3 γιατι τα ήθελα όλα πάντα updated. o ssd δεν είχε τίποτα και του πέρασα καινούργιο firmware και με το επόμενο restart μου freezαρε κάθε φορά που έκανε boot στα windows για 3 λεπτά και μετά σε random στιγμές, βέβαια όλα φτιάχτηκαν με το επόμενο firmware update που όμως περίμενα 3 μήνες. οπότε αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα, η γενική απάντηση είναι 'οχι' :)

.. άν νιώθεις αργό τον ssd, τρέξε κανένα bench και μετά βλέπεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν το drive έχει παλαιότερο firmware από το τελευταίο 1.5, να κάνεις το update. Το τελευταίο firmware 1.5 λύνει αρκετά προβλήματα και δίνει πολύ καλύτερες επιδόσεις στο drive.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now