N0str0

Νέο PC για το 2013 με ~700 Ε

Recommended Posts

Λοιπόν εδώ και καιρό έλεγα να στήσω ένα new pc , και τώρα που έκατσαν τα χρήματα λέω να το χτυπήσω. To budget είναι λίγο σφιχτό στα 700 Ε οπότε προσπάθησα να χωρέσω ότι καλύτερο μπορούσα μέσα. Το pc θα είναι κυρίως για gaming @ 1080p και πέρα από αυτό ελαφρώς για οτιδήποτε άλλο VMs,Photoshop,coding,movies,internet κτλ...

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

CPU: I5-3570K 215 E

Mobo: Asrock Z77 Extreme 4 127 E

GPU: Sapphire 7770 1GB Ghz Edition 120 E (προσωρινά, θα αλλαχτεί σε λίγους μήνες είτε με 8 series είτε με 7870/7950 ανάλογα τις τιμές).

SSD: Crucial M4 128GB 105 E

PSU: XFX 550W ATX 24 pin Core Edition Pro550W 62 E

Cooler: CM Hyper 212 EVO 33 E

Case: NZXT Tempest 410 59 E

Έχω ήδη ram 16GB Kingston Hyper-X 1600MHz.

Για μηχανικό δίσκο θα χρησιμοποιήσω προσωρινά έναν εξωτερικό που έχω και αν είναι απαραίτητο θα προστεθεί αργότερα.

Για δώστε μου και εσείς τα φώτα σας πριν το χτυπήσω :P..

Link to comment
Share on other sites

Εχεις σκεφτει και για AMD cpu η μονο για intel θες?

αυτο με την Gpu νομιζω χαμενος θα βγεις στο τελος,καλυτερα κρατα τα λεφτα και οταν εχεις παρε κατι καλο με την μια.

Για psu δες αυτο PSU :: XFX Power Supply 550W ATX 24 pin Core Edition PRO550W Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

τα cx k gs series απο corsair τα φτιαχνει η CWT και δινουν 3χρονια εγγυηση

ενω το XFX και η tx series τα φτιαχνει η seasonic και δινουν 5χρονια εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα σκεφτεί και για AMD (8320/8350) αλλά για κάποιο λόγο με τραβάει περισσότερο ο 3570k. Ίσως να είναι το μάρκετινγκ ή οι προτάσεις κόσμου. Αν βρεθεί όμως ελκυστικό build με AMD δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα :)

Για την 7770 έχει ήδη βρεθεί αγοραστής για όταν κάνω την τράμπα οπότε δεν ανησυχώ τόσο γι'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Στην κατηγορία με τους k δεν υπάρχει κανένας ανταγωνισμός από την amd εκτός αν θες να δώσεις λιγότερα στην cpu για να πάρεις καλύτερη κάρτα ή κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.Λεφτά για τη GPU θα ρίξω ούτως η άλλως σε 2-3 μήνες. Οπότε καλύτερα να πάρω τον 3570κ τώρα και να συμπληρώσω μετά με την καλή κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ψήνω και εγώ σε κανα δυο μήνες να κάνω Gaming PC διαβάζω στα διάφορα forums οτι ο 3570k είναι απ τους καλύτερους CPU για gaming...Παίζει κάποιο ρόλο η GPU που έχει ενσωματομένη ;

Όσο για GPU διαβάζω πως η 7950 την πατάει την GTX 660 ti σε games...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως οι ενσωματωμένες είναι κάτι σαν της onboard απλά για να έχεις εικόνα στο pc..άντε να δεις και καμιά hd ταινία.

Που το διαβάζεις αυτό? Έχει να κάνει κ με το παιχνίδι..

Link to comment
Share on other sites

Είναι από τους καλύτερους για gaming γιατί ουσιαστικά έιναι ακριβώς στην μέση της γκάμας βάση δύναμης και σε τιμή αρκετά χαμηλότερη από τον 3770K και τέλος κλοκάρεται απλά και έυκολα και καλύτπει τα πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να πας στην asrock extreme 4,οι μητρικες gigabyte χρησιμοποιουν τους παλιους ελεγκτες της marvel,εχει πεσει πολυ η gigabyte σε ποιοτητα τα τελευταια χρονια...

Link to comment
Share on other sites

ο μονος λογος που σου λεω για amd ειναι για να ριξεις το budget! και εγω μεχρι τελος του μηνα θα κανω το δικο μου set up και αν σ ενδιαφερει ειναι αυτο :

CASE corsair carbide 200r

MOBO Asrock Z77 Extreme4

CPU i5 3570K

VGA AMD HD7870 2Gb Gigabyte

RAM Kingston Hyper X Beast 8Gb 1600Mhz (2x4096)

SSD OCZ Vertex 4 128Gb

PSU XFX 650 XXX edition (semi modular)

στα 922.75 (661.95 χωρις gpu αν σε ενδιαφερει)

+1 στον φιλο για την asrock

εγω πηγα σε 650W γιατι σκεφτομαι για crossfire, αν δεν σε νοιαζει το 550 που σου ποσταρα στην αρχη ειναι τουμπανο.Εγω θα σ ελεγα να δεις για λιγο καλυτερο case και ισως για ssd (στην τιμη του η και με λιγα παραπανω νομιζω εχει πολυ καλες επιλογες).

Για cooler θα σου πουν τα παιδια γτ δεν ξερω αν αντεχει oc πανω απο 4.2 αλλα δες και αυτο http://http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=30484&cat=7&sub=211&pmanuf=458&sort=undefined&step=undefined

Link to comment
Share on other sites

Να είναι αν τα αλλάξεις τότε δεν χρειάζεται να το στρώσεις...

Κλείσε τα c1 c3 intelspeedstep, άφησε ανοιχτό το turbo mode βάλτο manual 45 με ανοιχτό το συχρονισμό να πάει κ στους 4 πυρήνες το 45, δώσε 1.26v manual και θα πάει 4.5.. ρίχτου κανα linx και δες αν είναι σταθερός..Εμένα έτσι έπαιξε ένας 3570k..

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά μέχρι 1.3 1.31 μην φοβάσαι τίποτα..τόσο τον έχω εγώ τον 3770k μου κ είναι rock stable παντού..Ελπίζω να πέσεις σε καλό κομμάτι!!

Αν κολλήσεις κάπου γράψε δεν είναι ντροπή, όλοι έτσι κάνουμε και μαθαίνουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now