Rage

i7 3820_o/c on first boot

Recommended Posts

Το λοιπον, επειδη δεν αφηνουμε τπτ ''μαμα'', μετα τις πρωτες ημερες λειτουργιας χωρις προβληματα... ;P..

DSC01007_zps8c5bebb1.jpg

λεω να του βαλω χερι... αλλα ειμαι ασχετος!!! :)...

Για να σας βαλω λιγο στο κλιμα και να μπορεσει να βοηθησει πιο ευκολα καποιος που θελει...

Στο πρωτο boot μου διαβαζε τις μνημες στα 1066 ενω αυτες ειναι 2000.

Απο τα λιγα που διαβασα πηγα και ενεργοποιησα το XMP profile και τις βλεπω στα 1866 με 9-10-9-27.

Εκανα και ενα τεστ με το Auto O/C και ειδα τον CPU στα 4,6. Boot εκανε κανονικα αλλα δε δοκιμασα να κανω test κλπ. Το γυρισα μαμα μη κανω καμια ζημια. Καπου διαβασα πως με το auto δινει παραπανω ρευμα απο οσο χρειαζεται (αν γραφω κοτσανες βαρατε ανετα εχω πιστοποιητικο αντοχης).

Βρηκα τον εξης οδηγο της Asus :

[media]

[/media]

Εδω ο φιλος που λεει actually καθε 15sec τα κανει ολα βημα βημα αλλα βλεπω πως αλλαζει πολυ πραγμα σε ρευματα κλπ.

Nα τον ακολουθησω και οτι αποτελεσμα βγει η να παω απο αλλο δρομο?

υ.γ. Απο αυτα που διαβασα ''καταλαβα'' οτι τα c-states οταν ειναι enable καθοριζουν αναλογα με τη ζητηση την αποδοση του επεξεργαστη και οταν ειναι disable ο επεηεργαστης ειναι συνεχεια 100%.(ειναι καλο αυτο?)

Ο τυπος στο how to προτεινει να γινουν disable πανω απο τα 4,8.

Αυτα!!! Οποιος εχει ορεξη βοηθαει. Ευχαριστω! :$..

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε καταρχήν τον intelspeedstep ώστε να μην ανεβοκατεβαίνει η ταχύτητα του επεξεργαστή λες κ έχει λόξιγκα.:hehe:

Δεν παθαίνει τίποτα όσο δίνεις φυσιολογική τάση στον επεξεργαστή..μέχρι 1.35 δεν χρειάζεται να φοβάσαι τίποτα απλά πρέπει ν δοκιμάσεις που δουλεύει σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

TOWER: Thermaltake Armor...

PSU: Corsair TX750W...

CPU: i7 3820...

MOBO: Asus P9X79 Deluxe...

RAM: 16gb Corsair XMS3 2000mhz...

COOLER: Thermalright Silver Arrow SB-E Extreme...

GPU: FirePro V4900...

SSD: Samsung 840pro 128gb...

HDD: Western Digital 500gb

Το ταουερ θα αλλαχθει συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το ρεύμα 1.3v και δοκίμασε για 4.6ghz λογικά εκεί είναι τα όρια ταχύτητας με λογικές τάσεις.

Δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται οι sandy-e στα ρεύματα πάντως ο ivy μου δουλεύει 1.31v τα 4.6ghz..

Link to comment
Share on other sites

Ο μαστορας στο tutorial ελεγε 1,41 για 4,8ghz και ειπα να το κατεβασω στο 1,35.

Ετρεξα το intel burn test και το περασε κανονικα. Θα ριξω το vcore οπως μου λετε και το τρεχω ξανα.

Να τρεξω καποιο αλλο για πιο σιγουρα αποτελεσματα?

thx για τη βοηθεια παιδες.

Link to comment
Share on other sites

Όταν καταλήξεις σε νουμεράκια τελικά, καλά είναι να τρέξεις μερικές loopες intel burn test (με avx) και μετά να αφήσεις και 4-5ώρες (βράδυ) το prime95 στο small fft, για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα σου κάνει κουλά, όταν δουλεύεις σε κάτι σοβαρό ;)

Link to comment
Share on other sites

Με την ησυχία σου.

Γενικά πρέπει να βρεις την χαμηλότερη τάση που μπορεί να δουλέψει ο επεξεργαστής σου στα 4.6ghz βγάζοντας ένα stress test σαν το linx, έτσι θα έχεις τις καλύτερες θερμοκρασίες και θα είσαι rock stable, τότε θα σταματήσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπον... κατω απο 1,35 v-core (4,65mgz) δεν περναει ουτε το intel busrt test στο standard :@....

Στο 1,35 το περναει και τωρα το αφησα να παιζει με prime95 στο small fft και βλεπουμε...(απλα πατησα start, επρεπε να κανω κατι αλλο?)

Aπο οσο βλεπω παντως ολοι πανω απο 1,35 παιζουνε σε αυτο το cpu.

Εχω γινει και πολυ tuner ναουμε... :)...

υ.γ. Στη σουιτα της asus βλεπω θερμοκρασια cpu 37-38 οταν τρεχει το intel busrt test...

Tην ιδια στιγμη το ΗWmonitor δειχνει 55-56... wtf?

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασε τι γράφει η asus μόνο το hwmonitor θα κοιτάς..

55c όταν τρέχει τo burst? idle πόσο έχεις?

Δεν είναι κακά τα 1.35 αλλά άν δουλεύει 1.3 στα 4.5 δεν χάνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ούτως η άλλως εκτός από τα stresstest αποκλείεται να πηγαίνει 100% ο επεξεργαστής σου οπότε άστον έτσι..

Παίξε με τις μνήμες σου..δώστους κανα mhz παραπάνω λασκάροντας λίγο τα latency βάλε τα όλα 1 τακ ποιο πολύ και πήγαινε τις στα 2200 ή μπορείς να κάνεις κ το αντίθετο να χαμηλώσεις τα latency μέχρι εκεί που είναι σταθερό!

Link to comment
Share on other sites

Τις μνημες τις εχω στις εργοστασιακες προτεινομενες. Θα δοκιμασω αυτο που λες.

Εχει περασει το 4ωρο στο prime95, να το κοψω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν χρειάζονται υπερβολές..

Δοκίμασε πρώτα να χαμηλώσεις τα latency μπορεί ν χρειαστείς κανα cmos για να ανοίξει αν αποτύχει οπότε να το χεις στο νου σου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now