La_MoRt

4 gb ram on windows 7

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα,

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μετά από αναβάθμιση του υπολογιστή μου έβαλα 8 gb ram σε λειτουργικό windows 7 32 bit στις ιδιότητες λέει ότι χρησιμοποιείται μόνο τα 3,5 ενώ γράφει ότι έχει κανονικά εγκατεστημένη 8. Απλά αναγνωρίζει τα 4 και δουλεύει με 8 η παρόλο που τα αναγνωρίζει τα 8gb δουλεύει με 4gb ;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και κάτι τελευταίο οι ram μου είναι 2000 Mhz συχνότητα και δουλέυουν επάνω σε μητρική asus maximus v formula όμως από το site λέει ότι αυτή η συχνότητα δουλεύει μονο σε O/c πως γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και κάτι τελευταίο οι ram μου είναι 2000 Mhz συχνότητα και δουλέυουν επάνω σε μητρική asus maximus v formula όμως από το site λέει ότι αυτή η συχνότητα δουλεύει μονο σε O/c πως γίνεται?

Εννοει οτι αυτη η συχνοτητα ειναι επισημα υποστηριζομενη . Δε σημαινει οτι δεν θα δουλεψουν εκει οι μνημες .

Δουλεύει όμως με 8 gb και ας μη φαίνεται ή όντως χρησιμοποιεί μόνο τα 4;

Οχι , χρησιμοποιει εως 4gb .

Link to comment
Share on other sites

Εννοει οτι αυτη η συχνοτητα ειναι επισημα υποστηριζομενη . Δε σημαινει οτι δεν θα δουλεψουν εκει οι μνημες .

Δεν δουλεύουν στα 2000 αλλα στα 1066 τουλαχιστόν έτσι λέει μέσα στο bios. Λογικά θέλει overclock για να δουλέψουν αλλά δεν ξέρω να το κάνω καμια ιδέα πως;

Link to comment
Share on other sites

Δυο λυσεις εχεις ...

1ον) Να βαλεις XMP profile και να γινουν ολα αυτοματα (Δεν ξερω εαν πειραξει ομως και τα ρολογια του επεξεργαστη) .

2ον) Να βαλεις manual overclocking και να αλλαξεις μονο τον memory divider στην τιμη που θελεις .

Link to comment
Share on other sites

Δυο λυσεις εχεις ...

1ον) Να βαλεις XMP profile και να γινουν ολα αυτοματα (Δεν ξερω εαν πειραξει ομως και τα ρολογια του επεξεργαστη) .

2ον) Να βαλεις manual overclocking και να αλλαξεις μονο τον memory divider στην τιμη που θελεις .

Στη 2η λύση θα πρέπει να φτιάξει και τα timings και δεν το βλέπω να γνωρίζει πώς.

@La_MoRt Εγώ θα πρότεινα κάποιος φίλος σου που γνωρίζει το άθλημα να σε βοηθήσει και να σου εξηγήσει κάποια πράγματα ή να διαβάσεις πολύ προσεκτικά κάποιο o/c guide, γιατί αλλιώς προβλέπω το επόμενο post σου να είναι "ανεξήγητα bsods την ώρα που παίζω..." :P

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Αν μπορείτε σας παρακαλω να μου δώσετε κάποιο ανάλογο link να διαβάσω. Έχω βρει αυτό αλλά δεν είναι ξεκάθαρο τι πρέπει να κάνω:http://rog.asus.com/194232013/overclocking/overclocking-guide-4-7ghz-core-i7-3770k-on-the-maximus-v-formula/

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now