Recommended Posts

Ενα φιλαρακι μου ζητησε να του κανω ενα καθαρα gaming pc με 800Ε στο οποιο δεν εχει σκοπο να κανει oc (αν και μετα απο 2-3χρονια θα μου ζητησει να γινει :P),oυτε sli/cf και γενικα αλλαγες περα απο καμια gpu η κανα ssd στο μελλον δεν θα γiνουν.Εδω και το set up που του εκανα :

case Thermaltake Commander MS-III

MOBO Assus P8Z77-v lx

CPU i5 3570K

vga 7870 2gb sapphire

ram Kingston hyperX beast 8Gb (2x4096)

psu XFX 550 core edition

HDD WD 500gb caviar black

dvd samsung dvdrw

συνολο = 800.76Ε

εβαλα Ζ77 και 3570Κ γιατι σιγουρα στο μελλον θα χρειαστει ενα μικρο oc για τα games.Πιστευετε ειναι καλυτερα να παει σε H77 η σε ΑΜ3+ για να πεσει το budget και να χωρεσει κανα ssd?

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν παει για κλοκ πηγαινε σε i5 3470 πολυ καλο κομματι απο την μπλε εταιρια και h77 και με τα υπολοιπα ευρω παρε μια καλυτερη gpu και ssd (samsung 840 και δεν ειμαι καλα) σε 2-3 χρονια αμα δεν βασταει τα games δεν θα φταιει προφανος ο επεξεργαστης αλλα η gpu που δεν νομιζω.

Απο πλευρα amd παρε vishera 6300-8320-8350 απο προσωπικη εμπειρια εχω να πω πως ειναι solid performers και καλοι για oc.

ο ιντελ αποδιδει 4-7 fps παραπανω σε ΟΡΙΣΜΕΝΑ παιχνιδια σε 1920 αναλυση.ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΣ ΕΜΦΑΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ!

Διαλεξε ενα απο τα δυο με κριτηριο το oc παντα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο pc khetzal έχω βάλει μητρική κ επεξεργαστή πρόσφατα σε φίλο και πετάει!

Είναι αμαρτία να πάρει k επεξεργαστή κ ν μην γίνει oc απο την αρχή, έστω κ λίγο..πάει στα 4.2 χωρίς κάν ν δώσει ρεύμα!

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν παει για κλοκ πηγαινε σε i5 3470 πολυ καλο κομματι απο την μπλε εταιρια και h77 και με τα υπολοιπα ευρω παρε μια καλυτερη gpu και ssd (samsung 840 και δεν ειμαι καλα) σε 2-3 χρονια αμα δεν βασταει τα games δεν θα φταιει προφανος ο επεξεργαστης αλλα η gpu που δεν νομιζω.

Απο πλευρα amd παρε vishera 6300-8320-8350 απο προσωπικη εμπειρια εχω να πω πως ειναι solid performers και καλοι για oc.

ο ιντελ αποδιδει 4-7 fps παραπανω σε ΟΡΙΣΜΕΝΑ παιχνιδια σε 1920 αναλυση.ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΣ ΕΜΦΑΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ!

Διαλεξε ενα απο τα δυο με κριτηριο το oc παντα.

οταν μου ειπε οτι δεν θελει να κανει oc h77 k 3470 ηταν το setup + 7870.Απλα πιστευω το oc καποια στιγμη θα του χρειαστει.

Απο amd που λες θα κανω ενα setup να δω τι παιζει με τιμες και θα τον ρωτησω αν του αρεσει(ετσι κι αλλιως αυτος αποφασιζει!)

Ωραίο pc khetzal έχω βάλει μητρική κ επεξεργαστή πρόσφατα σε φίλο και πετάει!

Είναι αμαρτία να πάρει k επεξεργαστή κ ν μην γίνει oc απο την αρχή, έστω κ λίγο..πάει στα 4.2 χωρίς κάν ν δώσει ρεύμα!

και γω γι αυτο θελω να του βαλλω 3570κ γιατι παντου γραφουν για το ποσο ευκολα γινετε oc και stable 24/7.

επισεις δεν ξερω αν εγινα κατανοητος αλλα το pc θελει να ειναι future proof γιατι δεν εχει δυνατοτιτα συχνων αλλαγων σε hw

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now