alphastorm

προβλημα εξωτερικου σκληρου

Recommended Posts

Καλησπερες

μπαινω κατευθειαν στο ψητο γιατι προβλεπω μεγαλη νιλα ετσι και χρειαστει φορματ η κατι αλλο.

εχουμε εναν εξωτερικο σκληρο 2tera μαρκας seagate και πιο συγκεκριμενα backup plus desktop drive (usb3)

μεσα εχουμε περασμενα κοντα στο 1.5τερα με ταινιες και σειρες (να ναι καλα το easybytez xD)

καποια στιγμη νωριτερα το πρωι εκει που πηγαινα να περασω καποιες ταινιες κολλησε τελειως ο υπολογιστης ,( freeze χωρις να κουνιετε Mouse η οτιδηποτε αυτο συνεβει γιατι εβαλα ενα φλασακι σε μια usb2 να περασω κατι εργασιες pascal .)

ετσι εκανα reset μιας και δεν ειχα επιλογες -

αφου ξαναμπηκα windows μου πεταξε ενα παραθυρο οτι πρεπει να κανω φορματ φυσικα πατησα οχι και συνεχισα ομως πια δεν μου εμφανιζει δισκο..

οποτε ανοιγω "υπολογιστη μου" και βλεπω τοπικο δισκο j και παταω πανω του κολλαει το παραθυρο και στις διαχειρισεις εργασιων μου λεει πως δεν αποκρινετε .

ως εδω καλα μπορει να εχει παθει καποια ζημια ο δισκος λεω και να καταστραφηκε - τον συνδεσα ομως στο media player στο σαλονι και λειτουργησε κανονικοτατα και απροβληματιστα .

λειτουργικο---> (w7 64bit ultimate)

εχω μπερδευτει

any solutions?

θενκς παιδες

********edit**************

μολις τωρα βγηκε απο την κατασταση δεν ανταποκρινετε το παραθυρο του υπολογιστη και μου εβγαλε οτι η παραμετρος j ειναι εσφαλμενη

Edited by alphastorm
Link to comment
Share on other sites

update #1 kai bump

ετρεξε ενα διαγνωστικο της seagate το seatools ..

στο πρωτο dst μου εβγαλε fail :/

στο short generic pass.

ερωτηση #1 αν τον βγαλω απο την εξωτερικη θηκη και τον λειτουργησω ως εσωτερικο (sata) υπαρχει περιπτωση να λειτουργησει?

ερωτηση #2 χαλαει η εγγυηση ετσι και τον βγαλω ?

ερωτηση #3 ηταν αγορασμενος απο πλαισιο αν τον γυρισω θα μου κανουν αντικατασταση? :/

Link to comment
Share on other sites

Aν ανοίξεις το case χάνεις την εγγύηση.

Εφόσον - καθώς φαίνεται- δε σε ενδιαφέρουν τα δεδομένα, κάντου ένα φορμάτ από gparted live cd ή ubuntu live cd, και ξανατρέξε το διαγνωστικό. Αν εξακολουθεί να βγάζει fail , πάρε screenshot και βουρ για RMA

Link to comment
Share on other sites

ε κοιτα 1.5 τερρα ταινιες και σειρες ειναι, μπορω να τα σωσω?

Εφόσον σου παίζει στο media player του σαλονιού έχεις πολύ καλές πιθανότητες να μπορέσεις να τραβήξεις τα δεδομένα από ubuntu live cd.

Είχα καταλάβει ότι δεν μπορούσες να κάνεις τίποτα στο δίσκο από win. Αν μπορείς να κάνεις format, ok. Προτιμώ πάντως φορμάτ από gparted live ή καλύτερα από το gparted που έχει το ubuntu live cd/usb, διότι μου έχει συμβεί ουκ ολίγες φορές να επαναφέρω δίσκους που ήταν "εξαφανισμένοι" στα win, χωρίς να υπάρχει κάποιο physical damage.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις

Καις το iso σε ένα dvd (burn image)

Μπουτάρεις

Αν βλέπει το δίσκο, θα τον δεις στα αριστερά της οθόνης, οπότε με κλικ παίρνεις τα δεδομένα σου.

Στη συνέχεια κάνεις φορματ εκτελώντας το gparted

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση - τον εξωτερικο πρεπει να τον κανω εσωτερικο για να διαβασει τα δεδομενα μεσω cd η απλα τον συνδεω και διαβαζει?

εντιτ*

πετυχα καποια tuts και νομιζω πως απλα τον συνδεω :)

Edited by alphastorm
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now