pmakr

Πανε τα M-audio...

Recommended Posts

Απο το 2007 ειχα τα M-audio Studio Pro 3

Ζήτημα ειναι να τα εχω ανοιξει 3 μηνες συνολικα

Σημερα πεθανε το δεξι...δεν βγαζει ηχο.

Τα ειχα παρει καμια 100αρια ευρω

Επισκευάζονται -που να τα παω- ; Αξιζει;

Αν οχι τι να παρω;

ΥΓ.Ειμαι γκαντεμης...Σε 2 μερες καηκαν motherboard/μνημες (ευτυχως ειχαν εγγυηση και τα δυο)...και τωρα τα ηχεια !!!

Link to comment
Share on other sites

το εχω ηδη ανοιξει.

Οι πυκνωτες ειναι μια χαρα , κανενας σκασμενος

αλλα τα υπολοιπα; χαμος γινεται; απο που αρχιζει και που τελειωνει κανεις; δεν εχω ιδεα

Σε pc καλα τα παω...αλλα απο ηλεκτρονικα...δεν ξερω...

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζει από την έξοδο για το ηχείο και πηγαίνεις προς τα "μέσα": βύσματα, ενώσεις, ψυχρές κολλήσεις, και τέλος θα φτάσεις στον ενισχυτή. Εκεί αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δεις αν έχει θέμα στην τροφοδοσία του το εν λόγω κανάλι (μετρώντας στα transisor) αν εκεί που σκάνε τα ποτενσιόμετρα μετράς τα ίδια και στα δύο κανάλια κ.ο.κ.

Best case scenario: επαφή

Worst case: transistor τελικού, που θα είναι και πιο δύσκολο να τα διαγνώσεις

ΟΛΑ αυτά με προσοχή βέβαια, και αν είσαι βέβαιος ότι ξέρεις τι κάνεις, μην σε πάρει κανένα ampere ξώφαλτσα... :D

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν δεν έχεις πολύμετρο/κολλητήρι και βασικά skill κολλήσεων/μετρήσεων - εε είναι κομματάκι δύσκολα τα πράγματα.

Πάντως αν θες να την βγάλεις on the cheap side, να τα πας σε κάποιον που κάνει διορθώσεις σε τηλεοράσεις κτλ (αν βρεις πλέον) γιατί είναι πολύ απλή συσκευή για να μην μπορεί να την διορθώσει ακόμα και ένας μέτριος επαγγελματίας ;)

Link to comment
Share on other sites

Να τον ρωτήσεις εκ των προτέρων, πες του "τα πήρα 80 ευρώ, ρίξ' τους μια ματιά και θα σε πάρω τηλέφωνο να μου πεις διάγνωση και κόστος να δούμε αν αξίζει τον κόπο...".

Καλά είναι να πας και συστημένος ή σε κάποιον δοκιμασμένο, μην πέσεις σε κανένα λαμόγιο. Μπορεί να είναι απλά καμιά κόλληση και να τα γλυτώσεις με 5-10 ευρώ, ή κανένα άκυρο part και να πληρώσεις ένα 20άρι, αν είναι ok ο τύπος...

Και αυτοί που διορθώνουν ηχοσυστήματα αυτοκινήτων ξέρουν συνήθως από τέτοια ενισχυτάκια ;)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι να τα πεταξω ειναι ολοκαινουργια.

Αλλα αν ειναι να ζητησει κανεις 30+ ευρω δεν αξιζει...

αρχιζω το ψαξιμο και βλέπουμε. Αν ξερετε κανενα αθηνα κεντρο μεχρι καλλιθεα νεα σμυρνη εκει γυρω μου λετε

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πηρα το pcmajor και με παρεπεμψαν στην ελινα

30 ευρώ να τα κοιταξουν

και αν η βλαβη ξεπερνα τα 30 πληρωνω και τα επιπλεον

Αλλα προτειναν και αποσυρση να τους τα παω να αγορασω αλλα...Αλλα δεν μου ειπαν τι εκπτωση θα εχω. Απο δευτερα λεει να ξαναπαρω στο τεχνικο τμημα...

Πηγα πλαισιο να δω ηχεια...Μικρη ποικιλια και ολα μαπα κατα τη γνώμη σου. Μαπα εννοω οτι δεν αξιζει να δωσεις 50 ευρω για ηχεια που δεν εχουν καν bass-treble για παράδειγμα.

πφφφφφφφφφφφφφ...γαμαμωτο

Edited by pmakr
Link to comment
Share on other sites

Εχω νεότερα

Λοιπον πηρα εναν στην καλλιθεα που φτιάχνει ηχεία αποκλειστικα -γουσέτης γιώργος πρεπει να ειναι πολυ καλος τον προτείνουν σε πολλα site-

Μου είπε 15-30 ευρώ για επισκευή -αν ειναι αυτο που νομιζει- αλλα πρέπει να τα δει - ε καλα εννοειται αυτο !

Και στην elina μου ειπαν οτι αν παρω τα m-audio av40 και αποσύρω αυτά θα εχω εκπτωση 27 ευρώ (αλλα βρηκα οτι και τα av40 τα φτήνουν με τον ιδιο τροπο). Αλλιώς 30 για να τα δουν αν φτιαχνονται και αν η βλαβη ειναι μεγαλύτερη θα πληρώσω παραπανω. Αν ειναι μικροτερη μενουμε στα 30

Ειμαι σε σκέψη....ΑΞΙΖΕΙ;;;

Να εκαναν 300 ευρω να πω οκ και με 50 συμφέρει

Link to comment
Share on other sites

Γουσετης = εγγυηση... του δώσαμε καποια JBL πριν 2 χρόνια που φεραμε απο την αμερικα το 91, που τα είχαν φτυσει και τωρα ειναι σαν καινουργια!

Τυχάινει και πριν καιρο να γνωρίσω τον γιο του.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκτος απο τους πυκνωτες τι αλλο μπορει να καει σε ενα ηχειο;

Αν του πω να τους αλλαξει ολους και να βαλει της προκοπης κινδυνευω να μου χαλασει κατι αλλο αργοτερα;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now