John-X

3 Dimms σε Dual Channel?WTF?

Recommended Posts

Μιας και ειχα ενα ντιμακι περισευμα λογο του χ58 που ειχα λεω δεν το βαζω να δω τι κανει το z77 με 3 στα τεστ.....

Τι bios αλλαξα τι reset τα παντα.Βλεπει 6gb σε dual channel με τα ιδια read writes κλπ :hehe:

Mπορειτε να μου πειτε τι γινεται? :gizmo:

Dual channel με 2 dimms στα 4gb

dualchannel2sticks.png

3 Dimms σε Dual Channel στα 6gb :gizmo:

triplechannel.png

Και ακομα ενα τεστ με 3 dimms dual channel

cachemem3dimms.png

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται κανονικότατα.

Δεν έχει ανανεώσει το public documentation η Intel εδώ και χρόνια.

Κανονικότατο dual channel flex mode με 6-way interleaving παίζει.

Τα έχω πεί τόσες φορές παλιότερα, κάποιοι δεν προσέχετε τι διαβάζετε καθόλου μου φαίνεται :D

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ασχολείται με αυτά που γράφεις? :P

Δηλαδή τα Intel παίζουν dual ακόμα και αν το κάθε κανάλι δεν έχει την ίδια ποσότητα μνήμης;

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο έχουν μαμηθει να πουλάνε όλοι τα 3χ2 gb τους γιατί απλά δεν το ήξεραν :-P.Πάλι καλά που το ανακάλυψα και δεν πουλισα τις πολύαγαπημένες μου χρυσές πανάκριβες dominator gt για τα φτηνιαρικα χυνιξ και CFR.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ασχολείται με αυτά που γράφεις? :P

Δηλαδή τα Intel παίζουν dual ακόμα και αν το κάθε κανάλι δεν έχει την ίδια ποσότητα μνήμης;

Ναι.

Το έχουνε κάνει αυτό χρόνια πολλά τώρα.

Πως νομίζεις έφθασαν στον τόσο αποδοτικό memory controller με τους Sandy Bridge ( αν συγκρίνεις νούμερα επιδόσεων στις μνήμες π.χ. στα DDR3-1333 & DDR3-1600 μεταξύ 1st gen Core i5/i7 και Core 2 Quad θα πάθεις πλάκα )

Παίζεις Dual Channel κανονικά με 3,4 DIMMs.

Παίζεις κανονικά Triple Channel ( X58 ) με 3,4,5,6 DIMMs.

Quad Channel με 5,6,7 DIMMs.

Μπορεί να μπεί κάποιος στα κέντρα του Όρεγκον και Ισραήλ να κλέψει κανά design paper & prototype από τα παρα-παρα-παρα-επερχόμενα κομμάτια ?

Η εξέλιξη που έχει κάνει η Intel δεν είναι τυχαία ( τι ωραία που θα ήταν να τα βγάζανε μόλις τα τελείωναν και όχι όποτε θελήσουνε ή χρειαστεί λόγο ανταγωνισμού :P )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now