Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες, πολλοί με ρωτάνε για το sleeve του sleeve-modding.com/ , μιας και υπάρχει λοιπόν ενδιαφέρον από αρκετό κόσμο σκέφτηκα να οργανώσω ένα group buy από το συγκεκριμένο μαγαζί. Κάποια από τα προϊόντα του μπορείτε να τα δείτε στο συγκεκριμένο post στο worklog μου, εδώ μπορείτε να δείτε γιατί υπάρχει τόσο ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο μαγαζί. Ο λόγος που γίνετε το group buy είναι για να πετύχουμε καλύτερες τιμές.. Έπειτα από επικοινωνία με τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού, μου εγγυήθηκε ότι αν η ποσότητα που ζητήσουμε είναι αρκετά μεγάλη, μπορεί να μειώσει την τιμή του sleeve μέχρι και στα 34 λεπτά το μέτρο. Φυσικά θα υπάρξει έκπτωση και σε όλα τα άλλα προϊόντα πέραν του sleeve.Όποιος ενδιαφέρεται για αγορά μπορεί να δηλώσει εδώ το ενδιαφέρον του.

Πηγαίνετε στο μαγαζί, φτιάχνετε ένα καλάθι με τα προϊόντα της επιλογής σας, κάνετε ένα printscreen το καλάθι και μου στέλνετε σε pm την εικόνα.

Η ομαδική θα μείνει ανοιχτή μέχρι τις 30/4.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δυο λύσεις για να υπολογίσει κανείς πόσο sleeve χρειάζεται..!

1: Βρίσκουμε στο internet το data sheet του τροφοδοτικού μας όπου εκει αναγράφονται τα μήκη των καλωδίων. Αν πχ λέει ότι το 24pin είναι 60 cm τότε υπολογίζουμε 60 x 24, έτσι υπολογίσαμε πόσο υλικό θελουμε για το 24pin. Επαναλαμβάνουμε την ίδια διαδικασία με όλα τα υπόλοιπα καλώδια και τα προσθέτουμε. Υπολογίστε 10-15% παραπάνω υλικό γιατι σίγουρα θα έχετε απώλειες ειδικά αν είναι η πρώτη σας φορα!

2: Η δεύτερη λύση ( αν δεν βρίσκουμε το data sheet ) είναι να μετρήσουμε τα καλώδια μόνοι μας με ένα μέτρο..!

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει κ εμένα. Αλλά επειδή θέλω να βάλω κάπως μεγαλουτσικη παραγγελία μπορούμε να μετά θέσουμε το κλείσιμο για τον επόμενο μήνα; 3-5 μερες μετα δλδ για να έχω πληρωθεί.

Αλλιως θα κοιτάξω να κάνω πολύ περιορισμένη σύνθεση.

*GNex*

Link to comment
Share on other sites

@P_under Εξαρτάται για ποιόν το φτιάχνω..! :D Για εσένα δωρεάν.. με μια προϋπόθεση.. ( ο Βασίλης είπε ) ότι πρέπει να βάζεις πιο πολλές ειδήσεις! :D

@<<haris>> Ok Χάρη! Μόνο αν σου είναι εύκολο, μην μου στείλεις την παραγγελία σου την τελευταία μέρα του μήνα.. Δώσε μου 3-4 μέρες περιθώριο..!

@swatoner Κάνε το κουμάντο σου! Δεν νομίζω ότι έχει κανείς πρόβλημα να πάμε την παραγγελία 2-3 μέρες αργότερα..!

Αυτό ισχύει για όλους τους ενδιαφερόμενους: Το πότε θα μου στείλετε την παραγγελία σας δεν έχει καμία σχέση με το πότε πρέπει να μου στείλετε τα χρήματα.

Μπορείτε δηλαδή να μου στείλετε την παραγγελία σας και λίγο πριν κλείσουμε με τις παραγγελίες να σας ενημερώσω για να προχωρήσετε με τις πληρωμές. Ούτως ή άλλος, το ποσό που θα εμφανίζεται στην παραγγελία που θα μου στείλετε θα διαφέρει από το ποσό που θα πληρώσετε. Γιατί..

Ας πούμε ότι φτιάχνετε ένα καλάθι με προϊόντα αξίας 50 ευρώ. Θα πιέσω εγώ για την έκπτωση και θα προκύψουν άλλες τιμές που δεν θα εμφανίζονται στο καλάθι σας. Γνωρίζοντας εγώ την έκπτωση που θα έχουμε θα διαμορφωθούν οι τιμές κατάλληλα και θα ενημερωθείτε όλοι με pm για το ποσό που πρέπει να καταβάλετε.

Μην ξεχάσω να αναφέρω ότι το τελικό κόστος ( άρα και το κόστος του κάθε ενός μας ) θα φαίνονται στο συνολικό καλάθι.

Link to comment
Share on other sites

ok δέχομαι την προσφορά σας κορίτσια, θα σου στείλω το νέο ocz 1250W που πήρα.

Γενικά για ένα μικρό τροφοδοτικό με ένα 6pin πόσο περίπου κοστίζει η υπόθεση? Τα χρώματα παίζουν ρόλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως σας βρηκα παιδες :D

Count me in για την ομαδικη,θα στειλω pm με το καλαθακι μου και αν παρει παραταση μεχρι τον επομενο μηνα οπως ειπε ο Νικος ακομα καλυτερα για να το γεμισω περισσοτερο :P

Μια ερωτηση μονο.

Τα θερμοσυστελλομενα του τα εχεις χρησιμοποιησει μονο σε heatshrinkless φαση ή και κανονικα;

Ρωταω γιατι παρολο που τωρα ειμαι χωρις θερμοσυστελλομενο στο επομενο theme θελω να βαλω ξανα..να ξερω αν ειναι να μην μπω στον κοπο να παρω σε περιπτωση που δεν κανουν σωστη δουλεια!

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες Doc,

το συγκεκριμένο heatshrink είναι για heatshrinkless sleeving επειδή έχει σχετικά χοντρά τοιχώματα, παρόλα αυτά, επειδή έχω κάνει 2-3 πειράματα, το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό..! Θα σας δείξω μερικές φωτογραφίες μέσα στο Σ/Κ για να καταλάβουν και τα άλλα παιδιά τι εννοώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες Doc,

το συγκεκριμένο heatshrink είναι για heatshrinkless sleeving επειδή έχει σχετικά χοντρά τοιχώματα, παρόλα αυτά, επειδή έχω κάνει 2-3 πειράματα, το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό..! Θα σας δείξω μερικές φωτογραφίες μέσα στο Σ/Κ για να καταλάβουν και τα άλλα παιδιά τι εννοώ!

Άρχοντας!

Περιμένω με πίστη και αφοσίωση :read:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως σας βρηκα παιδες :D

....

Καλως ηρθες φιλε, καλη διαμονη και καλα να περασεις μαζι μας... :)

@pinwmpyres

Γιαννη, φοβαμαι να χαλασω και το psu και την εγγυηση του γμτ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε, καλη διαμονη και καλα να περασεις μαζι μας... :)

@pinwmpyres

Γιαννη, φοβαμαι να χαλασω και το psu και την εγγυηση του γμτ :)

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε, καλη διαμονη και καλα να περασεις μαζι μας... :)

@pinwmpyres

Γιαννη, φοβαμαι να χαλασω και το psu και την εγγυηση του γμτ :)

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φτιάξει extensions όμως μονο και όχι όλο το τροφοδοτικό. Τουλαχιστον αυτό κάνω εγώ. Αν βάλεις κ καλύπτρα στο τροφοδοτικό δε φαίνεται τίποτα.

*GNex*

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φτιάξει extensions όμως μονο και όχι όλο το τροφοδοτικό. Τουλαχιστον αυτό κάνω εγώ. Αν βάλεις κ καλύπτρα στο τροφοδοτικό δε φαίνεται τίποτα.

*GNex*

+1 :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

Όπως σας υποσχέθηκα, ορίστε μερικές φωτογραφίες για να καταλάβετε το πάχος του heatshrink!

Αριστερά είναι το συνηθισμένο heatshrink με τα λεπτά τοιχώματα, δεξιά είναι το heatshrink του sleeve-modding.com.

6copyo.png

Στην επόμενη φωτογραφία έχω χρησιμοποιήσει το heatshrink του sleeve-modding.com με τα χοντρά τοιχώματα. Η μόνη διαφορά στην χρηστικότητα του συγκεκριμένου

heatshrink είναι ότι το καλώδιο μπαίνει πιο σφιχτά στο βύσμα.

5copym.png

Σε αυτήν έχω χρησιμοποιήσει το συνηθισμένο heatshrink με τα λεπτά τοιχώματα.

4copyn.png

Στις επόμενες φωτογραφίες σας δείχνω την χρήση του heatshrink με χοντρά τοιχώματα. Ο λόγος που το heatshrink με χοντρά τοιχώματα είναι κατάλληλο για heatshrinkless sleeving είναι ότι ακριβώς επειδή έχει χοντρά τοιχώματα προστατεύει το sleeve από το να λιώσει σε σημεία που δεν θέλουμε και για να λιώσει πιο ελεγχόμενα με αποτέλεσμα να "δέσει" καλύτερα με την επένδυση του καλωδίου. Το sleeve λιώνει παράλληλα με την επένδυση του καλωδίου και επιτυγχάνεται καλύτερος και ισχυρότερος δεσμός.

Βάζουμε λοιπόν το heatshrink μας πάνω από το sleeve, σχετικά ψηλά στον ακροδέκτη. Λιώνουμε το heatsrhink σιγά σιγά δίνοντας χρόνο στο sleeve από μέσα να διαμορφωθεί κατάλληλα.

2copyak.png

Αφαιρούμε το heatshrink με ένα κοπίδι και βλέπουμε ότι το sleeve από μέσα έχει λιώσει και έχει δέσει για τα καλά με τον ακροδέκτη μας.

3copyhg.png

Τοποθετούμε τα καλώδια μας μέσα στο βύσμα και είμαστε έτοιμοι!

1copyjz.png

Το αν θα διαλέξουμε heatshrink με χοντρά τοιχώματα ή με λεπτά τοιχώματα ή αν αποφασίσουμε να πάμε για heatshrinkless sleeving είναι καθαρά θέμα γούστου.. Αυτό που ήθελα να σας δείξω είναι ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το heatshrink με τα χοντρά τοιχώματα, χωράει να μπει μέσα στο βύσμα, αφήνει χώρο στο διπλανό καλώδιο χωρίς να στριμώχνονται το ένα καλώδιο πάνω στο άλλο.. Αυτό που μένει να αποφασίσουμε είναι αν μας αρέσει το "beefy" look στο heatshrink.. αν θέλετε το heatshrink σας να είναι λεπτό και να μην τραβάει το μάτι.. τότε θα πάτε για heatshrink με λεπτά τοιχώματα..! Εγώ προσωπικά στο project μου θα πάω για heatshrinkless sleeving! :D

Έχω ξεκινήσει να ετοιμάζω ένα Sleeving Tutorial Video με πολλές πληροφορίες σχετικά με τις διάφορες μεθόδους sleeving αλλά και πληροφορίες γύρω από αυτό. Θα καλύπτει ένα μεγάλο φάσμα γνώσεων για όλους τους ενδιαφερόμενους, ξεκινώντας από τα βασικά για τους αρχάριους αλλά και πιο ψαγμένες λεπτομέρειες για τους πιο προχωρημένους..! Stick arround λοιπόν..! :D

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φτιάξει extensions όμως μονο και όχι όλο το τροφοδοτικό. Τουλαχιστον αυτό κάνω εγώ. Αν βάλεις κ καλύπτρα στο τροφοδοτικό δε φαίνεται τίποτα.

*GNex*

Γιατί να προτιμήσει κάποιος να φτιάξει extensions και όχι να αγοράσει έτοιμα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να προτιμήσει κάποιος να φτιάξει extensions και όχι να αγοράσει έτοιμα?

Γιατί και ο Οδυσσέας θα μπορούσε να πάει στην Ιθάκη με easyjet, αλλά ψηθηκε να πάει με βάρκα, για το ταξίδι :P

( ...και είναι και η άπειρη ποικιλία σε χρώματα/ποιότητες ;) )

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες..μετά απο πολύ βοήθεια απο @PinwmpireS

Ας πω καποια πράγματα γενικα για τα μεγέθη που μπορεί να χρειαστεί κάποιος..

Εχουμε και λέμε..

1) 3mm sleeve χρησιμοποιούμε για τα καλώδια του τροφοδοτικού..και μαζι με αυτα 6mm heatshrink tube Όπως πχ τα δυο κατω..

2) 6mm sleeve χρησιμοποιούμε για τα καλώδια του front panel-usb-ηχου-fans και οτι λοιπά λεπτά καλώδια..και μαζί τους 10mm heatshrink tube Οπως τα δυο κατω..

3) 8 mm sleeve χρησιμοποιούμε για τα καλώδια sata και μαζί τους 12mm heatshrink tube οπως κατω..

Y.Γ : Να αναφέρω οτι για την 3η περίπτωση δεν θα χρειαστούμε πολυ sleeve αλλα και heatshrink tube γιατι τα καλώδια sata μας ειναι λιγα...οπότε προσοχή στην επιλογή και τα μέτρα :)

P.S : Για την περίπτωση 1η ;)

Το πόσο καλώδιο sleeve θα χρειαστείς για τα καλώδια του τροφοδοτικού σου...μέτρα το 24pin από το τροφοδοτικό μέχρι το βύσμα. Ας πούμε π.χ. ότι είναι 60 cm, κάνε 60 ( που είναι το μήκος ) επί 24 ( που είναι τα καλώδια του βύσματος σου ) και αυτομάτως έχεις το μήκος του υλικού που θα χρειαστείς για το 24pin σου. Επανέλαβε την ίδια διαδικασία με όλα τα άλλα καλώδια του τροφοδοτικού σου και άθροισε τα. Από το αποτέλεσμα που θα βγάλεις υπολόγισε 10% με 15% παραπάνω μιας και είσαι αρχάριος και σίγουρα θα έχεις απώλειες.

edit : Για την 2η περίπρωτή ειναι ανάλογα το κουτί και τα ποσα fans εχετε..εκεί παίρνουμε την μεζούρα και μετράμε και βγάζουμε ενα συνολικό άθροισμα για το sleeve Που θέλουμε..

Ευχαριστώ και πάλι τον Εμφάνιση προφίλ: PinwmpireS - HWBOX | O/C on first boot για την βοήθεια του..

Ελπίζω να βοηθήσει το παραπάνω άρθρο κόσμο που δεν γνωρίζει ακριβώς μεγέθη μετρα :)

Θάνος

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now