Pastelidis.n.s.

Hardware για Σχεδιαστικο PC (Matrix - Rhinoceros)

Recommended Posts

Αlohaaa!

Eνδιαφερομαι να φτιαξω ενα PC για την δουλεια το οποιο θα τρεχει το Μatrix - Rhinoceros και προβληματιζομαι σε τι Hardware να αγορασω...

Z77 ή Χ79?

Αξιζει τα παραπανω λεφτα το X79?

Θα κανω τη δουλεια μου με Z77 για τα επομενα 3 χρονια?

Aν παμε σε Χ79 παμε αναγκαστικα και σε 3930Κ ή μας κανει και ο 3820?

Θεωρω δεδομενο στο Z77 τον 3770Κ!

Μην σας φαινεται ελαφρυ προγραμμα το Matrix καθως μετα απο πολλες εντολες για να βγει ενα μοντελο, ειναι 2-3 λειτουργιες οι οποιες ψιλογονατιζουν τα πισια!

Επισης σε περιπτωση που προτεινεται καποιο απο τα παραπανω βοηθηστε με και στο θεμα του Hardware!

Αυτα... περιμενω τις αποψεις σας.

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Παστέ δεν ξέρω το πρόγραμμα που θες να τρέχεις αλλά αν πας σε X79 προς θεού μην βάλεις τον 3820! Δεν νομίζω ότι δίνει τίποτα παραπάνω από τον 3770 σαν επεξεργαστής, μπορεί μεν η πλατφόρμα να βοηθάει αλλά ο επεξεργαστής που λες όχι - σε σχέση με Z77 φυσικά.

Περίμενε κάποιον που να ξέρει ώστε να πάρεις γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

3930k είτε αλλιώς z77 και 3770.

Ο 3820 δεν έχει τίποτα παραπάνω απο έναν 3770. Δεν αξίζει τα λεφτά του με τίποτα

OC και τα σχετικά δε σε ενδιαφέρουν εφόσον είναι της δουλειάς. K έκδοση δε χρειάζεσαι άρα απέφυγέ το. έστω και 20? διαφορά στις μέρες μας είναι αξιοσημείωτη

20 εδώ 20 εκεί.

Edited by swatoner
Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως με x79 οπως ειναι λογικο θα εχεις καλυτερη αποδοση.. αλλα οχι κατι τραγικο που θα αξιζει την διαφορα απο z77 3770k.

ps. ιεροσυλια που δεν υποστηριζει mac παντως...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now