ArMeD

Λάπτοπ που να αντέξει στο χρόνο

Recommended Posts

Φίλος ψάχνει λάπτοπ με βασικό κριτήριο να είναι "καλό", δηλ. να είναι μηχάνημα αξιόπιστο που θα αντέξει στο χρόνο.

Οι απαιτήσεις του δεν είναι κάτι το τρομερό, αλλά με βάση τη δική μου "εμπειρία" όταν παίρνεις λάπτοπ «για απλή χρήση» όπως τα λένε δεν μπορείς να κάνεις καμία χρήση και όπως το παίρνεις είναι για τα σκουπίδια. Άρα, το μηχάνημα καλό είναι να είναι κάπως πιο δυνατό.

Ξεκίνησε για 400αρι αλλά τώρα το ταβάνι είναι 600αρι. Θα ήθελα όμως αν είναι να εξαντλήσουμε το όριο να αξίζει η διαφορά. Γιατί σε αυτό το target εγώ προσωπικά δεν βρήκα 4πύρηνο επεξεργαστή ώστε να δικαιολογήσει το κάτι παραπάνω που θα δώσεις.

Περιμένω προτάσεις/σχόλια ...

Link to comment
Share on other sites

Τα 600 είναι ήδη η υπέρβαση οπότε τα 800 απέχουν πολύ ...

Η samsung σαν εταιρεία είναι καλή ;;;

Εγώ στην ίδια τιμή έχω βρει αυτό: Notebook & Tablets :: Notebook & Netbook :: Notebooks :: Dell Inspiron 15R 5521 5521-5138 - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών που είναι DELL

Ο επεξεργαστής έχει χαμηλότερη συχνότητα (αρκετά) γιατί μάλλον καιει λιγότερο (U στο τέλος).

Link to comment
Share on other sites

Επίσης γι'αυτό τι λες ;;;

Turbo-X HC II i523-450 - Όλα τα laptops - plaisio.gr

Είναι βέβαια Turbox που γενικά δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστα (μου έχουν πει ότι στο σερβις ειναι εξυπηρετικοί αλλά δεν τους πολυπιστεύω).

Ουσιαστικά εδώ η σύγκρουση είναι άλλη : 7670M ή 630M ???

υ.γ. έχει και μπαταρία 8 κελιών !!!

Link to comment
Share on other sites

turbox και γενικά αλχημείες, ρίξτου άκυρο, χαμηλής ποιότητας υλικά και συχνές βλάβες, δεν αξίζει κάν τον κόπο.

ο dell έχει u επεξεργαστή..αν δεν έχει ανάγκη την μεγάλη αυτονομία που προσφέρει και έχει περισσότερο τα 500mhz για επιδόσεις του m.. δεν θα τον πρότεινα..ανάλογα τι ανάγκη τον έχει..

Γενικά πρέπει να ξέρουμε το ποσο που διαθέτει και την χρήση που κάνει, δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα να συγκρίνουμε λαπτοπ διαφορετικής τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Μια και πρότεινες αυτό, για πείτε μου αν μπορείτε. Οι ενσωματωμένες κάρτες γραφικών που έχουν τα 2-3 παραπάνω (7670Μ / 630Μ) αξίζουν ;;; Ή καλύτερα να μείνω στα Intel HD Graphics ;

Όταν λέω απλή χρήση -επειδή όντως είναι γενικό- εννοώ ότι δεν πάει για gaming, δεν πάει για εφαρμογές rendering κλπ. Ωστόσο, μια ταινία θα την δει. Οι απαιτήσεις του χρήστη είναι low-mid αλλά θα ήθελα για τους λόγους που αρχικά εξέθεσα, οι προδιαγραφές να είναι ανώτερες από τις απαιτήσεις. Οπότε το ζητούμενο είναι καλά υλικά που θα αντέξουν στο χρόνο, εταιρεία καλή για να υπάρχει αξιοπιστία, αυτονομία στη μπαταρία εκτός αν δεν συμφέρει το μηχάνημα συνολικά (και εδώ το dell στα 429,00 ? υστερεί γιατί έχει 4 κελιά).

ο dell έχει u επεξεργαστή..αν δεν έχει ανάγκη την μεγάλη αυτονομία που προσφέρει και έχει περισσότερο τα 500mhz για επιδόσεις του m.. δεν θα τον πρότεινα..ανάλογα τι ανάγκη τον έχει..

Επειδή δεν έχω δουλέψει σε χαμηλής κατανάλωσης γιατί σε desktop δουλεύω, η συχνότητα στο 1,7 μου φαίνεται μικρή. Από την άλλη έχει turbo 2,6. Άρα, άπαξ και κάνει κάτι πιο up-tempo δεν θα ανεβαίνουν τα ρολόγια ή το turbo είναι περισσότερο marketing ???

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν με Intel Graphics HD 4000 μπορεί να κάνει όλα αυτά που θέλει

όσο για την αυτονομία μην κολλάς στα κελιά της μπαταρίας αλλά στα TDP του επεξεργαστή, με λίγα λόγια μιλάμε για ulv επεξεργαστή και ultrabook = μεγαλύτερη αυτονομία από τα κοινά notebooks

φαντάσου λοιπόν αυτά τα χαρακτηριστικά σε συνδυασμό με έναν SSD

για επιδοσεις φαντασου παραπλησιες με το NUC

όσο για την αξιοπιστία θα έχει 2 χρόνια εγγύηση από Dell

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

Μην συγκρίνεις τα mhz του σταθερού με του φορητού..δεν υπάρχει επαφή πουθενά..δεν γίνεται να καις λίγο και να πηγαίνεις με πολλά δεν ισχύει πουθενά και δεν θα ισχύσει ποτέ ο ένας καίει 17w και ο άλλος 35w!..αν δεν έχει πραγματική ανάγκη την παραπάνω ζωή στην μπαταρία δεν έχει νόημα να πάει σε u...

Επίσης κατα την γνώμη μου αν θέλει διάρκεια στον χρόνο και δεν έχει πραγματικά ανάγκη τον φορητό πάει σε σταθερό.

Link to comment
Share on other sites

Μην συγκρίνεις τα mhz του σταθερού με του φορητού..δεν υπάρχει επαφή πουθενά..δεν γίνεται να καις λίγο και να πηγαίνεις με πολλά δεν ισχύει πουθενά και δεν θα ισχύσει ποτέ ο ένας καίει 17w και ο άλλος 35w!..αν δεν έχει πραγματική ανάγκη την παραπάνω ζωή στην μπαταρία δεν έχει νόημα να πάει σε u...

Επίσης κατα την γνώμη μου αν θέλει διάρκεια στον χρόνο και δεν έχει πραγματικά ανάγκη τον φορητό πάει σε σταθερό.

Συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες.

Ειδικά για το τελευταίο όμως, το θέλει λαπτοπ ...

Εσύ, me intel hd 3000/4000 πιστεύεις θα έχει πρόβλημα για τη χρήση που θέλει ;;; Ή αξίζει η 7670Μ ?

λοιπόν με Intel Graphics HD 4000 μπορεί να κάνει όλα αυτά που θέλει

όσο για την αυτονομία μην κολλάς στα κελιά της μπαταρίας αλλά στα TDP του επεξεργαστή, με λίγα λόγια μιλάμε για ulv επεξεργαστή και ultrabook = μεγαλύτερη αυτονομία από τα κοινά notebooks

Το λάπτοπ που μου έδειξες το κρατάω. Έχει εκτιμώ τα χαρακτηριστικά που χρειάζονται. Μόνη επιφύλαξη ο επεξεργαστής που είναι κάτω από 1,9.

Επειδή αρχίζουμε να βγάζουμε κάποια συμπεράσματα για αυτό τι λετε ; Notebook & Tablets :: Notebook & Netbook :: Notebooks :: Dell Inspiron 15 3520 3582-3520 - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Τιμή: 448.88 ?

Intel Core i3 2370M 2.40GHz

HD Graphics 3000

4096 MB DDR III 1600 MHz

3 x USB 2.0

Li-ion 6

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο μου αρέσει..αν δεν παίζει παιχνίδια δεν έχει ανάγκη την επιπλέον κάρτα..αλλά αν αλλάξει γνώμη δεν θα μπορεί να παίξει ούτε τέτρις που λέει ο λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο μου αρέσει..αν δεν παίζει παιχνίδια δεν έχει ανάγκη την επιπλέον κάρτα..αλλά αν αλλάξει γνώμη δεν θα μπορεί να παίξει ούτε τέτρις που λέει ο λόγος.

Τα παιχνίδια που παίζει είναι αυτά του FB. Εκεί δεν νομίζω να έχει θέμα. Απο εκεί και πέρα, και η 7670Μ DDR3 είναι. Αξίζει σαν mid κάρτα ;;; Γιατί είναι ένα κατοσταρικό η διαφορά. Δεν είναι μικρή ...

Ανάμεσα στα 2 DELL (Msystems.gr - Προϊόντα - Dell Inspiron 15 (3521) i3-3227U - Win 8 - Black VS Notebook & Tablets :: Notebook & Netbook :: Notebooks :: Dell Inspiron 15 3520 3582-3520 - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών) προτιμάς το 2ο ;;; )

Για το samsung που είναι η ακριβή εναλλακτική, την θεωρείς αξιόπιστη μάρκα ; Γιατί η DELL από όσο ξέρω έχει καλές αξιολογήσεις ...

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα αυτό που σου πρότεινα

με USB 3.0 υποδοχές ulv επεξεργαστή και σαφώς καλύτερα γραφικά με HD Graphics 4000

Και τα 2 έχουν USB 3.0

Εσύ θεωρείς ότι η συχνότητα κάτω από τα 2 Ghz (και δεν έχει και turbo από όσο βλέπω) δεν είναι θέμα ;;;

Link to comment
Share on other sites

όπως σου είπε και ο venisk δεν μετράει μόνο η συχνότητα σε έναν επεξεργαστή

γιαυτό σου είπα να δεις επιδόσεις που είναι σχεδόν ίδιες με του NUC για καταλάβεις γιατί στο προτείνω

Link to comment
Share on other sites

Για το samsung που είναι η ακριβή εναλλακτική, την θεωρείς αξιόπιστη μάρκα ; Γιατί η DELL από όσο ξέρω έχει καλές αξιολογήσεις ...

Δεν είναι ακριβή εναλλακτική βρε μάλλον λάθος τα κατάλαβες! Είναι η ποιο αποδοτική πρόταση μέχρι τώρα γι αυτό κοστίζει και περισσότερα χρήματα.

Εμένα που δεν με ενδιαφέρει η μπαταρία και με νοιάζουν οι επιδόσεις θα έπαιρνα m και i5 και με κάρτα γραφικών πάνω.

Μια χαρά αξιόπιστες είναι.

Στον χρόνο η καλύτερη πρόταση είναι ο samsung που σου έδειξα γιατί έχει με το μέρος του τις επιδόσεις..είναι απλή λογική..:) τι να την κάνεις την κατανάλωση όταν σε 2-3 χρόνια αρχίσει να τα βρίσκει σκούρα ο ι3 u..

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια..αλλά μπορεί να αλλάξει γνώμη και να θέλει να κάνει κάτι ποιο απαιτητικό γι αυτό και ρώτησε πάνω απο τις απαιτήσεις του φίλου του..τότε θα τα βρεί σκούρα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ένα σταθερό pc αντέχει πολύ παραπάνω στο χρόνο επειδή αναβαθμίζεται πολύ εύκολα και φυσικά επειδή είναι πολύ ποιο δυνατό παντού και πάντα..αν δεν έχει πραγματικό λόγο για φορητό ας το σκεφτεί..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι φίλος των desktop και από εκεί ξεκινάω να προτείνω, αλλά το θέλει φορητό.

Venisk, συμφωνώ για το samsung. Το λέω πιο ακριβό γιατί απλά είναι ενα κατοστάρικο παραπάνω. Τα παραπάνω που έχει (i5 > i3) + ανεξάρτητη GPU (DDR3 βέβαια) δικαιολογούν την τιμή. Απλά πάντα ήμουν επιφυλακτικός με τις entry-level λύσεις στις κάρτες γραφικών. Νομίζω δεν αξίζουν. Ελπίζω να είναι μια πιο mid-level γιατι θα του το προτείνω το λαπτοπ.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο μια και το συζητάμε.

Αν πήγαινε σε κανένα 4πύρηνο tablet θα έκανε δουλειά ;;;

Νομίζω από εκεί ξεκίνησε το θέμα, αλλά πήγε στο laptop γιατί δεν ήξερε αν θα μπορεί να βάζει σίγουρα πληκτρολογια / ποντικι στο ταμπλετ.

Αυτά τα 2:

- https://www.skroutz.gr/s/3046950/Asus-MemoPad-Smart-ME301T-16GB.html

- http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/TOSHIBA-AT300-SE-101-Aluminium,99452,397553,586435.html

πιστεύετε αξίζουν ;;;

[Εδώ πέφτουμε σε τιμή γιατί δεν θα έχει μια "επιδότηση" που παίρνει για λάπτοπ από τη δουλειά]

Link to comment
Share on other sites

Για κανένα λόγο..δεν αξιζουν ούτε τα χρήματα τους κ δεν έχουν κανονικό λειτουργικό..

Καταρχήν κατάλαβε αυτό..δεν συγκρινονται διαφορετικής τεχνολογίας επεξεργαστές με το πόσους πυρήνες έχουν....δλδ το 4 πυρήνες στο κινητό/tablet δεν συγκρίνεται με τον i3-i5 του φορητού ποτέ και για κανένα λόγο.

Link to comment
Share on other sites

επειδη δουλεψα για 6μηνες σαν τεχνικοσ Η/Υ + αρκετα χρονια(4-5) μονος μου τα πιο πολλα laptop που ηρθαν στα χερια μου για επισκευη ηταν turbox,acer κυριως και μερικα samsung. θα πρότεινα dell k hp σαν 1η επιλογη και μετα θα κοιτουσα και sony,toshiba.Tα Turbox k acer εχουν αρκετα ελλατωματικο HW και γενικα το support ειναι χαλια!

Ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

επειδη δουλεψα για 6μηνες σαν τεχνικοσ Η/Υ + αρκετα χρονια(4-5) μονος μου τα πιο πολλα laptop που ηρθαν στα χερια μου για επισκευη ηταν turbox,acer κυριως και μερικα samsung. θα πρότεινα dell k hp σαν 1η επιλογη και μετα θα κοιτουσα και sony,toshiba.Tα Turbox k acer εχουν αρκετα ελλατωματικο HW και γενικα το support ειναι χαλια!

Ελπιζω να βοηθησα

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !!! Αυτή είναι η επιφύλαξη μου για το samsung που πάντως είναι το φθηνότερο στην κατηγορία του (i5 + GPU). Δεν την ξέρω σαν μάρκα, βλέπω ότι δεν είναι τόσο "χωμένη" στο χώρο και γι'αυτό είμαι επιφυλακτικός.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now