barfastic

iphone 5 vs Samsung Galaxy S4

Recommended Posts

Καλησπερα παίδες,

Σκέφτομαι να δώσω το iphone 5, kαι να παω στο Samsung Galaxy 4...

Ο κυρίως λόγος είναι οτι η μπαταρία του 5 δεν μου κραταεί καθόλου το βγάζω απο την πρίζα το πρωι εμτα απο 8 ώρες φόρτιση και μεχρι αν φτάσω στο γραφείο ειναι στα 85% (40 λεπτά) με χρήση ελάχιστη (μουσική κυριώς απο ακουστικά) - και μου την σπαεί που δεν μπορείς να έχεις μια φορτιζμένη μπαταρια καβάτζα για ώρα αναγκής.

Επίσης, η αληθεία να λέγεται, έχω βαρεθεί λίγο το όλο σκηνικό itunes, icloud, istore, κτλ...

Στο samsung δεν θα ασχολιθω με ROM/flashing κτλ...

η μπαταρία του samsung πως είναι?

υπάρχει κάτι που πρέπει να γνωρίζω? θέματα? κολλήματα? τιποτα τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε, γιατί ξενέρωσες έτσι με το 5άρι? Έχω ακούσει καλά λόγια από κατόχους του μέχρι στιγμής. Ο Βασίλης μου 'χε πει ότι θέλει κάθε μέρα φόρτιση αν το χρησιμοποιείς πολύ αλλά ντάξει αυτό ισχύει σχεδόν για όλα τα smartphones...

Για το Galaxy S4 έχω διαβάσει αρκετά θετικά μέχρι στιγμής. Κάτι αναφέρθηκε για ένα lag με την stock rom του, το οποίο το κάνει πιο αργό και από S3, αλλά η Samsung έβγαλε update για εξωτερικό, το οποίο θα έρθει σύντομα και στην Ελλάδα.

Τώρα για το αν αξίζει ή όχι, από κατόχους S3, αρκετοί λένε ότι δεν αξίζει τόσο, ειδικά τώρα που το S3 έχει πέσει στα 350 ευρώ! Μήπως να χτύπαγες ένα S3, να του κότσαρες από την πρώτη στιγμή μια paranoidandroid και να πήγαινες μπάλα; :D

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω την "εξυπναδα" μου... αφου σε ενδιαφερει η μπαταρια..

για τη μπαταρια του S4 δεν εχω αποψη...

εχω ομως για το Note 2... αμα δε σε ενοχλει το μεγεθος go for it...

με τρελη χρηση... ομιλια browsing(3G & wifi) gaming κτλ... η μπαταρια κρατα μια μερα+(με 3 ωρες ανοιχτη οθονη και δε κουναει απο το 100%)

για να καταλαβεις... η κοπελα μου που δεν ειναι και απαιτητικος πουλησε το 5 και πηρε νοτε 2 :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε δώσε το και πάρε το s4 πολύ καλύτερο κινητό παντού κ πάντα. αξίζει 1000% Δώσε το 5ρι 600 ευρώ και πάρε το 4ρι χωρίς να δώσεις φράγκο.:)

Link to comment
Share on other sites

Οπως πολυ σωστα ειπε ο pastelidis καλυτερα πρωτα να δουμε τι εχει το 5αρακι.

εισαι jb? αν ναι κανε εγκατασταση απο cydia το Battery Info Lite και ποσταρε screenshot.

εχεις συνεχεια 3g-lte ανοιχτο?

το οτι φορτιζει 8 ωρες δεν προσφερει κατι. Το θεμα ειναι σε τι ποσοστο το βαζεις για φορτιση?

tips.

Να εχεις υποψην πως στην χειροτερη περιπτωση, καλο ειναι να μην πεφτει κατω απ το 20% για να το βαλεις στην φορτιση.

Σιγουρα το ιδανικο θα ηταν απο usb αλλα μπορει να μην ειναι εφικτο παντα.

Κανε 3-4 "ψηλες" πληρης φορτισεις απο 60%. (θα ανεβει η αποδοση της μπαταριας).

Αν απλα θελεις να κανεις την μεταβαση, το s4 ειναι τουμπανο.

κολληματα δεν θα δεις, εκτος απ την πρωτη φορα που θα το ανοιξεις και θα πατησεις τον dialer (ειναι γνωστο θεμα το συγκεκριμενο) θα κανει 2" αντι για 0,5"

απο κει κ περα τρεχει multitask και ολα κομπλε.

Ομως!!!!! Θα προτινα να περιμενεις για τον λογο οτι προχθες ανακοινωθηκε το s4 (nexus edition) που με απλα λογια θα ειναι

ενα s4 με pure android rom και support απο google χωρις την σαβουρα της samsung απο apps και widgets που γονατιζουν τα κινητα.

Απο δυνατοτητες πολλες το s4 οπως και το s3, που με την μειωμενη τιμη του ειναι καλη ευκαιρια για αλλαγη.

Θεμα μπαταριας σιγουρα κατι παιζει με το 5αρι αλλα αναμεσα στα 2 το s4 εχει ενα μικρο προβαδισμα. (μην φανταστεις οτι θα ξεχνας να το φορτισεις).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε δώσε το και πάρε το s4 πολύ καλύτερο κινητό παντού κ πάντα. αξίζει 1000% Δώσε το 5ρι 600 ευρώ και πάρε το 4ρι χωρίς να δώσεις φράγκο.:)

600?? δυσκολο... οταν στα skroutzομαγα παιζει 570.

500αρικο στην καλυτερη των περιπτωσεων.

Σιγουρα ειναι ανωτερο σε hardware αλλα παιζουν πολλα τον ρολο τους

πχ αγορασμενες εφαρμογες ή εφορμογες που μπορει να χρησιμοποιει και να μην τις εχει το market.

Η περιπτωση να εχει και αλλες idevices και να τα συγχρονιζει ολα αυτοματα

Αυτο που θελω να πω ειναι πως, μπορει να τα αξιζει σαν συσκευη (6μηνες διαφορα αλλωστε): hardware-οθονη-ευκολος συγχρονισμος χωρις itunes κλπ κλπ- παραμετροποιηση στο full χωρις να περιμενει καποιον να βγαλει jb για να αλλαξει φοντο αλλα πανω απ ολα εχει σημασια τι χρειαζεται ο ιδιος.

Το iphone εκτος απ τις παραξενιες του ισως ειναι το πιο αξιοπιστο smartphone που με το ποιοτικο appstore και το jb γινεται δυνατο πακετακι για ολους.

Link to comment
Share on other sites

Έστω και 500 η διαφορά των 100 ευρώ που θα δώσει για το σ4 φαίνεται η αξία της και μόνο απο την 5" που έχει μπροστά του, τι να λέμε τώρα.

Συμφωνώ πως το iphone είναι εργαλείο είχα το 4 και ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει ευκολία στο smartphone απλά δεν με κάλυπτε αυτό το στημένο έτοιμο πράγμα με τα itunes και τις χαζομάρες της apple.

Link to comment
Share on other sites

ΜIke ηγαινε το για Service... Δεν ειναι φυσιολογικο με τιποτα να τρωει 15% σε 40 min.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Το έχω δώσει ήδη και μου είπαν οτι δεν βλέπουν κατι παράλογο... και μου το επιστρέψαν και έφαγα και μανίκη 75? χωρίς λόγο!

Οπως πολυ σωστα ειπε ο pastelidis καλυτερα πρωτα να δουμε τι εχει το 5αρακι.

εισαι jb? αν ναι κανε εγκατασταση απο cydia το Battery Info Lite και ποσταρε screenshot.

εχεις συνεχεια 3g-lte ανοιχτο?

δεν ειμαι JB το έβγαλα το evasion γιατι έτρωγε κάτι κολληματά σε app που έχω αγορασμένα... δεν μου τα άνοιγε, δεν μου έκανε sync 1/2 φορες στο itunes κτλ

το οτι φορτιζει 8 ωρες δεν προσφερει κατι. Το θεμα ειναι σε τι ποσοστο το βαζεις για φορτιση?

εχω δοκιμάσει 4 μέρες σερι απο τελίως dead σε full. δεν είδα διαφορα.

πλεον όποτε βρώ χρόνο το φορτίζω γιατι μου έχει σβήσει παρα πολλές φορές την ωρα που το χρειαζόμουν... το ενα υπερ του S4 για εμένα ειναι οτι θα μπορώ να έχς 2 μπαταρίες.

tips.

Να εχεις υποψην πως στην χειροτερη περιπτωση, καλο ειναι να μην πεφτει κατω απ το 20% για να το βαλεις στην φορτιση.

Σιγουρα το ιδανικο θα ηταν απο usb αλλα μπορει να μην ειναι εφικτο παντα.

Κανε 3-4 "ψηλες" πληρης φορτισεις απο 60%. (θα ανεβει η αποδοση της μπαταριας).

το έχω κανεί δίχως αποτέλεσμα πάντα το φορτίζω απο ρεύμα τοίχου... αμα φορτίσω στον υπολογιστη πέφτει ακομα πιο γρήγορα και η μπαταρία.

Αν απλα θελεις να κανεις την μεταβαση, το s4 ειναι τουμπανο.

κολληματα δεν θα δεις, εκτος απ την πρωτη φορα που θα το ανοιξεις και θα πατησεις τον dialer (ειναι γνωστο θεμα το συγκεκριμενο) θα κανει 2" αντι για 0,5"

απο κει κ περα τρεχει multitask και ολα κομπλε.

Αυτο θα το δώ κάθε φορα που θα το ανοίγω? η μονό την πρώτη φορα?

Ομως!!!!! Θα προτινα να περιμενεις για τον λογο οτι προχθες ανακοινωθηκε το s4 (nexus edition) που με απλα λογια θα ειναι

ενα s4 με pure android rom και support απο google χωρις την σαβουρα της samsung απο apps και widgets που γονατιζουν τα κινητα.

πότε με το καλο θα βγεί αυτο?

600?? δυσκολο... οταν στα skroutzομαγα παιζει 570.

500αρικο στην καλυτερη των περιπτωσεων.

Σιγουρα ειναι ανωτερο σε hardware αλλα παιζουν πολλα τον ρολο τους

πχ αγορασμενες εφαρμογες ή εφορμογες που μπορει να χρησιμοποιει και να μην τις εχει το market.

Η περιπτωση να εχει και αλλες idevices και να τα συγχρονιζει ολα αυτοματα

Αυτο που θελω να πω ειναι πως, μπορει να τα αξιζει σαν συσκευη (6μηνες διαφορα αλλωστε): hardware-οθονη-ευκολος συγχρονισμος χωρις itunes κλπ κλπ- παραμετροποιηση στο full χωρις να περιμενει καποιον να βγαλει jb για να αλλαξει φοντο αλλα πανω απ ολα εχει σημασια τι χρειαζεται ο ιδιος.

Το iphone εκτος απ τις παραξενιες του ισως ειναι το πιο αξιοπιστο smartphone που με το ποιοτικο appstore και το jb γινεται δυνατο πακετακι για ολους.

για κανα 450άρι έλεγα να το δώσω...

η εφαρμογές που έχω δεν είναι και τίποτα φοβερες... to Shazam, Whatsapp, Deezer, και ενα για την δουλεια, που στο samsung δεν θα το χρειάζομαι γαιτ παίζει απο το web.

δεν έχω ουτε imac, ipad, ipod κτλ... οποτε δεν με κρατά τίποτα και εξαρτώμε απο τα sync...

σκεφτείτε οτι εδω είμαι έτοιμος να το γύρισω σε ενα Nokia 8800 που έχω αντι για το iphone...

Link to comment
Share on other sites

75? απο εκει που το πηρες μαζι με την αποδειξη?? πως γενεν αυτο??

"αμα φορτίσω στον υπολογιστη πέφτει ακομα πιο γρήγορα και η μπαταρία."

Απο αυτο και μονο φαινεται οτι εχει hardware προβλημα, θα μπορουσες να το πας πισω αλλα μετα πας σε ανακατασκευασμενο να ξερεις...

Για τον dialer ισχυει στο ανοιγμα του κινητου,

ειτε reboot ειτε ανοιγμα μετα απο σβησιμο μπαταριας κλπ κλπ.

ps. Δεν ειναι κατι αξιο προσοχης, πιθανον να μην το προσεξεις κιολας.

Η κυκλοφορια ειναι για τελος ιουνιου/ αρχες ιουλιου, οποτε ας βαλουμε κατι παραπανω για ελλαδα...

Αφου δεν εχεις θεμα με συγχρονισμους -εφαρμογες και σου ετυχε "κακο" μηλο...

ισως ειναι ιδανικη λυση η αλλαγη..

450 θα το δωσεις ανετα!!!! ειδικα αν δεν εχει κανενα σημαδακι! (τα 5αρια εχουν πολλα θεματα με την βαφη).

<hilarious mode>

ps. Βεβαια μπορεις να κανεις τα μαγικα σου βαψιματα και σε αυτο.. και να βγαλεις special edition orangephone!!!

Orange.jpg

</ hilarious mode>

Orange.jpg

Orange.jpg

Orange.jpg.c98c70d10476746f3e78abdd00f08

Edited by Dr_Nikiforos
Link to comment
Share on other sites

πριν το δωσεις μπορεις να παρεις εξωτερικη μπαταρια για το αιφον αν σε βολευει.

επισης για το ς4 μπορεις να παρεις δευτερη μπαταρια και να αλλαζεις την μια με την αλλη. το οτι παει πιο αργα απο το ς3 δεν θελω να πω κατι πηγαινε σε ενα μαγαζι που το εχει ανοιχτο και παιξε μαζι του. εντυπωσιαστηκα απο το σμαρτ φλοου,και τα αλλα εξτρα του!!! επισης πλεον απο 4,1 και μετα να βαλεις αλλη ρομ απο την εργοστασιακη ειναι σουπερ φειλ μιας και ολα παιζουν σωστα και γρηγορα. σε κινητα τετοιας κλασης, (εξαιρειται η lg). ετσι την πατησα και γω και σημερα κιολας θα βαλω παλι εργοστασιακη.

τελος αυτοι που εχουν το s3 και λενε πως δεν αξιζει η μεταβαση στο 4 απλα δεν εχουν λεφτα (βλεπε εμενα)!!:hehe:

Link to comment
Share on other sites

τελος αυτοι που εχουν το s3 και λενε πως δεν αξιζει η μεταβαση στο 4 απλα δεν εχουν λεφτα (βλεπε εμενα)!!

LIKE

Έτσι έλεγα κ εγώ όταν είχα το s2 με το s3..είναι απλά μέχρι να το πιάσεις στα χέρια σου..

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα μηλαρακι χρονια και στο στρατο αποφασισα να παρω android για να βλεπω σειρες στο κινητο (note). Το εχω μετανιωσει απειρα που πηρα android γιατι απο τοτε μονο προβληματα εχω,μια δεν δουλευει το ενα,μια crasharei το αλλο! Κρατα το μηλαρακι απλα βρες ενα αξεσουαρ για μπαταρια!!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα μηλαρακι χρονια και στο στρατο αποφασισα να παρω android για να βλεπω σειρες στο κινητο (note). Το εχω μετανιωσει απειρα που πηρα android γιατι απο τοτε μονο προβληματα εχω,μια δεν δουλευει το ενα,μια crasharei το αλλο! Κρατα το μηλαρακι απλα βρες ενα αξεσουαρ για μπαταρια!!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Σχετικο αυτο που λες.

Απ την στιγμη που ο Μιχαλης δεν εχει σκοπο να ασχοληθει με root κλπ κλπ δεν υπαρχει ενδεχομενο κολληματων.

Στο android ειναι πολυ πιο ευκολο να γινουν τα λαθακια απο ασχετες εγκαταστασεις-roms, ως αποτελεσμα το κολλημα και το restore.

Ετσι ειναι το opensource αλλωστε. Τα ιδια συμβαινουν και στα jb iphones...

Το θεμα ειναι ποσο θελεις να ασχοληθεις.

Επισης δεν συμφωνω με την extra μπαταρια...

Ποιος ο λογος να κανει το κινητο σαν τα sonim σε ογκο?

Το iphone προσφερει σταθεροτητα και design... αν ειναι για να το φερει στα μετρα του να δωσει και αλλα χρηματα και να το κανει γκουμουτσα δεν λεει..

ps.

Φυσικη εξελιξη, το καινουργιο ειναι και καλυτερο...! 9/10 φορες.

Link to comment
Share on other sites

παντως μικρο βιντεο που ειδα για το σ4 με τον quad vs octa ο 2ος ειχε λιγο καλυτερη αυτονομια η μπαταρια του αλλα ελλαδα νομιζω εχει ερθει ο quad αν δεν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

έχω εναν φίλο στην σιγκαπούρη όπου κυκλοφορει το SHV-E300S (κορεατικο edition) το οποίο ειναι octacore + LTE. αλλα αποσα εχω διαβασει ισως εχει καποια firmware θεματα και ισως δεν λειτουργει σωστα εδω...

το Ι9500 ειναι το quad + LTE, και το Ι9505 ειναι το octa χωρις LTE.... σωστα?

Θα περιμένω να δω και το nexus version, αλλα ιδανικα θα ήθελα να έχω εκδοση με LTE (και ας ειναι quad)...

Link to comment
Share on other sites

παντως μικρο βιντεο που ειδα για το σ4 με τον quad vs octa ο 2ος ειχε λιγο καλυτερη αυτονομια η μπαταρια του αλλα ελλαδα νομιζω εχει ερθει ο quad αν δεν κανω λαθος.

Πολυ σωστος. Με octa ανεμενεται απο σεπτεμβριο-χριστουγεννα για εδω.

Nα σημειωθει πως το s4 16gb, πραγματικα για τον χρηστη αφηνει μονο τα 8gb...

Ενα βιντεακι με τις διαφορες των καλυτερων κινητων στη ληψη βιντεο:

http://crave.cnet.co.uk/mobiles/samsung-galaxy-s4-video-is-shakier-than-rivals-in-test-50011238/

Link to comment
Share on other sites

το αντιθετο barf το 9500 ειναι το octa και το 9505 το quad!παντως λενε και εχω δει οτι το Octa σκοραρει ποιο πολυ στα τεστς!

Edited by Haloed
Link to comment
Share on other sites

Α, ναι εχεις δικιο...

Δεν με ενδιαφερουν τα τεστ, συην πργαματικη χρηση δεν νομιζω να καταλαβαινει κανεις την διαφορα...

Σαν τα ssd ενα πραγμα!

Link to comment
Share on other sites

Σημειωστε οτι το σ4 απο γκουγκλ θα ειναι διαθεσιμο μονο απο το Google PlayStore το οποιο δεν ειναι διαθεσιμο ακομα για Ελλαδα. Μην βασιστεις καθολου σε αυτο.

Sent from my LG-P700 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή είδα ότι ο Dr_Nikiforos έγραψε κάτι για φόρτιση από USB (ότι είναι προτιμότερο) και επειδή το έχω ακούσει αυτό και για τα Android, σόρρυ που πετάγομαι, αλλά όντως ισχύει αυτό; Ποια η διαφορά του να το φορτίζεις από PC με το να το βάζεις στην μπρίζα;

Ρε Mike σοβαρά σε χρέωσαν 75?; Δεν παλεύονται καθόλου όμως...

Propi αυτό που λες για τα Android, συμφωνώ, μαζί σου κι εγώ. Θέλουν λιγάκι ψάξιμο μέχρι να βρεις μια σωστή ROM που να σε καλύπτει και να μην έχει πολλά bugs :)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

αυτο με την usb ειναι ενας μυθος που πιστευω δεν ισχυει.

ολα τα αντροιντ πλεον ΔΕΝ χρειαζονται ρομ!!!!! στην κατηγορια των >600? εννοειται. δεν δινουν ταχυτητα στο κινητο. εχετε πιασει ενα s3/s4/note2 να δειτε ποσο γρηγορο αλλα και λειτουργικο ειναι με στοκ ρομ? καλα αυτα για τα αιφον κτλ τα βλεπω και γελαω αντε περνα ματροσκα στο αιφον με ξεχωριστους υποτιτλους καταφερε το να παιξει και δες το στις 3,5 και 4 ιντσες. εδω θελει ολοκληρη ιστορια να περασεις mp3 η ηχο κλησης αν δεν του κανεις jb..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now