p_under

Το χαμηλότερο ποσοστό RMA κατέχει η Gigabyte στις μητρικές

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Το χαμηλότερο ποσοστό RMA κατέχει η Gigabyte στις μητρικές]http://reviews.hwbox.gr/news/gigabyte.jpg[/NEWS_IMG]Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο δημοσιεύτηκε στον γαλλικό ιστότοπο hardware.fr το οποίο εξετάζει το ποσοστό RMA (Return merchandise authorization), των τεσσάρων πιο διαδεδομένων κατασκευαστών μητρικών καρτών. Παρά το γεγονός ότι τα δεδομένα φαίνεται να περιορίζονται μόνο στο λιανικό εμπόριο και αναλύουν σχετικά μικρή χρονική περίοδο (από 1η Απριλίου ως 1η Οκτωβρίου 2012), η Gigabyte βρέθηκε στην πρώτη θέση ανάμεσα στους κατασκευαστές μητρικών καρτών με το μικρότερο RMA ποσοστό. Στην δεύτερη θέση βρίσκεται η ASUS και ακολουθούν οι ASRock και MSI στην τρίτη και τέταρτη θέση αντίστοιχα.

Τέλος, στην τελευταία πλατφόρμα της Intel - socket 1155/Z77 chipset, η Gigabyte κατέχει πάλι την πρώτη θέση με το χαμηλότερο RMA ποσοστό και ακολουθούν με την ίδια σειρά όπως παραπάνω οι ASUS, ASRock και MSI. Όπως δείχνουν τα αποτελέσματα, φαίνεται ότι ο Ultra Durable σχεδιασμός είναι πραγματικά ανθεκτικός και δίνει στην Gigabyte την πρώτη θέση στους δύο πίνακες με το χαμηλότερο RMA rate.

<center>


  • - Gigabyte 1.19% (previous 1.77%)
  • - ASUS 1.79% (previous 2.34%)
  • - ASRock 2.09% (previous 1.67%)
  • - MSI 3.05% (previous 2.24%)

socket 1155/Z77 chipset


  • - Gigabyte 1.70%
  • - ASUS 1.87%
  • - ASRock 1.91%
  • - MSI 3.57%

[img_ALT=Το χαμηλότερο ποσοστό RMA κατέχει η Gigabyte στις μητρικές]http://www.hwbox.gr/members/1120-albums109-picture10258.jpg[/img_ALT]

</center>

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου λέει τίποτα αυτό. Αν σκεφτούμε ότι όλο αυτό είναι για τα εντός εγγυήσεως και δεν μπορούμε να πούμε ποια από τα προβλήματα αποδέχτηκε η κάθε εταιρία...

Link to comment
Share on other sites

δεν γίνεται να μας πουν τι προβλήματα αντιμετωπίζει η κάθε εταιρία γτ θα πρέπει να το πάνε στο επίπεδο του κάθε μοντέλου, πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να γίνει τρομερό research. Το μόνο που επιβεβαιώνεται είναι ότι η MSI έχει ρίξει πολύ την ποιότητα και δεν είναι τυχαίο ότι στις AMD πλατφόρμες δεν προτιμάται πλέον. Αν και προτιμώ ASUS η επόμενη μητρική μου μπορεί να είναι Gigabyte!

Link to comment
Share on other sites

δεν γίνεται να μας πουν τι προβλήματα αντιμετωπίζει η κάθε εταιρία γτ θα πρέπει να το πάνε στο επίπεδο του κάθε μοντέλου, πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να γίνει τρομερό research. Το μόνο που επιβεβαιώνεται είναι ότι η MSI έχει ρίξει πολύ την ποιότητα και δεν είναι τυχαίο ότι στις AMD πλατφόρμες δεν προτιμάται πλέον. Αν και προτιμώ ASUS η επόμενη μητρική μου μπορεί να είναι Gigabyte!

Αυτο που λεω οτι ειναι ενελος πλασματικό το ολο θεμα. Σκέψου οτι μια εταιρία μπορεί να εχει πολυ καλύτερο service και να αποδεχτεί ποιο πολλά προϊόντα με μεγαλύτερο αριθμό επισκευών εντός εγγυήσεως.

π.χ. σε ενα λαπτοπ μετα απο ενα μηνα απο την αγορα ξεκολησε απο την εισοδο του βισματος jack 3.5 για τα ακουστικα η μικρη σαν ροδελιτσα που υπαρχει (σαν αυτες που εχουν οι μητρικές με χρωματα) και δεν το αναγνωρισε. Αποτελεσμα άχρηστη η έξοδός ηχου γιατι δεν κανει σωστη επαφη...

Αυτο δεν μετράει στο RMA...

Edited by yannissails
Link to comment
Share on other sites

Ούτε και μένα μου λέει κάτι αυτό..είχα asus και θα ξαναπάρω asus δεν θα μου αλάξει την γνώμη ένα σκέτο νούμερο..

Σίγουρα, άλλα ειναι ενα κριτήριο...

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι..δεν είναι κρητίρο το 0.17% για να αλλάξω εταιρεία για προβληματα τα οποια δεν γνωρίζω και έχοντας κάνει rma στην gigabyte.

Στο μαγαζί έχω gigabyte στο κανονικό pc δεν παίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

παιδες μην κοιτατε τα νουμερα αμα θελει να σου κατσει στραβο mobo οτι και να παρεις οσα και να πληρωσεις ποτε δεν εισαι σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

μα τα νούμερα πανω κάτω αυτό αντικατοπτρίζουν...ενα μέσο ποσοστό ελλατωματικών προιόντων :/ χώρις όμως να είναι πάντα ο κανόνας.

όπως και να έχει για μένα η ASUS είναι top και αμέσως μετά έρχεται η Giga, η msi έχει πέσει πάρα πολύ και ακόμα και οι εγχώριοι προμηθευτές στις έτοιμες συνθέσεις τους βαζουν μόνο asus ή gigabyte!

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με νοιάζει καθόλου αν έχει .5% rma περισσότερο. Με νοιάζει να έχει end user RMA.

Αν ας πούμε η ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ σε end user για Ελλάδα Asus είχε 2% rma rate και σε ένα αντίστοιχο προϊόν η ΑΨΟΓΗ σε RMA Corsair προσέφερε το ίδιο αλλά με 2.5%, καρφί στην Corsair θα πήγαινα, μόνο και μόνο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από τους τσαρλατάνους resellers.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με νοιάζει καθόλου αν έχει .5% rma περισσότερο. Με νοιάζει να έχει end user RMA.

Αν ας πούμε η ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ σε end user για Ελλάδα Asus είχε 2% rma rate και σε ένα αντίστοιχο προϊόν η ΑΨΟΓΗ σε RMA Corsair προσέφερε το ίδιο αλλά με 2.5%, καρφί στην Corsair θα πήγαινα, μόνο και μόνο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από τους τσαρλατάνους resellers.

οντως ανυπαρκτη η asus.

εγω εχω μεινει ευχαριστημενος απο την msi με το p35 και παλι θα την επιλεξω στο μελλον, τουλαχιστον αν φτιαξω κατι σε intel. τωρα amd, ισως το ψαξω λιγο παραπανω αλλα οτι εταιρια και να επιλεξω στο 990 chip θα πηγαινα.

πριν στον athlon ειχε πανω μια i will αυτος που εφτιαξε το pc. χωρις προβληματα και αυτη. πιστευω οτι ειναι και θεμα τυχης.

ξεκινωντας ενα σερφαρισμα για να δω τι εταιρια ειναι(δεν την ειχα ξανακουσει), με κυριο σκοπο να χλευασω, ειδα οτι εφτιαχνε μητρικες μονο για servers και ειχε βγαλει και κανα δυο για την consumer αγορα.:stars:

Link to comment
Share on other sites

μα τα νούμερα πανω κάτω αυτό αντικατοπτρίζουν...ενα μέσο ποσοστό ελλατωματικών προιόντων :/ χώρις όμως να είναι πάντα ο κανόνας.

όπως και να έχει για μένα η ASUS είναι top και αμέσως μετά έρχεται η Giga, η msi έχει πέσει πάρα πολύ και ακόμα και οι εγχώριοι προμηθευτές στις έτοιμες συνθέσεις τους βαζουν μόνο asus ή gigabyte!

Κοίτα ποιος φέρνει Asus, gigabytes & msi.

H msi δεν προωθείται σωστά στην Ελλάδα.

*GNex*

Link to comment
Share on other sites

both

είμαι msi fan και δεν μπορώ να βρω πουθενά για τις συνθέσεις που κάνω. τελικά παίρνω asus...

πάντως δεν έχω δει τον τελευταίο χρόνο msi οπότε δεν μπορώ να πω αν έχει πέσει η ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now