tilits

Σύνθεση gaming pc . κατεληξα στην πιο κατω λιστα . περιμενω γνωμες

Recommended Posts

Γεια σας παιδια σας χαιρετω απο κυπρο.ενδιαφερομαι για στησιμο gaming pc και για παρακολουθηση ταινιων. Mετα απο μερες ερευνας κατεληξα στην πιο κατω λιστα.

σας παρακαλω πειτε μου την γνωμη σας επειδη σε 2 μερες θα το παραγγειλω. Αν νομιζεται οτι κατι δεν δεν ειναι καλο ή υπαρχει κατι καλυτερο στα ιδια λεφτα να μου πειτε την γνωμη σας

EVGA GeForce GTX 770 Superclocked with ACX Cool

Samsung Pro 840 Series 128GB Internal SSD

Asus DRW-24B5ST Silent internal DVD burner (24x DVD ± R, 12x DVD ± R DL, 5x DVD-RAM), Retail, SATA, Black

ST2000DM001 Seagate Barracuda 2TB Internal Hard Drive (8.9 cm (3.5 inches), 7200 rpm, 64MB cache, SATA III)

Corsair CC600TWM-WHT White Graphite Series 600T mid-tower case (ATX)

Corsair Gaming Series 2013 Edition GS 800W ATX/EPS 80 PLUS Bronze Power Supply Unit

Microsoft Sidewinder X4 Keyboard

Τα επομενα θα τα αγορασω ως πακετο και ειναι Overclocked

Intel Haswell i5 4670k CPU 4.0GHz,

Asus Sabertooth Z87 Motherboard

16GB Corsair Vengeance LP DDR3 1600MHz RAM,

Xigmatek Gaia SD1283 Silent Heatpipe CPU Cooler

οθονη κατεληζα στην LG TM2792S Cinema 3D Smart TV επειδη με ενδιαφερει to tv tuner.τα χαρακτηριστικα της ειναι

Screen Size: 27-inch

Resolution: 1920x1080

Panel: LED IPS / 3D

Brightness, C/R, V/A: 250nits, Mega, 178/178

Response Time: GTG: 5ms*

Connectivity: DLNA, Wi-Fi Direct, WiDi

Interface: D-sub, HDMIx2 (MHL ready), Composite, Component, SCART, USBx3 (Media, Keyboard/Mouse), LAN

Speaker: 7W x 2 (3D Sound Zooming)

Function: Smart TV, 2D to 3D Conversion (H/W), SUPER+ resolution, Magic Remote, USB Quick View

3D Glasses: 2EA (Normal + Clip-on), 16g

* Under high ODC conditions

Link to comment
Share on other sites

Μην πάρεις 27" οθόνη με 1080p ανάλυση..πάρε μια 24" με 1200p ανάλυση..όλες οι 27" κάτω απο τα 1440p δεν λένε.

tv tuner παίρνεις ένα φτηνό flashaki και κάνεις τη δουλειά σου..εκτός αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το 3d...

Ωραία πραγματάκια έχεις διαλέξει.

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λεει ο Venisk για την οθονη.

Τουμπανο το pc tilits, αλλα μιας και ειναι που ειναι να δωσεις λεφτα βρε παιδι μου, πανε παρε υδροψυξη μιας και τα πραγματα απο οτι λες ειναι o/c. εχει πολυ αξιολογες προτασεις για νερο με λιγα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Βασικα δεν με πολυενδιαφερει το 3d . αλλα δεν βρηκα καποια αξιολογη προταση στο amazon uk και amazon de που να ειναι ips led . και επειδη εχω 23" και οταν βλεπω ταινιες δεν με ικανοποιεί αποφασισα να παω σε 27" που πιστευω ειναι τα ορια ενως gaming pc. Ειναι τεραστια η διαφορα σε πιο ψηλες αναλυσεις σε συγκριση με το 1080p στις 27"?

Link to comment
Share on other sites

Χαοτική διαφορά αλλά και μεγάλη διαφορά στα χρήματα! 1920 x 1080p vs 2560 x 1440p...

Για αυτό σου είπα 24" στα 1920 χ 1200p που είναι η μέση λύση..εκτός αν μπορείς να διαθέσεις αρκετά χρήματα για οθόνη!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου συστησεις καμια προταση απο amazon uk η απο amazon de? Το θεμα ειναι οτι εχω και ψηφιακο δεκτη που ειναι hd και τον ειχα σε μια αλλη tv που δεν δουλευει πια και δεν θα χρειαστω και εξτρα χρηματα για receiver

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Se 27 μπορεις να μου συστησεις καποια? Επειδη εχω 23" και δεν ειναι ικανοποιητικη

Συγνωμη για την ταλαιπωρια

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

2711 de

2711 uk

2713h de

2713h uk

Εμένα η δική μου δλδ η 2711 μου αρέσει περισσότερο απο το νέο μοντέλο της dell. Αν δεν έχεις θέμα με το μεγάλο ποσό που κοστίζουν μην πάρεις 1080p σε 27"!!!

φιλε δυστυχως δεν βγαινω σε ετσι τιμες. απο τα 1500 που διαθετα βγηκα στα 2200 και δυστυχως δεν μπορω να ανεβω σεντ παραπανω. αλλα δεν ξερω αν αξοιζει να θυσιασω της 3'' της lg και να παω στις 24 της dell. επειδη μου αρεσει το design της lg εχει 3d που ειναι θετικο εχει ενσωματομενο tv tuner εχει χαμηλο response time το μονο που με προβληματιζει ειναι η αναλυση. δεν ετυχε να παιξω game πανω απο 1080p και για αυτο δεν ειμαι σιγουρος. σιγουρα δεν μπορω να διαθεσω ακομα 300 ευρω για εκεινες που μου προτεινες. τωρα με εβαλες σε σκεψεις :jaded: το 3d δεν αξοιζει πιστευεις στο gaming?

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να αλλαξω power supply και να παω στο Corsair Enthusiast TX750M αλλα δεν αναφερει αν ειναι ompatible με τους haswell. καποια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Η 24" της dell είναι η τέλεια λύση! τα 1080p είναι λίγα στις 27" καμία 27" 1080p δεν δείχνει ωραία..και δεν θυσιάζεις μόνο τις 3" παίρνεις ακόμα 1920 x 120p =230400 pixels στην οθόνη σου! Που σημαίνει περισσότερος πραγματικός χώρος στην οθόνη.. το 3d δεν αξίζει πουθενά..εκτός αν έχεις κάποια sony σπιτι σου των 3-4 χιλιάδων ευρώ και κατάλληλο εξοπλισμο..

Γενικά στην dell θα πάρεις ποιότητα panel χρωμάτων τα πάντα και είναι κ πολύ φτηνότερη απο αυτή π βλέπεις..ένα usb tv tuner κ είσαι κομπλέ!

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να αλλαξω power supply και να παω στο Corsair Enthusiast TX750M αλλα δεν αναφερει αν ειναι ompatible με τους haswell. καποια βοηθεια?

Δεν χρειάζεσαι μεγαλύτερο τροφοδοτικό αν δεν έχεις σκοπό να πάς σε sli και το 600 μια χαρά υποστιρίζει τον haswell και τις μικρές καταναλώσεις του...π@π@ριές για να πουλήσουνε τροφοδοτικά βρίσκουν :)

Link to comment
Share on other sites

βασικα το Corsair CP-9020003-UK Enthusiast Series TX750M 750 Watt Power Supply δεν γραφει αν ειναι compatible με τους haswell και που το εψαξα στην ιστοσελιδα της corsair δεν αναφερει αν ειναι compatible με τους haswell. ενω μια αλλη εκδοση του tx750M το CP-9020040-UK ειναι compatible με τους haswell. και το θεμα ειναι μονο το Corsair CP-9020003 εχει το αμαζον uk . καποια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 χρόνια φίλε μου θα έχει βγει μια κάρτα στα λεφτά που θα πάρεις την 770 και θα έχει την απόδοση 2χ770!! Οπότε δεν αξίζει για κανένα λόγο να το σκέφτεσαι έτσι...μια κάρτούλα στην ανάλυση που θα είσαι 1080 η 1200 υπέραρκει..

Link to comment
Share on other sites

με το αλλο το θεμα με το power supply μπορεις να με βοηθησεις? την μια εκδοση την βρηκα οτι ειναι CP-9020040-UK ειναι compatible με τους haswell. αλλα αυτην την εκδοση δεν την εχει το αμαζον. εχει μονο την εκδοση Corsair CP-9020003-UK . μηπως ειναι πιο παλια εκδοση και δεν την υποστηριζει?

Link to comment
Share on other sites

Αφού σου απάντησα βρε πριν γιατί σκας? με οποιοδήποτε τροφοδοτικό και να βάλεις το cpu σου θα δουλέψει μια χαρά.

Εδώ είναι η λίστα της corsair για τα τροφοδοτικά που υποστηρίζουν την κατανάλωση της αναμονής στα 5watt.

Εγώ θα έπαιρνα coolermaster τροφοδοτικό..κατα καιρούς έχω διαβάσει πολλά για rma για psu της corsair..

Link to comment
Share on other sites

πάρε το xfx , κομπλέ είναι

και για εγω για το xfx σκεφτουμαι που ειναι και silver και ειναι seasonic based αλλα δεν βρησκω πληροφοριες αν υποστηριζει haswell :apthy:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Οπότε τελειώσαμε και με το psu.

tilits η υποστίριξη για τους haswell έχεις καταλάβει για τι πράγμα είναι? θα αφήνεις το pc στην αναμονή μέρες και σε ενδιαφέρει τόσο πολύ αν μπαίνει ο επεξεργαστής στα c6 c7 states? εγώ σου λέω οτι θα κάνεις κι άλλο oc και θα έχεις κλειστά όλα τα c states!

Link to comment
Share on other sites

παμε στο θεμα της οθονης. με προβληματιζουν τα 8ms της dell που μου προτεινες και οι 24'' εναντι των 27'' και 5ms και 3d και tv tuner

Link to comment
Share on other sites

οπως σου ειπε και ο venisk dell = ποιοτιτα Επισεις καλυτερα να πας σε 24" 1080p η 1200p παρα σε 27" 1080p k tv.

δες κι αυτη http://www.amazon.co.uk/Dell-S2440L-Widescreen-Monitor-1920x1080/dp/B009HM55V6/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1371383379&sr=8-2&keywords=dell+s2440l

οι ultrasharp εχουν IPS lg panel αυτη εδω εχει AMVA AUoptronics panel και οπου AUO ενα μια απ τις καλυτερες (αν οχι η καυτερη) εταιρειες παραγωγης panel (βλεπε Sony,Sharp (IGZO),dell,Ezio κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now