Brainfuck

Αγορά SSD για laptop 120-256 GB

Recommended Posts

Χαιρετώ άπαντες καθότι φρέσκος στο hwbox.gr!

Έχω το laptop hp dv5-1080ev από τον 10/2008, χρήστης Windows για τον πρώτο χρόνο και από το 9/2009 αποκλειστικά με Gentoo Linux (compiling from source αλλά με optimizations όπως χρήση της RAM για τα προσωρινά αρχεία κατά τη διάρκεια του compile), ο δίσκος μπορώ να πω ότι τα έχει παίξει.. συχνά "μπλοκάρει" στα read/write και δεν ανταποκρίνεται καθόλου καλά. (εδώ και 1μιση χρόνο βέβαια αλλά οκ)

Οπότε η αγορά δίσκου έχει γίνει πλέον επιτακτική!

Ψάχνοντας για SSD ανά διαστήματα έχω καταλήξει στα εξής:

καλό είναι το usage να είναι περίπου στο 50% της χωρητικότητας του δίσκου

με ένα όριο στο 75%. κατά πόσο ισχύουν πλέον αυτά;

αυτά μου έκατσαν στο μυαλό ακόμα περισσότερο με το firmware των OCZ Vertex / Vector (με indilinx v1.5 ήταν καλύτερη η κατάσταση από ότι είδα, αλλά τα performance drops πως είναι στους άλλους δίσκους; )

με βάση τα παραπάνω σκέφτομαι πως μια ορθή χρήση ενός 128-άρη δίσκου είναι στα 80-95GB αλλιώς 240-256 και είμαστε κομπλέ

επίσης δεδομένου ότι είναι SATA2 η σύνδεση πέφτουμε σε άλλες ταχύτητες προφανώς.

για το λειτουργικό μου, η χρήση αυτή τη στιγμή σε 320GB δίσκο 5400 είναι:

/root 140G

με το /home να καταλαμβάνει 114G

μέσα στο home κρατάω τα άπειρα ωστόσο, άρα με 30-40G είμαι καλυμένος για τα αρχεία συστήματος (στα 50GB έχω και matlab+mathematica που είναι γύρω στα 10G το καθένα)

άλλα 20-30 GB για το workspace και 30-40GB για Windows 7 VMware image

με έναν δίσκο >200G είμαι υπερκαλυμμένος και με έναν στα 128 για να ρίξω τις απαιτήσεις σε χώρο θα καταφύγω σε λύσεις όπως external HDD (που έχω να συνδέεται με eSata για VMware image(s) & matlab/mathematica etc)

στο δια ταύτα έχω τους παρακάτω δίσκους κατά νου

Samsung 840 Pro 256 / 128

OCZ Vertex 4 256

OCZ Vector 128

Kingston HyperX 3K 240 (εντυπωσιακό αυτό εδώ - δείχνει να "πατάει" κατά κράτος τον OCZ Vertex 4 και να κοντράτερετε στα ίσια με τον Vector)

επειδή όμως και η τιμή είναι ένα θέμα, κατά πόσο αξίζει να δέσω κάποιον από αυτούς σε SATA2 controller; Θα υπάρχουν διαφορές πλέον εφόσον το interface θα τους δένει στο ίδιο όριο; και πόσο πιο γρήγορα θα πηγαίνουν από έναν Kingston V300 πχ, θα άξιζε συγκριτικά στην τιμή; άλλοι δίσκοι που θα προτείνατε;

αν κάνω αγορά 128άρη σκέφτομαι να πάρω σε βάθος 2 μηνών και έναν εσωτερικό 7200 ίσως κάτι σε Caviar Black 500G στα 60 ευρώ, για να προσθέσω στη συλλογή με αυτούς που συνδέω με eSata στο laptop (έχω sata-to-eSata καλώδιο οπότε δε χρειάζομαι εξωτερικό) και να αυξήσω τις επιδόσεις και του δίσκου μέσω eSata

το οποίο δε μου φαίνεται καθόλου κακή ιδέα

ευχαριστώ για το χρόνο όλων :)

ΥΓ. ένα spoiler tag θα ήταν χρήσιμο πιστεύω!

ΥΓ2. εάν γνωρίζει κανείς το max που μπορώ να έχω στα dimm slots για RAM θα με σώσει.. σε αντίστοιχο εργαλείο (dmidecode) στο linux μου λέει πως μπορεί να κουμπώσει 4GB στο κάθε slot, η HP λέει Up to 4G αλλά με 4G Max :concern: Και δε βρίσκω άλλες αναφορές που να είναι χρήσιμες - με 8GB RAM θα μπορούσα να φορτώνω ακόμα περισσότερα στη RAM και έτσι να ξελαφρώσω περισσότερο τον εκάστοτε HDD/SSD

Update:

http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/61400-ocz-vertex-450-256gb-ssd-review-11.html

αυτό το link φαίνεται να είναι ότι πρέπει για benchmarks σε sata2 interface

ο Kingston SSDnow V300 240GB φαίνεται καλή επιλογή στα 160?

ωστόσο κύριο μέλημα μου είναι η ταχύτητα καθώς από άποψη χώρου και 90GB μου είναι υπερ-αρκετά για να δουλεύω άνετα στο laptop.

αν τα performance drops είναι της τάξης του ενός-τριών δευτερολέπτου(ων) σε σύγκριση με Vector/840 Pro τότε ίσως είναι πιο έξυπνη αγορά του V300

Edited by Brainfuck
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε BrainFuck :T:

Θα ξεκινήσω ανάποδα!

Στο ΥΓ2 σου, στο link που δίνεις λέει η HP "Up to 8GB". Και εάν ψάξεις και στο google βγάζει αποτελέσματα που πουλάνε κιτάκια 8GB για το μοντέλο που έχεις, οπότε go for it!

Όσον αφορά τον SSD - εάν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος γνώστης - με τα Linux οι SSD δουλέυουν πιο "ακομπλεξάριστα".

Εάν έχεις Sata σύνδεση και όχι Sata II, τράβα για έναν μεταχειρισμένο 240GB αφού η τιμή είναι θέμα για εσένα.

Δεν νομίζω ότι μεταξύ ενός σύγχρονου με έναν πιο παλιό θα δείς αισθητές διαφορές καθώς ο controller είναι εκεί για να σε "κόψει".

Link to comment
Share on other sites

ναι για το new post/topic λογικό αλλά για το edit δεν είχε κάποιο σχετικό μήνυμα (όπως στο new topic creatin) και μετά φαινόταν σαν empty topic :$

thanks πάντως

τώρα για τον δίσκο όποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα καθώς αγγίζω τα όρια της σχιζοφρένειας με το τι να διαλέξω! και σκέφτομαι το πολύ μέχρι τρίτη-τετάρτη να κάνω την παραγγελία :)

--

υπάρχουν μερικά annoyances λόγω του ότι είμαι new member και μπερδεύομαι

θα φύγουν και αυτά με το καλό :P

Καλώς σε βρήκαμε BrainFuck thumbsup.gif

Θα ξεκινήσω ανάποδα!

Στο ΥΓ2 σου, στο link που δίνεις λέει η HP "Up to 8GB". Και εάν ψάξεις και στο google βγάζει αποτελέσματα που πουλάνε κιτάκια 8GB για το μοντέλο που έχεις, οπότε go for it!

Όσον αφορά τον SSD - εάν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος γνώστης - με τα Linux οι SSD δουλέυουν πιο "ακομπλεξάριστα".

Εάν έχεις Sata σύνδεση και όχι Sata II, τράβα για έναν μεταχειρισμένο 240GB αφού η τιμή είναι θέμα για εσένα.

Δεν νομίζω ότι μεταξύ ενός σύγχρονου με έναν πιο παλιό θα δείς αισθητές διαφορές καθώς ο controller είναι εκεί για να σε "κόψει".

για τις RAM και γω αυτό πιστεύω αφού το dmidecode δε λέει ψέματα, θα ψάξω αργότερα στην ημέρα για 2x4 DIMMs μπας και καταλήξω σε αγορά SSD & RAM both! (και να πουλήσω τα παλιά 2x2GB DIMMs για να χω μια σχετική "έκπτωση" στο upgrade)

για δίσκο μεταχειρισμένο δε το σκέφτομαι καν

θέλω να είναι φρέσκα αυτά τα εργαλεία γενικότερα! οπότε το ερώτημα συνεχίζει να παραμένει :$

Edited by Brainfuck
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες brainfuck

Καταρχήν πρέπει να καταλάβεις πως αυτό το πατάει τον vertex δεν θα το δείς με το sata 2 αφού τα όρια του έιναι πολύ χαμηλώτερα απο του sata 3!Δλδ σκέψουν πως το sata 2 έχει όριο τα 300mb/s και εσύ μιλάς για διαφορές μετά τα 500mb/s.

Οπότε..ένας απλός 840 είναι παραπάνω απο τέλειος και θα τον έχεις και έτοιμο αν πας σε sata 3 αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες brainfuck

Καταρχήν πρέπει να καταλάβεις πως αυτό το πατάει τον vertex δεν θα το δείς με το sata 2 αφού τα όρια του έιναι πολύ χαμηλώτερα απο του sata 3!Δλδ σκέψουν πως το sata 2 έχει όριο τα 300mb/s και εσύ μιλάς για διαφορές μετά τα 500mb/s.

Οπότε..ένας απλός 840 είναι παραπάνω απο τέλειος και θα τον έχεις και έτοιμο αν πας σε sata 3 αργότερα.

το θέμα είναι πως εφόσον σε sata3 συμπεριφέρεται καλύτερα ο HyperX 3K, ένας 240 πχ είναι 30 ευρώ φθηνότερος από τον αντίστοιχο OCZ Vertex4 και 50 ευρώ φθηνότερος από τον αντίστοιχο Vector

ένας 840 απλός σε σύγκριση με τον V300 και τον HyperX 3K γνωρίζουμε τι μπορεί να κάνει τη διαφορά; ο V300 έχει Toggle MLC* NAND

εδώ φαίνεται καλύτερη επιλογή ο V300/HyperX 3K

επίσης παντού διαβάζω πως ένας 840 pro αξίζει τα λεφτά του σε σύγκριση με τον non-pro 840.. μπερδέματα!

UPDATE:

http://www.anandtech.com/show/5067/understanding-tlc-nand/2

σύμφωνα με αυτό οι TLC NAND έχουν μικρότερη διάρκεια ζωής και απαιτούν περισσότερη ώρα για τις ίδιες λειτουργίες από μια MLC NAND

οπότε κοιτάμε μόνο προς synchronous ή toggle MLC nand

Edited by Brainfuck
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχεις sata 3 γιατί σε ενδιαφέρει τόσο? θα πας σύντομα σε σατα 3?

Το θέμα είναι τι έχεις τώρα..αν πας σε σατα 3 σε 2-3 χρόνια δεν έχουν κ τόση σημασία τα σημερινά νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

με ενδιαφέρει περισσότερο η όλη συμπεριφορά του δίσκου, αναμένω από έναν Toggle MLC NAND να συμπεριφέρεται καλύτερα και σε SATA2 controller από ότι ένας δίσκος TLC NAND ή asynchronous NAND

αφού είναι στα internals του δίσκου πρώτα και μετά στον controller

με αυτό το σκεπτικό, και μετά από άποψη τιμής

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον SSD - εάν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος γνώστης - με τα Linux οι SSD δουλέυουν πιο "ακομπλεξάριστα".

παίζει μεγάλο ρόλο και η διανομή Βασίλη!

Συνεχίστε την κουβέντα σας.

Link to comment
Share on other sites

τελικά ανάμεσα σε 840 Pro 256G(200?), V300 240G (160?) και 840 Pro 128 (130?)

αλλά σκέφτομαι και τον 840 256G (150?) τελικά λόγω των περισσότερων IOPS σε σύγκριση με τον V300 αλλά..

όλα θα κριθούν στο αν θα πάω με 128 ή 240-256 GB, το οποίο θα σετάρω τα πάντα για να δω αν είναι όντως βολικά τα πράγματα με max 95GB disk usage

η "απορία" που έχω, είναι πως διάβασα ότι στο seq read υπάρχουν κάποια bottlenecks σε sata 2 controller σε πολύ μεγάλα αρχεία.

έτσι αν έχω 40-60 GB VMware img σε single file θα είναι πρόβλημα αυτό;

να το αποφύγω και να έχω vmware images σε εξωτερικό με eSata;

Edited by Brainfuck
Link to comment
Share on other sites

η "απορία" που έχω, είναι πως διάβασα ότι στο seq read υπάρχουν κάποια bottlenecks σε sata 2 controller σε πολύ μεγάλα αρχεία.

έτσι αν έχω 40-60 GB VMware img σε single file θα είναι πρόβλημα αυτό;

να το αποφύγω και να έχω vmware images σε εξωτερικό με eSata;

Bottleneck εννοούν πως αντί για π.χ. 400+ MB/s, θα περιοριστεί το read στα ~270 MB/s που είναι το όριο του SATA II. Σε κάθε περίπτωση θα παραμείνει χαωδώς γρηγορότερο κι από τον καλύτερο eSATA μηχανικό δίσκο που υπάρχει. Αυτό δεν θα το έχεις μόνο στα μεγάλα αρχεία - το όριό σου εξαρχής είναι max ~270 MB/s read και ~ 250 ΜΒ/s write, ό,τι δίσκο κι αν πάρεις.

Μην πολυσκέφτεσαι ακριβά μοντέλα, δεν έχουν νόημα, ειδικά τώρα που είσαι σε SATA II. Κοίτα τον 840 τον απλό, τον V300 ή κάποιον αντίστοιχο και διέγραψε εντελώς από το μυαλό σου τις "αφρόκρεμες". Δεν υπάρχει περίπτωση να αντιληφθείς διαφορά σε κανένα μηχάνημα, πόσο μάλλον σε μηχάνημα με SATA II interface που ούτε και υπάρχει διαφορά στην πράξη άξια λόγου λόγω περιορισμού του bandwidth έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους από πάνω. Δεν υπάρχει λόγος να πας στα πολύ ακριβά μοντέλα (Vector/840 Pro) αφού το όριο σου είναι πολύ πιο κάτω.

Ακόμα όμως και να είχες SATA3 interface, οι διαφορές στην αίσθηση δεν φαίνονται σε σχέση με τα νούμερα στα benchmarks.

Για τις TLC μνήμες μην έχεις ενδοιασμούς. To hardware.info έγραψε 888ΤΒ σε έναν Samsung 840 250GB μέχρι αυτός να σταματήσει να δουλεύει. Με μέσο όρο χρήσης τα 10GB την ημέρα, που είναι ο μέσος όρος που γράφει ένας απλός χρήστης, αυτό μεταφράζεται σε 243 χρόνια μέχρι να "πεθάνει" το drive.

Τέλος για το πρώτο λινκ που παρέθεσες από τον anand, εκεί που ο Kingston 240GB πατάει τον OCZ Vertex 4:

1) Ο Vertex 4 είναι με παλιό firmware

2) 35 από τα 52 test που χρησιμοποιεί ο anand χρησιμοποιούν compressible data λόγω IOMeter, κάτι που ευνοεί όλους τους Sandforce based SSD και που δεν έχει αντίκτυπο στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

To hardware.info έγραψε 888ΤΒ σε έναν Samsung 840 250GB μέχρι αυτός να σταματήσει να δουλεύει. Με μέσο όρο χρήσης τα 10GB την ημέρα, που είναι ο μέσος όρος που γράφει ένας απλός χρήστης, αυτό μεταφράζεται σε 243 χρόνια μέχρι να "πεθάνει" το drive.

διλαδι εγω τον 830 θα τον αφήσω κληρονομιά στα εγγονια μου :hehe:

και επαυξάνω οτι δεν θα δεις διάφορα με το ματι στο σατα 2 , και εγω ετσι ειμαι

Link to comment
Share on other sites

με βλέπω για τον 840 250GB, αύριο θα πάω να κάνω την αγορά-παραγγελία από you και ελπίζω μέχρι τέλος βδομάδας να έχει φτάσει (σάμο)

thanks :)

θα επανέλθω με setup / εντυπώσεις κλπ :D

Link to comment
Share on other sites

Samy 840 250GB και απο εμενα φιλε μου..... φθηνη και ισως και καλυτερη λυση για καθημερινη χρηση που απασχολει το 99,99% οσων θελουν κατι να "ανεβασουν" το "καταραμενο" SATA-2 στο λαπτοπ τους :D

Link to comment
Share on other sites

[TABLE=class: results track-trace-results ui-jqgrid-btable]

[TR=class: ui-widget-content jqgrow ui-row-ltr ui-state-hover]

[TD=class: center clickable]ATHINA[/TD]

[TD=class: center]25/06/2013[/TD]

[TD=class: center clickable]SAMOS[/TD]

[TD]Shipment is expected to be delivered on the 26/06/2013[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

στα 162.90 από you.gr

αυτό ακριβώς, μια αναβάθμιση που είναι παραπάνω από αεράτη!

επίσης δε θα χω θέματα με χωριτηκότητα!

έτσι και αλλιώς σκοπεύω να τον έχω στο 50-60% ειδικά τον 250..

για να έχουμε βέλτιστες αποδόσεις :P

ATHINA 25/06/2013 SAMOS Shipment is expected to be delivered on the 26/06/2013
Link to comment
Share on other sites

ΙΤΖ χίαρ! :D

"Sammy" 840 - 250G

μετά από σκέψη για το τι θα κρατήσω στο λάπτοπ, θα συνεχίσω με gentoo!

άλλωστε με το τεστ του hardware info με 30G/day εχει 20+ χρόνια ζωής!

σήμερα έχω day-off από το κάψιμο όμως.. οπότε όταν το στήσω θα επανέλθω με κάποια απλά τεστ σε linux περιβάλλον (με τη βοήθεια του hdparm και του dd) με εικόνα HDD vs SSD και το previous & last setup

thank you all για την βοήθεια σας! γλίτωσα κάποια λεφτουδάκια (60 ευρώ) για διαφορές που δε θα φανούν πουθενά και για 6G λιγότερα σιγά τα ωά :P

τα λέμε σύντομα πάλι!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν σήμερα δοκίμασα διάφορα πραγματάκια, είδα και το samsung magician σε windows, "κρατησα" τις "προτάσεις" για καλύτερη απόδοση του δίσκου μακροχρόνια ώστε να τις κάνω apply αντίστοιχα σε linux

Επίσης έπεσε το μάτι μου πάνω στο Over Provisioning όπου και θα χρειαστώ τα φώτα σας.

Στην πραγματικότητα, οταν κάνει Apply Over Provisioning το partition του δίσκου κατά 10% για να έχει 23.20 (από τα 232G) σαν unallocated

Το anandtech προτείνει 25% για το OP

τώρα το θέμα μου είναι το εξής:

στο gentoo έχω ένα partition scheme με Χ partitions, αυτό που σκέφτομαι είναι η δέσμευση του 75% του δίσκου για αυτά τα Χ partitions και μετά το usage σε κάθε partition να είναι γύρω στο 80% max

δηλαδή:

X partitions - 174G (75% της 232G χωρητικοτητας του δισκου)

με πραγματική δέσμευση 130G (75% της χωρητικοτητας του κάθε partition)

αυτό το 25% ελεύθερου χώρου στο κάθε partition βοηθάει στο Over Provisioning?

πως βλέπετε την παραπάνω τακτική;

Σύμφωνα με αυτά τα οποία δε γνώριζα (για το OP) θα το μετάνιωνα αν πήγαινα για 128G Pro

Επίσης οι Samsung 830/840 έχουν κάποιο ποσοστό δεσμευμένο για αυτή του δουλειά από κατασκευής τους, γνωρίζουμε πόσο είναι αυτό;

thanks :)

EDIT:

Σύμφωνα με αυτό http://www.anandtech.com/show/6489/playing-with-op αν αφήσω μη-δεσμευμένο το 25% μετά σε κάθε partition αν έχω χρήση έως και 90% θα λειτουργεί το ίδιο με το να έχω 75% πχ;

Edited by Brainfuck
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος στο Anandtech προτείνει 25% OP, τότε ο άνθρωπος είναι άσχετος ή έχει ψυχολογικά προβλήματα.

Βάλε κανονικά τα partition σου, γέμισέ τα και 100% αν κάνεις κέφι, και άσε τα unallocated space κτλ, αυτά είναι μπούρδες. OP έχει από "μαμά" ο κάθε δίσκος κι αλλάζει αυτόματα τα sector που πάνε να χαλάσουν με κάποια που έχει στην εφέδρεια. Αγνοώντας πως θα πρέπει να περάσουν 200 χρόνια για να σου χαλάσουν sectors από φθορά, εσύ και να αφήσεις unallocated space, μία τρυπάρα στον Ειρηνικό κάνεις. Απεναντίας θα προκαλέσεις και μεγαλύτερη φθορά στον δίσκο.

Edited by Gr_God
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος στο Anandtech προτείνει 25% OP, τότε ο άνθρωπος είναι άσχετος ή έχει ψυχολογικά προβλήματα.

Βάλε κανονικά τα partition σου, γέμισέ τα και 100% αν κάνεις κέφι, και άσε τα unallocated space κτλ, αυτά είναι μπούρδες. OP έχει από "μαμά" ο κάθε δίσκος κι αλλάζει αυτόματα τα sector που πάνε να χαλάσουν με κάποια που έχει στην εφέδρεια. Αγνοώντας πως θα πρέπει να περάσουν 200 χρόνια για να σου χαλάσουν sectors από φθορά, εσύ και να αφήσεις unallocated space, μία τρυπάρα στον Ειρηνικό κάνεις. Απεναντίας θα προκαλέσεις και μεγαλύτερη φθορά στον δίσκο.

(το 25% το προτείνει για 190GB χωρητικοτητα, στους 250 προτείνει 12% ενώ η samsung 10%)

ίσως να μην έχει και τόσο ψυχολογικά προβλήματα όποιος το πρότεινε,

The SSD Catch-up | bit-tech.net

SSD 840 250GB Specifications

Interface: SATA 6Gbps

Nominal capacity: 250GB

Formatted capacity: 232.88.13GB (9.1 per cent over provision)

Controller: Samsung MDX (S4LN021X01)

Cache: 512MB DDR2-1' date='066

[b']Memory type/amount:[/b] 8x Samsung 32GB 2xnm TLC Toggle NAND flash

Warranty: Three years

οπότε παρά το 9.1% που κρατάει για OP σου προτείνει ακόμα 10% μέσω του Samsung Magician, άρα

256*0.09 = 23.04

232*0.1 = 23.2

άρα συνολικά default + added unallocated space για OP, έχουμε 18.5% της αρχικής χωρητικότητας, που προτείνετε από την ίδια την Samsung για τον 840 250G

γιατί επίσης αναφέρεις πως θα κάνει κακό στο δίσκο; δηλαδή πως θα κάνει κακό στο δίσκο;

με άδειο δίσκο:

AYMHgUE.png

EDIT:

Samsung 840 PRO over provisioning ? - Storage Forums

What Is Over Provisioning? : ETC | Samsung

On SSDs ? Lifespans, Health Measurement and RAID | SSD Performance Blog

Write amplification - Wikipedia, the free encyclopedia

http://www.matrix44.net/cms/wp-content/uploads/2011/07/intel_over_provisioning.pdf

Anatomy of SSDs | Linux Magazine | Page 2

Intel SSD 520 Enterprise Review | StorageReview.com - Storage Reviews

πουθενά δε βλέπω για να κάνει κάτι κακό το OP

(προς admins: ίσως θα ήταν καλύτερο να γίνουν split σε new topic τα θέματα για το OP)

Edited by Brainfuck
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι διάβασες.

Ο δίσκος έχει 9.1% OP, που υπάρχει ήδη και είναι χώρος που δεν τον βλέπεις. Δεν έχει καμία σχέση με το αν θα αφήσεις εσύ χώρο unallocated ή όχι - και να αφήσεις, δεν πρόκειται να το εκμεταλλευτεί ποτέ. Ο δίσκος ποσώς τον νοιάζει τι κάνεις εσύ με τον διαθέσιμο χώρο, μόνο το 9.1% που ήδη έχει διαθέσιμο θα χρησιμοποιήσει. Εσύ, με το να αφήνεις χώρο unallocated, του αφαιρείς την δυνατότητα να εγγράψει εκεί οτιδήποτε, εμποδίζεις τον δίσκο να τρέξει σωστό wear levelling και συνεπώς μειώνεις την ζωή του δίσκου. Και ναι, ψυχολογικά προβλήματα έχει οποιοσδήποτε προτείνει να μένει unallocated χώρος για OP, καθώς όχι απλά δεν χρησιμοποιείται από τον δίσκο άμεσα αλλά του κάνει και ζημιά. Δεν είναι λογική να κόψεις 25% από τον δίσκο για να μην χαλάσει από τα writes ενώ αυξάνεις τον φόρτο του υπόλοιπου 75%! Να καταστρέψουμε δηλαδή τα 3/4 για να γλυτώσει το 1/4, πρέπει να είναι ιδιοφυΐα όποιος το σκέφτηκε.

Edited by Gr_God
Link to comment
Share on other sites

το ίδιο σκεπτικό είχα και γω όταν έψαχνα κάτι αρνητικό σε όλο αυτό, ωστόσο με βρήκα λάθος όπως και τον ίδιο ισχυρισμό σου τώρα.

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι διάβασες.

Ο δίσκος έχει 9.1% OP, που υπάρχει ήδη και είναι χώρος που δεν τον βλέπεις. Δεν έχει καμία σχέση με το αν θα αφήσεις εσύ χώρο unallocated ή όχι. Ο δίσκος ποσώς τον νοιάζει τι κάνεις εσύ με τον διαθέσιμο χώρο, μόνο το 9.1% που ήδη έχει διαθέσιμο θα χρησιμοποιήσει.

λάθος και εξηγώ στο υπόλοιπο post:

The third level of over-provisioning comes from end users to gain endurance and performance at the expense of capacity. Some SSDs provide a utility that permit the end user to select additional over-provisioning. Furthermore, if any SSD is set up with an OS partition smaller than 100% of the available space, that unpartitioned space will be automatically used by the SSD as over-provisioning as well.[22] Over-provisioning does take away from user capacity, but it gives back reduced write amplification, increased endurance, and increased performance.[17][21][23][24][25]

συνεπώς ότι αφήνεις unallocated στο τέλος του δίσκου, χρησιμοποιείται όπως και το 9.1% που έχει δεσμευτεί από την κατασκευή του..

Εσύ, με το να αφήνεις χώρο unallocated, του αφαιρείς την δυνατότητα να εγγράψει εκεί οτιδήποτε, εμποδίζεις τον δίσκο να τρέξει σωστό wear levelling και συνεπώς μειώνεις την ζωή του δίσκου. Και ναι, ψυχολογικά προβλήματα έχει οποιοσδήποτε προτείνει να μένει unallocated χώρος για OP, καθώς όχι απλά δεν χρησιμοποιείται από τον δίσκο αλλά του κάνει και ζημιά.

αν κάτι τέτοιο ισχύει τότε η samsung προτείνει κάτι που μειώνει τη διάρκεια ζωής του δίσκου ενώ μιλάει για max performance

το οποίο στηρίζεται από όλα τα παραπάνω links και από το παρακάτω

Brave New World of SSDs: Part II: : Wear Leveling / Over-Provisioning - L O S T C I R C U I T S

Under the surface, wear leveling has some interesting ramifications. In the case of a hard disc drive, all partitions are physical cylindrical areas on the platters and those partitions do not change. In the case of SSDs, there is no real physical mapping of the different blocks, everything is logical and abstract. This is important when considering partitions because wear leveling is not a function of a partition but a function of the entire drive. Consequently, blocks are shuffled in and out of partitions depending on usage patterns and access frequency of the particular partition. In other words, if an SSD is partitioned into a system partition (heavy usage) and a data partition (lighter usage), then both partitions will reach their endurance limitation at the same time as long as wear leveling is implemented correctly.

συνεπώς η αρχική μου υπόθεση και ο συλλογισμός σου τώρα είναι λάθος, το ότι έχεις partitions & unallocated space δε σημαίνει πως αυτό το unallocated space δεν χρησιμοποιείται και έτσι μειώνει τη χωριτηκότητα στην οποία "παίζει" το wear leveling

το ίδιο διατυπώνεται και από τα links που έστειλα πιο πριν, δε μπορώ να θυμηθώ ακριβώς σε ποιο νομίζω σε αυτό της Intel

επίσης: http://www.flashmemorysummit.com/English/Collaterals/Proceedings/2012/20120822_TE21_Smith.pdf

OP will consume part of the storage capacity otherwise available to users

Most users presume that a lower OP is better to provide maximum user storage capacity

Most users do not understand that higher OP generally provides:

• Higher write performance

• Lower “Write Amplification”

• Longer Flash life (endurance)

• Space for data protection beyond ECC

* Users can increase the OP, but not decrease it

* During initial setup and formatting, allocate a smaller partition (donʼt use the full space)

• SSD must be either “Fresh Out of Box” (FOB) or secure erased

* Leave the extra space unallocated

* The SSD controller automatically uses this as

additional dynamic OP

κατάλαβα λάθος; ποιο σημείο είδες να καταλαβαίνω λάθος; προσωπικά βλέπω το λάθος στον πρώτο μου ισχυρισμό που δεν εξέφρασα γιατί το έψαξα τα παράθεσα και εδώ και κατόπιν τούτου όλα αυτά τα στοιχεία δείχνουν πως κάνεις λάθος στον ισχυρισμό σου και μάλλον δεν διάβασες αυτά που έβαλα :)

Σχετικά με το OP, θα αφήσω 42G (18%) ή 58G (25%) επί του διαθέσιμου χώρου 232.9

Τώρα ψάχνω για το πως θα κάνω σωστά align τα partitions και έπειτα από αυτό πιστεύω είμαι οκ για το βασικό hw setup

δοκιμάζω το εργαλείο

και έχω το πρόβλημα που αναφέρεται παρακάτω:

Samsung 840 250gb and Pro 256gb NAND page/block size INFO

Hello TSSDR!

I got the Samsung 840 250 GB, but sent it back and got the 256 GB Pro instead, because of the NAND type, and using the tool located at SSD Alignment Calculator | techPowerUp I was stumped as to what to set the different NAND sizes to, so I contacted Samsung and got these:

Series 840 250 GB (non-pro):

NAND erase block size: 1536kb

NAND page size: 8kb

So 1536/8 = 192 pages per block.

Series 840 PRo 256 GB:

NAND erase block size: 1024kb

NAND page size: 8kb

so 1024/8 = 128 pages per block.

I had a problem where on the 250GB I had to change the partition offset to 1572864 (1536*1024) or else the partition would misalign to the NAND erase block size. Now I don't know if aligning to the NAND erase block size is important anymore, but a few wasted kb at the start of the drive due to offset was a small price to pay just to be safe, i thought.

Please correct me if I am wrong =)

Peter

μήπως αυτό το εργαλείο κοιτάει μόνο για MLC NAND ή φταίει κάτι τέτοιο;

με το 1536kb μου βγάζει misaligned και πρέπει να το αλλάξω σε 1024 για να μου το βγάλει aligned

τι ισχύει σε αυτό μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now