Brainfuck

Αγορά SSD για laptop 120-256 GB

Recommended Posts

λάθος και εξηγώ στο υπόλοιπο post:

Δεν κατάλαβες τι διάβασες. Κάποιοι (πρώτοι) SSD που δεν υποστήριζαν OP ή είχαν και διπλή υποστήριξη μέσα από αυτό μέσω software. Αυτό κυρίως έχει εφαρμογή σε enterprise επίπεδο και καμία σχέση με τον retail δίσκο που έχεις.

συνεπώς ότι αφήνεις unallocated στο τέλος του δίσκου, χρησιμοποιείται όπως και το 9.1% που έχει δεσμευτεί από την κατασκευή του.

Σε καμία περίπτωση. Αν διάβαζες σωστά θα έβλεπες πως ΚΑΠΟΙΟΙ SSD δίνουν ξεχωριστό software για να κάνει ακριβώς αυτή την δουλειά, όταν δεν μπορούσε να την κάνει το firmware. Εσύ και τον μισό αφορμάριστο να τον αφήσεις, τσάμπα χώρο χάνεις.

ΥΓ. Το wikipedia απαγορεύεται στο Ηνωμένο Βασίλειο να χρησιμοποιείται ως πηγή πληροφοριών σε κάθε εκπαιδευτικό επίπεδο και υπάρχει λόγος...

αν κάτι τέτοιο ισχύει τότε η samsung προτείνει κάτι που μειώνει τη διάρκεια ζωής του δίσκου ενώ μιλάει για max performance

το οποίο στηρίζεται από όλα τα παραπάνω links και από το παρακάτω

Brave New World of SSDs: Part II: : Wear Leveling / Over-Provisioning - L O S T C I R C U I T S

συνεπώς η αρχική μου υπόθεση και ο συλλογισμός σου τώρα είναι λάθος, το ότι έχεις partitions & unallocated space δε σημαίνει πως αυτό το unallocated space δεν χρησιμοποιείται και έτσι μειώνει τη χωριτηκότητα στην οποία "παίζει" το wear leveling

το ίδιο διατυπώνεται και από τα links που έστειλα πιο πριν, δε μπορώ να θυμηθώ ακριβώς σε ποιο νομίζω σε αυτό της Intel

επίσης: http://www.flashmemorysummit.com/English/Collaterals/Proceedings/2012/20120822_TE21_Smith.pdf

κατάλαβα λάθος; ποιο σημείο είδες να καταλαβαίνω λάθος; προσωπικά βλέπω το λάθος στον πρώτο μου ισχυρισμό που δεν εξέφρασα γιατί το έψαξα τα παράθεσα και εδώ και κατόπιν τούτου όλα αυτά τα στοιχεία δείχνουν πως κάνεις λάθος στον ισχυρισμό σου και μάλλον δεν διάβασες αυτά που έβαλα :)

Και εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις τι διαβάζεις.

Ναι, το wear leveling είναι λειτουργία του firmware και χρησιμοποιεί κάθε μέρος του δίσκου, allocated ή όχι. Οπότε, στους δίσκους που λειτουργεί όπως περιγράφει το κείμενο (που δεν λειτουργεί ακριβώς έτσι, αλλά λέμε τώρα) θα πάει και θα κάνει leveling και στο κομμάτι που δεν είναι allocated. Ε τότε γιατί το άφησες unallocated, αφού θα το αντικαταστήσει με κομμάτι που ήταν για να κάνει leveling και το 100% του δίσκου θα δέχεται χρήση έτσι κι αλλιώς; Αφού όλος ο δίσκος χρησιμοποιείται, ε, χρησιμοποίησέ τον.

ΥΓ. Δεν είπα δεν θα δουλέψει, είπα δεν θα δουλέψει σωστά. Θα κάνεις τον δίσκο να πηγαινοφέρνει sections μέσα και έξω από το partition, γιατί δεν τα χρησιμοποιείς με φυσικό τρόπο.

Δεν έχει καμία σχέση πόσο εσύ θα αφήσεις unallocated. Όσο κι αν αφήσεις, το ίδιο πράγμα κάνεις. ΑΝ υποστήριζε OP ο δίσκος μέσω software, ίσως έβαζες ένα κομμάτι από εκεί να το εξαφανίσει και να το κάνει OP partition - παντελώς άχρηστο μεν, αλλά γίνεται. Επίσης δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με τις επιδόσεις, το OP το κρατάνε reserve σε περίπτωση που αρχίσουν να χαλάνε μέρη του δίσκου, για να αντικαθιστούνται. Αν μην τι άλλο, οι επιδόσεις πέφτουν αν το firmware δεν χρησιμοποιεί μέρος του OP ως cache. Έχουν ήδη όλοι οι δίσκοι πάρα πολύ και, καθώς το λειτουργικό τους μέρος δεν χαλάει σχεδόν ποτέ, για να αντικαθιστούνται τα sections που δεν λειτουργούν εξ'αρχής υπάρχει, καθώς με το που βγει μία μνήμη flash από το εργοστάσιο ποτέ δεν είναι 100% λειτουργική.

Που διάβασες το παραμύθι πως αν αφήσεις unallocated space θα γίνει χώρος OP, δεν θέλω να ξέρω. Αλλά δεν γίνεται κι αν γινόταν θα έκανε μόνο απολύτως τίποτα έτσι κι αλλιώς. Άντε να ανέβαιναν λίγο τα RW από κανένα καλό αλγόριθμο, αν ο controller ήταν της προκοπής.

Δεν είναι συλλογισμός μου, γνώσεις μου είναι, σε hardware development δουλεύω, αλλά και να μην ήταν η δουλειά μου τα ίδια που βάζεις εσύ γράφουν το πόσο άκυρο είναι αυτό που πας να κάνεις. Τώρα αν εσύ θέλεις να χαραμίσεις τον μισό σου δίσκο κάνοντας μία τρύπα στον ωκεανό, δικός σου είναι, κάνεις βέβαια ό,τι θέλεις.

Edited by Gr_God
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το wear leveling είναι λειτουργία του firmware και χρησιμοποιεί κάθε μέρος του δίσκου, allocated ή όχι. Οπότε, στους δίσκους που λειτουργεί όπως περιγράφει το κείμενο (που δεν λειτουργεί ακριβώς έτσι, αλλά λέμε τώρα) θα πάει και θα κάνει leveling και στο κομμάτι που δεν είναι allocated. Ε τότε γιατί το άφησες unallocated, αφού θα το αντικαταστήσει με κομμάτι που ήταν για να κάνει leveling και το 100% του δίσκου θα δέχεται χρήση έτσι κι αλλιώς; Αφού όλος ο δίσκος χρησιμοποιείται, ε, χρησιμοποίησέ τον.

αυτό σκεφτόμουν και γω και μου φαίνεται λογική σκέψη με βάση του ότι πλέον όταν έχεις ελεύθερο χώρο μέσα σε ένα partition χρησιμοποιείται αυτόματα σαν OP

Που διάβασες το παραμύθι πως αν αφήσεις unallocated space θα γίνει χώρος OP, δεν θέλω να ξέρω.

έτσι αναφέρεται σε αρκετούς συνδέσμους που παράθεσα παραπάνω

επίσης όταν έκανα κάποιες δοκιμές, όταν άφησα unallocated space στο τέλος του δίσκου τότε αυτό φαινόταν σαν OP στο Samsung Magician και όταν πάταγα "Clear OP" έκανε extend το τελευταίο partition

άρα δεν το βλέπει σαν OP;

εάν έχεις κάποια βιβλιογραφία για το πως γίνονται αυτά θα με ενδιέφεραι να τα διαβάσω για να τα κατανοήσω καλύτερα

Το θέμα μου δεν είναι να κάνω μια τρύπα στον ωκεανό αλλά να κατανοήσω τις όποιες τεχνολογίες αγόρσα και να τις αξιοποιήσω στο βέλτιστο τρόπο, χωρίς να ψάχνω για θαύματα.

Για το disk-align κομμάτι επίσης (προς venisk) είναι κάτι που αν δεν το φροντίσω στο partitioning στο linux τότε μπορεί να οδηγήσει σε πολύ χαμηλότερες ταχύτητες από αυτές που καταφέρνει ο δίσκος σε sata2

Link to comment
Share on other sites

αυτό σκεφτόμουν και γω και μου φαίνεται λογική σκέψη με βάση του ότι πλέον όταν έχεις ελεύθερο χώρο μέσα σε ένα partition χρησιμοποιείται αυτόματα σαν OP

έτσι αναφέρεται σε αρκετούς συνδέσμους που παράθεσα παραπάνω

επίσης όταν έκανα κάποιες δοκιμές, όταν άφησα unallocated space στο τέλος του δίσκου τότε αυτό φαινόταν σαν OP στο Samsung Magician και όταν πάταγα "Clear OP" έκανε extend το τελευταίο partition

άρα δεν το βλέπει σαν OP;

εάν έχεις κάποια βιβλιογραφία για το πως γίνονται αυτά θα με ενδιέφεραι να τα διαβάσω για να τα κατανοήσω καλύτερα

Το θέμα μου δεν είναι να κάνω μια τρύπα στον ωκεανό αλλά να κατανοήσω τις όποιες τεχνολογίες αγόρσα και να τις αξιοποιήσω στο βέλτιστο τρόπο, χωρίς να ψάχνω για θαύματα.

Για το disk-align κομμάτι επίσης (προς venisk) είναι κάτι που αν δεν το φροντίσω στο partitioning στο linux τότε μπορεί να οδηγήσει σε πολύ χαμηλότερες ταχύτητες από αυτές που καταφέρνει ο δίσκος σε sata2

Βιβλιογραφία έχω αλλά δεν έχεις πρόσβαση ως ιδιώτης. Ούτε και σου χρειάζεται, ούτε κι έχεις το γνωστικό επίπεδο να την καταλάβεις ως ιδιώτης. Διάβασε αυτά που έβαλες, δες και πότε γράφτηκαν, από ποιούς και για τι hardware και ίσως καταλάβεις ό,τι χρειάζεται.

Όχι, OP για να χρησιμοποιηθεί από το firmware συνάμα θα πρέπει να μην είναι καν προσβάσιμο από τον χρήστη με κανένα τρόπο. Όσες εταιρίες έχουν προγράμματα που το κάνουν, μπαίνεις μέσω boot και το αλλάζεις, δεν γίνεται μέσω OS. Δεν έχεις καταλάβει καν πως υπολογίζεται το overprovisioning - 20% δεν σημαίνει 20% της χωρητικότητας αλλά 15,6% ενός δίσκου 256GB. 56.5% της χωρητικότητας είναι 150% overprovisioning. Ο τύπος είναι OP = (Physical Capacity / Usable Capacity) - 1.

Ο καλύτερος τρόπος να αξιοποιήσεις στο βέλτιστο αυτό που αγόρασες είναι απλός: χρησιμοποίησέ το. Όσο OP χρειάζεται ο δίσκος σου, το έχει από το εργοστάσιο. Και να είχες Sandforce-based, να πω ναι, ψάχνεσαι μπας και κερδίσεις 2% στα benchmark. Εσύ και 200% να φτάσεις, δεν κερδίζεις τίποτα. Στον δικό σου μόνο κακό κάνεις και χάνεις και χώρο, συνεπώς βγάζεις τα μάτια σου μόνος σου.

Edited by Gr_God
Link to comment
Share on other sites

σχετικά με το disk alignment, το starting offset στο partition πρέπει να είναι διαιρέσιμο με το Erase Block Size;

εφόσον ο Samsung 840 250G έχει 1536 Erase Block Size, δε θα έπρεπε να είναι δια αυτού;

γιατί όταν κάνω partition με τα windows μου βγάζει

Partition Starting Offset: 1,048,576 το οποίο είναι διαιρέσιμο με το 1024

τι παίζει μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε brainfuck, δεν θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά τίποτα από όλα τα παραπάνω που ασχολείσαι και θέλεις να κάνεις δεν έχει νόημα.

Ούτε το OP, ούτε το offset που κάθεσαι και ασχολείσαι.

Disk alignment κάνουν τα Windows Vista/7/8 αυτόματα κατά την εγκατάσταση. Αλλάζοντας το alignment και βάζοντας διαφορετικό offset ΔΕΝ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα μου απάντησε η samsunsg σε mail που χα στείλει προχθές,

το πρώτο σκέλος της ερώτησης για το offset:

"My starting partition offset should be divisible by 1024 or 1536? as the Erase Block Size of the disk is 1536 AFAIK "

και στο 2ο ρωτάω για το OP

"The answer for the first question is: 1024

And yes, the unallocated space at the end of the disc will work as Overprovisioning and it will let your SSD get the better performance."

αυτό σημαίνει πως μάλλον οι default ρυθμίσεις των windows με offset 1024*1024 είναι σωστές..

πάντως χθες που μπήκα και δοκίμασα με offset 1536*1024 είχα και περισσότερα IOPS στο write (όχι τρελή διαφορά) αλλά λίγο λιγότερα στο read

επίσης σε ένα δοκιμαστικό script με βάση αυτό Fun with 4K sectors - Julian's Blog είχα καλύτερα αποτελέσματα σε 1536*1024 offset

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AqsO7skg3LyGdHFQZEp5dkFJR3A3M0xYZm15cFQwUnc#gid=0

για να το λέει η sammy μάλλον έτσι θα είναι so.. με βλέπω με 1024*1024

ευτυχώς περίμενα μέχρι σήμερα.. οπότε συνεχίζουμε με format!

καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να τον χαρείς από εμένα, και μόνο η μετάβαση από HDD σε SSD είναι μεγάλη υπόθεση.

Για μένα καλοδούλευτος και ασ' τον στην ησυχία του! Την δουλειά του και πάλι θα την κάνει άψογα. ;)

Άσε τα OP κλπ για στιγμές που θα σε τρώει να τον σκαλίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now