Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ας αρχίσουμε με τα δεδομένα,

CPU: AMD A10 6800K 4.10GHZ

PSU: FORCE 400W PSU

HDD: SEAGATE ST31000524AS 1TB BARRACUDA 7200.12 SATA3

RAM: G.SKILL F3-17000CL11D-8GBXL 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-17000 2133MHZ RIPJAWSX DUAL CHANNEL KIT

MOBO: ASUS F2A85-M

Λοιπόν, κάνω το install μου Windows 7 x64, και αρχίζω τα updates, κάνει το download και στο install Blue Screen και restart. Το PC κάθε φορά που έφτανε στο λογότυπο των Windows με τις μπαλίτσες που συναντιούνται στο κέντρο έτρωγε πάλι blue screen και έκανε restart.

Ξανά μανά format και δεύτερο install όλα καλά με το που βάζω τα drivers της 8670D blue screen και τα σχετικά...

Τώρα καινούριο πρόβλημα με το που έκανα install τα Windows 7 κάπου στην μέση εκεί που κάνει copy (νομίζω) τα αρχεία συστήματος μπούμ restart και BOOTMGR is missing, press CTRL+ALT+DEL.

Δοκιμάζω διάφορα, βγάζω την μία RAM καταφέρνω να κάνω install τα Windows 7 μπαίνω στο PC κατεβάζω τα drivers πετάει ξανά blue screen και μένω ξερός......

I need help as it seems...

Edited by Catalyst
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σχέσεις με τα Bios έχω κακιές και δοκιμάζοντας είδα ότι τα blue screen υποχωρούν όταν βάζω τις μνήμες που 2133 σε Auto (1600). Ξέρουμε πως ξεπερνιέται;

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να πρέπει να μπουν χειροκίνητα τα σωστά timings (για 2133 11-11-11-30-2N) και η σωστή τάση (~1.6v).

Αλλά αν δεν κάνεις memtest να βεβαιωθείς ότι εκεί είναι το πρόβλημα, δεν έχει νόημα να προχωρήσεις σε οποιοδήποτε troubleshooting.

Link to comment
Share on other sites

τις RAM τσέκαρε τες στα def clocks τους και αν περάσουν, φόρτωσε το profile στα 2.133MHz ξαναπέρνα memtest και αν δεν περάσουν πήγαινε και βάλε τα timings/volts χειροκίνητα. αλλιώς τσίμπα κανά δυο κλικς το mem volt σου.

Link to comment
Share on other sites

@ IntelUser2525

Το ειχα τσεκαρει αυτο το προγραματακι και μου φανηκε πως εκανε την ιδια δουλεια με το memtest32/64+.

Προσωπικα προτιμω το 2ο μιας και μπορεις να το τρεξεις απευθειας σε DOS και δεν δεσμευει το συστημα

σχεδον καθολου μνημη. Γιατι το προτιμας αυτο (το πρωτο) και βγαζεις παντελως αχρηστο το memtest32/64+ ?

@ Catalyst

Εγω θα δοκιμαζα και αλλαγη του τροφοδοτικου για καλο και για κακο... αφου περασει ο ελεγχος της μνημης.

Link to comment
Share on other sites

δεν δέσμευσες όλη την ποσότητα μνήμης σου. άρα πρέπει να το ξανά τρέξεις.

Μου έβγαλε μήνυμα να τρέξω δεύτερο copy του προγράμματος χρησιμοποιώντας 2048 μνήμη στο κάθε copy, σκέφτηκα να τρέξω 4 copy το έκανα αλλά τα δύο μόνο προχώρησαν και τα άλλα δύο κόλλησαν. Γενικά τα memtest δεν ξέρω τι παίζει, μάλλον είναι ώρα να αρχίσω να το μελετάω το θέμα γενικά με τα OC

Link to comment
Share on other sites

Το memtest πλέον γίνεται ολοένα και λιγότερο αξιόπιστο στο θέμα του testing.

Είχα 6 x 16 GB ram, τα έτρεξα όλα σαν σύνολο για 2 runs, σπαστά ανά δυο και μια μια ξεχωριστά και όλα ήταν άριστα. Αποτέλεσμα, έχασα πάνω από μια εβδομάδα για 96GB ram και το memtest δεν έβγαλε το παραμικρό. Μόνο μέσω windows βρήκα άκρη και μου έβγαλε άμεσα αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια slots έχεις βάλει τα dimm; Η asus λέει αν έχεις 2 dimm να τα βάζεις στα μπλέ slots.

Είχα το ίδιο πρόβλημα πριν μερικά χρόνια με μια asus mobo και είχα σπάσει το κεφάλι μου. Τελικά κοίταξα το manual και σε έναν αστερίσκο μιας υποσημείωσης έλεγε πως αν έχεις 2 dimm, πρέπει να τα βάλεις στα Α2 και Β2 (τα μπλε στην περίπτωση σου).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πρόβλημα λύθηκε αλλά τα Memtest, προφανώς επειδή δεν χρησιμοποίησα όλη την RAM μου δεν ξέρω, μου έδειξε και πριν λυθεί το πρόβλημα και μετά 0 errors.

Τι έκανα; Ακολούθησα την συμβουλή του φίλου caution και έβαλα τα timings manual 11-11-11-30-2N με τάση ~1.6V. Από εκεί και πέρα δεν γνωρίζω αν έκανα λάθος τα memtest ή αν δεν είναι έγκυρα όπως λέει ο WebHunter, ίσως και τα δύο να ισχύουν. :rolleyes-new:

Thank you lads.

Link to comment
Share on other sites

... Μόνο μέσω windows βρήκα άκρη και μου έβγαλε άμεσα αποτέλεσμα.

Σε εχασα εδω αγορινα. Πως εβγαλες ακρη μεσω win? με καποιο προγ ή αλλιως?

Link to comment
Share on other sites

Με το HCI MemTest και με διάφορα stress tools (Orthος, Prime95 etc). Με το κλασσικό dos memtest όλα ήταν κομπλέ...

Βέβαια κοίταζα σε 96 GB DDR3 1600 ECC Registered, οπότε το memtest να μην μπορούσε να τις ψάξει σωστά (αν και αναγνώριζε τα κit σωστά).

Link to comment
Share on other sites

Το memtest86 να πω την αληθεια απο την εμπειρια μου θελει αρκετες ωρες για να βρει προβλημα (αν θα βρει).

Εχει τυχει να χει περασει σε πσ 3 passes και να μην εχει βγαλει προβλημα στη μνημη, ενω οταν το αφησα

ολοκληρο το βραδυ να τρεχει, την επομενη μερα το πρωϊ βλεπω 3 errors μετα απο 30 passes που εκανε...

Υποθετω οτι την ιδια δουλεια κανουν και τα δυο αλλα ισως με τον τροπο που δοκιμαζεις εσυ, memetest + prime95

ισως να φανει πιο γρηγορα το προβλημα. Να σου πω ομως την αληθεια προτιμω το 86 γιατι δοκιμαζει ολη τη μνημη

χωρις να εχει δεσμευτει καθολου καποιο part της απο το OS. Παντως την επομενη φορα που θα χρειαστει να τσεκαρω

RAM θα το εχω υποψην μου για να το τεσταρω ;)

Link to comment
Share on other sites

Ε καλα σιγουρα, γι' αυτο ειπα οτι με τη δικη σου μεθοδο (τρεχοντας και prime95 ταυτοχρονα)

αν ειναι να βγαλει σφαλμα η μνημη θα το βγαλει πιο γρηγορα απο οτι σε DOS. Κατα τα αλλα

οτι ειπα και παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now