Ne0

Αγορά NAS....

Recommended Posts

Σε hw επίπεδο θα μπορείς τα απλά πράγματα, δεν θα υποστηρίζει 3D features και το flash (youtube) θα κολλάει άσχημα. Δεν είναι μηχάνημα για τέτοια χρήση.

Άλλο το δίκτυο, αλλό οι υπηρεσίες. Πχ στο Synology για να ενεργοποιήσεις το FTP θα κάνεις 2-3 κλικ, στα windows θα πρέπει να κατεβάσεις το Filezilla Server, να το παραμετροποιήσεις, να θέσεις χειροκίνητα τους κανόνες στο router και μετά θα δουλέψει σε συνδυασμό με μια υπηρεσία όπως το DynDns. Εκεί είναι η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα....

Ο μόνος λόγος που σκέφτομαι ακόμα για το hp είναι ο καλύτερος επεξεργαστής οι τέσσερις θέσεις για δίσκους και η μεγαλύτερη μνήμη σε σχέση με το synology που νομίζω είναι μεγάλα advantage....

Αν έχεις χρονο και διάθεση... μπορείς να μου πείς περίπου τι βήματα-προγράμματα χρειάζοντα για να λειτουργήσει περίπου όπως το synology όσο αφορά την αποθήκευση και την αναπαραγωγή ταινιών και μουσικής από όλους τους υπολογιστές στο δίκτυο?

Λογικά οι δυνατότητές του είναι πολύ περισσότερες από το synology, αλλά θέλουν αρκετό ψάξιμο...

Με αυτό θα μπορώ να έχω πρόσβαση στα αρχεία μου από απομακρυσμένες θέσεις?

Με άλλες συσκευές DLNA θα μπορεί να λειτουργήσει?

Είμαι άσχετος με τα δίκτυα, αλλά με όρεξη για ψάξιμο... απλά έχω ψιλοχαθεί μέσα σε τοσες πληροφορίες και δεν ξέρω καν τα βασικά βήματα που πρέπει να ακολουθήσω έτσι και "υποθετικά" το πάρω....

Πιστεύεις θα τα καταφέρω να το σετάρω?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now