Ne0

Αγορά NAS....

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά.

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα NAS για να μπορώ να μοιράζω αρχεία,ταινίες,μουσική κ.α. σε όλους τους υπολογιστές από το σπίτι.

Επειδή δεν είχα και πολύ ιδέα περί του θέματος, διάβασα αρκετά. :pride:

Βασικά έχω πάει προς μεριά synology (κυρίως λόγω ονόματος αλλά και software) και πιο συγκεκριμένα προς αυτό

DS213j Products - Synology Inc. Network Attached Storage - NEW NAS Experience (~190Ε) (με επεξεργαστή 1.2 Ghz και 512 DDR3 RAM) καθώς τα οικονομικά μου δεν μου επιτρέπουν κάτι πιο ακριβό.

Από την άλλη υπάρχουν και άλλες επιλογές αρκετά οικονομικότερες οι οποίες με έχουν βάλει σε δίλημμα.

π.χ.

Netgear (~140E) με επεξεργαστή 1.2 Ghz και 512 RAM

RN10200

και D-link (75Ε) με επεξεργαστή 1 Ghz και 256 RAM .

D-Link Hellas | DNS-320L ShareCenter 2 Bay Cloud Storage Enclosure

και D-link (130E) με επεξεργαστή 1.2 Ghz και 256 RAM

D-Link Hellas | DNS-325, DNS-325-1TB, DNS-325-2TB Sharecenter? 2-Bay Network Storage Enclosure

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη σας για αυτά και αν πιστεύετε ότι αξίζει τα τόσα παραπάνω λεφτά το synology?

Link to comment
Share on other sites

Για μένα πήγαινε στο Synology, η εμπειρία στο software που έχει είναι απείρως καλύτερη από τα άλλα! Επιπλέον, πρέπει να είναι το μοναδικό που δέχεται 2x 4 TB δίσκους sata III, πέρα από το Netgear. Σε netgear δεν θα πήγαινα λόγω του feeling που έχει το software, δουλεύοντας αρκετά χρόνια με cisco replacement switches της Netgear, έχω καταλήξει ότι δεν αξίζει να κάψεις ανθρωποώρες για κάτι που αλλού γίνεται με ένα click.

Γνωρίζω ότι οι μεγαλύτερες λύσεις των εταιρειών (περισσότερα bays+features) είναι αρκετά πιο ακριβά, αλλά μήπως μια διαφορετική λύση ήταν να φτιάξεις ένα mini pc? To θέμα πάντα είναι η κατανάλωση, το οποίο πρέπει να προσέξεις.

Παλαιότερα είχα NAS(Athlon XP εποχής) με 8 δίσκους μέσα και μέση κατανάλωση 150-160Watt και η μετάβαση σε NAS 4-bays μου έριξε την κατανάλωση στα 40-50Watt. Η απόσβεση του κόστους αγοράς γίνεται σε 1-2 χρόνια, αν κοιτάξεις τα τιμολόγια της ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα πήγαινε στο Synology, η εμπειρία στο software που έχει είναι απείρως καλύτερη από τα άλλα! Επιπλέον, πρέπει να είναι το μοναδικό που δέχεται 2x 4 TB δίσκους sata III, πέρα από το Netgear. Σε netgear δεν θα πήγαινα λόγω του feeling που έχει το software, δουλεύοντας αρκετά χρόνια με cisco replacement switches της Netgear, έχω καταλήξει ότι δεν αξίζει να κάψεις ανθρωποώρες για κάτι που αλλού γίνεται με ένα click.

Γνωρίζω ότι οι μεγαλύτερες λύσεις των εταιρειών (περισσότερα bays+features) είναι αρκετά πιο ακριβά, αλλά μήπως μια διαφορετική λύση ήταν να φτιάξεις ένα mini pc? To θέμα πάντα είναι η κατανάλωση, το οποίο πρέπει να προσέξεις.

Παλαιότερα είχα NAS(Athlon XP εποχής) με 8 δίσκους μέσα και μέση κατανάλωση 150-160Watt και η μετάβαση σε NAS 4-bays μου έριξε την κατανάλωση στα 40-50Watt. Η απόσβεση του κόστους αγοράς γίνεται σε 1-2 χρόνια, αν κοιτάξεις τα τιμολόγια της ΔΕΗ.

Έχω σκεφτεί τη λύση ενός pc, αλλά επειδή σκοπεύω να το έχω ανοιχτό πραγματικά 24/7, δεν νομίζω αν ενδείκνυνται... και από άποψης ρεύματος αλλά και θορύβου.

Νομίζω ότι οι δύο δίσκοι θα μου είναι αρκετοί.. δεν ξέρω...

Δεν γνώριζα ότι δέχεται και sataIII, επειδή νομίζω στη σελίδα τους μιλάνε για sataII.... Πάντως από όσα έχω διαβάσει, την ίδια άποψη έχω και εγώ για το software και χωρίς αν το έχω δουλέψει... :)

Link to comment
Share on other sites

Η Netgear αναφέρει max load 8 TB σε 2 bays, άρα υποχρεωτικά sata III δίσκοι των 4 TB. Το ίδιο αναφέρει και η synology. Μετά για κάτι καλύτερο πρέπει να ανέβεις σε budget κοντά 50-60?.

Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια χρήματα μπορώ να βρω αυτό (~200Ε)

QNAP Systems, Inc. - Network Attached Storage (NAS) - Products - Products - Storage - Home & SOHO - 2-Bay - TS-212

Και με 70 Ε (~260) παραπάνω αυτό

http://www.qnap.com/en/index.php?lang=en&sn=822&c=351&sc=514&t=523&n=18374

Αξίζει περισσότερο λες από το synology?

Edited by Ne0
Link to comment
Share on other sites

1-bay δεν αξίζει να πάρεις...είτε από ασφάλεια, είτε από χωρητικότητα. Από 2 και πάνω αξίζει το configuration. Βέβαια για μένα, αν δεν μπορεί να στήσει raid 5 είναι τενεκές, με το raid 6 να είναι το απόλυτο από άποψη ασφαλείας (με το αζημείωτο φυσικά - χάνεις 2 δίσκους).

Σχετικά τώρα με τα 2 που αναφέρεις, το QNAP TS-220 έχει πιο εξελιγμένο hardware (2 eSata, 2x USB 3.0, 1x USB 2.0) σε σχέση με το Synology DS213j, και το software είναι ένα κλικ καλύτερο, ειδικά τώρα με το QTS 4.0. Έχει και πιο δυνατό επεξεργαστή.

Το trick σε αυτά τα κουτάκια είναι η μνήμη, που ίσως στο qnap να αλλάζει, ώστε να μπορέσεις να βάλεις 2 GB module, που θα σου διευρεύνει αρκετά τις δυνατότητες.

Κατά τα άλλα οι λειτουργίες είναι οι ίδιες...Αυτό που ίσως να έψαχνα είναι το expansion, αλλά υπάρχει δυνατότητα να προσθέσεις άλλο ένα ίδιο και να έχεις double όφελος και χωρητικότητα, παραμένοντας ωστόσο στο raid 0/1.

Link to comment
Share on other sites

'Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες, απλά δεν ξέρω αν θα καταφέρω τελικά να διαθέσω τα 70 Ε παραπάνω.

Βασικά δεν θέλω και κάτι πολύ απαιτητικό "αυτή" τη στιγμή.

Να έχουν διαθέσιμα τα δεδομένα μου σε κάθε pc στο σπίτι, να κατεβάζω torrent απευθείας σε αυτό και να κάνω streaming καμιάς ταινίας στην τηλεόραση.

Πιστεύεις ότι δεν θα με καλύψει το synology σε αυτά που θέλω?

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές θα είσαι καλά, απλά πρέπει να προετοιμάσεις 1000αρι δίκτυο ή 600 mbps true wireless (έρχονται και τα 1.5 gbps) για να βλέπεις άνετα mkv's. Δες από τη πρώτη στιγμή μήπως μπορέσεις να αλλάξεις τη μνήμη με 2 GB, θα δεις μεγάλο boost όταν θα έχεις παράλληλα downloads (torrent, ftp, etc), αναζήτηση αρχείων στους σκληρούς και αναπαραγωγή multimedia σε άλλο σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 212j και ίσως ειναι η καλυτερη αγορα που εχω κάνει τα τελευταια χρονια.

Για αυτα τα πραγματα που χρειαζεσαι ειναι ιδανικό, δεν χρειάζεται να πας σε κάτι ανώτερο.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές θα είσαι καλά, απλά πρέπει να προετοιμάσεις 1000αρι δίκτυο ή 600 mbps true wireless (έρχονται και τα 1.5 gbps) για να βλέπεις άνετα mkv's. Δες από τη πρώτη στιγμή μήπως μπορέσεις να αλλάξεις τη μνήμη με 2 GB, θα δεις μεγάλο boost όταν θα έχεις παράλληλα downloads (torrent, ftp, etc), αναζήτηση αρχείων στους σκληρούς και αναπαραγωγή multimedia σε άλλο σημείο.

Έχω αυτό το router της netgear, το οποίο δυστυχώς θα πρέπει να ανεχτώ μιας και μιλάμε για cable internet (Δανία rules ...:( )

CG3000 CG3100

Λές να έχω πρόβλημα με αυτό?

Αν ναι, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?

Όλα θα είναι συνδεδεμένα επάνω στο router ενσύρματα...

'Οσο για τη μνήμη... εχω την εντύπωση ότι δεν γίνεται να αλλαχθεί... :(

Ψιλομπερδεύτικα.... :(

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 212j και ίσως ειναι η καλυτερη αγορα που εχω κάνει τα τελευταια χρονια.

Για αυτα τα πραγματα που χρειαζεσαι ειναι ιδανικό, δεν χρειάζεται να πας σε κάτι ανώτερο.

Λες ε?

Τι χρήση του κάνεις εσύ?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το router σου (1000Mbps), αν ήταν 100αρί, θα έβαζες απλά ένα switch!

Όταν το πάρεις, θα δεις αν είναι κολλημένη ή όχι στη μητρική! :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω και άλλη μια ερώτηση που μπορεί να ακουστεί λίγο χαζή, αλλά ως καινούργιος στα NAS δεν το πολυ-κατέχω.

Σκοπεύω να ξεκινήσω με ένα σκληρό δίσκο αρχικά (άτιμα φράγκα... :P ).

Σκέφτομαι τον WD Red 3 TB.

Αργότερα σκοπεύω να βάλω και άλλον ένα.

Μπορεί ο άλλος δίσκος να τοποθετηθεί αθροιστικά και να έχω για παράδειγμα 6 TB?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιο θα πάρεις? Εγώ θα σου πρότεινα να περιμένεις λίγες μέρες ακόμα αν μπορείς γιατί έρχεται παρουσίαση του Qnap TS-269L μαζί με το QTS 4...;)

Αυτό που ζητάς γίνεται με 2 λύσεις. Είτε RAID0 είτε JBOD. To πρώτο συμφέρει για ίδιους ακριβώς δίσκους, το δεύτερο περισσότερο για μίξη διάφορων χωρητικοτήτων. Στα πειρσσότερα 2bay NAS θα βρεις συνήθως και τις 2 επιλογές + RAID1.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιο θα πάρεις? Εγώ θα σου πρότεινα να περιμένεις λίγες μέρες ακόμα αν μπορείς γιατί έρχεται παρουσίαση του Qnap TS-269L μαζί με το QTS 4...;)

Αυτό που ζητάς γίνεται με 2 λύσεις. Είτε RAID0 είτε JBOD. To πρώτο συμφέρει για ίδιους ακριβώς δίσκους, το δεύτερο περισσότερο για μίξη διάφορων χωρητικοτήτων. Στα περισσότερα 2bay NAS θα βρεις συνήθως και τις 2 επιλογές + RAID1.

Μάλλον θα πάω για το synology, μιας και τα οικονομικά είναι κάπως περιορισμένα... αλλά ακόμα δεν είμαι σίγουρος.

Από ότι είδα το QNAP TS 269L φεύγει πάρα πολύ υψηλά στο κόστος.... κάπου στα 450 Ε.:culpability:

Βέβαια βλέπω ότι προσφέρει πάρα πολλά για να μην συζητήσω για το hardware που χρησιμοποιεί....

Ένα από τα πράγματα που θέλω να κάνει καλά (εκτός του back up και της πρόσβασης των αρχείων μου σε όλα τα pc) είναι να μου streamarei ταινίες.... Λέτε να έχω θέμα με το synology?????

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα υποδομών του δικτύου σου. Όπως σου είπαν και νωρίτερα αν έχεις Gigabit ethernet δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Πολύ πιθανόν να την παλεύεις και με 100άρι για απλές SD ταινίες. Για wireless και streaming ταινιών, καλύτερα να είσαι τουλάχιστον σε WiFi N 150mbps.

To αν θα σταθεί το synology καλά είναι θέμα το τι throuput μπορεί να έχει σε gigabit ethernet. Φαντάζομαι ότι στα sequencial reads θα τα πηγαίνει μια χαρά. Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από Synology NASes.

Το μόνο που έχω εμπειρία είναι κάποιο NAS της D-link κοντά στο 100άρικο, το οποίο ενώ έλεγε πως είναι gigabit, είχε μόλις 10MB/s read & write και δεν ήταν θέμα δικτύου whatsoever.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις θέμα με το Synology από άποψη επιδόσεων, κάπου κοντά στα 60-70 MB/sec για sequential tranfer rate.

Στο θέμα με τον δίσκο, δεν μπορείς να στήσεις ούτε Jbod, ούτε Raid 0 με μονάχα έναν δίσκο. Θα ξεκινήσεις με τον ένα δίσκο σε single mode και όταν προσθέσεις και τον 2ο, θα πρέπει να πάρεις όλα σου τα αρχεία κάπου, να στήσεις raid 0 ή jbod και μετά να τα ξαναβάλεις. Βέβαια, αν θέλεις το μηχάνημα για backup πας σε raid 1, όπου με 2 δίσκους 3 TB έκαστος θα έχεις μονάχα 3 TB διαθέσιμα για χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα πήγαινε στο Synology, η εμπειρία στο software που έχει είναι απείρως καλύτερη από τα άλλα! Επιπλέον, πρέπει να είναι το μοναδικό που δέχεται 2x 4 TB δίσκους sata III, πέρα από το Netgear. Σε netgear δεν θα πήγαινα λόγω του feeling που έχει το software, δουλεύοντας αρκετά χρόνια με cisco replacement switches της Netgear, έχω καταλήξει ότι δεν αξίζει να κάψεις ανθρωποώρες για κάτι που αλλού γίνεται με ένα click.

Γνωρίζω ότι οι μεγαλύτερες λύσεις των εταιρειών (περισσότερα bays+features) είναι αρκετά πιο ακριβά, αλλά μήπως μια διαφορετική λύση ήταν να φτιάξεις ένα mini pc? To θέμα πάντα είναι η κατανάλωση, το οποίο πρέπει να προσέξεις.

Παλαιότερα είχα NAS(Athlon XP εποχής) με 8 δίσκους μέσα και μέση κατανάλωση 150-160Watt και η μετάβαση σε NAS 4-bays μου έριξε την κατανάλωση στα 40-50Watt. Η απόσβεση του κόστους αγοράς γίνεται σε 1-2 χρόνια, αν κοιτάξεις τα τιμολόγια της ΔΕΗ.

Πειράζει να κάνω ένα πισωγύρισμα τώρα και να σε ρωτήσω για το min pc που μου είχες πει?

Επειδή διαβάζω διάφορα στο νετ για το ότι είναι προτιμότερο....

Τι παίζει με τις καταναλώσεις?

Κάτι σαν και αυτό θα με κάλυπτε?

HP ProLiant MicroServer G7 N54L 1P 2GB-U Non-hot Plug SATA 250GB 150W PS Server (704941-001) | HP? United States (200Ε με σκληρό 250 Gb)

Η είναι προτιμότερο να στηθεί ένα κουτί από την αρχή?

Τι λειτουργικό χρησιμοποιούν?

Απλά σαν σκέψεις το ρωτάω....:barbershop_quartet_

Edited by Ne0
Link to comment
Share on other sites

Το Proliant MicroServer είναι αρκετά καλή περίπτωση, φυσικά με αυξημένη κατανάλωση από το NAS (60-70 Watt και πάνω ανάλογα με τους δίσκους που έχεις) και χωρίς κάποιο λειτουργικό. Βάζεις εσύ ότι θέλεις. Το είχαν διαθέσει για να στηθεί με Windows Home Server και να μπορείς να κάνεις ότι δουλειές θέλεις μέσα από αυτό το περιβάλλον. Κάποιο φεγγάρι το είχα σκεφτεί και εγώ, αλλά με Windows 2012, βέβαια κοιτάζοντας τα οφέλη στη ΔΕΗ δεν ασχολήθηκα περαιτέρω.

Στην αρχική του έκδοση έχει τα βασικά, ο δίσκος είναι μικρός για να στήσεις κάτι σοβαρό, αλλά είναι μια αρχή. Σίγουρα είναι μια πιο εξελιγμένη βάση για να στήσεις μελλοντικά κάτι καλύτερο και δεν έχει περιορισμούς σε αυτά που μπορεί να θέλεις να κάνεις, και επειδή τρέχει windows πάντα θα είναι πιο συμβατό με τα υπόλοιπα μηχανήματα του σπιτιού σου, από οτιδήποτε άλλο, ωστόσο για να στήσεις το κάθε τι θα πρέπει να μελετήσεις το παραπάνω.

Αν σκοπεύεις μέσα στον επόμενο χρόνο να βάλεις 4 δίσκους, να στήσεις εκτεταμένες εφαρμογές κτλ προχώρα το, αλλιώς προτίμησε το NAS, που μπορεί να έχει αυξημένο κόστος κτίσης, αλλά το βάζεις μπρος και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Το Proliant MicroServer είναι αρκετά καλή περίπτωση, φυσικά με αυξημένη κατανάλωση από το NAS (60-70 Watt και πάνω ανάλογα με τους δίσκους που έχεις) και χωρίς κάποιο λειτουργικό. Βάζεις εσύ ότι θέλεις. Το είχαν διαθέσει για να στηθεί με Windows Home Server και να μπορείς να κάνεις ότι δουλειές θέλεις μέσα από αυτό το περιβάλλον. Κάποιο φεγγάρι το είχα σκεφτεί και εγώ, αλλά με Windows 2012, βέβαια κοιτάζοντας τα οφέλη στη ΔΕΗ δεν ασχολήθηκα περαιτέρω.

Στην αρχική του έκδοση έχει τα βασικά, ο δίσκος είναι μικρός για να στήσεις κάτι σοβαρό, αλλά είναι μια αρχή. Σίγουρα είναι μια πιο εξελιγμένη βάση για να στήσεις μελλοντικά κάτι καλύτερο και δεν έχει περιορισμούς σε αυτά που μπορεί να θέλεις να κάνεις, και επειδή τρέχει windows πάντα θα είναι πιο συμβατό με τα υπόλοιπα μηχανήματα του σπιτιού σου, από οτιδήποτε άλλο, ωστόσο για να στήσεις το κάθε τι θα πρέπει να μελετήσεις το παραπάνω.

Αν σκοπεύεις μέσα στον επόμενο χρόνο να βάλεις 4 δίσκους, να στήσεις εκτεταμένες εφαρμογές κτλ προχώρα το, αλλιώς προτίμησε το NAS, που μπορεί να έχει αυξημένο κόστος κτίσης, αλλά το βάζεις μπρος και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Δεν θελω κατι εξεζητημένο..... Οποτε μάλλον για Nas με βλεπω....

κατι ασχετο... Το συγκεκριμενο (hp) μπορει να λειτουργησει και ως ανεξαρτητο pc παραλληλα.... εκτος απο δικτύου.....

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχει αυτή τη δυνατότητα, δεν είναι κατασκευασμένο γι'αυτή τη χρήση. Έχει τελείως low resources και θα σου καθυστερεί πάρα πολύ τα καθημερινά σου task.

Link to comment
Share on other sites

Για να εξηγήσω τι εννοώ...

Θα μπορεί για παράδειγμα να συνδεθεί απευθείας με την TV μου και να κάνω ίντερεντ browsing ή για παράδειγμα να βλέπω βιντεάκια στο youtube ας πουμε????

Είναι πολύ πιο δύσκολο να σετάρω το δίκτυο σε windows σε σχέση πάντα με το synology?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now