MetallicGR

Kingston HyperX 3K Na'Vi Edition SSD: Επιδόσεις από άλλο πλανήτη!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Kingston HyperX 3K Na'Vi Edition SSD: Επιδόσεις από άλλο πλανήτη!]http://reviews.hwbox.gr/news/kingston.jpg[/NEWS_IMG] Η συνεργασία της Kingston με την γνωστή ομάδα gamers, "Na'Vi" (Natus Vincere) έφερε στην παραγωγή έναν νέο δίσκο SSD, που ακούει στο όνομα HyperX 3K Na'Vi Limited Edition και είναι "ντυμένος" στα χρώματα της ομάδας.

Ο συγκεκριμένος δίσκος, όπως δηλώνει το όνομά του, έρχεται σε περιορισμένα τεμάχια και χρησιμοποιεί τον γνωστό SandForce SF-2281 controller ο οποίος προσφέρει πολύ καλές ταχύτητες ανάγνωσης εγγραφής. Η χωρητικότητα του HyperX 3K Na'Vi Limited Edition κορυφώνεται στα 240GB, με τα 120GB να προσφέρονται στην μικρή έκδοση του drive. Από άποψη επιδόσεων, ο HyperX 3K αγγίζει με σχετική ευκολία -και χάρη στον Sandforce controller- τα 555/510MB σε σειριακές αναγνώσεις και εγγραφές αντίστοιχα, ενώ η Kingston αρκέστηκε μόνο στην παρουσίαση του SSD χωρίς να δώσει περαιτέρω πληροφορίες.

[img_ALT=Kingston HyperX 3K Na'Vi Edition SSD: Επιδόσεις από άλλο πλανήτη!]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums187-picture14642.jpg[/img_ALT]

Edited by chris2005dim
Link to comment
Share on other sites

μιας και δεν θίχτηκε από κανέναν άλλο μέχρι στιγμής, δράττομαι της ευκαιρίας να πω ότι:

άχου, καλέ, τι χρωματάκι είναι αυτό;

άντε να βρεις κάλτσες σαν του ταμτάκου να ταιριάζουν με το κίτρινο του πύοντος.

πρέπει τώρα να πάρω διακοσμητή για να μου αλλάξει το ντεκορασιόν μέσα στο κουτί.

και των να~«»®©?§£³²¦¤¶°±½βι το σήμα πάνω, αχχχχχχ καροτσέρη καροτσέρη...

αυτά.

Link to comment
Share on other sites

μιας και δεν θίχτηκε από κανέναν άλλο μέχρι στιγμής, δράττομαι της ευκαιρίας να πω ότι:

άχου, καλέ, τι χρωματάκι είναι αυτό;

άντε να βρεις κάλτσες σαν του ταμτάκου να ταιριάζουν με το κίτρινο του πύοντος.

πρέπει τώρα να πάρω διακοσμητή για να μου αλλάξει το ντεκορασιόν μέσα στο κουτί.

και των να~«»®©?§£³²¦¤¶°±½βι το σήμα πάνω, αχχχχχχ καροτσέρη καροτσέρη...

αυτά.

το σχόλιο σου είναι αρκετά εκτός θέματος, προσπάθησε να το αποφύγεις αυτό.

Link to comment
Share on other sites

sandforce, nuff said...

Σωστά, μάλλον δεν ξέρουν kingston και intel που τον χρησιμοποιούν ακόμα. Προτείνω να πέσουν τα mail βροχή μπας και διαφωτιστούν.

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι θεωρώ καλή αγορά τον συγκεκριμένο αν έρθει με premium τιμή, έτσι;

Απλά τα "nuff said", "meh", "αγγούρια" κτλ, δεν ξέρω μου θυμίζουν κάτι σχόλια του στυλ "οι amd επεξεργαστές καίγονται".

Δεν θα πόσταρα καν, αλλά το λυπηρό είναι ότι τα σχόλια γίνονται από ανθρώπους που ξέρουν και 5 πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, μάλλον δεν ξέρουν kingston και intel που τον χρησιμοποιούν ακόμα.

ναι επειδή όλες οι επιλογές των εταιριών είναι defacto σωστές και πετυχημένες...

Με αυτή τη λογική θα ρωτήσει κάποιος αν είναι άσχετοι οι Samsung, Plextor, OCZ κτλπ που δεν χρησιμοποιούν Sandforce Controllers...

btw πόσο καιρό έχουμε να δούμε νέο SF controller? έστω μια ανακοίνωση...

προφανώς θα είναι πιο ακριβός από τον απλό Hyperx 3K, "limited edition" είναι...

Edited by ThReSh
Link to comment
Share on other sites

το σχόλιο σου είναι αρκετά εκτός θέματος, προσπάθησε να το αποφύγεις αυτό.

αυτό είναι το κλίμα του σάιτ.

στα περισσότερα άρθρα όλοι οι άλλοι σχολιάζουν τα χρώματα.

δεν καταλαβαίνω εγώ τι έκανα λάθος.

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι το κλίμα του σάιτ.

στα περισσότερα άρθρα όλοι οι άλλοι σχολιάζουν τα χρώματα.

δεν καταλαβαίνω εγώ τι έκανα λάθος.

όπως νομίζεις, μπορεί όπως λες ότι άλλοι χρήστες να σχολιάζουν επίσης τα χρώματα αλλά εσύ το έκανες με ανορθόδοξο τρόπο!

Link to comment
Share on other sites

ναι επειδή όλες οι επιλογές των εταιριών είναι defacto σωστές και πετυχημένες...

Με αυτή τη λογική θα ρωτήσει κάποιος αν είναι άσχετοι οι Samsung, Plextor, OCZ κτλπ που δεν χρησιμοποιούν Sandforce Controllers...

btw πόσο καιρό έχουμε να δούμε νέο SF controller? έστω μια ανακοίνωση...

προφανώς θα είναι πιο ακριβός από τον απλό Hyperx 3K, "limited edition" είναι...

Όχι βέβαια, δεν είναι a priori σωστές. Αλλά δεν μπορεί να είναι και epic fail γιατί σαν τέτοιες αντιμετωπίζονται, όχι σαν λάθη.

Γιατί να δούμε νέο sandforce controller; Δε νομίζω να δούμε κιόλας. Αυτό που σώζει ακόμα τον controller και τον κρατάει εντός αγοράς είναι για μένα δύο πράγματα: Η περιορισμένη χωρητικότητα των ssd για τα λεφτά που ζητάνε (κρύβει το μειονέκτημα του controller) και τα αξιοπρεπέστατα custom firmware των kingston και intel που μπαλώνουν τα υπόλοιπα και δίνουν ένα boost.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς δεν είναι epic fail, αλλά πλέον δεν είναι κι η καλύτερη επιλογή όσο αναφορά τις επιδόσεις...

γιατί θα ήταν ωραίο να βγάλει new controller που δεν θα είχε αυτές τις επιδόσεις μόνο σε compressible data...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, μάλλον δεν ξέρουν kingston και intel που τον χρησιμοποιούν ακόμα. Προτείνω να πέσουν τα mail βροχή μπας και διαφωτιστούν.

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι θεωρώ καλή αγορά τον συγκεκριμένο αν έρθει με premium τιμή, έτσι;

Απλά τα "nuff said", "meh", "αγγούρια" κτλ, δεν ξέρω μου θυμίζουν κάτι σχόλια του στυλ "οι amd επεξεργαστές καίγονται".

Δεν θα πόσταρα καν, αλλά το λυπηρό είναι ότι τα σχόλια γίνονται από ανθρώπους που ξέρουν και 5 πράγματα.

Θεωρω οτι το σχολιο του @ThReSh εγινε επειδη ο Controller θεωρείτε ξεπερασμένος πλεον. Το οτι τον χρησιμοποιουν οι Intel ή Kingston κτλ δεν είναι επιχείρημα γιατί πολύ απλά ο ανταγωνισμός δημιουργείτε πλεον απο Controller των ιδιων Brand..Βλ ΟCZ,Samsung κτλ. Δεν ξερω αν θυμασαι τι ειχε γινει οταν πρωτο ειχανε βγει οι Intel Controller.

Προσωπικά Sandforce δεν θα έπαιρνα την συγκεκριμένη περίοδο..όταν υπάρχουν δοκιμασμένες λύσεις που δεν χρειάστηκαν 150 Firmware Update για να στρώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που δεν είναι επιχείρημα είναι το "ξεπερασμένος" χωρίς μάλιστα αιτιολόγηση. Δεν μιλάμε για τη Ζωή Λάσκαρη, για controller μιλάμε. :)

-Χάρη γι αυτό μίλησα πιο πριν για τη χωρητικότητα. Όταν ο κόσμος αγοράζει μαζικά 120αρηδες-240αρηδες λίγος χώρος μένει για τέτοια δεδομένα ώστε να μας καίνε οι επιδόσεις.

Που σιγά τις επιδόσεις δλδ, έτσι κι αλλιώς κάθε δήθεν premium ssd (840 pro κτλ) είναι defacto κακή αγορά για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που δεν είναι επιχείρημα είναι το "ξεπερασμένος" χωρίς μάλιστα αιτιολόγηση. Δεν μιλάμε για τη Ζωή Λάσκαρη, για controller μιλάμε. :)

-Χάρη γι αυτό μίλησα πιο πριν για τη χωρητικότητα. Όταν ο κόσμος αγοράζει μαζικά 120αρηδες-240αρηδες λίγος χώρος μένει για τέτοια δεδομένα ώστε να μας καίνε οι επιδόσεις.

Που σιγά τις επιδόσεις δλδ, έτσι κι αλλιώς κάθε δήθεν premium ssd (840 pro κτλ) είναι defacto κακή αγορά για μένα.

Ξεπερασμενος σε επιδοσεις σε οτι Review εχει γραφτεί σε αυτόν τον πλανήτη. Ειναι παλιός Controller. Εχει περάσει 1 χρόνος +. Εχουν εμφανιστεί νέα Chip. Έχουμε 2013. Όταν είχε πρώτο βγει είχε κανένα 6 μηνο να στρώσει. Ειχα εναν Intel 520 με SF και κάθε μέρα έτρωγα από μια BSOD επειδή δεν γούσταρε τους Driver. Σου φτάνουν τα επιχειρήματα?

Μπορει το Gap της διαφορας να ειναι αμελητεο σε αισθηση αλλα απο την στιγμη που ειναι υπαρκτο..ειναι και αποδεκτο. Δεν μπορουμε να κανουμε κατι αλλο για αυτο.

O SSD είναι αναβάθμιση που προσφερει επιδοσεις κυριως στο ματι/αίσθηση και μετά σε χωρητικότητα. Ο Sammy είναι η Top Performance επιλογή. Ακολουθεί ο Vector.

Link to comment
Share on other sites

-Χάρη γι αυτό μίλησα πιο πριν για τη χωρητικότητα. Όταν ο κόσμος αγοράζει μαζικά 120αρηδες-240αρηδες λίγος χώρος μένει για τέτοια δεδομένα ώστε να μας καίνε οι επιδόσεις.

Που σιγά τις επιδόσεις δλδ, έτσι κι αλλιώς κάθε δήθεν premium ssd (840 pro κτλ) είναι defacto κακή αγορά για μένα.

ανάλογα τη χρήση που κάνει κάποιος όμως, όταν χάνει σχεδόν το 50% των επιδόσεων σε incompressible data δεν μπορείς να πεις ότι είναι και ασήμαντη η διαφορά...

μην ξεχνάς ότι για ασήμαντες διαφορές στις επιδόσεις γίνονται επικοί τσακωμοί σε gpu/cpu...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα εναν Intel 520 με SF και κάθε μέρα έτρωγα από μια BSOD επειδή δεν γούσταρε τους Driver. Σου φτάνουν τα επιχειρήματα?

Kάποιο λάθος έχεις κάνει. Aυτό όχι μόνο δεν είναι επιχείρημα αλλά είναι ή η μπάλα στη σέντρα ή αγνοια. Ποιόν driver δεν γούσταρε ο ssd; Toν rapid storage? Άλλο πρόβλημα είχε το μηχάνημα και μάλλον δεν το έλυσες ακόμα.

Ας αφήσουμε τους sandforce στην ακρη. Mια εποχή έπαιρνες samsung 830 με 100 ευρώ, intel 520 με 100 ευρώ και intel 330 180gb με 110 ευρω. O thresh πρότεινε samsung...

Σήμερα παίρνεις kingston με 85 ευρώ και mlc μνήμες. samsung στα ίδια και o thresh και όλοι οι thresh προτείνουν samsung. Αν δεν φτάνουν αυτά ας πάμε στο τελεταίο:

Σήμερα παίρνεις 840 pro με 130 ευρώ και 840 διπλάσιας χωρητικότητας με 140. Yπάρχουν άνθρωποι που συζητάνε ακόμα την ύπαρξη του δήθεν pro στην αγορά.

Συμπέρασμα: Καταλαβαίνω ότι έχετε χούγια, κι εγώ έχω. Αλλά δεν υπάρχει λόγος να τα βγάζουμε στη δημοσιότητα και να εκτιθέμεθα.

Link to comment
Share on other sites

Kάποιο λάθος έχεις κάνει. Aυτό όχι μόνο δεν είναι επιχείρημα αλλά είναι ή η μπάλα στη σέντρα ή αγνοια. Ποιόν driver δεν γούσταρε ο ssd; Toν rapid storage? Άλλο πρόβλημα είχε το μηχάνημα και μάλλον δεν το έλυσες ακόμα.

Ας αφήσουμε τους sandforce στην ακρη. Mια εποχή έπαιρνες samsung 830 με 100 ευρώ, intel 520 με 100 ευρώ και intel 330 180gb με 110 ευρω. O thresh πρότεινε samsung...

Σήμερα παίρνεις kingston με 85 ευρώ και mlc μνήμες. samsung στα ίδια και o thresh και όλοι οι thresh προτείνουν samsung. Αν δεν φτάνουν αυτά ας πάμε στο τελεταίο:

Σήμερα παίρνεις 840 pro με 130 ευρώ και 840 διπλάσιας χωρητικότητας με 140. Yπάρχουν άνθρωποι που συζητάνε ακόμα την ύπαρξη του δήθεν pro στην αγορά.

Συμπέρασμα: Καταλαβαίνω ότι έχετε χούγια, κι εγώ έχω. Αλλά δεν υπάρχει λόγος να τα βγάζουμε στη δημοσιότητα και να εκτιθέμεθα.

Καλύτερα μάσα πάρα μίλα..:

Intel 520 Series 120G SSD random BSOD's - please help

Space Search

For The record παλεύαμε με τον Ζαχο μήνες να τον στρώσουμε. Ο δίσκος συνέχισε να πετάει BSOD την μέρα ακόμα και μετά το Fix που είχε βγει (αφού είχε κυκλοφορήσει διορθωμένος) Διάβασε και το Review εγώ το έχω γραψει.. Έστρωσε μετα απο τον 11.6 απο οτι θυμάμαι.

Ας μεινουμε στα παρακατω μιας και εσυ δεν εχεις αγνοια (καθολου):

Mια εποχή έπαιρνες samsung 830 με 100 ευρώ, intel 520 με 100 ευρώ και intel 330 180gb με 110 ευρω

Ο 830 ειχε παλi τον κορυφαίο Controller και αξιόπιστη NAND, o 520 είχε SF (προβλήματα) και ο 330 SF πάλι με φτηνότερη MLC NAND.

Οταν εβλεπες οτι ο Samsung εχει γραψει ασινυθηστα πολλα PetaByte πριν κλαταρει,εσυ τι θα επερνες?Αυτον που δεν εβγαζε τα μισα?

SSD Write Endurance 25nm Vs 34nm

Σήμερα παίρνεις kingston με 85 ευρώ και mlc μνήμες. samsung στα ίδια και o thresh και όλοι οι thresh προτείνουν samsung. Αν δεν φτάνουν αυτά ας πάμε στο τελεταίο:

Σήμερα παίρνεις 840 pro με 130 ευρώ και 840 διπλάσιας χωρητικότητας με 140. Yπάρχουν άνθρωποι που συζητάνε ακόμα την ύπαρξη του δήθεν pro στην αγορά.

Σήμερα παίρνεις 840 Pro με MLC και 840 με TLC. Αυτή είναι η σωστή πρόταση. Με οτι σημαίνει αυτό. Εκεί εντοπίζεται η διαφορά κόστους και οχι στην χωρητικότητα. Αφήνω έξω τον παράγοντα Controller και επιδόσεις. Αν θες και Link για να μορφωθείς -->Samsung 840 Pro and Samsung 840 Solid State Drives Review. Page 3 - X-bit labs

Συμπέρασμα:Δεν έχω κανένα λόγο να σου αποδείξω τι είμαι ή τι χούγια έχω. Όλοι μπορούν να καταλάβουν ποιος εκτίθεται και ποιος όχι όταν το μοναδικό σου κριτήριο είναι το ?/GB.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now