nationarmy

Θέλω γνώμες για pc

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα την γνωμη σας για ν παρω Η/Υ και οθονη μαζι (Χωρις πληκτρολογια κτλπ) αμα μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας για το τι να εχει το pc μεσα κτλπ. (απο καταστημα, ειτε ετοιμο, ειτε να τον φτιαξουμε κομματι κομματι..) Καπου στα 700-750 ευρω. Αμα εχετε αποριες ή κατι παραπανω που πρεπει να προσθεσω απλα ρωτηστε :) ευχαριστω για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πεις αναλυτικά για το τι το θέλεις δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανένας. Είναι σαν να λες ότι θέλεις να αγοράσεις όχημα. Που να ξέρει ο άλλος αν σκέφτεσαι φορτηγό, αγροτικό, πόλης, Ferrari ή... τρίκυκλο;

Οπότε αναλυτικά. Το θέλω για αυτό για εκείνο για το άλλο. Μελλοντικά ίσως να κάνω και αυτό και εκείνο και το άλλο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι δε το σκεφτηκα ετσι :Ρ λοιπον, για παιχνιδια το θελω (cod:ghosts,bo2,) δρασης μωρε ..ξερεις :Ρ, να ειναι γρηγορο "οχημα" και δ προκειτε να το αλλαξω μελλοντικα, τουλαχιστον τα επομενα 5 χρονια :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου με 750 ευρώ θα πήγαινα σε AMD για να γλιτώσω κάποια χρήματα από το πακέτο μητρική+επεξεργαστής τα οποία θα τα έριχνα σε καλύτερη κάρτα γραφικών. Ένας 6300 στα 110? θα ήταν κάτι παραπάνω από αρκετός πιστεύω. Από κάρτα γραφικών μάλλον κοιτάς για μια 7870 ή αν περισσεύουν λεφτά - που δεν νομίζω - για μια GTX 760 με εναλλακτική μια HD7950. Μνήμες 8GB σε 2Χ4GB set. Τροφοδοτικό κάτι στα 600W+ επώνυμο.

(sorry που δεν είμαι αναλυτικός, απλά δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή).

Link to comment
Share on other sites

αμα μπορειτε να μου δωσετε site με αντικαταβολη με ολα αυτα μαζι... για ν μ τ φτιαξουν οι ιδιοι... widnows πρπ ν παρω απαραιτητα? δεν εχω πολυ χρονο και εγω για να ψαχνω γενικα... για αυτο εκανα post εδω..

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Η παρακάτω σύνθεση είναι από το Πλαίσιο:

Corsair Carbide 200R Gaming case (Midi Tower, Black) - Κουτιά (Cases) - plaisio.gr

Corsair Builder Series CX600 600W PSU 80+ Bronze (CP-9020048-EU) - Τροφοδοτικά (PSU) - plaisio.gr

MSI 990FXA-GD65 (sAM3+, DDR3, 990 FX) - Mητρικές - plaisio.gr

AMD FX 6300(AM3+,3,5 GHz,14 Mb) - Επεξεργαστές (CPU) - plaisio.gr

Corsair DDR3 8GB (2x4)Kit 1600MHz Vengeance - Μνήμες RAM - plaisio.gr

MSI 7850 1GB OC - Κάρτες γραφικών (VGA) - plaisio.gr

Western Digital Caviar Blue WD5000AAKX 500GB HDD 3.5" - Σκληροί δίσκοι (HDD-SSD) - plaisio.gr

Samsung DVD-RW SH-224DB/BEBE Black Bulk - Οπτικά (CD-DVD) - plaisio.gr

Με τιμές Internet (που είναι χαμηλότερες από το κατάστημα), βγαίνει στα 720 Ευρώ χωρίς οθόνη. Λειτουργικό αν έχεις δικό σου, δεν χρειαζέται να πάρεις, διαφορετικά να υπολογίζεις άλλα 90 με 100.

αμα βαλω αντιγραμενο λογισμικο πειραζει? κατεβασω κανα crackarismeno και το βαλω? θα μπαινει? γιαιτι ειν πολλα 100 ευρω για λογισμικο

Link to comment
Share on other sites

πολυυ καλες οι συμβουλες σας, εφαγα ΚΟΛΗΜΑ στο δικο σου khetzal ... :Ρ τρελο κολημα... ειδικα στ καρτα γραφικων :Ρ

Στα λεφτα τις ειναι οτι καλυτερο απο κει και περα το budget σε καθοριζει. Αλλα για 1920χ1080 δεν θες και τπτ παραπανω πιστευω.Επισεις δεν εβαλα dvd rw στο set up μου αλλα δεν αλλαζει και πολλα

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και ένα setup από το U

PC.jpg

Χωρίς λειτουργικό, 23'' IPS monitor που έχει και DVI και με 650Ti Boost στα 806?. Η 760 θα ανεβάσει το κόστος κατά 105 περίπου ευρώ.

PC.jpg

PC.jpg

PC.jpg.526c5bf710e2a62b30a1a5fad0eebec9.

Edited by yanni
Link to comment
Share on other sites

τωρα εχω καπου 740 ευρο.. με χρωσταει ο αδερφος μου 100 που τον εδωσα για ν φτιαξει το μηχανακι και η μανα μου αλλα 50:Ρ ειναι πολυ καλο αυτο π μ εστειλες η εικονα... απο τι βλεπω δηλαδη.. δ ξερω και πολυ καλα απο αναβαθμησεις Η/Υ και γενικα... :Ρ λιγα ξερω κ πιστευω με βοηθατε στο να μαθω κιολας ;)

Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτα τις ειναι οτι καλυτερο απο κει και περα το budget σε καθοριζει. Αλλα για 1920χ1080 δεν θες και τπτ παραπανω πιστευω.Επισεις δεν εβαλα dvd rw στο set up μου αλλα δεν αλλαζει και πολλα

απο τι βλεπω απο τον yianni το dvd-rw ειναι σ χαμηλη τιμη... οποτε δ πρζ... 20 ευρο παραπανω να βγει :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και ένα setup από το U

[ATTACH=CONFIG]14724[/ATTACH]

Χωρίς λειτουργικό, 23'' IPS monitor που έχει και DVI και με 650Ti Boost στα 806?. Η 760 θα ανεβάσει το κόστος κατά 105 περίπου ευρώ.

οχι σε hdd γιατι ειναι blue efficiency και θα ειναι το OS πανω και κουτι γιατι για 20Ε διαφορα χανει παρα πολυ σε ποιοτητα. δεν αξιζει να βγαλει 20Ε απο εδω κι απο εκει και να χασει απο ποιοτιτα. Επισεις το Psu ειναι 7Ε πιο ακριβω απο το XFX και απο θεμα ποιοτητας υστερη παρα πολυ, αν και corsair γιατι ειναι το entry lvl psu με channel well based psu ενω XFX ειναι seasonic based.

Οθονη δεν σου ποσταρα αν θες δες κατι απο dell γιατι οθονγ,κουτι και psu ειναι 3 πραματα που δεν θ αλλαξεις για πολυ καιρο (7++ χρονια) (ηδικα psu δεν θες ν αλλαξεις!)

Link to comment
Share on other sites

οχι σε hdd γιατι ειναι blue efficiency και θα ειναι το OS πανω και κουτι γιατι για 20Ε διαφορα χανει παρα πολυ σε ποιοτητα. δεν αξιζει να βγαλει 20Ε απο εδω κι απο εκει και να χασει απο ποιοτιτα. Επισεις το Psu ειναι 7Ε πιο ακριβω απο το XFX και απο θεμα ποιοτητας υστερη παρα πολυ, αν και corsair γιατι ειναι το entry lvl psu με channel well based psu ενω XFX ειναι seasonic based.

Οθονη δεν σου ποσταρα αν θες δες κατι απο dell γιατι οθονγ,κουτι και psu ειναι 3 πραματα που δεν θ αλλαξεις για πολυ καιρο (7++ χρονια) (ηδικα psu δεν θες ν αλλαξεις!)

Για ποιο λόγο να χάσει μισό terabyte? Δεν είναι δύσκολο να γεμίσεις 500GB σήμερα, οπότε αργότερα - σε μερικούς μήνες, χρόνο - καλύτερα να προσθέσει έναν SSD στο σύστημα παρά να ψάχνεται για να αγοράσει και δεύτερο δίσκο.

Αν μάλιστα είναι single platter έκδοση όπως πιστεύω ότι είναι, θα πηγαίνει σφαίρα στο sequential, θα έχει χαμηλή κατανάλωση, λιγότερες πιθανότητες να βγει off και καθόλου θόρυβο.

Το κουτί είναι κουτί. Αν ήταν αθλητικό παπούτσι που μπορεί να το έτρωγε η βροχή και η λάσπη κάθε μέρα, να το καταλάβω, αλλά δεν παίζει κάτι τέτοιο. Αυτό που παίζει για μένα είναι ότι το Coolermaster είναι ανοιχτό (διάτριτο) μπροστά. Ακόμα και αν δεν του βάλεις ανεμιστήρες εκεί (έχει έναν πάντως προεγκατεστημένο) και προσθέσεις έναν έστω ανεμιστήρα στο πίσω μέρος να βγάζει αέρα, θα έχεις πολύ καλή κυκλοφορία αέρα.

Τώρα όσον αφορά το PSU, το XFX είναι μια χαρά τροφοδοτικό δεν λέω, αλλά και το Corsair είναι μια χαρά ΟΚ και αξιόπιστο.

Το build είναι full από το U και προσπαθεί να είναι κοντά στα όρια που έθεσε το παιδί.

Υ.Γ. Ξέρεις πόσα θα μπορούσε να πει κάποιος για την ASRock. Μακριά από ASRock, δεν αξίζει για 20? να μπλέξεις με ASRock, η μητρική είναι η καρδιά του συστήματος και δεν πας να του βάλεις ASRock κ.τ.λ. Αν και προσωπικά δεν έχω θέμα με τις ASRock, μου αρέσουν τα προϊόντα που βγάζει, τα προϊόντα της Gigabyte είναι τουλάχιστον 2 κλικ ποιο πάνω στον τομέα της εμπιστοσύνης προς αυτά. Αγοράζοντας ASRock, όσο και αν συμπαθείς της εταιρία, ξέρεις ή έστω νιώθεις ότι ένα μικρό ρίσκο το παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να χάσει μισό terabyte? Δεν είναι δύσκολο να γεμίσεις 500GB σήμερα, οπότε αργότερα - σε μερικούς μήνες, χρόνο - καλύτερα να προσθέσει έναν SSD στο σύστημα παρά να ψάχνεται για να αγοράσει και δεύτερο δίσκο.

Αν μάλιστα είναι single platter έκδοση όπως πιστεύω ότι είναι, θα πηγαίνει σφαίρα στο sequential, θα έχει χαμηλή κατανάλωση, λιγότερες πιθανότητες να βγει off και καθόλου θόρυβο.

Το κουτί είναι κουτί. Αν ήταν αθλητικό παπούτσι που μπορεί να το έτρωγε η βροχή και η λάσπη κάθε μέρα, να το καταλάβω, αλλά δεν παίζει κάτι τέτοιο. Αυτό που παίζει για μένα είναι ότι το Coolermaster είναι ανοιχτό (διάτριτο) μπροστά. Ακόμα και αν δεν του βάλεις ανεμιστήρες εκεί (έχει έναν πάντως προεγκατεστημένο) και προσθέσεις έναν έστω ανεμιστήρα στο πίσω μέρος να βγάζει αέρα, θα έχεις πολύ καλή κυκλοφορία αέρα.

Τώρα όσον αφορά το PSU, το XFX είναι μια χαρά τροφοδοτικό δεν λέω, αλλά και το Corsair είναι μια χαρά ΟΚ και αξιόπιστο.

Το build είναι full από το U και προσπαθεί να είναι κοντά στα όρια που έθεσε το παιδί.

Υ.Γ. Ξέρεις πόσα θα μπορούσε να πει κάποιος για την ASRock. Μακριά από ASRock, δεν αξίζει για 20? να μπλέξεις με ASRock, η μητρική είναι η καρδιά του συστήματος και δεν πας να του βάλεις ASRock κ.τ.λ. Αν και προσωπικά δεν έχω θέμα με τις ASRock, μου αρέσουν τα προϊόντα που βγάζει, τα προϊόντα της Gigabyte είναι τουλάχιστον 2 κλικ ποιο πάνω στον τομέα της εμπιστοσύνης προς αυτά. Αγοράζοντας ASRock, όσο και αν συμπαθείς της εταιρία, ξέρεις ή έστω νιώθεις ότι ένα μικρό ρίσκο το παίρνεις.

Δεν ειπα τπτ για την Giga μονο για την msi και πιστευω οτι στο θεμα mobo παει Asus,giga,asrock. Για τα psu το XFX δεν ειναι μια χαρα ειναι απλα top

EggXpert - Eggxpert Tiered Power Supply List

Για τον hdd τι ειναι πιο ευκολο να παρει εναν caviar black 500 απ την αρχη και μετα ενα external 1-2TB η να παρει τον blue και μετα ssd και να κανει format και ξανα μανα windows,games,programms κλπ?

Και τελος το κουτι ειναι κουτι δεν παει ετσι...Το κουτι το παιρνεις μια φορα και παιρνεις κατι καλο.Δεν ειναι ram,gpu η keyboard να το αλλαζεις καθε τοσο.Οποτε παιρνεις ενα ποιοτηκο και το κρατας και για μελοντικα set ups.Επισεις το corsair 200r ειναι μακραν καλυτερο απ ολες τις πλευρες απ το CM ειτε ειναι ariflow,ειτε ειναι gpu χωρητικoτητ ,ειτε screwless build,ειτε χορος για τα καλωδια,ειτε slots για fans, ακομη και για water cooling εχει τρυπες!

Δεν ειναι οτι το build σου δεν ειναι καλο ισα ισα ειναι πολυ καλο αλλα με 20-40Ε παρα πανω παιρνει κατι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα τπτ για την Giga μονο για την msi και πιστευω οτι στο θεμα mobo παει Asus,giga,asrock. Για τα psu το XFX δεν ειναι μια χαρα ειναι απλα top

EggXpert - Eggxpert Tiered Power Supply List

Για τον hdd τι ειναι πιο ευκολο να παρει εναν caviar black 500 απ την αρχη και μετα ενα external 1-2TB η να παρει τον blue και μετα ssd και να κανει format και ξανα μανα windows,games,programms κλπ?

Και τελος το κουτι ειναι κουτι δεν παει ετσι...Το κουτι το παιρνεις μια φορα και παιρνεις κατι καλο.Δεν ειναι ram,gpu η keyboard να το αλλαζεις καθε τοσο.Οποτε παιρνεις ενα ποιοτηκο και το κρατας και για μελοντικα set ups.Επισεις το corsair 200r ειναι μακραν καλυτερο απ ολες τις πλευρες απ το CM ειτε ειναι ariflow,ειτε ειναι gpu χωρητικoτητ ,ειτε screwless build,ειτε χορος για τα καλωδια,ειτε slots για fans, ακομη και για water cooling εχει τρυπες!

Δεν ειναι οτι το build σου δεν ειναι καλο ισα ισα ειναι πολυ καλο αλλα με 20-40Ε παρα πανω παιρνει κατι καλυτερο.

Δεν είπα ότι είπες κάτι για την Giga. Απλά σου λέω ότι αυτά τα 20? που λες ότι κόβει ο άλλος από εδώ και από εκεί για να πετύχει μικρότερο κόστος, θα μπορούσε κάλλιστα να το πει κάποιος άλλος για την επιλογή σου με την ASRock. Και εσύ φαίνεται σαν να πας και να βρίσκεις μια φτηνή 990FX για να γλυτώσεις κάποια ευρώ.

Όσον αφορά τον σκληρό δίσκο το ευκολότερο είναι να πάρει έναν δίσκο και να ξεμπερδεύει μια και καλή και αν θέλει καλύτερες επιδόσεις να πάρει και έναν SSD και να δει πραγματικά καλύτερες επιδόσεις που ο Black δεν τις βλέπει ούτε με τηλεσκόπιο. Τα περί format είναι αστεία που γράφεις, δεν τα σχολιάζω.

Το κουτάκι της CM είναι μια χαρά. Το Corsair εμένα δεν μου δικαιολογεί τα επιπλέον χρήματα αν είναι να φτιάξω απλά ένα μηχάνημα που θα μείνει για αρκετό καιρό σταθερό. Αν είναι να αλλάζω hardware κάθε 10 μέρες και να τρώω την ώρα μου πάνω από το κουτί βάζοντας και βγάζοντας, άντε να το ξανά μελετήσουμε. Αλλά εμένα δεν μου γεμίζει το μάτι. Και στην τελική ίδιες εξωτερικές διαστάσεις έχουν, μην το παρουσιάζουμε το ένα σαν σακουλάκι και το άλλο σαν βαλίτσα. Εσωτερικά και τα δύο έχουν μπόλικο χώρο για το μέγεθός τους. Το Corsair ναι μεν έχει τους δίσκους να μπαίνουν από τα πλάγια που είναι ποιο εύκολο, αλλά υστερεί σε air flow αυτή η διάταξη και είναι ανούσια για 1-2 δίσκους που δεν θα μπαινοβγαίνουν κάθε βδομάδα.

Όσον αφορά το build, ξανά λέω ότι είναι σύνθεση από το U. Αν δεις εναλλακτικές στο U που να είναι καλύτερες πρότεινέ της για το βελτιωθεί έστω το συγκεκριμένο build. Αν είναι να φτιάξουμε σύνθεση από διάφορα μαγαζιά προφανώς και θα βγάλουμε κάτι καλύτερο, γρηγορότερο και φτηνότερο. Αλλά ποιος θα το στήσει;

Link to comment
Share on other sites

. Τα περί format είναι αστεία που γράφεις, δεν τα σχολιάζω.

. Εσωτερικά και τα δύο έχουν μπόλικο χώρο για το μέγεθός τους. Το Corsair ναι μεν έχει τους δίσκους να μπαίνουν από τα πλάγια που είναι ποιο εύκολο, αλλά υστερεί σε air flow

Όσον αφορά το build, ξανά λέω ότι είναι σύνθεση από το U. Αν δεις εναλλακτικές στο U που να είναι καλύτερες πρότεινέ της για το βελτιωθεί έστω το συγκεκριμένο build. Αν είναι να φτιάξουμε σύνθεση από διάφορα μαγαζιά προφανώς και θα βγάλουμε κάτι καλύτερο, γρηγορότερο και φτηνότερο. Αλλά ποιος θα το στήσει;

1) εαν για σενα το να κανεις format ειναι κατι ευκολο κ γρηγορο για εναν απλο χρηστη δεν ειναι! ειδικα οταν πρεπει να κανεις re-install ολα τα games progs κλπ να χασεις τα saves και να περνας αρχεια σε εξωτερικου δισκους! Αρα ουτε αστεια ειναι ουτε ασχολιαστα!

2) Aπο που το εβγαλες το συμπερασμα για το καλυτερο air flow οταν το corsair εχει 7 fan slots κ το cm 3 και 120mm μονο(το corsair σου εχει και 2 fan 1 front intake k 1 back exhaust ενω το cm 1 κι αυτο ειναι front intake) ,οσο για τους δισκους απο το πλαί ειναι μεγαλο + και βοηθαει στο cable management αρα και στο airflow.

3)Δεν καταλαβενω γιατι το λες, εσυ εκανες απο το U εγω απο visiostudio...δεν εκανα απο 10 διαφορετικα μαγαζια.

Link to comment
Share on other sites

1) Έλα τώρα με τις υπερβολές. Αν είναι έτσι να πάρει εξ αρχής SSD, διότι μπορεί αύριο να θέλει SSD. Τα πλεονεκτήματα του SSD τα ξέρεις και ο ίδιος. Οι διαφορές ανάμεσα στους δίσκους είναι πρακτικά ανύπαρκτες έναντι ενός δίσκου και ενός SSD.

Άσε που υπάρχει και το cloning.

2) Το πλήθος των ανεμιστήρων και αν μπορείς να κάνεις το κουτί αεροπλάνο δεν είναι το ζητούμενο στο καλό airflow. Έτσι όπως είναι το cage του Corsair δεν θέλει να είσαι επιστήμονας για να καταλάβεις ότι δεν έχει καθόλου ροή αέρα στο 1/3 του κουτιού, εκεί δηλαδή που είναι οι δίσκοι και το τροφοδοτικό. Όσον αφορά την ευκολία της τοποθέτησης των δίσκων είπαμε, είναι + αν βάζεις και βγάζεις δίσκους όλη την ώρα. Αν είναι να μην ανοίξεις ποτέ κουτί, καλύτερα το CM.

3) Πόσο ποιο αναλυτικά να στο πω; Σου λέω στο build του U δεν μπορώ να βάλω π.χ. το XFX διότι δεν είναι διαθέσιμο από το U.

Όσον αφορά το Visionstudio μεγάλη ποικιλία αλλά η διαθεσιμότητα των προϊόντων είναι ένα ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι blue ή green για λειτουργικό αυτοί κάνουν για αποθήκες :) Για την asrocκ συμφωνώ με το yanni, πάντα θα έχεις μια μικρή αμφιβολία...

Supra μην επιμένεις με το θέμα για το format...είναι κάτι πολύ εύκολο και μπορείς να μην χάσεις απολύτως τίποτα :)

Αν δεν χωράει τώρα στο σύστημα ένας ssd τον βάζει αργότερα δεν θα χαθεί και ο κόσμος απλά δεν θα πρότεινα να μείνει με τον blue...

Link to comment
Share on other sites

επειδη θα ξεφυγουμε παρα πολυ, αυτο που λεω το ειπε και το GT-R οχι blue green για OS, +1 αν θελει SSD απο την αρχη,οταν ανεφερα το fan slots δεν εννοουσα να βαλει 7, οπως κ επισημανα οτι εχει 1 exhaust k 1 intake αρα εχει καλυτερο air flow. Επισεις δεν εξηγεις πως καταλαβες με οτι το ενα εχει καλυτερο air flow απο το αλλο οταν και τα 2 εχουν στην ιδια θεση το τροφοδοτικο (συν οτι το corsair εχει και χορο για bottom fan) και οι hdd ειναι στο corsair εχουν ενα μεγαλο κενο για το fan να φυσαει στην gpu.

http://cwsmgmt.corsair.com/media/catalog/product/2/0/200r_side_open_built.png 200r

http://pics.computerbase.de/4/6/1/4/0/7.jpg k280 (εαν σου φαινονται λιγα τα καλωδια στο κ280 ειναι γιατι δεν εχουν βαλει 8pin για cpu + 6pin +8pin για gpu + sata + fornt panel)

το vision εχει μεγαλη γκαμα, αλλα οπως ειπες διαθεσιμοτητα οχι και τοσο.Απλα καλυτερα να κανεις υπομονη 1-2-5 μερες και να παρεις αυτο που θες-αξιζει-καλυτερο κλπ παρα να πας βιαστικα (προσωπικα μιλαω).Αμα βιαζεται καποιος υπαρχει και το πλαισιο με τα υπερ τουμπανα TURBO-X (ουτε στον εχθρο μου δλδ :highly_amused: )

Τωρα καλο θα ειναι να μας πει και ο TS τι γνωμη εχει και τι θελει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι blue ή green για λειτουργικό αυτοί κάνουν για αποθήκες :) Για την asrocκ συμφωνώ με το yanni, πάντα θα έχεις μια μικρή αμφιβολία...

Supra μην επιμένεις με το θέμα για το format...είναι κάτι πολύ εύκολο και μπορείς να μην χάσεις απολύτως τίποτα :)

Αν δεν χωράει τώρα στο σύστημα ένας ssd τον βάζει αργότερα δεν θα χαθεί και ο κόσμος απλά δεν θα πρότεινα να μείνει με τον blue...

Να σου πω θα συμφωνούσα για τον blue αν πρώτον δεν είχα αποκτήσει πρόσφατα εμπειρίες από single platter δίσκους - έχω κατενθουσιαστεί - και αν πλέον με τους SSD δεν φαίνονταν αμελητέες οι διαφορές ανάμεσα στους σύγχρονους δίσκους.

Αυτό για να διευκρινίσω την άποψή μου, όχι για να διαφωνήσω.

Έχω έναν WD2500AAKS-00F0A0 (blue 250άρι, όχι 1TB που είναι ποιο γρήγοροι) στο δεύτερο PC το οποίο το έχω για gaming(και καλά διότι δεν πολύ παίζουμε) μαζί με έναν 750. Ο δίσκος αυτός μέχρις στιγμής με έχει δικαιώσει μιας και τα Windows φορτώνουν σφαίρα και δεν "νιώθουν". Τώρα αν πήγαινα να το πλακώσω στο multitasking 10 εφαρμογές ανοιχτές ίσως να υπήρχε θέμα, όπως θα υπήρχε με κάθε δίσκο, αλλά για gaming PC είναι παραπάνω από καλός ένας blue.

eSATA SB850.jpg

eSATA SB850.jpg

eSATA SB850.jpg

57fd088614054_eSATASB850.jpg.e2e3cc799ca

Edited by yanni
Link to comment
Share on other sites

επειδη θα ξεφυγουμε παρα πολυ, αυτο που λεω το ειπε και το GT-R οχι blue green για OS, +1 αν θελει SSD απο την αρχη,οταν ανεφερα το fan slots δεν εννοουσα να βαλει 7, οπως κ επισημανα οτι εχει 1 exhaust k 1 intake αρα εχει καλυτερο air flow. Επισεις δεν εξηγεις πως καταλαβες με οτι το ενα εχει καλυτερο air flow απο το αλλο οταν και τα 2 εχουν στην ιδια θεση το τροφοδοτικο (συν οτι το corsair εχει και χορο για bottom fan) και οι hdd ειναι στο corsair εχουν ενα μεγαλο κενο για το fan να φυσαει στην gpu.

http://cwsmgmt.corsair.com/media/catalog/product/2/0/200r_side_open_built.png 200r

http://pics.computerbase.de/4/6/1/4/0/7.jpg k280 (εαν σου φαινονται λιγα τα καλωδια στο κ280 ειναι γιατι δεν εχουν βαλει 8pin για cpu + 6pin +8pin για gpu + sata + fornt panel)

το vision εχει μεγαλη γκαμα, αλλα οπως ειπες διαθεσιμοτητα οχι και τοσο.Απλα καλυτερα να κανεις υπομονη 1-2-5 μερες και να παρεις αυτο που θες-αξιζει-καλυτερο κλπ παρα να πας βιαστικα (προσωπικα μιλαω).Αμα βιαζεται καποιος υπαρχει και το πλαισιο με τα υπερ τουμπανα TURBO-X (ουτε στον εχθρο μου δλδ :highly_amused: )

Τωρα καλο θα ειναι να μας πει και ο TS τι γνωμη εχει και τι θελει.

Για να αρχίσω ανάποδα, ο TS μάλλον έχει ήδη κάνει παραγγελία και εμείς μιλάμε μόνοι μας :P

όσον αφορά το Corsair

AnandTech | Corsair Carbide 200R Case Review: How Low Can You Go

Unfortunately things start to fall apart when we get to the drive cage. I hate to nitpick on a single issue like this, but the pursuit of a toolless design has resulted in what could conceivably become a serious hot spot. We're talking about an SSD reaching temperatures of close to 40C in a mid tower; that's within spec, but what happens when you start adding more drives? The cage traps heat, is staggeringly difficult to use, and is even actually a little fragile.

Υ.Γ. Ποιος ασχολείται με Turbo-X? :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now