PetranGR

ο χεράς θέλει υπολογιστή καινούργιο;

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Λοιπόν απο την μέση του πουθενά,τελικά.Θα καταφέρω να δώσω το λάπτοπ μου 500?.Μαζί με τα καλούδια του 550?.

Αν φύγει και το κινητό μου 140? (Nexus S με αρκετά καλούδια κτλ.) πάμε 700?. Μαζί με 1-2 πραγματάκια ακόμα θα φτάσω εσίος στα 750? για να διαθέσω για υπολογιστή.

Φύγαμε!

Τι θέλω;

Ο υπολογιστής.

Θα συνδεθεί με καινούργιας τεχνολογίας 3D τηλεόραση 50" Samsung LED με HDMI σίγουρα 100%.Για να παίζω παιχνίδια ,και όταν θα αράζω και στον καναπέ.

Χρήση υπολογιστή: Gaming ,θα καίγομαι λίγο πολύ,αρκετά μην μου κολλώνει σε κανένα BF4,COD,AMNESIA,OUTLAST και γενικά σε καινούργιους τίτλους.

Α,και μελλοντικά θα μπεί σίγουρα λόγω GOPRO, για video-editing 3D ΑΝΙΜΑΤΙΟΝ κτλ.

Τι έχω; 2 σκληρούς SATA II tongue.gif Που θα ήθελα να βάλω πάνω γιατί είναι με αρχείο μέσα φωτογραφίες κτλ.

1 ποντίκι ασύρματο και 1 πληκτρολόγιο.

έως εδώ,σβήσαμε.

Ερώτηση 1.

Εφόσων θα έχω υπολογιστή (πύργο) και θα είναι συνδεδεμένο , και στην τηλεόραση και σε μια οθόνη,μπορώ πχ.να τα διαχειριστώ και τα 2;

Δηλαδή ... όταν συνδέω με HDMI το λάπτοπ με την τηλεόραση σβήνει η οθόνη του laptop βάζω σε HDMI την τηλεόραση και τα δείχνει εκεί.

Μπορώ εγώ να συνδέσω με HDMI το καλώδιο ,και να συνεχίζω να ασχολούμε με οθόνη; χωρίς να επηρεάζετε η τηλεόραση και το αντίστροφο

Ερώτηση 2.

Σύντομα θα αγοραστεί μεγάλο Home Cinema,για το δωμάτιο, μπορώ να το συνδέσω και στην τηλεόραση και στον υπολογιστή για θα χρειαστώ χωριστά ηχεία για τον υπολογιστή; Μην αγοράζω τσάμπα εξτρά πράγματα.

Συνεχίζουμε ...

Ο υπολογιστής θα φάει O/C σίγουρα με τον καιρό ,και μετά σιγά σιγά θα θυμηθώ τα παλιά με υδροψύξεις...αλλά πολύ μετά bleh.gif (Πεινάει και η μηχανή μου με λάστιχα κτλ.)

Χρειάζομαι να πάρω και οθόνη;

Γιατί ,δύσκολα χωράει στον κενό χώρο που έχω κάτω απο την τηλεόραση με τον υπολογιστή.Ζήτημα να έχει κενό 37 εκατοστά στο ύψος μέχρι να βρεί με την τηλεόραση. (επιτύχια βάση)

Για μπορώ να πάρω καλύτερα ένα σετ καλο keyboard/mouse ασύρματο, και να συνδέσω μόνιμα τον υπολογιστή στην τηλεόραση και έτσι να δουλεύω απο τον καναπέ;

Πιστεύω οτι τα είπα όλα bleh.gif

Σκέφτομαι για i5 bleh.gif

Επίσης ,επειδή τα είδα και αυτά ,και με άρεσαν θέλω ΜΑΥΡΑ/ΚΟΚΚΙΝΑ εσωτερικά γιατί μετά θα πέσει Case/Modding Πιστέυω. wink.gif

Αν βγεί και λιγότερα λεφτά και θα έχω αυτά που θέλω τότε είμαι καλλυμένος εγώ,καλύτερα να μείνουν λεφτά και για την μηχανή bleh.gif

Ζωή σε λόγου μας όποιος το διαβάσει όλο αυτό,και απαντήσει και στις ερωτήσεις! redface.gif

Ξέχασα Υ.Γ: Δεν με νοιάζει απο που θα τα πάρω και ακόμα και απο εξωτερικό , θα το στήσω μόνος μου το μηχάνημα ολόκληρο απο το μηδέν (0)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Πετράν, πάμε στην μία ρόδα με τις ερωτήσεις:

Ερώτηση 1.

Λογικά η τηλεόραση θα έχει τουλάχιστον δύο HDMI, οπότε θα παίζεις την μπάλα σου από το source κουμπί της. Ο υπολογιστής από την άλλη μπορεί να οδηγήσει και παραπάνω οθόνες, αν και αν δεν γράφεις πολύ κείμενο και απλά παίζεις παιχνίδια / youtube άντε και κανένα post μην τρέξεις να αγοράσεις οθόνη από την αρχή, γιατί μάλλον θα βολευτείς στην TV.

Ερώτηση 2.

Και το home cinema θα κοιτάξεις να έχει >2 εισόδους, οπότε συνδέεις πάνω και το pc και δεν χρειάζεσαι επιπλέον ηχεία.

Τώρα για το σύστημα, ξέρω ότι θέλεις να δεις μέσα καμιά wow Asus αλλά σε αυτή την πλατφόρμα και σε αυτό το budget εγώ θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο.

- XFX P1-550S-XXB9 PRO SERIES 550W PSU - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ -

- case θα βρεις κάτι να σου αρέσει @max 70

οπότε είμαστε ήδη στα 140.

και με το INTEL CORE I5-4670K 3.40GHZ LGA1150 - BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU - , πάμε στα 360.

Gpu θα ήταν πολύ καλή φάση να βάλεις -> VGA :: nVidia GeForce GTX 670 2GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Palit) - Visionstudio.gr γιατί στα 1080p που θα παίζεις, θα σε πάει πολύ "μακρυά". Οπότε είμαστε @ ~600, και μένουν μητρική και μνήμες.

MOTHERBOARD :: Asrock Socket 1150 Z87 Extreme4 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

+

MEMORY :: Kingston Hyper X Red 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (KHX16C9B1RK2/8) (Kit 2 x 4096) - Visionstudio.gr

οπότε βγαίνει μια υπέρβαση προυπολογισμού ~40 ευρώ.

Αλλά1: αν ψάξεις cpu/μνήμες/μητρική από mindfactory.de φτάνεις εύκολα τα 750 :)

Αλλά2: με αυτή την τιμή στην GTX670 δεν λέει να πας για 650ti/7850, πραγματικά. Το επιπλέον performance της GTX670 θα στείλει την επόμενη αναβάθμισή σου, για πολύ πιο αργότερα. Cheeper on the long run ;)

Αλλά3: δεν χωράει ssd. Αν πιο αργά προκύψει κανένα ?90άρι, παίρνεις έναν Samsung 120GB για τα Windows.

Κάπως έτσι θα το έκανα εγώ... :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Πετράν, πάμε στην μία ρόδα με τις ερωτήσεις:

Ερώτηση 1.

Λογικά η τηλεόραση θα έχει τουλάχιστον δύο HDMI, οπότε θα παίζεις την μπάλα σου από το source κουμπί της. Ο υπολογιστής από την άλλη μπορεί να οδηγήσει και παραπάνω οθόνες, αν και αν δεν γράφεις πολύ κείμενο και απλά παίζεις παιχνίδια / youtube άντε και κανένα post μην τρέξεις να αγοράσεις οθόνη από την αρχή, γιατί μάλλον θα βολευτείς στην TV.

Ερώτηση 2.

Και το home cinema θα κοιτάξεις να έχει >2 εισόδους, οπότε συνδέεις πάνω και το pc και δεν χρειάζεσαι επιπλέον ηχεία.

Τώρα για το σύστημα, ξέρω ότι θέλεις να δεις μέσα καμιά wow Asus αλλά σε αυτή την πλατφόρμα και σε αυτό το budget εγώ θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο.

- XFX P1-550S-XXB9 PRO SERIES 550W PSU - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ -

- case θα βρεις κάτι να σου αρέσει @max 70

οπότε είαστε ήδη στα 140.

και με το INTEL CORE I5-4670K 3.40GHZ LGA1150 - BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU - , πάμε στα 360.

Gpu θα ήταν πολύ καλή φάση να βάλεις -> VGA :: nVidia GeForce GTX 670 2GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Palit) - Visionstudio.gr γιατί στα 1080p που θα παίζεις, θα σε πάει πολύ "μακρυά". Οπότε είμαστε @ ~600, και μένουν μητρική και μνήμες.

MOTHERBOARD :: Asrock Socket 1150 Z87 Extreme4 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

+

MEMORY :: Kingston Hyper X Red 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (KHX16C9B1RK2/8) (Kit 2 x 4096) - Visionstudio.gr

οπότε βγαίνει μια υπέρβαση προυπολογισμού ~40 ευρώ.

Αλλά1: αν ψάξεις cpu/μνήμες/μητρική από mindfactory.de φτάνεις εύκολα τα 750 :)

Αλλά2: με αυτή την τιμή στην GTX670 δεν λέει να πας για 650ti/7850, πραγματικά. Το επιπλέον performance της GTX670 θα στείλει την επόμενη αναβάθμισή σου, για πολύ πιο αργότερα. Cheeper on the long run ;)

Αλλά3: δεν χωράει ssd. Αν πιο αργά προκύψει κανένα ?90άρι, παίρνεις έναν Samsung 120GB για τα Windows.

Κάπως έτσι θα το έκανα εγώ... :)

άντε αγόρι μου καλημέρα,και σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες.

Πάμε ένα ένα να στα πώ ,πάνω σε αυτά που είπες.

Η τηλεόραση έχει:

[TABLE=class: three-col-table]

[TR]

[TH=colspan: 3]Inputs & Outputs

[/TH]

[/TR]

[TR]

[TD=class: col-one, width: 30%] HDMI

[/TD]

[TD=colspan: 2]3[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: col-one, width: 30%] USB 2.0

[/TD]

[TD=colspan: 2]3[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: col-one, width: 30%] Ethernet

[/TD]

[TD=colspan: 2]1[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: col-one, width: 30%] Component

[/TD]

[TD=colspan: 2]1[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: col-one, width: 30%] Composite In (AV)

[/TD]

[TD=colspan: 2]1[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: col-one, width: 30%] RF In (Terrestrial/Cable Input)

[/TD]

[TD=colspan: 2]1 [/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: col-one, width: 30%] DVI Audio In (Mini Jack)

[/TD]

[TD=colspan: 2]1[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: col-one, width: 30%] Digital Audio Out (Optical)

[/TD]

[TD=colspan: 2]1[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: col-one, width: 30%] Audio Out Mini Jack

[/TD]

[TD=colspan: 2]1

[/TD]

[/TR]

[TR=class: last-row]

[TD=class: col-one]RS232 (AV Control)[/TD]

[TD=colspan: 2]1

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Οπότε τι λες παίζω με Home Cinema υπολογιστή και τηλεόραση ;

Όσο για το mindfactory είναι καλό κατάστημα ; Δεν μασάω να τα πάρω όλα απο εκεί , αν είναι να μου βγεί πιο φθηνά.Γιατί δεν καίγομαι κιόλας.

Θα στηθεί με αγάπη και φροντίδα,ας μην έχω για μερικές μέρες υπολογιστή δεν θα πάθω και τίποτα.

Για ξαναπάμε τι λες; :dread:

Link to comment
Share on other sites

Παρένθεση μπήκα στο Mindfactory.de και όλα ρε συ τα έχει με διαφορά απο εδώ με 30-40 ευρώ,δηλαδή τον επεξεργαστή τον βρήκα 24? κάτω, τον SSD τον βρήκα κοντά στα 80?,μήπως να κάνω απο εκεί την σύνθεση;

Link to comment
Share on other sites

και βέβαια να την κάνεις απο εκεί αν σου έρχεται πιο φθηνά.

είναι αξιόπιστο μαγαζί , απαντάνε στα μηνύματά σου και έχουν standard μεταφορικά. το μόνο κακό είναι οτι το σαιτ τους είναι όλο στα Γερμανικά. Για να συνεννοηθείς μαζί τους μπορείς στα Αγγλικά.

οι είσοδοι της τηλεόρασής σου είναι αρκετές για να κάνεις τη δουλεία σου.

για gpu δες αυτή

Edited by mofori
Link to comment
Share on other sites

Όχι προτιμώ καυστικά και αμετάκλιτα Intel είναι σαν την Honda των μηχανών χαχα! (λίγο χιούμορ)

-Δεν βιάζομαι για το σύστημα

-Ας είναι στα γερμανικά τσάμπα μαθαίνω; Αρκέι να είναι αξιόπιστο,και εφόσων ρίχνει την τιμή και ειδικά κατά 30-40? σε κάθε κομμάτι φυσικά και κερδίζω στα 2 κομμάτια κάτι άλλο.

Σκέφτομαι για GTX 770 για κάρτα γραφικών.Την AMD/Radeon δεν βλέπω να αναφέρει κανείς ,τι έγινε τόσο χάλια πήγε ; Θυμάμαι η 4850 παλιά έσπαιρνε για τα λεφτά της.

Όσο για την τηλεόραση έχει παραπάνω απο όσες νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Όχι προτιμώ καυστικά και αμετάκλιτα Intel είναι σαν την Honda των μηχανών χαχα! (λίγο χιούμορ)

Έτσι μπράβο.. όταν ψάχνεις επιδόσεις δεν χωράει η amd στους επεξεργαστές..και πάρε αυτό το μπράβο χ10000 για την honda.

Κοίταξες την evga που σου απάντησα παραπάνω? με το σύστημα ψύξης που έχει δεν θα ακούς τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μπράβο.. όταν ψάχνεις επιδόσεις δεν χωράει η amd στους επεξεργαστές..και πάρε αυτό το μπράβο χ10000 για την honda.

Κοίταξες την evga που σου απάντησα παραπάνω? με το σύστημα ψύξης που έχει δεν θα ακούς τίποτα!

Και να θες; Δεν ακούω μας έχει φάει τα αυτιά το ελεύθερο σύστημα της μηχανής . Haha!

Όσο για το άλλο ναι την είδα,αλλά μήπως να πάμε για 770 GTX; Τι λες;

Επίσης... μην ξεχάσω να ξανά ρωτήσω όποιος μπορεί να μου πεί περί Radeon ,τι έχει παιχτεί τόσο πολύ πίσω έμεινε η εταιρία; :hopelessness:

Link to comment
Share on other sites

:hehe:

Εγώ φίλε μου έχω την 780 όποτε δεν διαφωνώ στο καλύτερο με τίποτα!!! Αλλά επειδή θα παίζεις 1080p η 770 είναι για μεγαλύτερες αναλύσεις..εκτός και αν θες τα πάντα τέρμα!

Είναι λίγο πίσω την συγκεκριμένη χρονική περίοδο γιατί βγήκε η 7 σειρά της nvidia και η amd θέλει λίγο καιρό ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

:hehe:

Εγώ φίλε μου έχω την 780 όποτε δεν διαφωνώ στο καλύτερο με τίποτα!!! Αλλά επειδή θα παίζεις 1080p η 770 είναι για μεγαλύτερες αναλύσεις..εκτός και αν θες τα πάντα τέρμα!

Είναι λίγο πίσω την συγκεκριμένη χρονική περίοδο γιατί βγήκε η 7 σειρά της nvidia και η amd θέλει λίγο καιρό ακόμα..

διαφορά στην τιμή δηλαδή αξίζει για μπορώ να πάρω και κάποιο μοντέλο της Radeon με παρόμοια χαρακτηριστικά ;

Μπα,μόνο σε 1080p Και να χώσω και κανένα 3D μέσα ;)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτά:

Με άρεσε το κουτί : 52.97?

Sharkoon T28 Midi Tower ohne Netzteil schwarz/rot - Hardware,

Επεξεργαστής : 200.59?

Intel Core i5 4670K 4x 3.40GHz So.1150 BOX - Hardware, Notebooks

Τροφοδοτικό αρκετό πιστεύω το 600 με Modular : 64.83?

600 Watt Corsair CX Series Modular 80+ Bronze - Hardware,

Σκληρός δίσκος SSD: 84.33?

120GB Samsung 840 Evo Series 2.5" (6.4cm) SATA 6Gb/s TLC

Εως τώρα κόστος:402.72?

Μου λείπει , Μητρική,Κάρτα γραφικών,Μνήμες.

Μητρική μπορώ να βρώ σε μάυρο/κόκκινο; ή έστω σκέτο μαύρο;

Link to comment
Share on other sites

Μητρική και μνήμες μείνανε.

Βρήκα ένα σετ μνήμες μητρική αλλα μας πάει το κόστος στα 825?...ξεφεύγει αρκετά απο αυτό που έχω υπολογίσει.

Τι μπορώ να αλλάξω;

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, βάλε λίγα παραπάνω και κάνε το pc τούμπανο! επένδυση είναι το pc..δεν το αλλάζεις κάθε χρόνο..(καλά δεν ισχύει για όλους αυτό :hehe:)...

Πάρε μια asus z87 pro και 8gb g skill corsari kingston πάνω απο 2133 να φυσάει...είναι σαν να πηγαίνεις να φτιάξεις το honda σου και να τσιγκουνεύεσαι την ποιότητα των ανταλλακτικών που βάζεις πάνω!

Link to comment
Share on other sites

"κόκκινες μητρικές" μόνο η Hero και η Z87 UD4 αλλά ναι ξεφεύγεις, και δεν το έχεις και ανάγκη, γιατί και οι AsRock clockάρει μια χαρά. Αλλά αν σε παίρνει...

Μνήμες ή τίποτα κόκκινες Κingston ή Vengeance Pro. Μην πας πάνω από 1866 και κάτω από 8GB.

Για κάρτα δες αν σαν υλοποίηση είναι καλή αυτή -> http://www.mindfactory.de/product_info.php/2048MB-Palit-GeForce-GTX-670-JetStream-Aktiv-PCIe-3-0-x16--Retail-_799901.html αν και ξέρω ότι φωτίζει μπλε :/ Γιατί πάει 770>670>760.

( http://www.techpowerup.com/reviews/Palit/GeForce_GTX_670_Jet_Stream/1.html )

To mindfactory ναι είναι έμπιστο και αρκετά φθηνό.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, βάλε λίγα παραπάνω και κάνε το pc τούμπανο! επένδυση είναι το pc..δεν το αλλάζεις κάθε χρόνο..(καλά δεν ισχύει για όλους αυτό :hehe:)...

Πάρε μια asus z87 pro και 8gb g skill corsari kingston πάνω απο 2133 να φυσάει...είναι σαν να πηγαίνεις να φτιάξεις το honda σου και να τσιγκουνεύεσαι την ποιότητα των ανταλλακτικών που βάζεις πάνω!

Δηλαδή έως τώρα το έχω φτιάξει καλά μόνος μου ;

Εγκρίνεις δηλαδή;

Όσο για ASUS ή Z87-A καλή είναι ;

Επίσης για μνήμες λέει αν βάλω 1866 + θα θέλει O/C.

Δηλαδή θα πρέπει να τις ανεβάσω εγώ;

Όσο για την μηχανή μην με λες τέτοια,και έχει φύγει πολύ χρήμα πάνω της σε 2 εβδομάδες πάω και για ετοιμασία προπόνηση στην πίστα.

Link to comment
Share on other sites

"κόκκινες μητρικές" μόνο η Hero και η Z87 UD4 αλλά ναι ξεφεύγεις, και δεν το έχεις και ανάγκη, γιατί και οι AsRock clockάρει μια χαρά. Αλλά αν σε παίρνει...

Μνήμες ή τίποτα κόκκινες Κingston ή Vengeance Pro. Μην πας πάνω από 1866 και κάτω από 8GB.

Για κάρτα δες αν σαν υλοποίηση είναι καλή αυτή -> 46130 - 2048MB Palit GeForce GTX 670 JetStream Aktiv PCIe 3.0 αν και ξέρω ότι φωτίζει μπλε :/ Γιατί πάει 770>670>760.

( Palit GeForce GTX 670 JetStream 2 GB Review | techPowerUp )

To mindfactory ναι είναι έμπιστο και αρκετά φθηνό.

Καμία σκέτη μαύρη δεν έχει;

Η ASROCK σε σχέση με ASUS Z87 ?

Όσο για μνήμες ,ναι είδα κάτι RipjawsX G Skill κατα κόκκινες,λένε... στα 1600Mhz.

Όσο για την κάρτα γραφικών είδα.

Την 760.Δηλαδή η 670 είναι καλύτερη;

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς ναι. Η 670 είναι ο πρόγονος της 770, και η 660ti της 760 αν και όλες το ίδιο chip έχουν αλλά με άλλο shader count :)

Κοίταξε αν μιλάς για ίδια κατηγορία η Asus πάντα θα έχει ένα προβάδισμα σε ευκολίες - αλλά συνήθως θα σου ζητάει +40/50 ευρώ, που συμφέρει να πάνε αλλού ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία είναι η A και καλή τιμή!!...Ναι σε κάτι benchmarks με drivers 2 μηνών...όταν βγουν οι καινούριοι θα ξέρουμε αν είναι καλύτερη!

Όσο για μνήμες ,ναι είδα κάτι RipjawsX G Skill κατα κόκκινες,λένε... στα 1600Mhz.

i m in love with g skill...δεν λένε απλά τα σπάνε!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now