JC_Denton

Η Scythe παρουσίασε 2 νέες εντυπωσιακές ψύκτρες της - Kama Angle & Mugen 2 !

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/547c42b46c4b42.jpg[/WRAPLEFT]Μετά από ακόμα μια ανακάλυψη του φίλου μας ea6gka, βρεθήκαμε μπροστά σε μια ακόμη "σπάνια" είδηση. Το link μας οδήγησε στο Ιαπωνικό site Watch.Impress.co.jp, το οποίο φιλοξενούσε στις σελίδες του εικόνες από ένα Event που πραγματοποίησε η Scythe, για το λανσάρισμα μερικών νέων μοντέλων και πρωτοτύπων της.

Το πρώτο πράγμα που είδαμε και κίνησε την προσοχή μας ήταν η Scythe Kama Angle, μια νέα ψύκτρα σε σχήμα "L", η οποία θα βγει στις αγορές μέσα στον Οκτώβρη. Το δεύτερο αντικείμενο που κέντρισε το ενδιαφέρον μας, ήταν η πρωτότυπη έκδοση (ή καλύτερα εκδόσεις) της Scythe Mugen 2, μιας εντυπωσιακής ψύκτρας με 5 σειρές fins, που ακόμα είναι υπό σχεδιασμό και μάλλον θα βγει στις αγορές μέχρι το τέλος του έτους.

Το σχήμα της Kama Angle, που σε πολλούς θα προκαλέσει έκπληξη, σύμφωνα με τους υπεύθυνους της εταιρείας θα δώσει την ευκαιρία στους χρήστες να ψύξουν και άλλα τμήματα του υπολογιστή τους ταυτόχρονα με τον επεξεργαστή ή να διώξουν τη θερμότητα που αυτά εκλύουν, μεγιστοποιώντας έτσι την απόδοση του συστήματός μας. Προτεινόμενη τιμή προς το παρόν δεν είναι γνωστή.

Οι φωτογραφίες της Scythe Kama Angle:

szse1zw9.jpg

szse3hq0.jpg

szse2uj8.jpg

szse4kb9.jpg

Η Mugen 2 από την άλλη, είναι ο διάδοχος της πολύ επιτυχημένης Scythe Mugen. Και αυτή θα είναι μια μεγάλου μεγέθους και υψηλής απόδοσης ψύκτρα, η οποία σίγουρα φιλοδοξεί να βρεθεί στην κορυφή της κατηγορίας της.

Ο λόγος που η Scythe χρησιμοποιεί ένα τέτοιο επαναστατικό σχεδιασμό με 5 ανεξάρτητες σειρές fins είναι απλός σύμφωνα με την εταιρεία - κάθε heatpipe θα αποδίδει καλύτερα αν έχει τη δικιά του σειρά fins, όπου θα πηγαίνει η θερμότητα που απορροφάει από τον επεξεργαστή.

Προφανώς τιμή δε γνωρίζουμε ακόμα, μιας και το προϊόν είναι υπό σχεδιασμό, αλλά σίγουρα ακούγεται πως θα κρατηθεί στα επίπεδα της τιμής της Scythe Mugen.

Οι φωτογραφίες από τα πρωτότυπα της Scythe Mugen 2:

szsf1vs5.jpg

szsf3da7.jpg

szsf4cg6.jpg

szsf5vj2.jpg

szsf6bm7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, είπαμε χρειαζόμαστε μεγάλες ψύκτρες με τεράστιες επιφάνειες απελευθέρωσης της θερμότητας, αλλά όχι χρόνο με το χρόνο να βγαίνουν και τέτοια γομάρια. Καταρχάς δεν θα χωράει στα περισσότερα νέα κουτιά που έχουν πλαϊνό ανεμιστήρα (βλέπε cosmos s) και βέβαια, για να την βάλεις στις νέες μητρικές, θα πρέπει ή να σπάσεις τα fins της τελευταίας, είναι να βάζεις νερό σε south και mosfet, ώστε να κάτσει το κτήνος πάνω της. Για να μην αναφερθώ στο βάρος που θα έχει (παρόλο που το 90% είναι αλουμίνιο).

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω. Είχα τη scythe ninja και μέχρι να κουμπώσει μου έσπασε τα νεύρα. Για να την βγάλω άλλο μανίκι. Ενώ από θερμοκρασίες καμία διαφορά με την Zalman 8700 που υποτίθεται είναι χειρότερη από τη Scythe. Μάλιστα στη scythe είχα 2 ανεμηστήρες σε push-pull διάταξη. Γενικά είναι εντυπωσιακές σαν ψύκτρες αλλά στην τελική μετράει το αποτέλεσμα, και από αποτέλεσμα στην περίπτωσή μου 0.

Link to comment
Share on other sites

Η Angle φαινεται καλη σαν σκεψη.Στην υλοιποιηση θα δουμε αν οντως

λειτουργει ετσι οπως σχεδιαστηκε να δουλευει.

Οσο για το μεγεθος τους ειναι φυσικο επακολουθο

1) των νεων επεξεργαστων

2) της αγοραστικης τασης.

Τις βγαλανε , βγηκανε και νεοι επεξεργαστες ποιο ζεστοι , θελησανε καποιοι

να παραμεινουν με αερα και να εχουν επιδοσεις οπωτε τσιμπησε .

Τωρα αν φτασανε σε σημειο να εχεις μια στηλη χαλκου και αλουμινιου στο pc μεσα

ε ναι λιγο εχει ξεφυγει .

Προσωπικα αν δουλευε τελειως passive καποια απο αυτες αλλα και τα αλλα

μοντελα της εν λογω εταιρειας(παντα μιλαμε για default καταστασεις) ισως

επελεγα την Angle.No way ομως την Orochi :P

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω. Είχα τη scythe ninja και μέχρι να κουμπώσει μου έσπασε τα νεύρα. Για να την βγάλω άλλο μανίκι. Ενώ από θερμοκρασίες καμία διαφορά με την Zalman 8700 που υποτίθεται είναι χειρότερη από τη Scythe. Μάλιστα στη scythe είχα 2 ανεμηστήρες σε push-pull διάταξη. Γενικά είναι εντυπωσιακές σαν ψύκτρες αλλά στην τελική μετράει το αποτέλεσμα, και από αποτέλεσμα στην περίπτωσή μου 0.

Κοίτα, και εμένα μου έχουν σπάσει τα νέυρα και τα δάκτυλα πολλές ψύκτρες μέχρι να τις βάλω, αλλά ήταν η μητρική βιδωμένη στο κουτί και βαριόμουνα να την βγάλω.

Οπότε δικαιολογημένα με παιδέυανε :P

Απο την άλλη, είπες για διάταξη Push-Pull. Πολλές ψύτρες αλλά και ψυγεία(για υδρόψυξη) δέν δουλέυουν καλύτερα με 2 Fans.Μπορεί ούτε διαφορά να μην δείς και να αναρωτιέσαι το γιατί.

@JC Ίσως τις βγάλουμε όταν έρθουν και οι nehalem για να υποστηρίζουν και Socket 1366. :D

Μάλλον τότε θα μάθουμε τιμή και διαθεσιμότητα. :T:

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω. Είχα τη scythe ninja και μέχρι να κουμπώσει μου έσπασε τα νεύρα. Για να την βγάλω άλλο μανίκι. Ενώ από θερμοκρασίες καμία διαφορά με την Zalman 8700 που υποτίθεται είναι χειρότερη από τη Scythe. Μάλιστα στη scythe είχα 2 ανεμηστήρες σε push-pull διάταξη. Γενικά είναι εντυπωσιακές σαν ψύκτρες αλλά στην τελική μετράει το αποτέλεσμα, και από αποτέλεσμα στην περίπτωσή μου 0.

Ε οχι και 0.. :P

Eχω τη mugen 1 στα 3ghz τον 6600 τον κραταει σε 55C με δωματιου 31..

Link to comment
Share on other sites

Η Mugen 2 εν τέλει βγήκε στην αγορά!

Αναλυτικά:

Model Number.: SCMG-2000

Compatibility:

Intel: Socket 478 All Speeds, Socket T / LGA775 All Speeds, Socket LGA1366 All Speeds

AMD: Socket 754 All Speeds, Socket 939 All Speeds, Socket AM2 All Speeds, Socket AM2+ All Speeds, Socket 940 All Speeds

Combined Dimensions: 130 x 100 x 158 mm / 5.12 x 3.94 x 6.22 in

Fan Dimensions: 120 x 120 x 25 mm / 4.72 x 4.72 x 0.98 in

Noise Level: 0 - 26.50 dBA

Air Flow: 0 - 74.25 CFM = 0 - 126 m³/h

Fan Speed: 1,400 rpm (±10%)

Weight: 870 g

Material of Base Plate: Nickel-plated copper

Τιμή στα 33.50? χωρίς Φ.Π.Α.

Εικόνες:

464965bca440ec0.jpg

464965bca4715ed.jpg

464965c41ad751f.jpg

464965c41b50498.jpg

Πηγή ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now