Liakos

Ζητώ την βοήθεια σας - desktop pc

Recommended Posts

Καλησπέρα σας παιδιά, δεν ξέρω αν είναι το σωστό topic για την απορία μου αλλά θέλω να κάνω την εξής ερώτηση..

Αυτό το λάπτοπ το αγόρασα απο το πλαίσιο Πειραιά 1.200 ευρώ 29/06/2012 και έχει ακόμα εγγύηση έως 29/06/2014..

Επειδή ακόμα δεν έχω πάρει κάποια καλύτερη προσφορά διότι το σκοτώνω στην τιμή των 620 ευρώ, επίσης το ανταλλάζω

μιας που ψάχνω πύργο. εγώ δίνω ένα laptop με αυτά τα χαρακτηριστικά

Επεξεργαστής : Intel Core i7-2670QM / 2.20 GHz ( Quad-Core )

Μνήμη Cache : 6MB

Μνήμη RAM : 8 GB - DDR3 SDRAM - 1333 MHz ( 2 x 4 GB )

Hard disk : 640 GB - Serial ATA-300 - 5400 rpm

Οπτική μονάδα : Blu-ray Disc™ (BD)/DVD-Super Multi double-layer drive +RW

Οθόνη : 17.3" LED backlight TruBrite TFT 1600 x 900 - 16:9

Κάρτα Γραφικών : NVIDIA GeForce GT 540M 2 GB - GDDR3 SDRAM

Κάμερα : Ενσωματωμένη - 1.3 Megapixel

Bluetooth 3.0 + HS

3 x USB 2.0, 1 x USB 3.0

1 x HDMI

Κάρτες μνήμης : SD έως 2 GB, miniSD/microSD με προσαρμογέα έως 2 GB, SDHC έως 32 GB, Memory Stick, SDXC έως 64 GB, MultiMedia Card έως 2 GB, xD-Picture Card

Από την άλλη μεριά ένας χρήστης θέλει να μου προσφέρει σαν ανταλλαγή ένα Desktop pc + Οθόνη μιας που θέλει και εκείνος να αγοράσει Laptop.

Τα χαρακτηριστικά του παιδιού είναι αυτά...

CPU: CORE I7 860 MOBO: MSI FUSION 7582 RAM: 8GB DDR3 1600 OC GPU: GFORCE GTX 285 1GB DDR5 (512bit) CASE: COOL MASTER COSMOS HDD: SSD 60GB MONITOR: SAMSUNG 22' ΤΟΦΟΔΟΤΙΚΟ: 700αρι

του έχω πει να μου στείλει περισσότερα στοιχεία όσο αφορά μοντέλο οθόνης του, και τι σκληρό δίσκο έχει πάνω αλλα δεν με ενδιαφέρει και τόσο ο δίσκος όσο το μηχάνημα αν αξίζει που θα δώσω το Λαπτοπάκι μου..

Τι λέτε? Αξίζει??

Link to comment
Share on other sites

Ζητα και το μοντελο του τροφοδοτικου (πολυ σημαντικο).Προσωπικα νομιζω καλυτερα να παρεις στο χερι λεφτα και να κανεις κατι απο την αρχη μονος.

Link to comment
Share on other sites

1156, gpu που δεν είναι dx11 και ένα παλιό case με μέτριο για τα σημερινά δεδομένα cable managment.

Mehh... ή θα του ζητούσα να "κολλήσει" και ~ 150 ευρώ ή θα πήγαινα και εγώ για το cash και μετά σε μεταχειρισμένο 1155 (2500k/3570k based) :)

Link to comment
Share on other sites

Άμα πουληθεί ποτέ αυτό το λάπτοπ φυσικά και είμαι έτοιμος να κάνω κάτι απο την αρχή μόνος.. με τέτοια κρίση και που το σκοτώνω δεν βλέπω να φεύγει. :( και τα αξίζει τα λεφτάκια του.

caution και εγώ στα λεγόμενα τα δικά σου είμαι αμα πουληθεί το λάπτοπ.. ston i-7 2600k ή ακόμα 2700k ή στον i5-2500k ακόμα καλύτερα σε μεταχιρισμένη φάση.. πάντως την τιμή για το λαπτοπάκι μου καλή δεν είναι?

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

Venisk σωστά τα λες και εγώ αυτό σκεφτόμουν τώρα... Πάνω κάτω με τι λεγόμενα desktop να ψάξω για ανταλλαγή άμα βρω? έχεις τπτ υπόψιν? δεν ξέρω αν πάει με την φάση πως το πήρα 1.200 σκέφτομαι να το δώσω 600.. οπότε ψάχνω μεταχιρισμένο πύργο με 600.. .πες μου την γνώμη σου.

Link to comment
Share on other sites

έτσι πάει

δίνεις μεταχειρισμένο λαπτοπ στα 600? άρα ζητάς πύργο μεταχειρισμένο στα 600? πάνω κάτω

socket 1156 στα 600? για μένα είναι υπερτιμημένο για 600?

άρα ψάχνεις τουλάχιστον κάτι σε 1155 και κανέναν i5 2500k τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

Αν ζήτούσες σκέτο hw με 600 ευρώ θα έπαιρνες και καινούρια πράγματα αλλά εσύ ζητάς τα πάντα δλδ και κουτι οθόνη και hardware..πολύ δύσκολα θα βρείς κάτι..

Το λαπτοπ σου είναι turbo x?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now