gdp77

Αναβάθμιση GPU για starcraft II

Recommended Posts

Θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα η συνδρομή όσων έχουν παίξει / παίζουν sc2.

Με τα specs της υπογραφής μου ( i7 920 D0 @ 4.0GHz cooled by Prolimatech Megahalems|| Gigabyte EX-58 UD5 || 3x4GB Kingston Genesis 1866 MHz DDR3 || Nvidia GTX 275 || OCZ vertex 3 128GB || Corsair TX850W v2 ) παίζω multiplayer στα 1920x1200 ultra quality απολύτως smooth ( μέχρι και 100-120 fps σε "ψιλονεκρά σημεία του παιχνιδιού, σε φυσιολογικές καταστάσεις έχω 50-60 fps ).

Όταν όμως το παιχνίδι εξελιχθεί σε macro game και επέλθει η σύγκρουση των "στρατών" με όλες τις μονάδες στην οθόνη σε 2vs2 (4 στρατοί) αλλά και σε 1vs1 (2 στρατοί - max army), τότε έχω αισθητό frame drop και lag στο ποντίκι (δυσκολεύομαι να κλικάρω σε συγκεκριμένους στόχους λόγω του lag). Πρόκειται για λίγα δευτερόλεπτα σε κάθε παιχνίδι (εφόσον πάει σε macro), αλλά ουσιαστικά το drop είναι έντονο και μπορεί να χάσεις το παιχνίδι εξαιτίας του. Ουσιαστικά θα έλεγα ότι στο 98%-99% του χρόνου που παίζω, η εμπειρία είναι εντελώς smooth

ΔΕΝ θέλω να ρίξω ανάλυση και settings.

Θέλω την πιο οικονομική κάρτα γραφικών που θα μου λύσει το πρόβλημα

Σκέφτομαι μια Gigabyte 660 TX @ ~180?

Θα είμαι ok γι΄αυτό που θέλω ή μήπως πρέπει να πάω σε 760 @ 250? ?

ΥΓ Δυστυχώς το sc2 είναι και cpu intensive, αξιοποιώντας όμως μόνο 2 πυρήνες. Σε άλλο forum τέθηκε το θέμα μήπως θέλω και cpu. Διαπίστωσα όμως ότι όταν γίνονται τα frame drops, το gpu utilization είναι 100% πράγμα που σημαίνει ότι το cpu μου δεν έχει "τερματίσει" τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Αν είχα gpu utilization χαμηλότερο π.χ. 50-60% θα καταλάβαινα ότι έχω φάει cpu bottleneck και θα κοιτούσα για αναβάθμιση mobo/cpu.

Ευπρόσδεκτη ή κάθε άποψη και γνώμη.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα πράγματα gpl evga 760

Έχω παίξει το sc2 φυσικά απλά το ιδανικό ήταν να σου απαντήσει για τα fps κάποιος με κάποια από τις κάρτες που θέλεις..

[MENTION=4793]khetzal[/MENTION] Που είσαι ρε supra? βάλτο και πες τι frames βλέπεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τι gpu utilization εχεις οταν εχεις smooth gameplay?

100% συνέχεια.

Σε μια βάση "γεμάτη" π.χ. θα έχω 60 fps με 100% load (memory usage της κάρτας 100%)

Σε μια ήσυχη περιοχή της πίστας θα έχω πάλι 100% gpu @ 120 fps (to memory usage της κάρτας τότε πέφτει στο 40-50%)

Στον χαμό π.χ. 2 vs 2 που μπορεί να πέσω στα 30 ή και στα 25 fps πάλι θα έχω 100% στην κάρτα.

Edited by gdp77
Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο παιχνίδι δες το παρακάτω συγκριτικό:

NVIDIA GeForce GTX 760 2 GB Review | techPowerUp

[ATTACH=CONFIG]16310[/ATTACH]

Εγώ όμως δεν παίζω με ΑΑ. Αν δεις το γράφημα δίπλα στο review που παραθέτεις για τα 1600x900 με ΑΑ

sc2_1600_900.gif

και θεωρήσουμε ότι είναι περίπου το ίδιο με 1920x1200 χωρίς ΑΑ που παίζω εγώ, εκεί δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ 660 και 760 (και έτσι γλιτώνω και τα 70 ευρώ και την "παντόφλα")

Edited by gdp77
Link to comment
Share on other sites

100% συνέχεια.

Σε μια βάση "γεμάτη" π.χ. θα έχω 60 fps με 100% load (memory usage της κάρτας 100%)

Σε μια ήσυχη περιοχή της πίστας θα έχω πάλι 100% gpu @ 120 fps (to memory usage της κάρτας τότε πέφτει στο 40-50%)

Στον χαμό π.χ. 2 vs 2 που μπορεί να πέσω στα 30 ή και στα 25 fps πάλι θα έχω 100% στην κάρτα.

Ενεργοποιήσε VSync και θα πέσει το utilization της κάρτας. Για το memory usage μόνο με χαμηλότερα settings στην ίδια κάρτα.

Μπορεί να ακούγεται άκυρο, αλλά δοκίμασες τα settings που προτείνει το GeForce Experience?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έμπενα και θα έλεγα βουρ για αυτή

45570 - 3072MB PowerColor Radeon HD 7950 PCS+ Aktiv PCIe 3.0 x16

αλλά μετά είδα ότι τα πηγαίνει άθλια στο συγκεκριμένο game, οπότε ναι

για εδώ -> 49562 - 2048MB Gigabyte GeForce GTX 760 WindForce 3X OC Rev. μάλλον θα έλεγα :)

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιήσε VSync και θα πέσει το utilization της κάρτας. Για το memory usage μόνο με χαμηλότερα settings στην ίδια κάρτα.

Μπορεί να ακούγεται άκυρο, αλλά δοκίμασες τα settings που προτείνει το GeForce Experience?

Δεν με νοιάζει να δουλεύει η κάρτα στο 100%, απλά ανέφερα τα νούμερα επειδή ρώτησε ο [MENTION=2145]Yoshi[/MENTION] .

Σχετικά με τα settings, στα επιμέρους το ίδιο το game μου προτείνει σε όλα τα ultra/extreme settings, τα οποία και χρησιμοποιώ. Μονάχα στην ανάλυση μου προτείνει την χαμηλότερη (1680x1050), αλλά εγώ χρησιμοποιώ την native 1920x1200. Όπως έγραψα και πιο πάνω δεν θέλω να ρίξω τα settings και γι΄ αυτό ψάχνομαι αν μια πιο καινούρια κάρτα θα μου λύσει το πρόβλημα.

Κανονικά θα έμπενα και θα έλεγα βουρ για αυτή

45570 - 3072MB PowerColor Radeon HD 7950 PCS+ Aktiv PCIe 3.0 x16

αλλά μετά είδα ότι τα πηγαίνει άθλια στο συγκεκριμένο game, οπότε ναι

για εδώ -> 49562 - 2048MB Gigabyte GeForce GTX 760 WindForce 3X OC Rev. μάλλον θα έλεγα

Το συγκεκριμένο game τρέχει πολύ καλύτερα σε nvidia. Αλλά και αυτό να μη συνέβαινε, χρησιμοποιώ κάποιες εφαρμογές που είναι nvidia optimized, οπότε η λύση της nvidia για τις ανάγκες μου είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα πράγματα gpl evga 760

Έχω παίξει το sc2 φυσικά απλά το ιδανικό ήταν να σου απαντήσει για τα fps κάποιος με κάποια από τις κάρτες που θέλεις..

@khetzal Που είσαι ρε supra? βάλτο και πες τι frames βλέπεις!!!!!

Tωρα το κανω DL να το τεσταρω και το πολυ σε 1-2 μερες θ απαντησω στον φιλο μας να παρει μια ιδεα απο 760.

Link to comment
Share on other sites

ολα ultra σε 1080p κατω απο 62-63fps δεν επεσα ποτε αλλα φανταζομαι δεν ηταν και τπτ φοβερο οι μαχες που εκανα με τα bots σε σχεση με το online που παιζεις εσυ.

γενικα ημουν πανω απο 90++ σταθερα, μονο σε μαχες επεφτα στα 62-75 (αναλογα) κι αυτο για τα πρωτα 3-4 sec τις μαχης

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς ή με ΑΑ ? Εμένα η GTX275 βγάζει 45 (χωρίς ΑΑ)

Νομίζω ότι είναι σαφές ότι μια καλύτερη κάρτα γραφικών θα μου δώσει σίγουρη βελτίωση στα fps. Ο μόνος τρόπος να μάθω αν με κόβει και το cpu (που δεν το πιστεύω) είναι να δω τι frame drops θα έχω αφού αναβαθμίσω gpu.

Το θέμα είναι τώρα αν θα πάω σε 660 ή 760 (τα χρήματα της δεύτερης είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεθούν από τον οικογενειακό προϋπολογισμό... ). Από διάφορα reviews που βλέπω μάλλον δεν υπάρχει διαφορά στην ανάλυση που παίζω χωρίς ΑΑ, οπότε λογικά θα προτιμηθεί η 660.

Μήπως κάποιος παίζει SC2 με 660?

Edited by gdp77
Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι η 760 ειναι ~5% πισω απο την 670 ενω η 660 ειναι ακομη πιο πισω.

Αν ειναι να πας σε 660 ισως να ηταν καλυτερα να δεις την 7870 που ειναι στα ιδια πανω κατω λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Οι AMD δεν τα πάνε καλά με το SC2 και επιπλέον χρησιμοποιώ και nvidia optimized video editing λογισμικό, οπότε η nvidia είναι μονόδρομος.

Επίσης: Κατέληξα ότι σίγουρα το gpu με κρατάει πίσω.

Έτρεξα από το arcade mode το unit tester που σου επιτρέπει να δημιουργήσεις όσες μονάδες θέλεις και να τις βάλεις να συγκρουστούν. Στα 1920x1200 ultra/extreme χωρίς ΑΑ, δημιούργησα ένα σενάριο (μη ρεαλιστικό) όπου το σύστημα γονάτιζε 15-20 FPS.

Screenshot2013-10-08 18_04_18.jpg

2 motherships και καμιά 30αριά units κάτω από το καθένα cloaked

Το gpu έπαιζε στα 100% και το ανεμιστήρι πετούσε σπίθες...

Ύστερα πατάω F10 και ρίχνω όλα τα settings που αφορούσαν στο gpu (shadows, textures κτλ κτλ.)

Ξανά στο game screen και αμέσως βαράει 100 fps!!!

case solved. Αν ήταν cpu το πρόβλημα (pathing/collisions κτλ) δε θα έβλεπα τέτοια άνοδο στα fps.

Άρα πάμε για gpu. Και πιθανόν για 660, μια που τα οικονομικά μου δεν αντέχουν 760 (μάλλον).

Screenshot2013-10-08 18_04_18.jpg

Screenshot2013-10-08 18_04_18.jpg

57fd0893038a0_Screenshot2013-10-0818_04_

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now