Tekmaster

Pentium 4 Lagging.. φταιει ο CPU?

Recommended Posts

Λοιπόν, έχω ένα σύστημα με p4 στα 3.4ghz HT 2gb ram motherboard δεν θυμάμαι και γραφικά ASUS AH3450 και το προβλημα μου ειναι οτι υπαρχει αρκετο κολλημα στο browsing στο gaming παιζοντας nfs UG 2 ενω δεν θα επρεπε γιατι παλαιοτερα ο ιδιος cpu με αλλη Mobo και 1gb ram χειροτερη καρτα γραφικων πεταγε.. αλλαξα σκληρους μηπως φταιει αυτο τιποτα εβαλα τον p4 στα 2.8 πηγαινε λιγο καλυτερα δεν ξερω εχω μπερδευτει... τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

λογικα εχεις τον prescott p4.Τον ιδιο ειχα κι εγω και στα idle ηταν 66++ και σε load εφτανε 80-84!

Και παστα ν αλλαξεις παλι δεν θα δεις μεγαλη διαφορα (max 4-5)...

Link to comment
Share on other sites

Εχω p4 prescott στα 3ghz@3.6 oc μαζι με μια radeon x1950 prο καποτε επαιζε τεζα αλλα πλεον εχει πιασει 2 παντους μακα πανω στο κουτι μεσα στην αποθηκη :hehe:

Μηπως ηρθε η ωρα για αναβαθμιση??τι το θες τετοιο συστημα ακομα??και εναν ivy celeron στα 37ε να παρεις και μια χωμα μομπο θα δεις τον ουρανο με τα αστρα.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ηρθε η ωρα για αναβαθμιση??τι το θες τετοιο συστημα ακομα??και εναν ivy celeron στα 37ε να παρεις και μια χωμα μομπο θα δεις τον ουρανο με τα αστρα.

Είναι ένα σύστημα για τον αδερφό μου το οποίο αν δούλευε όπως κάποτε τον υπερκάλυπτε

Link to comment
Share on other sites

7άρια... Απλά δεν έχω μαζί μου τα xp για να δοκιμάσω και με αυτά.. Ίσως να βελτιωθεί

Να σου πω την αληθεια καλυτερα τα 7αρια...

Οσο για το lagging που λες λογικα κανει throttling o cpu οποτε βαλε λιγη παστα να υπαρχει αν και σου ειπα δεν θα δεις μεγαλες διαφορες.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια καλυτερα τα 7αρια...

Οσο για το lagging που λες λογικα κανει throttling o cpu οποτε βαλε λιγη παστα να υπαρχει αν και σου ειπα δεν θα δεις μεγαλες διαφορες.

γιατι να εχει scalling η cpu? ετσι και αλλιως γκριλιερες ηταν παντα.....

Link to comment
Share on other sites

Εσείς καλά λέτε αλλά εδώ δεν έχουμε λεφτά για πιο βασικά πράγματα..

Πριν λίγο δοκίμασα linux ubuntu 12.04 LTS live μπήκα για λίγο στον Firefox και πάλι τα ίδια κολλήματα.. Μήπως φταίει ο σκληρός; Γιατί όλη την ώρα κάνει χαρ χαρ λες και είναι χτυπημένος

Link to comment
Share on other sites

Eιπες οτι αλλαξες σκληρους αλλα δεν.......ποσους εχεις?:P

Μπορει να ειναι και software προβλημα μηπως θελει τιποτα Gart drivers ξερω γω η να εχουν γινει disabled τα sideband address και fastwrites αν ειναι agp το συστημα.Don't know

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα 2 διαφορετικούς.. Αλλά και οι δυο ήταν παλαίοι. Θα ξαναδοκιμάσω πάλι. Το σύστημα πάλι είναι με agp κάρτα όσο για τα υπόλοιπα δεν κατάλαβα τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now