promarkop

Συνθεση νέου Desktop Budget 900-1100 max

Recommended Posts

Χαιρεται. Νεό μέλος στο hwbox.

Εδω κ αρκετο καιρο θέλω να αγορασω νεο desktop. Οι χρήσεις gaming σαφώς, και εφαρμογες που αφορούν wed design κ κωδικα.

το Budget ξεκινάει απο τα 900 ευρω μέχρι τα 1100 MAX. περίμενα αρκετο καιρό για τη κυκλοφορία των νεων καρτων της amd με την sapphire 280x toxic να με κερδιζει μεχρι στιγμης. στο budget δεν περιλαμβάνεται οθόνη ουτε περιφερειακά ποντικια κτλ. OS εχω τα widnows 7 64bit και windows 8 μαλλον τα 7αρια θα βάλω. Επίσης μελλοντικά ενδιαφέρομαι για SLI και O/C (ισως και άμεσα για O/C). Είμαι απο Βεροια αλλά, δεν με απασχολει το καταστημα αγοράς κ τη συναρμολόγηση θα την κάνω ο ίδιος.

Επίσης δεν εχω κόλλημα μεταξύ AMD k Intel για τη CPU.

Αναμένω τις προτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

+1 ^ σε επεξεργαστή / μητρική / μνήμες / ssd.

Για gpu τσεκάρεις πρώτα reviews (μην πέσεις σε καμία ανάπηρη με κλειδωμένα ρεύματα) και διαλέγει από εδώ -> R9 280X -> Radeon R9 Serie -> Grafikkarten (VGA) -> Hardware

Για psu προσφάτως είδα αυτό -> LEPA B800-MAS 800W - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ - και μου φαίνεται πολύ καλή αγορά :)

Link to comment
Share on other sites

απο τα 2 psu το Lepa ειναι αρκετα καλυτερο αλλαι μετριο γενικα σ οτι αφορα τι μπορει να παρει στα λεφτα αυτα.

πχ PSU :: XFX Power Supply 750W ATX 24 pin Pro Series XXX Edition P1-750X-XXB9 Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

στα 100Ε και semi-modular + οτι ειναι το καλυτερο δυνατο στα λεφτα αυτα

και αν θες να κανεις την διαφορα πας εδω

PSU :: Corsair Power Supply 760W ATX 24 pin AX CP-9020045-EU Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

και θα εισαι μια χαρα για sli/cf και oc.

Για τ αλλα parts οτι σου ειπαν τα παιδια πιο πανω απλα μαλλον ξεχασαν το κουτι :)...

εδω προσωπικα αγαπημενα corsair 200r k 300r

Link to comment
Share on other sites

+1 ^ σε επεξεργαστή / μητρική / μνήμες / ssd.

Για gpu τσεκάρεις πρώτα reviews (μην πέσεις σε καμία ανάπηρη με κλειδωμένα ρεύματα) και διαλέγει από εδώ -> R9 280X -> Radeon R9 Serie -> Grafikkarten (VGA) -> Hardware

Για psu προσφάτως είδα αυτό -> LEPA B800-MAS 800W - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ - και μου φαίνεται πολύ καλή αγορά :)

Είναι αδύνατον να αντισταθείς στα τροφοδοτικά ΛΕ. ΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

PSU :: Corsair Power Supply 760W ATX 24 pin AX CP-9020045-EU Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

To συγκεκριμένο PSU νομίζω ειναι φοβερό κ μου μπήκε στο ματι

κ η motherboard ειναι αυτη που ειχα στο μυαλό μου για αγορά Intel.

όσο για την καρτα μάλλον στη Sapphire 280x toxic κλεινω. Δεδομένου κ της ποιότητας που προσφέρει πάντα η sapphire.

Όσο για κουτι έχω κοιταξει αυτο της coolermaster

CoolerMaster Storm Scout 2 Advanced | Skroutz.gr

Κ για τις RAM σιγουρα G.skill κ οχι κατι σε Kingston ή Corsair

Corsair Vengeance 8GB Dual Channel DDR3 Memory Kit (CMZ8GX3M2A1600C9R) | Skroutz.gr

Corsair Vengeance 8GB Dual Channel DDR3 Memory Kit (CMZ8GX3M2A1866C9) | Skroutz.gr

Όσο για τη CPU ολοι προτείνετε i5 4670k?

θα μπορουσε να μπει i7 στο budget? Ή η προταση για fx 8350

Link to comment
Share on other sites

Για το κουτι ειπαμε ειναι θεμα γουστου

το τροφοδοτικο που διαλεξες ειναι παρα πολυ καλο αλλα overkill αν δεν κανεις CrossFire

οι μνημες που σου προτεινα ειναι στα 2400MHz με την σφραγιδα της G.Skill (θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει κατω απο τα 100?) και εσυ μου βαζεις στα ιδια λεφτα Corsair 1600MHz? :P

φυσικα και μπορει να μπει i7 αλλα δεν σου χρειαζεται γιαυτο δεν τον προτεινε κανενας

οσο αφορα τον FX8320 ειναι πολυ καλη λυση αλλα δεν τον επελεξα για εναν και μονο λογο με το δικο μου σκεπτικο

απο την στιγμη που θα δαπανησεις περι τα 1000? καλυτερα να πας α) σε μια νεα πλατφορμα και β)να μπορει στο μελλον να αναβαθμισεις και σε 14nm

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

Κρατάω τις μνήμες σου γτ εχεις δίκιο :P κ για τροφοδοτικό νομιζω σε πιο χαμηλη τιμη το

PSU :: XFX Power Supply 750W ATX 24 pin Pro Series XXX Edition P1-750X-XXB9 Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

αλλα δε ξερω για το θορυβο της xfx. για επεξεργαστη θα κρατήσω την προταση για intel.

Θελω το μηχανημα να μπορει να αποδώσει σε gaming για τουλάχιστον μια 2ετια σε υψηλές απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα δεν το ειδα να το αναφερεις πουθενα εκτος και αν δεν προσεξα καλα

τι οθονη εχεις ή σκοπευευεις να αποκτησεις?

δεν ξερω γιαυτο επελεξα το Be Quiet System Power 7 700W που ειναι γνωστη για τα αθορυβα προιοντα της, ονομα και πραγμα

αλλα και LEPA PSUs που προτειναν παραπανω ειναι super

Link to comment
Share on other sites

Προσωρινα θα συνδέθει μρ την TV κ πολυ συντομα θα γίνει αγορα οθονης. Σκέφτομαι την αγορα monitor tv αλλα δε ξερω ποσο της προκοπης μπορει να ειναι κατι τετοιο.

εχεις κ καποια καλη προταση σε οθονη? αποψη για monitor tv? ανεξάρτητα απο το κόστος το πύργου

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω το TV-monitor LG M2352D | Skroutz.gr γιατί θέλω και tv και ηχεία για να μην μπλέκω με επιπλέον καλώδια και είμαι ευχαριστημενος

αλλά όπως μπορείς να καταλάβεις εξαρτάται πάντα από τις ανάγκες του καθενός

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά καλή πρόταση την καλύτερη! Dell ultrasharp 2412m 1920 x 1200!

Bich please : Dell S2440L | Skroutz.gr

true 8bit panel AMVA με 3000:1 αντιθεση σε σχεση με την 800:1

αλλα οτι κι αν παρεις σε IPS (απο dell,asus) θα εισαι υπερ-ευχαριστημενος

Κρατάω τις μνήμες σου γτ εχεις δίκιο :P κ για τροφοδοτικό νομιζω σε πιο χαμηλη τιμη το

PSU :: XFX Power Supply 750W ATX 24 pin Pro Series XXX Edition P1-750X-XXB9 Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

αλλα δε ξερω για το θορυβο της xfx. για επεξεργαστη θα κρατήσω την προταση για intel.

Θελω το μηχανημα να μπορει να αποδώσει σε gaming για τουλάχιστον μια 2ετια σε υψηλές απαιτήσεις.

Εχω το 650 και δεν ακουγετε κιχ! Οπως κ να εχει ειναι αλλιως να εχεις ενα seasonic based psu που κανει την διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακούσει απο πολλούς για την Dell UltraSharp U2412M | Skroutz.gr κ όλοι μονο κατι καλό εχουν να πουν. θα ήθελα κατι σε 27" αλλα η συγκεκριμένη ξεφεύγει σε τιμη (με τα δικια της).

εχω κοιταξει τα εξης motivor tv

SAMSUNG LED TV-MONITOR 27'' T27C350EW - ΟΘΟΝΗ -

LG 27MA53D | Skroutz.gr

έχοντας αρχικά την samsung στο μυαλό μου αλλα πήρα αρνητικά σχόλια σχετικά με τις monitor tv της samsung γενικα.

Για την Lg δεν εχω αποψη

Η αμέσως επόμενη επλογη σε περιπτωση που δεν γινει monitor tv ειναι σαφέστατα το θαυμα της Dell

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα σου πρότεινα να πας σε 27αρα 1080p χάνεται η ουσία..αν θες tv πάρε μια 40αρα να τελειώνεις...αν θες οθόνη pc θα πάρεις dell και για περισσότερα πράγματα στις ιντσες 2412m 1200p

Link to comment
Share on other sites

Ουυφφφ νομιζω θα καω με το θέμα οθόνης.. σας ευχαριστώ πάντως όλους για τη βοήθεια κ τις προτάσεις. νομίζω οτι τον εχω κρατήσει ήδη για στανταράκια CPU motherboard k μνήμες :)

Link to comment
Share on other sites

Bich please : Dell S2440L | Skroutz.gr

true 8bit panel AMVA με 3000:1 αντιθεση σε σχεση με την 800:1

αλλα οτι κι αν παρεις σε IPS (απο dell,asus) θα εισαι υπερ-ευχαριστημενος

Εχω το 650 και δεν ακουγετε κιχ! Οπως κ να εχει ειναι αλλιως να εχεις ενα seasonic based psu που κανει την διαφορα.

Έχουμε κάποι αποψη γ αυτό? Seasonic M12II-850 | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάποι αποψη γ αυτό? Seasonic M12II-850 | Skroutz.gr

το καλύτερο θα ήταν αφού γνωρίζουμε τι θες να κάνεις από games και έχεις καταλήξει στο βασικό hardware να μας δώσεις και ένα budget για το τροφοδοτικό για να μην μιλάμε γενικά αλλά επί της ουσίας γιατί νομίζω πως ξεφύγει αρκετά αυτό που κοιτάς

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακούσει απο πολλούς για την Dell UltraSharp U2412M | Skroutz.gr κ όλοι μονο κατι καλό εχουν να πουν. θα ήθελα κατι σε 27" αλλα η συγκεκριμένη ξεφεύγει σε τιμη (με τα δικια της).

εχω κοιταξει τα εξης motivor tv

SAMSUNG LED TV-MONITOR 27'' T27C350EW - ΟΘΟΝΗ -

LG 27MA53D | Skroutz.gr

έχοντας αρχικά την samsung στο μυαλό μου αλλα πήρα αρνητικά σχόλια σχετικά με τις monitor tv της samsung γενικα.

Για την Lg δεν εχω αποψη

Η αμέσως επόμενη επλογη σε περιπτωση που δεν γινει monitor tv ειναι σαφέστατα το θαυμα της Dell

Οτι κι αν παρεις μην παρεις Samsung!!! Ειναι οτι χειροτερο μπορεις να βρεις σε θεματα panel

Τα IPS panel ειναι τις LG απλα η διαφορα με την dell ειναι οτι βαζει extra filters αλλα και παλι AMVA is the answer!

Dell S2440L Review

Η διαφορα με τιν ultra sharp ειναι οτι η ultra με τα ips panel ειναι πιο παλια κι ο κοσμος την ξερει ενω η s2440l με amva panel ειναι φρεσκια ακομη και λιγοι γνωριζουν,

Αμα θες να κανεις την διαφορα σε κατι ποιοτικο να δεις το μαυρο μαυρο κι οχι αποχρωση του γκρι, να διαβαζεις κειμενα και να μην σου βγαινουν τα ματια, να καθεσε στο pc και να μην εχεις eye strain,πονοκεφαλο και να θες κολλυριο, τοτε διαβασε και το review απο πανω.

Κοίτα και καμμία ΒΕΝQ 27αρα με VA Panel

ας δει την s2440l με amva (ειναι η εξελιξη του va)

για το seasonic ειναι τουμανο αλλα οπως ειπε ο αρκας δωσε budget για psu και αν θα κανεις cf/sli για να ξερουμε τι θα σου προτεινουμε

Edited by khetzal
Link to comment
Share on other sites

Παντως έχω μια απορία. τωρα με τις νεες κάρτες τις amd οι motherboard θα έχουν (ας μου επιτραπει η εκφραση) καλή επικοινωνια με την καρτα??

Οτι κι αν παρεις μην παρεις Samsung!!! Ειναι οτι χειροτερο μπορεις να βρεις σε θεματα panel

Τα IPS panel ειναι τις LG απλα η διαφορα με την dell ειναι οτι βαζει extra filters αλλα και παλι AMVA is the answer!

Dell S2440L Review

Η διαφορα με τιν ultra sharp ειναι οτι η ultra με τα ips panel ειναι πιο παλια κι ο κοσμος την ξερει ενω η s2440l με amva panel ειναι φρεσκια ακομη και λιγοι γνωριζουν,

Αμα θες να κανεις την διαφορα σε κατι ποιοτικο να δεις το μαυρο μαυρο κι οχι αποχρωση του γκρι, να διαβαζεις κειμενα και να μην σου βγαινουν τα ματια, να καθεσε στο pc και να μην εχεις eye strain,πονοκεφαλο και να θες κολλυριο, τοτε διαβασε και το review απο πανω.

ας δει την s2440l με amva (ειναι η εξελιξη του va)

για το seasonic ειναι τουμανο αλλα οπως ειπε ο αρκας δωσε budget για psu και αν θα κανεις cf/sli για να ξερουμε τι θα σου προτεινουμε

Οπως ανέφερα και στην αρχη έχω στο μυαλό μου το sli/cf μελλοντικά όμως όχι αμεσα. οσο για budget psu δεν εχω κατι συγκεκριμένο. δεν θελω κ κατι που να είναι φόλα αλλα ουτε κ κατι overkill για το budget του πυργου (1000-1100 ευρω)

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now