CR88

Σβήσιμο Η/Υ

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω το PC της υπογραφής μου κι έχω ένα πρόβλημα από το καλοκαίρι. Ξεκίνησε τον Ιούνιο, έπαιζα το DMC Devil May Cry σε 3D και άρχισε να σβήνει όταν έπιανε ψηλές θερμοκρασίες (μάλλον). Πήγα το PC σε μαγαζί φίλου που είχε κλιματιστικό και δεν το έκανε καθόλου, οπότε βγάλαμε το συμέρασμα ότι φταίει το μέρος που έχω το PC. Ήταν κάτω από το γραφείο, κλειστό γύρω γύρω, μόνο από μπροστά έφευγε ο αέρας, οπότε του έβαλα έναν μεγάλο ανεμιστήρα προσωρινά μεχρί να δω τι θα κάνω. Μετά αποφάσισα να τον βάλω πάνω στο γραφείο για να είναι εντάξει, και μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα. Χθες έβαλα το Sniper Elite Nazi Zombie Army 2 κι άρχισε πάλι τα ίδια. Σκέφτομαι μήπως ρήμαξε ο επεξεργαστής με το OC. Αρχικά τον είχα στα 3,62GHz, μετά τον είχα ρίξει στα 3,20GHz και σήμερα τον έριξα στο κανονικό (2,66GHz) μήπως δεν το κάνει, αλλά συνχίζει. Με είχε βοηθήσει ένα άτομο από το Insomnia για την επιλογή ψύκτρας, και μετά με έγγραψε και βοήθησε ένας φίλος να κάνω το OC. Επίσης απ' την άλλη σκέφτομαι πως είναι η κάρτα γραφικών η οποία είναι η Asus GTX670 DirectCU II GDDR5 2GB, αλλά μου την έδωσαν με αλλαγμένο BIOS στην Top έκδοση της κάρτας. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Ευχαριστώ!

Συγγνώμη αν το πόσταρα σε λάθος θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες, η Silver Arrow της υπογραφής σου είναι μια πολύ μάχιμη ψύκτρα και δεν νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα, αλλά για να δεις αν παραδόξως φταίνε οι θερμοκρασίες του επεξεργαστή, τρέχεις linx με coretemp ανοιχτό από δίπλα και μας λες τι νουμεράκια βλέπεις :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι θερμοκρασίες είναι χαλαρότατες. Δεν υπάρχει θέμα εκεί temp-wise.

Κάνε μία από τα ίδια με το gpuz να γράφει θερμοκρασίες όσο παίζεις κάποιο game για να βεβαιωθείς ότι και εκεί (κάρτα γραφικών) τα πράγματα είναι δροσερά.

Και επίσης με κανένα hwinfo δες αν το chipset σου είναι και αυτό σε normal θερμοκρασίες.

Αν όλα είναι ok - δείξε μας μια δυο φωτογραφίες από ότι έχεις πειράξει στο bios μπας και κάτι είναι πολύ λάθος εκεί :)

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα με το GPU-Z και HWMonitor, έβαλα και βίντεο ΕΔΩ.

Στο 12:55 που τελειώνει το βίντεο, κλείνει ο υπολογιστής.

Η κάρτα έφτασε τους 63 βαθμούς max. Δεν ξέρω πόσους πρέπει να φτάνει κανονικά.

To bios το έχω από το μεσημέρι με default ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε λίγο τον επεξεργαστή σου και μένα μου τα κανε αυτά τα κουλά ο 9450 κ συνήθως όταν τον έριχνα λίγο έστρωνε.. βάλτον στα 3.2 για αρχή! Και μην πειράξεις τίποτα άλλο με το ίδιο ρεύμα και ότι άλλο έχεις βάλει.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε λίγο τον επεξεργαστή σου και μένα μου τα κανε αυτά τα κουλά ο 9450 κ συνήθως όταν τον έριχνα λίγο έστρωνε.. βάλτον στα 3.2 για αρχή! Και μην πειράξεις τίποτα άλλο με το ίδιο ρεύμα και ότι άλλο έχεις βάλει.

Φίλε μου, όπως γράφω πιο πάνω ο επεξεργαστής δουλεύει default στα 2,66GHz.

Οι δίσκοι τι υγεία δείχνουν;

Οι δίσκοι είναι σχεδόν όλοι 100%. Και ο SSD με το OS είναι 100%.

τσεκαρε οπτικα μηπως εχεις κανενα "κακο" capacitor στην μητρικη σου

Τους είχα τσεκάρει τους πυκνωτές το καλοκαίρι, αλλά και τώρα που τους τσέκαρα μου φάνηκαν εντάξει.

Όμως όταν μου είπες να τους δω, πήγα να τους φωτογραφήσω, και σαν να άγγιξα κάτι κι έσβησε ο υπολογιστής.

Και από τότε σβήνει πολύ γρήγορα με τον ίδιο τρόπο, αλλά χωρίς να έχω ανοίξει κάποιο παιχνίδι.

Δηλαδή με το που τον ανοίξω σβήνει σε 2 λεπτά.

Λέω να τα αποσυνδέσω όλα και να τα ξανασυνδέσω...

Link to comment
Share on other sites

Μα το ότι έχεις βάλει το bios στα default του δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι καλό αυτό..δώσε χειροκίνητα ρεύμα σε επεξεργαστή και μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου φαίνεται πως είναι κάτι ηλεκτρονικό και όχι ρύθμιση. Δεν είναι λογικό να σβήνει με default ρυθμίσεις στο BIOS. Ποτέ δε μου το είχε κάνει ως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

με παραξενευει επισης στο βιντεακι που η gpu δεν κραταει 100% load. furmark επρεπε να δεις για stress test

το τροφοδοτικο δεν δειχνει να νιωθει απο φορτο, δεν εχει ομως probe θερμοκρασιας να σου πει ποσο ζεστο ειναι. προτου αλλαξεις μητρικη, αλλαξε/δανεισου ενα τροφοδοτικο για δοκιμη

κανε και ενα memtest86+ μπας και...

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, ούτε το τροφοδοτικό. Δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.

Μόνο η μητρική έμεινε, αλλά δεν έχω άλλη. Οπότε μάλλον το παρατάω και θα αγοράσω νεα μητρική και cpu που θα έπαιρνα σε λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάμε καλά.. Μετακίνησα το κουτί, το έβαλα 1 μέτρο πιο πέρα και δεν έχει ξανακλείσει, ακόμα κι όταν παίζω. Μήπως επηρέαζε που ήταν κοντά στο subwoofer του home cinema;

Edit: Ας κλειδώσει το θέμα. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Edited by CR88
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now