WebHunter

Review: QNAP TS-421: Small Cloud Cruncher

Recommended Posts

θα ηθελα να δω καποιο benchmark για τις ταχυτητες του συγκεκριμενου nas, οσο για τους δισκους με το δικτυο οσο και για τα usb με τους δισκους και το δικτυο

επισης το 8.5 στο features μου μοιαζει λιγο, μπορει να εχω και αδικο ομως. Ι mean.. ποιο nas εχει παραπανω features? -σιγουρα αν εστηνε καποιος ενα pc σαν nas και ηθελε να βαλει αυτες τις λειτουργιες, η αποκρισημοτητα θα ητανε πιο γρηγορη και τα features θα ητανε πιο πολλα, αλλα θα σου εβγαζε το λαδι μεχρι να το στησεις, ειδικα σε linux.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να δω καποιο benchmark για τις ταχυτητες του συγκεκριμενου nas, οσο για τους δισκους με το δικτυο οσο και για τα usb με τους δισκους και το δικτυο

επισης το 8.5 στο features μου μοιαζει λιγο, μπορει να εχω και αδικο ομως. Ι mean.. ποιο nas εχει παραπανω features? -σιγουρα αν εστηνε καποιος ενα pc σαν nas και ηθελε να βαλει αυτες τις λειτουργιες, η αποκρισημοτητα θα ητανε πιο γρηγορη και τα features θα ητανε πιο πολλα, αλλα θα σου εβγαζε το λαδι μεχρι να το στησεις, ειδικα σε linux.

[MENTION=2145]Yoshi[/MENTION], στα features συμπεριλαμβάνεις και τα hardware expansion capabilities που μπορεί να έχει το συγκεκριμένο μηχάνημα. Στο TS-421 δεν μπορείς καν να αναβαθμίσεις τη μνήμη ram, και περιορίζεσαι στο 1 GB. Σκέψου τώρα να έχεις κάποιο mail server με 20 άτομα και παράλληλα να εκτελεί και άλλα χρέη...κάπου εκεί αρχίζει και ζορίζεται το σύστημα.

Όσο για τις ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων, δεν μπορώ να σε βοήθησω περαιτέρω μιας και έχει φύγει από τα χέρια μου το sample.

Η ευκολία του εγχειρήματος φυσικά και δεν μπορεί να πλησιάσει τις ώρες σπαζοκεφαλιάς στο linux (ειδικά για αρχάριο χρήστη), αλλά πλησιάζει και ξεπερνάει το "next, next, next" των windows, ειδικά όταν παίζεις σε ένα μη restricted δίκτυο, όπου δεν έχεις να κάνεις με hardware firewall policies & routers.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now