GoriLLakoS

Ερωτήσεις για αγορά TV

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Αρχικά, από TVs δεν το κατέχω καθόλου γιατί πολύ απλά δεν έχω ασχοληθεί ποτε. Σπίτι έχουμε ακόμα "TV με κώλο" μικρών διαστάσεων

γιατί δεν βλέπουμε ποτέ TV.

Μου έχει καρφωθεί όμως να πάρω μια στο δωμάτιο μου. Μην μου πέιτε να ρίξω τα λεφτά αλλού. Θέλω να πάρω μια μεγάλη TV αλλιώς δεν θα άνοιγα το θέμα.

Πάμε τώρα στα "specs" μου - θα δείτε πως είμαι πολύ απλός σαν άνθρωπος τώρα :hehe: -.

1. Η απόσταση μου από την TV θα έιναι χονδρικά 2 μέτρα. Πόσες ίνστες να κοιτάξω? 46" είμαι υπερβολικός?

2. Θέλω όμορφη TV. Όταν λέω όμορφη εννοώ λεπτή και χωρίς πλαίσιο γύρω γύρω ή τέλος πάντων με πολύ μικρό πλάισιο που δεν θα φαίνεται.

3. Επειδή εκέι που θα μπέι από πίσω υπάρχει παράθυρο που ανοίγει προς τα μέσα (δηλαδή εάν ανοίξω το παράθυρο, τα φύλλα του θα χτυπάνε επάνω στην TV)....υπάρχει βραχίονας - βάση που να πιάνει από το ταβάνι και να την ανεβοκατεβάζω ή τουλάχιστον να βιδωθεί σε δίπλα τοίχο (η απόσταση έιναι πολύ μικρή) και να την γυρίζω όπως θέλω?

Δεν ψάχνω την απολύτως φθηνότερη, ούτε και την απολύτως ακριβότερη. Ψάχνω κάτι με τα παραπάνω κριτήρια και μετά θα πάω για research στις τιμές.

Τι άλλο πρέπει να κοιτάξω? 3D..MHz...εισόδους...εξόδους..εγγύηση..κάτι άλλο?

Έχω μαυρα μεσάνυχτα στις TV :(

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :D

PS. Αυτή πως σας φαίνεται? Linky

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εγω στο δωματιο μου εχω 42αρα σε αποσταση 3 μετρων. Ειναι ομως οριακη και καλη. Πιστευω πως η 42αρα θα ειναι οτι πρεπει για το χωρο σου και την αποσταση.

Eγω θα πηγαινα σε αυτη PANASONIC TX-L42E6EK TV LCD-LED 39" - 42" Αγορές στη Media Markt

Προσωπικα νομιζω πως το LED των Panasonic ειναι εξισου καλο οπως και τον Samsung και μην ξεχναμε τα panel της Panasonic ειναι Pioneer!

Βασεις βρισκεις παντως!

Link to comment
Share on other sites

Plasma, 50αρα, FullHD με 400-500 ευρώ max. Bigger is better για αυθεντικη Cinema εμπειρια, 3D κτλπ ειναι φθηνα hacks, καλυτερα να πας σε αιθουσα για να δεις 3D.

Στα 2 μέτρα 50άρα? Με ψήνει αλλά στο τέλος δεν θα χωράω εγώ στο δωμάτιο!

Καμιά πρόταση σε μάρκα/μοντέλο?

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ειναι να πας να δεις απο κοντα πρωτα μια και να υπολογισεις τις αποστασεις αλλα και να ζυγισεις τις πραγματικες αναγκες σου, προσωπικα με 1000 ευρω πακετο φτιαχνω και προτεινω για διασκεδαση στο σαλονι αλλα και για δουλεια αναλογως τον χωρο βεβαια, μια σωστη γεφυρα του Enterprise με μια 50αρα, Camera 1080p για video/voice chat και teleconference στο Hangouts, Motion sensors για "χειρισμο" βασικων λειτουργειων των Windows π.χ. Leap με τα χερια και φυσικα ενα υπερκομπλε αθορυβο matx pc κουτι, ειναι το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Και επανερχόμαστε στο 2013... :)

Βασίλη νομίζω πως 46" είναι "το ταβάνι σου" για τέτοια απόσταση. Αποφεύγεις κάτι εταιρείες τύπου f&u και κοιτάς είτε για samsung όπως αυτή που πόσταρες ή για lg οι οποίες έχουν καλό vfm. Πολύ καλές είναι και οι Panasonic αλλά ακριβές, δίκαια.

Τα Hz πάνω από έναν αριθμό είναι ψευδαισθήσεις αλλά καλό είναι να την δεις πρώτα σε λειτουργία πριν αποφασίσεις. Για σένα πρόκειται!

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου κανει Βασιλη η Plasma γιατι θελει στρωσιμο. Εγω Plasma εχω και συμφωνω απολυτα με τον Inteluser!

Εννοειται οτι ειναι πραγματικη εμπειρια και το Plasma δεν συγκρινεται με τιποτα!

Aαααααν ααανν λεω πας σε Plasma παλι Panasonic ειναι ΟΤΙ καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τις Plasma βγηκαν και οι ειδησεις οτι πλεον βγαινουν εκτος κυκλοφοριας και σταματανε την παραγωγη τουλαχιστον απο την μεγαλη Panasonic. Μιας και θα πεσει ξεφορτωμα λογικα μπορει να βρεθουν ευκαιριες...

RIP Panasonic plasma TVs: Reactions from industry experts | TV and Home Theater - CNET Reviews

Link to comment
Share on other sites

εχεις τοσες επιλογες στο θεμα tv μην πας σαν τα φυτα και παρεις samsung επειδη εχει δικο τις χωρο με σημαιακια και ταμπελιτσες samsung !! (πολεμο στην κωλοεταιρια θα κανω!) εχεις panasonic,lg,sony,sharp (sony βλεποντας 1α εδω)

Link to comment
Share on other sites

εχεις τοσες επιλογες στο θεμα tv μην πας σαν τα φυτα και παρεις samsung επειδη εχει δικο τις χωρο με σημαιακια και ταμπελιτσες samsung !! (πολεμο στην κωλοεταιρια θα κανω!) εχεις panasonic,lg,sony,sharp (sony βλεποντας 1α εδω)

Όχι δεν θα πάω να πάρω Samsung εάν με βοηθήσετε λέγοντας μου κάποιοι που γνωρίζετε και τεχνικά χαρακτηριστικά

και διάφορα άλλα πράγματα!

Αλλιώς θα πάρω όποια μ'αρέσει πιο πολύ εξωτερικά :P

Γιάυτό και άνοιξα και θέμα.

Οι Panasonic ST60 φαινονται όμορφες, όλες οι άλλες με τα μαυρα Πλάισια μπα.

Link to comment
Share on other sites

2. Θέλω όμορφη TV. Όταν λέω όμορφη εννοώ λεπτή και χωρίς πλαίσιο γύρω γύρω ή τέλος πάντων με πολύ μικρό πλάισιο που δεν θα φαίνεται.

3. Επειδή εκέι που θα μπέι από πίσω υπάρχει παράθυρο που ανοίγει προς τα μέσα (δηλαδή εάν ανοίξω το παράθυρο, τα φύλλα του θα χτυπάνε επάνω στην TV)....υπάρχει βραχίονας - βάση που να πιάνει από το ταβάνι και να την ανεβοκατεβάζω ή τουλάχιστον να βιδωθεί σε δίπλα τοίχο (η απόσταση έιναι πολύ μικρή) και να την γυρίζω όπως θέλω?

αφού σ'ενδιαφέρει το αισθητικό δε νομίζω οτι θα θες να υπάρχει ένας βραχίονας που να κρέμεται απ'το ταβάνι.άλλωστε δε νομίζω οτι υπάρχει κιόλας και τόσο μεγάλος βραχίονας ώστε να φέρνει την τηλεόραση απο το ταβάνι στο ύψος των ματιών σου (καθήμενος). αν τη βάλεις ψηλά σύντομα θα αποκτήσεις αυχενικό.

καλύτερη λύση είναι να μπει σε τοίχο με κάτι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει το αισθητικό της οθόνης. Τον βραχίονα μπορώ να τον καλύψω με κάτι και να μην φαίνεται.

Το πρόβλημα έιναι πως δεν μπορώ να την βιδώσω σε κάτι που θα έιναι ακριβώς πίσω της γιατί έιναι το παράθυρο.

Οπότε ο βραχίονας θα μπέι από αριστερά ή δεξιά της και αυτή θα κάνει βόλτες στο δωμάτιο δεξιά ή αριστερά :P

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι δεν ξερω τις διαφορες απο lcd σε plasma για να σου πω.Αλλα οποια απο τις 4 εταιρειες παρεις (με λιγο ψαξιμο στο τι πανελ φορανε) θα εισαι ευχαριστημενος! Απο sony απλα απεφυγε samsung pva πανελ και παρε οτι εχει sharp,AUo k chi mei.

lg,sharp k panasonic εχουν εξ ολοκληρου (απ οσο ξερω) δικα τους πανελ.

Link to comment
Share on other sites

Το Plasma εχει μαυρο (βασικο χρωμα) ενω οι LCD δεν εχουν...

Γενικα ειναι πιο Real τα χρωματα σε Plasma απο οτι se LCD.

Οι πλασμα εχουν ομως ενα κακο, θελουν περιπου 170 ωρες στρωσιμο με χαμηλες φωτεινοτητες, χαμηλο contrast, τερμα κατω sharpness και zoom 1 προβολη γιατι παρουσιαζεται το φαινομενο Burn IN. Τι ειναι αυτο?

To plasma (panel) σκεφτειτε το σαν ζωντανος οργανισμος... πχ. Βαζουμε ANT1 αν παιζουμε σε κανονικες ρυθμισεις μετα απο λιγες μερες θα παρατηρησουμε οτι σε περιπτωση που αλλαξουμε καναλι και επανω αριστερα που ηταν το logo του ΑΝΤ1 δεν εχει τπτ και εχει καποιο αλλο χρωμα, οτιδηποτε, θα φαινεται αχνα το logo του ANT1.

Το ιδιο μπορει να γινει και με μια ταινια. Βλεποντας μια ταινια η οποια πχ ειναι 1080p κλπ κλπ, και πανω κατω εχει το κλασσικο μαυρο, θα παρατηρησετε οτι αφου τελειωσει η ταινια και γυρισετε στα καναλια, μια αχνα απο τις διαχωριστικες γραμμες του μαυρου με την ταινια!

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ, αλλα συνηθως γινεται και γενικοτερα οι Panasonic ειναι ευαισθητες. Για αυτον ακριβως τον λογο υπαρχουν και πολυωρα clips τα οποια παιζουν ειδικα για στρωσιμο του πανελ!

Αν ολα γινουν σωστα τοτε θα εχετε πολυ καλη εικονα!

Edited by Pastelidis.n.s.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και πάλι! Ακόμα δεν έχω πάρει TV. Γι'αυτό και κοιτούσα κάτι Curved Samsung και LG στις 60-65" :hehe: αλλά τελικα δεν έχω κατασταλλάξει ακόμα μιας και οι τιμές μόνο πέφτουν. Τώρα με το Παγκόσμιο δε, μόνο κατηφόρα μυρίζω...αλλά σύντομα θα τελειώσουν οι προσφορές μιας και η Εθνική μας θα γυρίσει πίσω σε καμιά 10αριά ημερες όπως παίζει!

Απλά είδα αυτό σήμερα και αναρωτιέμαι αν ειναι καλή (+ ότι μπορεί να θέλει κανάς άλλος)

Τηλεόραση Panasonic TX-50AS600 Smart LED Full HD | Τηλεοράσεις στο Public.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλές οι Samsung (κι εγώ Samsung εχω , την 6500 με βραβείο EISA και είμαι πολύ ευχαριστημένος)

αλλά τα πάνελ της έχουν γυαλιστερή επίστρωση και σου σπάνε τα νεύρα με τις ανακλάσεις .

Εγώ θα σου πρότεινα μια Philips με moth eye filter θα πάθεις πλάκα πόσο καλή δουλειά κάνει

αυτή η τεχνολογία .

Από τιμές και διαθεσιμότητα στην Ελλάδα δεν έχω ιδέα , πρέπει να το ψάξεις λίγο .

Επίσης θα σου πρότεινα Sharp αυτές που έχουν και το κίτρινο χρώμα στο πάνελ

φοβερές TV άλλα πάλι θέλει ψάξιμο η ιστορία .

Πάντος αν βαριέσε , και η Panasonic που είδες είναι καλή αλλά μπορείς να δεις

και καμιά Samsung με Micro Dimming στο backlight .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now