Recommended Posts

[NEWS_IMG=Oppo N1 smartphone με CyanogenMod!]http://www.hwbox.gr/images/metro/news_images/general1.png[/NEWS_IMG] Η γνωστή εταιρεία Oppo διαθέτει ένα το N1, με προεγκατεστημένο το Cyanogen Mod!

Προς 600$ (449? στην Ευρώπη) πωλείται το παρόν κινητό της φωτογραφίας το οποίο έχει προεγκατεστημένο το Cyanogen Mod, ένα λειτουργικό σύστημα - παραλλαγή του Android. Επιπλέον ο αγοραστής έχει την δυνατότητα να το πάρει με προεγκατεστημένο το ColorOS, που βασίζεται στο Android 4.2 JB αλλά αναπτύσσεται από την ίδια την Oppo. Η συσκευή των 5,9 ιντσών, ενσωματώνει IPS panel, επεξεργαστή Snapdragon 600 με τέσσερις πυρήνες, 2GB RAM, μπαταρία 3610 mAh καθώς και περιστρεφόμενη κάμερα 13 MP και θα έρθει στην αγορά στις 10 Δεκεμβρίου.

[img_ALT=Oppo N1 smartphone με CyanogenMod!]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums261-picture18775.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Oppo N1 smartphone με CyanogenMod!]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums261-picture18774.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβό γιατί έχει την CyanogenMod από πίσω που είναι εγγύηση. ΙΜΟ αν πουλήσει θα πουλήσει μόνο σε όσους ασχολούνται λίγο παραπάνω και ξέρουν την CM.

Link to comment
Share on other sites

α, η cm ειναι εγγυηση (wtf) αλλα οταν βγαζει κινητα η samsung htc ms whatever κραζουμε που τα βγαζουν 450+ ευρο.

α ρε χουντα που σου χρειαζεται πσοφο.

Link to comment
Share on other sites

Και όντως είναι ακριβό για κινέζικο.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

το οτι ειναι κινεζικο εμενα δεν μου λεει τιποτα. Ας ξεκολλησουμε λιγο απο το "ειναι κινεζικο."

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά άμα σου χαλάσει μετά περιμένεις κάνα δίμηνο να πάει και να έρθει κίνα, αυτό σου λέει κάτι; πιστεύεις πως έχει την ίδια απήχηση στους devs με αντίστοιχες ναυαρχίδες;

Μόλις συνυπολογισεις αυτά που "δεν σου λένε τίποτα" ξανάμιλάμε.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά άμα σου χαλάσει μετά περιμένεις κάνα δίμηνο να πάει και να έρθει κίνα, αυτό σου λέει κάτι; πιστεύεις πως έχει την ίδια απήχηση στους devs με αντίστοιχες ναυαρχίδες;

Μόλις συνυπολογισεις αυτά που "δεν σου λένε τίποτα" ξανάμιλάμε. Για όλα αυτά είναι πολύ ακριβό.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Πήγα να κάνω εντιτ και έκανα κουοτ τον εαυτό μου ας το σουλουπωσει κάποιος γιατί δεν έχει διαγραφή.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άλλο 450 άλλο 750. Και όντως είναι ακριβό για κινέζικο.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

εγω ελεγα σε φαση οτι τωρα που θα βγει αυτο στα 450-500 δεν βρισκω λογω να παρεις κινεζικο Oppo xiaomi Πως λεγεται ή whatever.

προτιμω να δωσω τα 10-50 ευρω πανω και να παρω nexus5, lg g2, xperia z ultra ή ακόμα και lenovo k900 :D ακομα και το Note 3 konta sto 500ariko ειναι. Και δεν συζηταω καν για υποστηριξη απο εταιριες ή 3ους.

Link to comment
Share on other sites

Τεχνικά, 450? δεν είναι πολλά για τα χαρακτηριστικά του κινητού. Στην ίδια τιμή, αν μείνει, θερίζει τον ανταγωνισμό.

Τεχνικότερα, η τιμή του είναι πολύ χαμηλότερη στην Ασία, κοντά στα 300?. Οι τιμές Ευρώπης και Αμερικής έχουν επιβαρυνθεί με κόστος μεταφοράς και φόρων, συν τα επιπλέον έξοδα που θα έχει η εταιρία για να διατηρήσει αντιπροσωπεία στην ήπειρο, έστω και ένα τυπικό service center. Τα "Κινέζικα" που καλομάθαμε να παίρνουμε κινητό με 72 πυρήνες και 99? με τα μεταφορικά, τα παίρνουμε χωρίς να πληρώσουμε δασμούς και από χώρες που τα μεταφορικά είναι γελοία (της τάξης των $6-8 για δέμα 1 κιλού για οπουδήποτε στον πλανήτη - εδώ για να στείλω δέμα στον απέναντι δρόμο κοστίζει περισσότερο).

Παρεπιπτώντως, και τα Samsung/Apple/LG/whatever, όλα Κινέζικα είναι και μας γράφουν και τους testers στα @@ όταν τους λέμε π.χ. πως χάνουν το σήμα ή πως κιτρινίζουν οι οθόνες, για να πάρετε εσείς μετά κινητό 800? από κατασκευαστή "εγγύηση" και να νομίζετε πως η οθόνη έτσι έπρεπε να είναι γιατί την έφτιαξαν από κεχριμπάρι...

Link to comment
Share on other sites

μωρε μαζι σου σε ολα, δεν ειπε κανεις το αντιθετο. Και το hw του τα σπαει ολα και χαμηλοτερη τιμη εχει και ολα ειναι κινεζικα (προφανως) κλπ κλπ

εγω απλα λεω, εστω οτι αυτο το κινητο το αγοραζεις αυριο ελλαδα στα ~449?. Θα το επαιρνες αντι για καποιο "επώνυμο" στα ιδια +/- χρηματα? Αν ναι γιατι?

Link to comment
Share on other sites

μωρε μαζι σου σε ολα, δεν ειπε κανεις το αντιθετο. Και το hw του τα σπαει ολα και χαμηλοτερη τιμη εχει και ολα ειναι κινεζικα (προφανως) κλπ κλπ

εγω απλα λεω, εστω οτι αυτο το κινητο το αγοραζεις αυριο ελλαδα στα ~449?. Θα το επαιρνες αντι για καποιο "επώνυμο" στα ιδια +/- χρηματα? Αν ναι γιατι?

To "αντί κάποιο 'επώνυμο' στα ίδια χρήματα" δεν βοηθάει. Ακόμα και να θεωρήσουμε πως θα ήταν ολόιδιο απο μεριάς hardware, ακόμα και η αισθητική παίζει ρόλο. Θα διάλεγα αυτό που μου κάνει την δουλειά μου και καλύπτει τις ανάγκες (ΟΚ, και τα πάθη) μου από όλες τις απόψεις με το ελάχιστο δυνατόν κόστος. Αν δεν ήταν το κόστος παράγων, έστω δηλαδή πως όλα έχουν ίδια τιμή, θα διάλεγα όποιο μου άρεσε καλύτερα ποιοτικά και αισθητικά, ανεξαρτήτως τι έγραφε το καπάκι. Δεν είναι τυχαίο πως έχουν περάσει 100 κινητά από τα χέρια μου τα τελευταία 2-3 χρόνια και καθημερινά τώρα χρησιμοποιώ ένα Jiayu G4, μία "Κινεζιά" που κοστίζει λιγότερο από 200?.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα τα κινέζικα είναι καλά μέχρι τα 300 και δεν μιλάω για το συγκεκριμένο. Αυτό δεν είναι high end περσινά χαρακτηριστικά έχει και πάει να πουλήσει μάρκετινγκ. Δεν είναι τυχαία εταιρία, αλλά με αυτά τα χρήματα κυκλοφορούν πολλές ναυαρχίδες. Το νεξους αν έχεις συγγενείς έξω 350 κάνει κ έχει καλύτερα χαρακτηριστικά, χωριά όλα τα αλλά. Σέρβις σέντερ δεν έχει η οππο για τα κινητά της Ευρώπη. Και με αυτά τα χρήματα παίρνεις galaxy s4 σου περισσεύουν χρήματα για κάρτα μνήμης και θήκη και έχει και το αντίστοιχο πουλ Μουρ που δεν έχει η κάθε οππο.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Edited by panos444
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάπου μπερδευτήκατε.

[MENTION=4260]Gr_God[/MENTION] O nord δεν είπε ότι είναι κατά των "κινέζικων" κινητών, είπε ότι είναι κατά του συγκεκριμένου Oppo γιατί είναι πολύ ακριβό για αυτά που προσφέρει. Όπως έγραψε ο [MENTION=739]panos444[/MENTION], με τα ίδια χρήματα που κοστίζει το N1, παίρνεις από skroutz Galaxy S4 και μπαταρία και θήκη :P

Στην ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ περίπτωση λοιπόν, το Oppo δεν αξίζει. Υπάρχουν πολλά άλλα που αξίζουν στα ίδια ή λιγότερα λεφτά.

Φυσικά συμφωνώ μαζί σου στο ότι τα "κινέζικα" κινητά όπως έχουμε επιλέξει να τα ονομάζουμε εδώ, έχουν πολλές δυνατότητες και υπάρχουν ορισμένα που για τα λεφτά τους είναι μούρλια!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάπου μπερδευτήκατε.

@Gr_God O nord δεν είπε ότι είναι κατά των "κινέζικων" κινητών, είπε ότι είναι κατά του συγκεκριμένου Oppo γιατί είναι πολύ ακριβό για αυτά που προσφέρει. Όπως έγραψε ο @panos444, με τα ίδια χρήματα που κοστίζει το N1, παίρνεις από skroutz Galaxy S4 και μπαταρία και θήκη :P

Στην ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ περίπτωση λοιπόν, το Oppo δεν αξίζει. Υπάρχουν πολλά άλλα που αξίζουν στα ίδια ή λιγότερα λεφτά.

Φυσικά συμφωνώ μαζί σου στο ότι τα "κινέζικα" κινητά όπως έχουμε επιλέξει να τα ονομάζουμε εδώ, έχουν πολλές δυνατότητες και υπάρχουν ορισμένα που για τα λεφτά τους είναι μούρλια!

Δεν είπα κάτι για τον Nord συγκεκριμένα. Γενικά μιλάω.

Το S4 ναι, το βρίσκεις και 400-450?, αλλά επίσημα από την αντιπροσωπεία έχει 689?. Και το Oppo επίσημα έχει 450?, αλλά αν γίνει καμία αυτόνομη εισαγωγή μπορεί να πέσει και στα 300?, μπορεί και παρακάτω. Το να πηγαίνεις να συγκρίνεις την προτεινόμενη τιμή του ενός με την χαμηλότερη retail του άλλου είναι λάθος, συγκρίνοντας τις ανακοινωσθήσες τιμές έχουμε 689? vs 449? και εκεί το Oppo έχει κερδίσει από 230 μεριές. Οπότε όλα είναι σχετικά. Προφανώς στα 450? το S4 υπερτερεί κατά κόρον, κι εγώ αυτό θα έπαιρνα, αλλά αν το Oppo έφτανε στην αντίστοιχη "Ασιάτικη" τιμή του, πάλι θα έγερνε η πλάστιγγα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα κάτι για τον Nord συγκεκριμένα. Γενικά μιλάω.

κακως, επρεπε να γινει μια παρεξηγηση να γινει λιγο τζερτζελο εδω μεσα! :P

Το S4 ναι, το βρίσκεις και 400-450?, αλλά επίσημα από την αντιπροσωπεία έχει 689?. Και το Oppo επίσημα έχει 450?, αλλά αν γίνει καμία αυτόνομη εισαγωγή μπορεί να πέσει και στα 300?, μπορεί και παρακάτω. Το να πηγαίνεις να συγκρίνεις την προτεινόμενη τιμή του ενός με την χαμηλότερη retail του άλλου είναι λάθος, συγκρίνοντας τις ανακοινωσθήσες τιμές έχουμε 689? vs 449? και εκεί το Oppo έχει κερδίσει από 230 μεριές. Οπότε όλα είναι σχετικά. Προφανώς στα 450? το S4 υπερτερεί κατά κόρον, κι εγώ αυτό θα έπαιρνα, αλλά αν το Oppo έφτανε στην αντίστοιχη "Ασιάτικη" τιμή του, πάλι θα έγερνε η πλάστιγγα.

ασε τις τιμες στο launch.

το οππο στις 10 του μηνα θα μπορω να το παρω χωρις να μπλεχτω με αυτονομες εισαγωγες κλπ στα 449? εστω οτι ναι.

αρα ερχεσαι στα λογια μου οτι αφου βρισκω το s4 στα ιδια χρηματα δεν υπαρχει λογος να παρω το oppo. Ναι μεν ειχε launch price 893285? ΑΛΛΑ εγω τωρα θα παρω κινητο, got it? :)

Link to comment
Share on other sites

ασε τις τιμες στο launch.

το οππο στις 10 του μηνα θα μπορω να το παρω χωρις να μπλεχτω με αυτονομες εισαγωγες κλπ στα 449? εστω οτι ναι.

αρα ερχεσαι στα λογια μου οτι αφου βρισκω το s4 στα ιδια χρηματα δεν υπαρχει λογος να παρω το oppo. Ναι μεν ειχε launch price 893285? ΑΛΛΑ εγω τωρα θα παρω κινητο, got it? :)

Μα, έτσι που το γράφεις, αυτόνομες εισαγωγές είναι όλα τα Samsung S4 με τιμή κάτω από 689?. Η επίσημη τιμή αντιπροσωπείας αυτή είναι, μάλιστα η αντιπροσωπεία τους το δίνει περισσότερο από τις τιμές λιανικής που βρίσκεις τα υπόλοιπα. Οπότε συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Εκτός αν εννοείς να το φέρεις μόνος σου. Kαι το Oppo μόνος σου θα το έφερνες όπως και να είχε, δεν το φέρνουν καταστήματα απ'όσο ξέρω, έχουν Ευρωπαϊκό retail point και κάνουν direct sales. Αλλά ναι, αν βρίσκεις τα 2 αυτά σε τέτοιες τιμές, για οποιονδήποτε λόγο, το S4 υπερτερεί. Απλά η σύγκριση είναι "άδικη".

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S4 i9505 (16GB) | Skroutz.gr

αυτονομες or not μπορω να το παρω τωρα στα λεφτα αυτα.

Το οππο και το καθε οππο δεν θα το βρω ποτε στο οποιο σκρουτζ, πρεπει να ασχοληθω εγω για να το αγορασω.

Τα 5-10 ατομα που θα το παρουν, το ξερουν. Αυτοι που θα μπορουσαν να το παρουν για ψαχνουν κινητο, δεν θα το μαθουν ποτε :D

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S4 i9505 (16GB) | Skroutz.gr

αυτονομες or not μπορω να το παρω τωρα στα λεφτα αυτα.

Το οππο και το καθε οππο δεν θα το βρω ποτε στο οποιο σκρουτζ, πρεπει να ασχοληθω εγω για να το αγορασω.

Τα 5-10 ατομα που θα το παρουν, το ξερουν. Αυτοι που θα μπορουσαν να το παρουν για ψαχνουν κινητο, δεν θα το μαθουν ποτε :D

Καλά, ναι, μαζί σου. To ότι η Oppo δεν βρίσκεται στα καταστήματα είναι μεγάλο πρόβλημά τους.

Από την άλλη, καλά κάνει, γιατί τους 5-10 που είπες θέλει να πιάσει. Και να της έδινες κομμάτι της retail αγοράς, αν οι 10 γινόντουσαν 100, δεν μπορεί να καλύψει την ζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now