Sonic

3930k Idle Θερμοκρασίες με υδρόψυξη??

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Eίχα αποσυνδέσει για πολύ καιρό το usb από την υδρόψυξη (Corsair H100i) για να έχω συνδεδεμένα τα usb από το κουτί μου, και πρόσφατα που καθάρισα τον υπολογιστή είπα να το ξανασυνδέσω. Οι θερμοκρασίες του επεξεργαστή μου φαίνονται είναι πολύ υψηλές 50-55 βαθμοί C. Στην αρχή που το είχα συνδεδεμένο οι θερμοκρασίες ήταν γύρω στους 34 C. Ανανέωσα την πάστα αλλά πάλι τα ίδια. Καμιά ιδέα??

Eπεξεργαστής: i7 3930K (NON OVERCLOCKED)

Μητρική: ASUS P9X79 WS

Yδρόψυξη: Corsair H100i

Mνήμη 32 GB Corsair Dominator Platinum 1866

Link to comment
Share on other sites

Bασικά,

νομίζω ότι φταίνε οι μνήμες που είναι 1866 σε ΧΜP. Eνώ στο ΒIOS μου λέει ότι είναι στα 3,2 το CPU-Z δείχνει 3,8 δηλαδή είναι μονίμως turbo frequency. Mήπως να τις βάλω στα 1866 manually???

Link to comment
Share on other sites

Όχι μην πειράξεις τίποτα απο τις μνήμες..τσέκαρε τα ρεύματα γιατί κ μένα στο xmp έδωσε 1.35 στο vccsa και ζεσταινόταν πολύ!
Φίλε μου μπορείς να μου πεις λίγο πιο συγκεκριμένα τι να αλλάξω??? Βρήκα κάποιες έτοιμες ρυθμίσεις στο internet και σκεφτόμουν να βάλω αυτές.... btw: H Xi-Fi Titanium τι λέει?? Ψάχνω μία καλή κάρτα ήχου καθαρά και μόνο για μουσική και ταινίες όχι gaming...
Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό βγάλε το xmp και δες κάτω τα ρεύματα μετά βάλτο ξανά κ δες τι άλλαξε εμένα άλλαξε το vccsa εσένα μπορεί να αλλάζει κάτι άλλο το xmp..αν δεν το βρίσκεις βάλε τις μνήμες manual στα 1866 και τα timings, ο καλύτερος σου φίλος είναι το βιβλιαράκι της μητρικής εκεί μέσα θα βρείς ακριβώς ότι ψάχνεις :) Στην αρχή θα σου φανεί λίγο χαμός αλλά έτσι θα μάθεις.

Την xfi την έχω τώρα 5 χρόνια έχω αλλάξει 4 πολύ καλές μητρικές και πάντα δοκιμάζω την ενσωματωμένη, και ξαναβάζω τον ήχο στην xfi, άλλοι λένε οτι ακούγεται απλά πιο δυνατά εγώ ακούω καθαρότερα κάθε φορά το ίδιο. Πιστεύω στα αυτιά μου και συνεχίζω με την xfi :)

Link to comment
Share on other sites

Έγινε φίλε ευχαριστώ! Αυτά πειράζω τώρα να δω πως θα βγάλω το turbo frequency... Σκεφτόμουν την ASUS ESSENCE STX από όσες έχω δει και βρήκα και την Titanium αλλά έχει ακόμα υψηλή τιμή... οπότε μάλλον στην ASUS καταλήγω...

Link to comment
Share on other sites

Μην βγάλεις το turbo δεν σου φταίει αυτό..πάρε ένα κατσαβιδι και τέρμαρε τις βίδες τις h100 σου..πάνε αρκετά μην φοβάσαι ώστε να πατήσει γιατί είναι χαζό να πειράζεις το bios και να μην έχεις σφίξει την ψήκτρα σωστά!

Δεν ξέρω τι λένε οι asus κάρτες ήχου..γενικά την asus την πάω μόνο στις μητρικές ότι άλλο φτιάχνει απλά δεν μου γεμίζει το μάτι :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μπορείς να μου πεις λίγο πιο συγκεκριμένα τι να αλλάξω??? Βρήκα κάποιες έτοιμες ρυθμίσεις στο internet και σκεφτόμουν να βάλω αυτές.... btw: H Xi-Fi Titanium τι λέει?? Ψάχνω μία καλή κάρτα ήχου καθαρά και μόνο για μουσική και ταινίες όχι gaming...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now