Recommended Posts

Νομίζω ότι ο περισσότερος κόσμος τις 27άρες τις έχει ταυτίσει με το "1440p" - γι' αυτό και δεν υπάρχει μεγάλη εμπειρία σε αυτό που ψάχνεις.

Προσωπικά μόνο με μία 27MA73D είχα δουλέψει για λίγο - αξιοπρεπέστατη ήταν (και σε κίνηση) αλλά δεν είχε DVI! Την Asus σε τι τιμή την βρίσκεις;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά στα 240? που παίζει η Dell που αναφέρει ο venisk ^^ δεν αξίζει να κοιτάξεις κάτι άλλο. Δεν είναι 1080p, αλλά τα έξτρα 120px κάνουν αισθητή διαφορά (ειδικά αν χρησιμοποιείς τίποτα Photoshop :)).

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ανοιξατε κουβεντα για τη συγκεκριμενη Dell. Yπαρχουν θεματα με την οθονη (γιατι διαβαζω οτι γενικα η dell εχει ''πεσει'' αρκετα) η παμε σε αγορα αφοβα?

Εχει βγαλει rev. στο συγκεκριμενο μοντελο?

Link to comment
Share on other sites

(γιατι διαβαζω οτι γενικα η dell εχει ''πεσει'' αρκετα)

:hehe: έλα απο τι σπίτι μου να δείς τι ακριβώς έχει "πέσει" αρκετά :hehe:!!! Μέχρι 300 ευρώ για οθόνη πάτε με κλειστά τα μάτια στην 2412m . & -!!!

Και 1200p τα 1080p ποια είναι πολύ λίγα για οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Συμπαθα με... απλα Λαρισα δεν υπαρχει πουθενα για να την δω live... και ειμαι με οθονη 1300κατι Χ 700κατι αναλυση εδω και 5-6 χρονια... και προσπαθω να σχεδιαζω σε αυτη.

Καταλαβαινεις!!!

Για διαφορα revisions γνωριζεις κατι? Μη την πατησω!

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

dell s2440l

8bit panel vs 6bit panel

3000:1 contrast vs 800:1

Τα μειον ειναι οτι δεν εχει dvi (αν χρησιμοποιεις hdmi δεν χανεις κατι)

1920x1080 vs 1920x1200

δεν εχει usb και δεν μπορεις να την γυρισεις καθετα. Απο θεμα viewing angle,ms,ghosting κλπ ειναι στα ιδια με μικρη διαφορα υπερ της 2412m στο viewing angle. αν θες να καθεσαι στο pc στις 179 μοιρες...

Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν υπάρχει άλλη στην κατηγορία της!Στα λεφτά της παίζει μόνη της!

Για διαφορα revisions γνωριζεις κατι? Μη την πατησω!

Δεν έχει θέμα άλλωστε το support της dell είναι απο άλλο πλανήτη!

Link to comment
Share on other sites

Συμπαθα με... απλα Λαρισα δεν υπαρχει πουθενα για να την δω live... και ειμαι με οθονη 1300κατι Χ 700κατι αναλυση εδω και 5-6 χρονια... και προσπαθω να σχεδιαζω σε αυτη.

Καταλαβαινεις!!!

Για διαφορα revisions γνωριζεις κατι? Μη την πατησω!

Ευχαριστω!!!

Ωχ, αν κάτσεις δηλαδή στη Dell θα σου φαίνεται ότι πετάς στο διάστημα :hehe:

Εγώ όταν πήγα από την 19άρα μου σε 2311H, πραγματικά καθόμουν και χάζευα το desktop μέχρι να συνηθίσω :hehe: Μετά που έβαλα και games, ω ρε μάνα μου :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, αν κάτσεις δηλαδή στη Dell θα σου φαίνεται ότι πετάς στο διάστημα :hehe:

Εγώ όταν πήγα από την 19άρα μου σε 2311H, πραγματικά καθόμουν και χάζευα το desktop μέχρι να συνηθίσω :hehe: Μετά που έβαλα και games, ω ρε μάνα μου :hehe:

Ωρε, την Αμερικη θα ανακαλυψω λεμε!!! Φαντασου σε εφαρμογες οπως Autocad & Lightwave!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωρε, την Αμερικη θα ανακαλυψω λεμε!!! Φαντασου σε εφαρμογες οπως Autocad & Lightwave!!!

Πέρα απ' τη πλάκα επειδή δουλεύω Photoshop αρκετά, η ποιότητα ενός IPS panel, είναι εντελώς άλλη αίσθηση. Τώρα για την διαφορά 1920x1080 23άρα και 1920x1200 24άρα, αρχικά έλεγα ότι δεν θα είναι μεγάλη, αλλά τελικά είναι αισθητή και με το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απ' τη πλάκα επειδή δουλεύω Photoshop αρκετά, η ποιότητα ενός IPS panel, είναι εντελώς άλλη αίσθηση. Τώρα για την διαφορά 1920x1080 23άρα και 1920x1200 24άρα, αρχικά έλεγα ότι δεν θα είναι μεγάλη, αλλά τελικά είναι αισθητή και με το παραπάνω.

Αυτο διαβαζω παντου και τελικα νομιζω ειναι μονοδρομος το 1200 για μενα. Οταν κανω 3d μοντελο και θελω ολα τα viewport ανοιχτα το επιπλεον υψος ειναι μεγαλο κερδος!!!

Link to comment
Share on other sites

@stafanos1992 δεν ξέρω εάν έχεις διβάσει αυτό το θέμα http://www.hwbox.gr/othones/34863-othoni-30-2560x1600-350-a.html

αλλά με ~220/240? αγοράζεις παρόμοια σε 27" με 2560x1440. Check εδώ: Yamakasi 27 IPS | eBay

Όσον αφορά την τιμή, τις εξοστρακίζει όλες χαλαρά.

Το θέμα έιναι τι θέλεις εσύ μετά όμως.

Link to comment
Share on other sites

@stafanos1992 δεν ξέρω εάν έχεις διβάσει αυτό το θέμα http://www.hwbox.gr/othones/34863-othoni-30-2560x1600-350-a.html

αλλά με ~220/240? αγοράζεις παρόμοια σε 27" με 2560x1440. Check εδώ: Yamakasi 27 IPS | eBay

Όσον αφορά την τιμή, τις εξοστρακίζει όλες χαλαρά.

Το θέμα έιναι τι θέλεις εσύ μετά όμως.

Απο το λινκ που παραθετεις... ειναι ολες ιδιες?

Αλλες γραφουν S-ips και αλλες AH-ips.

Για τετοια χρηματα την χτυπαω τωρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο το λινκ που παραθετεις... ειναι ολες ιδιες?

Αλλες γραφουν S-ips και αλλες AH-ips.

Για τετοια χρηματα την χτυπαω τωρα!!!

Φαντάζομαι ότι λέει ο κάθε τίτλος θα έιναι και τα panels αυτά!

Κοίταξε μόνο εάν οι εξόδοι που βγάζουν σε ικανοποιούν

και σε μερικές τις δοκιμάζουν για να μην έχεις καμμένα pixels!

Link to comment
Share on other sites

@stafanos1992 δεν ξέρω εάν έχεις διβάσει αυτό το θέμα http://www.hwbox.gr/othones/34863-othoni-30-2560x1600-350-a.html

αλλά με ~220/240? αγοράζεις παρόμοια σε 27" με 2560x1440. Check εδώ: Yamakasi 27 IPS | eBay

Όσον αφορά την τιμή, τις εξοστρακίζει όλες χαλαρά.

Το θέμα έιναι τι θέλεις εσύ μετά όμως.

έχω διάβαση για αυτές(korean monitors:P) αλλα λέω να μείνω μακριά

Link to comment
Share on other sites

Οτι εχει να κανει με τα ματια σου double check it!! Δεν ειναι κατι που θα το αλλαξεις σε 2-3 η και 5 χρονια. Καλυτερα πανε σε μια τερμα ποιοτικη 24" 1080 η 1200 που ειναι δοκιμασμενη λυση και ποιοτικη παρα να "ρισκαρεις" να παρεις κατι φθηνο με πολυ μεγαλυτερη αναλυση και τελικα τα χρωματα και η ποιοτιτα να μην ειναι αυτη που θες.

Οσο για ips vs amva πολλα εχουν ειπωθει αλλα ειναι και τι ζητας εσυ.

Εγω ηθελα ενα μονιτορ με πολυ μεγαλη αντιθεση και πολυ καλα χρωματα για ξεκουραστο διαβασμα/γραψιμο και ικανοποιητικα ms για gaming.

Dell S2440L Review

Οπου s ειναι για την σειρα studio και u για ultra sharp αν και καπου εδω βλεπεις οτι η ultrasharp εχει 3φορες λιγοτερη αντιθεση απο την studio amva.Τωρα αν θες καλυτερη γωνια θεασης(οχι οτι εχουν τεραστιες διαφορες) και δεν σου αρεσει το glossy glass γιατι εχεις δωματιο που θα χτυπαει την οθονη σου το φως του ηλιου τοτε πας στο antiglare της σειρας ultrasharp.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now