Astalavista

Πόσο σας απασχολεί η ασφάλεια του ασύρματου δικτύου σας;

Πόσο σας απασχολεί η ασφάλεια του ασύρματου δικτύου σας;  

90 members have voted

  1. 1. Πόσο σας απασχολεί η ασφάλεια του ασύρματου δικτύου σας;

    • WEP
      3
    • WPA
      0
    • WPA2
      49
    • Mixed WPA/WPA2 Mode
      28
    • No Wifi (Ethernet mode only)
      6
    • Δεν γνωρίζω. Τί είναι αυτό;
      4


Recommended Posts

Kαθολου.

Εδω που ειμαι αν δινω τζαμπα νετ στον γειτονα μου δεν με χαλαει γιατι λεμε και μια καλημερα.

Ουτως η αλλος νετ δουλευω μονο μετα την δουλεια (μετα τις 6 )η γραμμη ειναι καλη (15 ~`16~17 απο 24 κλειδωνω)

οπωτε κλαιν.Αν και οσες φορες το ξεχασα ανοιχτο κανενας περαν καποιου επισκεπτη δεν μπηκε.

Εγώ είχα αφήσει το modem μου (Thomson 585 v7) με εργοστασιακό κωδικό και ανοικτό SSID 2.5 χρόνια. Κανείς δεν μου έπαιρνε ποτέ internet, πέρα από την Μιχαέλα δίπλα, που της είχα δώσει τον κωδικό για ένα εξάμηνο γιατί είχε κάνει διακοπή στην 2Mbps σύνδεσή της μέχρι να ξενοικιάσει. Κανένα πρόβλημα, φίλοι ήμαστε τόσα χρόνια και εξάλλου η κοπελιά μόνο fb και youtube 360p χρησιμοποιούσε.

Τον Σεπτέμβρη όμως που ήρθα πάλι εδώ, έβλεπα ότι σε άσχετες περιπτώσεις το internet μου σερνόταν, αλλά δεν ασχολήθηκα. Με τις απεργίες κι αυτά, έλειπα 1 μήνα Χανιά και όταν επέστρεψα πάλι τον Οκτώβρη Ρέθυμνο, έμπαινα να παίξω κάνα LoL και εκεί που κανονικά είχα 79ms ping, έβλεπα πάντα από 120 μέχρι και 500-600, αλλά και απαράδεκτα download speed. Τσεκάρω μία στις συσκευές που είναι συνδεμένες και βλέπω εκτός από το PC μου και το laptop μου, ένα qben-PC και δύο κινητά :hehe: ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΜΕ FREE INTERNET και έπαιρναν από μένα επειδή πιάνω 15-16 Mbps :hehe: Όχι μόνο έπαιρναν, αλλά κατέβαζαν κιόλας με κάνα μTorrent γιατί δεν εξηγείται αλλιώς το 500άρι συνεχόμενο ping. Το είχαν και στο Auto Connect γιατί όταν τους πέταγα (έλεγα μπας και καταλάβουν) συνδέονταν πάλι αυτόματα :hehe:

Ε εντάξει, άλλαξα κωδικούς, ξετίκαρα το Allow on WLAN, τους έκανα disable, άλλαξα SSID και το έκανα κρυφό. Όχι που θα μου το παίζουν hackers με τα free προγραμματάκια που κατεβάζουν από το Play Store :hehe: Και όπως ήταν φυσικό με άφησαν ήσυχο γιατί το 99% του κόσμου δεν ξέρει αυτά που λέει ο [MENTION=166]billpeppas[/MENTION] :hehe:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

WPA2 με καλούτσικο password...

κατά τα άλλα είμαστε "αεροκατοικημένοι" κι ανοιχτό να το είχα παίζει να μην έμπαινε ούτε ένας γείτονας :P

(για πιο μακρυά άλλος με κατευθυντική άλλου παπά ευαγγέλιο)

Link to comment
Share on other sites

Γενικα WPA2 γιατι κανενας στο range δεν εχει γνωσεις να κανει κατι...

Παλια που επαιζε server με mikrotik.. ηταν ανοιχτο..και τρωγανε ολοι redirect σε γνωστα σιτε:barbershop_quartet_..αλλα μας τα χαλασε η δεη..

Link to comment
Share on other sites

Γενικα WPA2 γιατι κανενας στο range δεν εχει γνωσεις να κανει κατι...

Παλια που επαιζε server με mikrotik.. ηταν ανοιχτο..και τρωγανε ολοι redirect σε γνωστα σιτε:barbershop_quartet_..αλλα μας τα χαλασε η δεη..

Έκαιγε τόσο;

Πρόσφατα είδα ένα με passive cooling - με έβαλε full σε σκέψεις :)

Link to comment
Share on other sites

Έκαιγε τόσο;

Πρόσφατα είδα ένα με passive cooling - με έβαλε full σε σκέψεις :)

~45 watt μετρημενα με Win7 και ~60 με Debian 6.

Το μκτικ επαιζε σε VM για εκπαιδευτικους λογους..

Δεν υπηρχε νοημα ναι το καιω απο την στιγμη που μας δινει η σχολη (και η συμφοιτητες) μου Server :D

Πηγαν χαμενοι δισκοι..pc..βαρεθηκα..που χρονος για τετοια..

Link to comment
Share on other sites

οχι :D

απλα παιζουν διαφορα περιοδικο στο μπανιο και καμια φορα παιζω και κανα Game/youtube στο κινητο ξερω γω. Αν δεν εχω κατι να κανω, αραζω :D

(και σιγουρα δεν ειμαι ο μονος)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now