Νικος βολανακης

Αγορά καινούργιο Pc ή αναβάθμιση του παλιού ?

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα Pc με τα εξείς χαρακτηριστικά :

Processor: Intel® Core™2 Duo CPU E6750 @ 2.66GHz (2 CPUs), ~2.7GHz

κάρτα γραφικών νομίζω :ATI RADEON HD 2400 Pro (Code name:RV610)

τροφοδοτικό:premier/model:dr-8460BTX/450 W

RAM:KINGSTON 1 GB/ddr2

σκληροί: δύο barracuda 7200.10 / από 160-170 gb ο καθένας....

Motherboard:ASUSTeK computer INC./MODEL:P5B SE

έχω πρόβλημα με τις Ram και όποτε βάζω και άλλη απάνω δεν ανάβει το Pc...

Το pc το θέλω για games,με αυτό έχω μόνο 1 game μέσα( league of legengs) το οποίο μπορώ να πω ότι παίζεται αλλά κολλάει αρκετά...

Δεν ξέρω αν πρέπει να αναβαθμίσω το Pc ή να κάνω ένα καινούργιο...Λεφτά πρέπει να πω ότι δεν έχω που να περισσεύουν !

Και το σύστημα το είχα πάρει από φίλο πριν χρόνια δεν ξέρω τι λέει...

Τι λέτε να κάνω?Θέλω ένα αξιόλογο pc που να μπορώ να παίξω το παιχνιδάκι μου καλά και να μην κολλάει...γύρω στα 400 -500 άντε λίγο παραπάνω μπορώ να δώσω...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Edited by Νικος βολανακης
Link to comment
Share on other sites

Αν πας πάντως σε λύση νέου pc μόνο για lol, η επιλογή κάποιας από τις νέες APUs της AMD πιστεύω είναι ιδανική.

Φίλε μου,για τι τιμή μιλάμε 4πύρηνος επεξεργαστής είναι ?Για game Κάνει δηλαδή ?Αν αποφάσιζα να πάρω καινούργιο Pc θα το έπερνα κομμάτι κομμάτι...Δεν αξίζει πιστεύω να πάρεις έτοιμο....

Edited by Νικος βολανακης
Link to comment
Share on other sites

Αν τα παιχνίδια που θες να παίζεις είναι τύπου LOL με παρόμοιες απαιτήσεις τότε δεν χρειάζεται να χτίσεις νέο σύστημα αλλά πρέπει να κάνεις σημαντικές αλλαγές στο PC σου.

Πρώτο: Tροφοδοτικό. Ένα Corsair CX430 θα ήταν μια χαρά χωρίς να κοστίζει πολλά. Έχω βάλει αρκετά και είναι εξαιρετικό με σχετικά απλά μηχανήματα.

Δεύτερο: RAM*. Σύγχρονο σύστημα με λιγότερο από 4GB για μένα δεν νοείται.

Τρίτο: Κάρτα γραφικών. Μια μεταχειρισμένη mid-range είτε από ATi είτε από nVidia θα σε καλύψει με το παραπάνω.

* Αυτό που με προβληματίζει με τη RAM είναι αυτό που λες οτι το σύστημα δεν ανοίγει όταν προσθέτεις κι άλλο stick. Μου μυρίζει μητρική...

Το άλλο που με προβληματίζει είναι οτι η μητρική υποστηρίζει μόνο DDR2 που είναι ακριβές ακόμα και σαν μεταχειρισμένες και οι επιλογές λίγες.

Αν πάντως αποφασίσεις για καινούριο σύστημα κι εγώ πιστεύω οτι μια λύση με AMD FM2 θα σε καλύψει απόλυτα προσφέροντάς σου πολλά σύγχρονα καλούδια (USB3.0, SATA-3, HDMI κλπ) χωρίς να ξοδευτείς.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω με αλλαγή κάρτας, προσθήκη SSD και μνήμης θα είσαι οκ αφού το θέλεις μόνο για lol

και δεν θα χρειαστεί να πάρεις νέο PC. Και εάν τα βρείς και μεταχειρισμένα με εγγύηση

θα γλιτώσεις πολλά ???.

Με φοβίζει και εμένα η μητρική σου όπως έγραψε ο Μήστος από πάνω.

Δεν έχεις άλλες μνήμες να δοκιμάσεις?

Πάντα στο έκανε αυτό ή τώρα τελευταία? Μόνη της η μνήμη που προσθέτεις

και δεν ανοίγει το PC παίζει ή όχι?

Βγάλε το CPU σου, ρίξε λίγο οινόπνευμα σε ένα μπαμπάκι και καθάρισε τον από κάτω στις επαφές του!

Μετά ξαναδοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτων ευχαριστώ που για τις απαντήσεις ! Λοιπόν παιδιά αποφάσισα να κάνω καινούργιο Pc γιατί πιστεύω από το να κάθομαι να αναβαθμίζω ένα Pc δεκαετίας χωρίς σίγουρα αποτελέσματα καλύτερα να δώσω 200 ευρώ παραπάνω και να φτιάξω καινούργιο !

Τώρα βρίσκομαι στο δίλλημα του αν θα πάρω ένα είδη έτοιμο Pc γύρω στο 400αρι με 4πύρηνο επεξεργαστή και ραμ και κανένα 500αρι σκληρό ή θα το κάνω στο πλαίσιο κομμάτι κομμάτι για να ξέρω και τι σύστημα έχω μέσα....Αν αποφασίσω να το κάνω το κομμάτι-κομμάτι (που μάλλον αυτό θα κάνω)έχετε καμιά καλή ιδέα-κάτι να προτείνετε από τροφοδοτικό-μητρική-ραμ(μου λένε ότι με 4gb είμαι καλά αλλά θέλω 8 για να πετάω)-επεξεργαστή-και σκληρό ?Όλο το πακέτο το θέλω γύρω στο 500αρι με 4πύρηνο επεξεργαστή και θα προτιμούσα 8 gb ραμ,αν όχι έστω 6 !

Τροφοδοσίες και και σκληρούς 500αρια !

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος να πας στο πλαισιο ουτε για καλημερα!

Μετα δεν χρειαζεται να γραφεις σε καθε ποστ σου οτι θες 4πυρηνο cpu αλλα να μας πεις τι αναλυση εχει η οθονη σου και τι games και προγραμματα θελεις να παιζεις/τρεχεις.

Το 8gb δεν αλλαζουν την ταχυτητα του pc, αυτο το κανει τα mhz και τα timmings της ram αλλα και παλι γι αυτο που θες δεν θα δεις καμια διαφορα (gaming).

Οσσ για τον σκληρο, γνωμη μου (κι οπως σου ειπαν κι απο πανω) ειναι κρατας τον παλιο αγοραζεις εναν ssd περνας windows πανω σ αυτον και κρατας τον σκληρο για τα υπολοιπα.

Οποτε μας λες οθονη,χρηση pc και λεφτα και σου κανουμε διαφορα set ups.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όσο αφορά την ανάλυση δεν γνωρίζω,αν μπορείς να μου πεις πω θα το δω θα σου ήμουν ευγνώμων.

Το Pc το θέλω για games(κυρίως για League of legends) αλλά και για κανένα άλλο τέτοιου τύπου,Δεν θέλω κανένα τρελό μηχάνημα απλά μπορώ να παίζω το game μου με full τα γραφικά και να μπορώ ταυτόχρονα ξέρω εγώ να είμαι και στο facebook ή να μην χρειάζεται κάθε 1 ώρα να κάνω restart το Pc γιατί κολλάει αφόρητα !

Όσο αφορά τους σκληρούς,πιστεύω ότι για games και ένα καλό Pc που θέλω να κάνω και να κρατήσει μια 3 ετία ή ακόμα και 4 ετία είναι μικροί...σύνολο είναι γύρω στα 350 gb(2 μαζί )....Τα λεφτά ?Ξέρουμε όλοι πως είναι η κατάσταση,όσο λιγότερα τόσο καλύτερο...Απλά πλέων αποφάσισα να κάνω ένα καλό Pc γιατί βαρέθηκα τα laggs...Γύρω στα 400 πιστεύω ότι θα μου πάρει,άντε λίγο παραπάνω...(σκληρός-μητρική-ραμ-κάρτα γραφικών-επεξεργαστής-κουτί)

Τροφοδοτικό δεν ξέρω αν πρέπει να αλλάξω,δουλεύει αρκετά καλά και ίσως το έβαζα στο καινούργιο,δεν ξέρω ! remier/model:dr-8460BTX/450 W είναι το τροφοδοτικό,αξίζει τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστής έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Για τον ssd πρέπει να δοκιμάσεις ένα σύστημα με ssd με ένα χωρίς για να καταλάβεις την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστής έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Για τον ssd πρέπει να δοκιμάσεις ένα σύστημα με ssd με ένα χωρίς για να καταλάβεις την διαφορά.

Οκ ευχαριστώ...Και απόδοση θα έχει καλή να φανταστώ το συστηματάκι που προτείνεις ? Επίσης που μπορώ να βρω τα κομμάτια?ΠΛΑΙΣΙΟ?

Link to comment
Share on other sites

Καρτα πιστευω με αυτη εισαι οκ Asus GeForce GT630 2GB | Skroutz.gr

Οσο για τον ssd δεν το συζηταμε, θα βαλεις το λειτουργικο εκει και θα δεις την διαφορα μονος σου. Άλλες ταχύτητες φιλαρακι.

Εννοείτε πως μιλάμε για ψεύτικο λειτουργικό,δεν δίνω 100 ευρώ για λειτουργικό !

Ο φίλος πάνω μου πρότεινε επεξεργαστή που έχει ενσωματομένη κάρτα γραφικών οπότε είμαι κομπλέ ! Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

α δεν σε βιαζει να τα παρεις ολα σε μια μερα μπορεις να βρεις κομματι κομματι αυτα που θες π.χ στο σκρουτζ και να τα παραγγειλεις online να στα στείλουν με αντικαταβολη. πιστευω καπου κατι θα γλιτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εδω ενα pc που εκανα πριν μια βδομαδα σε φιλο

Untitled.png

Απ αυτο το set up βγαλε τον hdd και βαλε ssd,αν θες βγαζεις και την gpu για να πεσει κι αλλο το budget και πας σε πιο γρηγορες μηνες για να εχεις και καλυτερα fps με τον APU.

Δεν αλλαζει για κανενα λογο το psu γιατι ειναι απλα το καλυτερο στα λεφτα του με διαφορα.

Τωρα αν δεν θες να παρεις gpu ισως ειναι καλυτερα να πας στον A10 7700k + G.skill που σου εδωσε ο nikz αν και νομιζω η 7770 ειναι πιο δυνατη απο τον A10.

Untitled.png

Untitled.png

Untitled.png.f6bb1153c1631607bf0f93ee191

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από ότι βλέπετε δεν είμαι κατάλληλα ενημερωμένος και δεν θέλω να σας κουράσω και να σας βάλω να μου εξηγείτε ! Τι θεωρείτε καλύτερο σχετικά με αυτό που ζητάω και πιο οικονομικό ? Καταλήξτε αν μπορείτε σε ένα σετάκι με τιμή γύρω στο 500αρικο ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

Link to comment
Share on other sites

http://bto.plaisio.gr/Demo/BTOPrint?state=2117215B154.89B1A2058197B80.9B1A1994557B16.8B1A1467069B9.9B1A1596470B45.9B2A1682814B4.9B1A1682865B3.9B1A1616498B34.9B1A1864505B52B1A2123584B76.9B1A1139266B14.9B1A1753169B9.89B1AD2014-3-6-20-01-21

Κατέληξα σε κάτι τέτοιο...συμφωνείτε ?Είναι καλό?έχω κάποιο λάθος ?

όσο αφορά τον επεξεργαστή που έχει ενσωματομένη κάρτα γραφικών,,,είναι έμπιστο όλο αυτό?Η κάρτα γραφικών είναι για games?

Edited by Νικος βολανακης
Link to comment
Share on other sites

pc cofiguration.jpg

φίλε αν μπορείς να δώσεις λίγα παραπάνω σου έφτιαξα αυτό σύστημα...γνώμη μου μην πας σε APU.. πολύ καλύτερος αυτός εδώ ο επεξεργαστής και με μεγάλα περιθώρια overclocking.

pc cofiguration.jpg

pc cofiguration.jpg

pc cofiguration.jpg

pc cofiguration.jpg

pc cofiguration.jpg

57fd08b7b46e9_pccofiguration.jpg.d0729eb

57fd08b89c48e_pccofiguration.jpg.8c9be40

Edited by sifalio
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ θέλεις μπορείς να ψάξεις και για μεταχειρισμενη κάρτα γραφικών..θα βρεις σιγουρα μια καλύτερη στην τιμή που έχει αυτη που σου εχω βαλει

Link to comment
Share on other sites

Αφού το θες για LoL το PC, εγώ σου προτείνω αυτήν εδώ την μητρική. Πιστεύω πως είναι η καλύτερη λύση από όλες τις άλλες, καθώς έχει και το chip για τον ήχο, αλλά και το chip το οποίο ρίχνει το ping στο LoL. Βάλε τον AMD 7700K και είσαι έτοιμος. SSD πλέον για μένα είναι must όπως και τα 8GB RAM τα οποία θα σε βοηθήσουν στο multitasking.

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH=CONFIG]23207[/ATTACH]φίλε αν μπορείς να δώσεις λίγα παραπάνω σου έφτιαξα αυτό σύστημα...γνώμη μου μην πας σε APU.. πολύ καλύτερος αυτός εδώ ο επεξεργαστής και με μεγάλα περιθώρια overclocking.

Φίλε έχω πάει σε αυτόν το επεξργαστή όμως λόγω προσαρμοσμένης κάρτα γρφικων...

ΑΝ θέλεις μπορείς να ψάξεις και για μεταχειρισμενη κάρτα γραφικών..θα βρεις σιγουρα μια καλύτερη στην τιμή που έχει αυτη που σου εχω βαλει

Η προσπαρμοσμένη πάνω στο επεξεργαστή δεν λέει τίποτα?

Αφού το θες για LoL το PC, εγώ σου προτείνω αυτήν εδώ την μητρική. Πιστεύω πως είναι η καλύτερη λύση από όλες τις άλλες, καθώς έχει και το chip για τον ήχο, αλλά και το chip το οποίο ρίχνει το ping στο LoL. Βάλε τον AMD 7700K και είσαι έτοιμος. SSD πλέον για μένα είναι must όπως και τα 8GB RAM τα οποία θα σε βοηθήσουν στο multitasking.

αδερφέ κάνει πάνω σε αυτήν την μητρική ο επεξεργαστής και οι ραμ που έβαλα όμως? ο amd δεν νομίζω να τεριάζει !

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όσο για τα ενσωματωμένα γραφικά του 7700 δεν λένε και πολλά....είναι για πολύ λίγα πράγματα...να φανταστείς ότι τον συγκρίνουν με την nvidia 630 Που είναι χάλια κάρτα για παιχνίδια.Όχι βεβαία ότι αυτή που έχω βάλει είναι πολύ καλύτερη.

Στην μητρική που έχεις βάλει δεν ταιριάζει ο επεξεργαστής που σου λέω.

Σου προτινω τον fx 8320 καθώς είναι 8πυρινος και γενικά πιο καλός επεξεργαστής από τον APU.

τώρα εσύ αποφασίζεις τι θέλεις να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now