jimacid

Ερωτηση για radiators σε υδροψυξη για 4770k

Recommended Posts

Αν προσεξες ειναι QUOTE. Τα ειχα προτεινει αλλα δεν ξερω για πιο λογο διαφραφτηκε η απαντηση μου.

Εδώ είναι η αρχική απάντηση απλά έκανα c-p επειδή ήταν σχετικό θέμα. :P

http://www.hwbox.gr/liquid-cooling/36132-new-watercooling-project.html

καταλαβα... ε οποτε ρε παιδια δεν αξιζει το θεμα... ειδικα στις εποχες που ζουμε δεν πετας ενα μηνιατικο για να κερδισεις μονο 10 βαθμους και να εισαι παλι off spec βαση του 72c tjmax που δινει η ιντελ.

Όπα, όπα, όπα. 72οC είναι το TcaseMAX. To TjunctionMAX είναι 105oC.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι η αρχική απάντηση απλά έκανα c-p επειδή ήταν σχετικό θέμα. :P

http://www.hwbox.gr/liquid-cooling/36132-new-watercooling-project.html

Όπα, όπα, όπα. 72οC είναι το TcaseMAX. To TjunctionMAX είναι 105oC.

ναι sorry λαθος μου. tcase max ηθελα να πω.

η τελευταια μου ιδεα πως σας φαινεται? εχει ψωμι λετε?

θα παρακολουθησω και το αλλο thread εντομεταξυ να δω και εκει περα τι θα αναφερθει.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να δωσεις πολλα λεφτα βαλε ενα AIO watercooling με 2πλο radiator και εισαι κομπλε. Αν παλι θελεις να ασχοληθεις και διατιθεσαι να πληρωσεις καποιο μεγαλυτερο ποσο, πηγαινε σε custom λυση σαν και αυτη που σου προτεινα ωστε να την επεκτεινεις μελλοντικα και στις καρτες γραφικων σου αν θελεις. Τις αλλες λυσεις που συζητας (οπως peltier) αστες γιατι δεν αξιζουν ουτε κοπο, ουτε χρηματα, ουτε νευρα σπασμενα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

πηρα την h220 τελικα. η custom μου φαινεται υπερβολικα πολυ ακριβη για αυτο που σου προσφερει...

ουτε για 20+ βαθμους κατω δεν θα εδινα 400 ευρω οχι για max 10 που μου ειπες.. τελος παντων.

να σε ρωτησω κατι αλλο, μεσα στην προταση που μου εκανες για custom υδροψυξη εβαλες και ενα part που λεγετε ekwb ek ddc x top csq acetal

τι ακριβως ειναι αυτο? φανταζομαι καποιο εξαρτημα για το block?

το συγκεκριμενο block δεν ερχετε πληρες στο κουτι του?

καπου διαβασα ενα comment οτι δεν δινουν ολα τα mounting brackets για ολα τα sockets στο κουτι.

αν εγω δηλαδη αγορασω αυτο

EK WATER BLOCKS EK-SUPREMACY CLEAN CSQ - ΥΔΡΟΨΥΞΗ -

δεν θα ειναι ολοκληρομενο το block? θα χρειαστει να αγορασω και αλλα εξαρτηματα για να το συνδεσω?

επισης ξερει κανεις να μου πει τι διαφορες εχουν μεταξυ τους ολα αυτα τα supermancy blocks?

E-SHOP.GR: ΥΔΡΟΨΥΞΗ

εχει μερικα ακομα πιο φθηνα στην προηγουμενη σελιδα.

καποια γραφουν csq αλλα acetal αλλα nickel αλλα και csq και acetal και nickel μαζι

τι ειναι ολα αυτα ρε παιδια? δεν καταφερα να βρω πληροφοριες, εχουν διαφορα και στην αποδοση εκτος απο την εμφανιση?

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο ειναι καπακι για την αντλια.

Τα αλλα που λες παρακατω ειναι εκδοσεις του ιδιου μπλοκ με διαφορετικα καπακια.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία δηλαδή όλα είναι το ίδιο με εξαίρεση το full Copper το οποίο μπορεί να έχει λίγο καλύτερη απόδοση Ε;

Σχετικά με τα mounting kits γνωρίζει κανείς αν τα έχει όλα μέσα ή αν πρέπει να αγοράσεις έκδοση για το socket που έχεις; Η αλλιώς αγοράζεις το κάθε κιτ ξεχωριστά;

Τα ανταπτορακια που βιδωνουν πάνω στο μπλοκ για να κουμπωσουν πάνω τους οι σωλήνες πως λέγονται;

Αυτά τα ψωνιζεις με το μέγεθος του σωλήνα που θα βάλεις Ε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Εξαρταται απο την εταιρια και την εκδοση.

Ναι.

Fittings.

Αναλογα με μεγεθος σωληνα και μεγεθος υποδοχης (συνηθως G1/4 για το 2ο).

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα ελληνικά "ρακορ" και συνήθως αναγράφουν 2 διαστάσεις.

Η πρώτη είναι του σπειρώματος και η δευτερη η εξωτερική διάμετρος.

Ότι ρακόρ βάλεις λοιπόν θα πρέπει να πάρεις και αντίστοιχα λάστιχα.

Δεν ξέρω εάν το ολοχάλκινο block έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Εάν βράζει το εσωτερικό του κουτιού σου μπορεί να το επηρεάζει.

Ενώ το acetal έιναι μονωτής και σίγουρα δεν το επηρεάζει.

Για μένα το ίδιο έιναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν το ολοχάλκινο block έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Εάν βράζει το εσωτερικό του κουτιού σου μπορεί να το επηρεάζει.

Ενώ το acetal έιναι μονωτής και σίγουρα δεν το επηρεάζει.

Για μένα το ίδιο έιναι.

Σε λίγο που θα φτάσουμε να συζητάμε για omC θα έχει σημασία. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, την πήρα την υδροψυξη τελικά, την h220 συγκεκριμένα, ΘΑ σας πω αποτελέσματα το απόγευμα που θα την τοποθετήσω

Link to comment
Share on other sites

λοιπον την εβαλα πανω στον 4770k και ενα εχω να πω!

ειμαι κατα ενθουσιασμενος!

η διαφορα που εκανε απο την noctua απλα δεν υπαρχει, ειναι απιστευτη!!!

λοιπον

ολες οι δοκιμες εγιναν σε συχνοτητα 4,3ghz στα 1.343v

intel burn test για 10 runs στο high

ambient temp 24.3c

noctua nh-d14 92c max temp

ambient temp 23.7

swiftech h220 76c max temp !!!! (16 βαθμοι κατω απο την noctua με 0,6c διαφορα στην θερμοκρασια δωματιου)

prime small ffts (με παλια εκδοση του prime Που δεν υποστηριζει avx2.0

ambiend 25c

noctua nh-d14 μεσα στο πρωτο 5αλεπτο ειχε πιασει 95c και μετα απο αυτο ο αισθητηρας εδειχνε κατι ακυρες τιμες 228c

δεν το αφησα φυσικα να τρεξει παραπανω, δεν ειχε νοημα ετσι κιαλλιως

ambient 25c

swiftech h220 80c max temp (για κανα 10λεπτο το αφησα να τρεξει μονο, ετσι κιαλλιως με την noctua ειχε τρεξει πολυ λιγοτερο)

prime maximum heat για κανα 10λεπτο

ambient 25c

swiftech h220 82c max temp (για κανα δεκαλεπτο παλι μονο)

γενικα εγω ειδα 15-16 βαθμους χαμηλοτερες θερμοκρασιες απο αυτες που ειχα με την noctua

βεβαια για να λεμε και ολη την αληθεια, η noctua ηταν κλησμενη μεσα στο κουτι το οποιο ειναι μαλιστα φθηνο mid tower

και με 4 δισκους καρτα γραφικων και τα υπολοιπα μπορω να πω πως ειναι αρκετα στριμοκωλα μεσα.

το ψυγειο της υδροψυξης απο την αλλη το τοποθετησα στο πανω μερος του κουτιου και ρουφαει κρυο αερα απευθειας απο εξω

οποτε εδω οφειλετε μαλλον η τοσο τεραστια πτωση θερμοκρασιας ομως και ετσι να ειναι την noctua δεν μπορεις να την βγαλεις απεξω, το ψυγειο ομως μπορεις

οποτε παρολο που καποιος μπορει να πει πως αν ειχες full tower και τελειο airflow μεσα στο κουτι μπορει και η Noctua να ηταν πολυ κοντα στην υδροψυξη εμενα δεν μου φαινεται αδικια να λεω πως εβαλα υδροψυξη και κερδισα 16 βαθμους επειδη ακριβως το ψυγειο μπορεις να το βαλεις οπου θες, μπορεις να το βγαλεις και εξω απο το κουτι αν θες.

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

το πατημα που ειχε κανει με την παστα που ειχα ητανε μια χαρα, τωρα το mount της noctua προσωπικα δεν το ειχα πειραξει ποτε, δεν ξερω αν εχουνε θεματα δεν εχει παρει κατι το αυτι μου.

ευχαριστω φιλε μου.

εγω πιστευω οτι η τεραστια διαφορα ειναι καθαρα θεμα κουτιου και ροης αερα.

εκανα και μια δοκιμη να πεταξω το ψυγειο μεσα στο κουτι και να το κλεισω μεσα για να δω τι θα γινει.

ειχε 4 βαθμους διαφορα με την noctua σε max temp και η θερμοκρασια δωματιου ητανε 0,7c μεγαλυτερη οταν δοκιμασα την υδροψυξη.

το θεμα ειναι ομως οτι η υδροψυξη δεν χωρουσε πουθενα μεσα στο κουτι και την εχωσα μεσα στα cd rom μονο και μονο για να δω τι θερμοκρασιες θα παρω. (μονο εκει χωρεσε)

οπως καταλαβαινεις ητανε αρκετα πνιγμενη και απο μπροστα και απο πισω μεσα στα tray των cd rom οποτε δεν ξερω κατα ποσο πρεπει να παρουμε στα σοβαρα την συγκεκριμενη δοκιμη.

Link to comment
Share on other sites

Δε δικαιολογείται τοση διαφορά ,κατι δεν πήγαινε καλα πριν ,το μονο σίγουρο.

Αφου εισαι ευχαριστημένος πάντως αυτο μετράει ,καλωριζικη.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now