Cuore_Sportivo

9500LED

Recommended Posts

Χαιρετώ!

Έβαλα πριν λίγη ώρα την 9500 πανώ στη CPU και είμαι λίγο εώς πολύ απογοητευμένος. :(

Κατ'αρχάς αφού την εγκατέστησα δεν άνοιγε το PC. Είχαν όλα εγκατασταθεί κανονικότατα (καλώδια τροφοδοσίας, κάρτες γραφικών, σκληρός κτλ) αλλά αυτό εκεί, το χαβά του. Με τα πολλά, είπα να βάλω ένα δεύτερο τροφοδοτικό που είχα (Chieftech 450W). Το έβαλα, πατάω μία,δύο φορές το κουμπί για να ανοίξει αλλά και πάλι τίποτα...Εδώ να σημειώσω πως το λαμπάκι που έχει η μητρική ήταν μπλε (που σημαίνει ότι παίρνει ρεύμα), όμως όταν πάταγα το κουμπί για να ανοίξει δεν γινόταν κόκκινο (πράγμα που συμβαίνει όταν το PC ανοίγει).

Εεεε, λέω, δεν το πατάω κι άλλη μία φόρα...Και ως δια μαγείας άνοιξε...Όμως αντί να ανοίξει κατ'ευθείαν, πήρε μπρος για δύο τρία δευτερόλεπτα, ξαναέκλεισε για άλλα τόσα δευτερόλεπτα και μετά άνοιξε. Αυτό επναλήφθηκε για τις επόμενες 7 φορές που άνοιξα το PC και μετά σταμάτησε. :S

Τώρα σχετικά με την ψύκτρα....

Με την εγκατάστασή της κέρδισα γύρω στους 5 βαθμούς...προς τα πάνω. :S:S

Η θερμοκρασία της CPU αυτή τη στιγμή είναι 50 και 47 στους δύο πυρήνες. Πριν (με την ίδια θερμοκρασία δωματίου (25 βαθμούς)) είχα 42-43 βαθμούς...

Για να μην μιλήσω για τον θόρυβο που κάνει...Ακούγεται πιο πολύ και από τους δύο σπαστικόύς 12άρηδες που έχω βάλει στο κουτί.

Παιδιά please βοηθείστε γιατί δεν αντέχω άλλο, με έχει νευριάσει, με έχει απογοητέυσει, με έχει κουράσει...:braking:

Link to comment
Share on other sites

Την ψύκτρα μου την έδωσε ένας γνωστός μου....Τώρα, πιστεύω πως είναι καλά κουμπωμένη, αλλά για πάστα χρησιμοποίησα αυτή που έδινε η Zalman με την ψύκτρα καθώς δεν είχα AS5.Ομώς και πάλι...Αν βάλω AS5 πόση διαφορά να δω;Δεν νομίζω να είναι πάνω από 3-4 βαθμούς.

Edit: Tι έγινε ρε παιδιά; Γιατί το post μου ανέβηκε από πάνω;...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου εκανε η μητρικη δηλαδη να αναβει να σβηνει και να αναβει παλι σε 3" το κανουν γενικα οι ΑSUS.Δεν ειναι παραξενο.

Τωρα για την ψηκτρα τι πηρες και εσυ αυτη....Παρε μια BigTyphoon VX!!!Οπως και να εχει με αυτη που εισαι τωρα, εισαι σιγουρος οτι εχει κουμπωσει κανονικα?Παστα οκ?Εγω μια 9700 που χρησιμοποιησα για λιγο μπορω να πω οτι ηταν αρκετα καλη, δεν νομιζω οτι ειναι θεμα αποδοσης της ψηκτρας.Κατι αλλο θα φταει

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι θερμοκρασίες παραμένουν απογοητευτικές αποφάσισα να αλλάξω την πάστα με Artic Silver 5. Την πάστα να την απλώσω και στο καπάκι που σκεπάζει ένα μέρος του επεξεργαστή ή μόνο πάνω στον επεξεργαστή;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now