NaSoS

Help me with O/C

Recommended Posts

Γειά σας.Ειμαι νέος στόν χώρο του ο/c γιαυτό θα ήθελε αν μπορεί κάποιος να μου πει που θα βρω κάποιον οδηγό για ο/c του intel e6300...

Link to comment
Share on other sites

Intel E6300,Geforce 6500(επρόκειτο να την αλλάξω γιαυτό θα ήθελα καμία ιδέα για μια καλή KAPTA έως 200,?)2GB Ram kingston pc5300 667mHZ,mobo:foxconn 945 7ad series...

Link to comment
Share on other sites

EDIT : Για Gpu πας για την 9800 GTX με 200 αλλά εγώ θα έδινα 20 ευρώ παραπάνω για την 4870

Τώρα απο το chipset που φοράει η μητρική αλλα και οι μνήμες σου δέν θα βοηθησουν και πολύ, αλλα μία προσπάθεια δεν βλάπτει Foxconn είναι αυτή.

Προσωπικά δεν έχω ιδέα πώς είναι το bios που έχει αλλα τα βασικά θα βγάζουν μάτι και δεν θα κρύβονται πουθενά.

Λοιπόν φαντάζομαι οτι τα έχεις όλα στα default. Βάλε τους χρονισμούς των μνημών στο Auto, και προσπάθησε σιγ'α σιγά να ανεβάζεις το FSB.

Όσο το ανεβάζεις ανεβαίνει και η συχνότητα των μνημών, οπότε πρόσεχε να μήν πάνε πολύ πάνω , δηλαδή να είναι κοντά στα 667.

Υποθέτω ότι το έχει πολύ εύκολα το 290 με 300

Απο ψύξη για την cpu τί έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα την θα κάνω με την κάρτα γραφικών...λέω να βάλω άλλα 2gb ram.TI λες?εχω ένα τροφοδότικο 370watt...βασικα με το utility THΣ foxconn ανεβάζω το fsb αλλά αν κλείσω το pc χάνονται όλες οι αλλαγές που εχω κάνει...μου είπαν ότι μάλλον τελείωσε η μπαταρία της μητρικής άλλα το κοίταξα κ είναι μια χαρά...αν αλλάξω το fsb μέσα AΠO To BIOS πάλι χάνονται οι τιμές που αλλαξα.την εργοστασιακή ψυκτρα εχω..μέχρι 2.0 πάει μια χαρά,παραπάνω δεν εχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

EDIT : Για Gpu πας για την 9800 GTX με 200 αλλά εγώ θα έδινα 20 ευρώ παραπάνω για την 4870

Να την κάνει τι την 9800GTX? Χειρότερη αγορά δεν υπάρχει στα 200?. ή πάει σε 4870/GTX260 ή σε 4850 για ποιο οικονομικά αλλά με τις επιδόσεις της GTX στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα είναι καλύτερη απο την 4850 και χειρότερη απο την 4870, οπότε είναι η μέση λύση.

Ανέβασε το FSB απο το bios.

Τί πάει μέχρι τα 2,0 ?

Κοίτα και θερμοκρασίες έτσι

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα είναι καλύτερη απο την 4850 και χειρότερη απο την 4870, οπότε είναι η μέση λύση.

Είναι στα ίδια επίπεδα με την 4850 και 50? ακριβότερη. Αλλά ας πούμε ότι αυτή είναι η δική μου άποψη για να μην συνεχίσουμε off topic.

Link to comment
Share on other sites

Με το utility της foxconn ανεβάζω το fsb δηλαδή άπο 266mhZ ΣE 274mhz άλλα αν κλείσω τον υπολογιστή πάει ξανά στα 266.μήπως ξέρεις γιατί?άπο το bios δεν ξέρω πως να το ανεβάσω εκτός κ αν είναι το cpu clock το οποίο έχει τιμή 266mhZ άλλα κ αυτό αν ανεβάσω π.χ στα 274 ξαναπάει στα 266.για την κάρτα γραφικών σύμφωνο με σένα καθώς είναι όπως τα λες.ο e6300 άπο 1.86ghZ ΠAEI εύκολα στα 2.0ghZ αλλά όπως είπα κ πριν αν κλείσω τον υπολογιστή πάει ξανά στα 1.86ghZ...TI λες να φταίει.?

Link to comment
Share on other sites

Πηγα μέσα άπο το BIOS και ανέβασα το cpu clock μετά έκανα save.στην συνέχεια ξανάμπήκα στό bioS κ είχαν χαθεί οι καινούργιες τιμές...TI κάνω λάθος ρε γαμώτο?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now