Recommended Posts

Καλησπερα φορουμ!

Ειχα κανει εδω και αρκετους μηνες ενα oc profile για την gpu και σημερα σκεφτηκα αν μπορω να την παω ακομη πιο πανω, οποτε θελω την πολυτιμη γνωση και

βοηθεια σας.

Η gpu που εχω ειναι μια gigabyte gtx 760

asda.gif

και εδω ειναι το oc

asda2.gif

απο temps σε valley & 3dmark πανω απο 65-67 δεν πηγε,ενω σε games ειδα max 72-73 (ισως και 75 αν και δεν θυμαμε καλα).

Επισης απο το HwInfo ειδα max core clock ~1310 σε valley αλλα και σε games με max voltage 1.212v και tdp set στα 110%. Φανταζομαι ειναι στα ορια η

καρτα αλλα θα μπορουσα να παω πιο πανω το core clock σ αυτο το voltage η θα πρεπει να δωσω κι αλλο? κι αν ναι, ειναι safe το overvoltage πανω απο 1.212?

H vram αξιζει να παει πιο πανω απο τα 7ghz? Γενικα τι κινδυνοι υπαρχουν σ αυτο το oc που εχω κανει, αλλα και αν αξιζει να παω για πιο πολυ oc.

asda.gif

asda2.gif

asda.gif

asda2.gif

asda.gif.1b917b7f882075d5ef42da2755ec4b7

asda2.gif.80f3731725d8f29460e6d60630838f

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα του HwBot o M.O. σε αέρα με αυτή την κάρτα είναι 1232/2161MHz. Απλά το λέω ενημερωτικά για να δείς που περίπου βαδίζεις αλλά μην το πάρεις και 100% σαν ευαγγέλιο γιατι ο αέρας με Air-Condition έιναι 16C και σε κρύες χώρες ο αέρας έιναι στους -10C.

Νομίζω με ένα κλικ ακόμα στο ρευμα μπορείς να φτάσεις και ίσως περάσεις τα 1200Mhz πυρήνα!

Αλλά για να δείς το μέγιστο μάλλον πρέπει να ανεβάζεις τόσο μέχρι να αρχίσει να κολλάει ή να μην κάνει render

τιποτα αντικέιμενα :D

Link to comment
Share on other sites

Το 1232 ειναι το base να φανταστω ε? Με βαση τα site απο reviews ημουν πολυ καλα στο θεμα oc. αλλα με βασει τους oc'ers στο hwbot ειμαι για τα μπαζα :P

Αυτο που λες για room temp ειναι πολυ σωστο και νομιζω καλοκαιριατικα δεν αξιζει να την ζωρισω αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν αξίζει καλοκαιριάτικα. :P Το αν αξίζει να υπερχρονίσεις την VRAM σου εξαρτάται κυρίως από το παιχνίδι (το αν θα κάνει τόσες αιτήσεις μνήμης) αλλά και πάλι σημαντικές διαφορές δεν θα δεις, ειδικά εάν το συγκρίνεις με το OC στον πυρήνα της που είναι πιο αποδοτικό.

Το 1232 είναι το base ναι. Και ναι πιστεύω ότι έχεις λίγα περιθώρια ακόμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now