MetallicGR

ASRock Q1900TM-ITX Bay Trail Mini-ITX Μητρική

Recommended Posts

[NEWS_IMG=ASRock Q1900TM-ITX Bay Trail Mini-ITX Μητρική]http://www.hwbox.gr/images/news_images/asrock2.jpg[/NEWS_IMG] Η ASRock ξεκινάει τη διάθεση την νέας της ITX μητρική με ενσωματωμένο SoC για να καλύψει όλες τις καθημερινές ανάγκες σας.

Η μητρική της εταιρείας προορίζεται για μικρά (ITX) συστήματα και προσφέρει ικανοποιητικές επιδόσεις για τις καθημερινές εργασίες σας. Εξοπλίζεται με το J1900 (Bay Trail-D) τετραπύρηνο SoC το οποίο μάλιστα δεν απαιτεί κάποια "περίτεχνη" λύση ψύξης έχοντας ένα fanless design. Χρησιμοποιεί δύο DDR3/DDR3L DRAM slots για έως και 16GB μνήμη, δύο SATA II ports, PCIe x1 και μια Mini PCIe slots, Gigabit Ethernet Qualcomm Atheros, μια USB 3.0 θύρα και 3x USB 2.0, μια σύνδεση LVDS καθώς και DSUB/HDMI εξόδους εικόνας.

Η εν λόγω μητρική μπορεί να γίνει δική σας από 111.55?.

[img_alt=ASRock Q1900TM-ITX Bay Trail Mini-ITX Μητρική]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums430-picture29504.jpg[/img_alt]

[img_alt=ASRock Q1900TM-ITX Bay Trail Mini-ITX Μητρική]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums430-picture29505.jpg[/img_alt]

[img_alt=ASRock Q1900TM-ITX Bay Trail Mini-ITX Μητρική]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums430-picture29506.jpg[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρέσεις αλλά θα διαφωνίσω ...

Ο intel J1900 έχει TDP 10W οι Kabini 25W, δηλαδή 250% πάνω... Για θερμοκρασίες δεν γνωρίζω να σου πω, αλλά παραδοσιακά η intel έχει χαμηλότερες. Κάτι που τον καθιστά τον intel ιδανικότερο για να είναι ανοιχτός 24/7.

Ως επεξεργαστική ισχύει ο intel είναι στα 2.43GHz ενώ ο ΑMD στα 2.05GHz φυσικά το παν δεν είναι η συχνότητα.

Από την άλλη η AMD έχει πολύ καλύτερο GPU αλλά να το κάνεις τι σε αυτή την κατηγορία??? Για serfάρισμα? Για να ακούς μουσική? Για να βλέπεις Full HD ταινίες? Τα έκανε και ο atom D525 αξιοπρεπέστατα που ήταν πολύ κατώτερος του J1900.

Gaming σε αυτά τα συστήματα δεν πρόκειται να κάνεις, άρα στο σημείο που υπερτερεί ο AMD που μου φαίνεται περιττό.

Link to comment
Share on other sites

η iGPU προφανώς και δεν χρειάζεται για το gaming γιατί σε κόβει το CPU σε αυτό συμφωνούμε. Στο επεξεργαστικό κομμάτι είναι παρόμοια τα πράγματα αλλά, με το boost της iGPU ΝΑΙ θα έχεις καλύτερο σερφάρισμα, πιθανώς 4K video και θα αποκτάς διαφορά σε όποιο πρόγραμμα υποστηρίζει openCL. Επίσης, η πρόταση της AMD μου φαίνεται πιο ολοκληρωμένη σαν πακέτο παρά τα 15watt που τα θεωρώ αστεία, διότι είναι socketed πλατφόρμα που σημαίνει ότι πιθανώς θα πάρει και επόμενη γενιά επεξεργαστών με ότι συνεπάγεται αυτό, και θα κάνεις και τον χαβαλέ σου με OC, στην intel το ξεχνάς αυτό.

Τέλος, αν βάλεις τον D525 τώρα και όχι τότε που πιθανώς να μπορούσε να παίξει και ένα 720p stream, να κάνει κάτι παρόμοιο θα σου επιβάλει την παραίτηση του! Το web βαραίνει διαρκώς...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί βλέπω 150% αύξηση; :hmmm:

Που δεν αποτυπώνεται στις μετρήσεις κατανάλωσης.

4651-albums301-picture29515.png

Επίσης οι θερμοκρασίες δεν βλέπω τι σημασία έχουν για το 24/7.

Link to comment
Share on other sites

η iGPU προφανώς και δεν χρειάζεται για το gaming γιατί σε κόβει το CPU σε αυτό συμφωνούμε. Στο επεξεργαστικό κομμάτι είναι παρόμοια τα πράγματα αλλά, με το boost της iGPU ΝΑΙ θα έχεις καλύτερο σερφάρισμα, πιθανώς 4K video και θα αποκτάς διαφορά σε όποιο πρόγραμμα υποστηρίζει openCL. Επίσης, η πρόταση της AMD μου φαίνεται πιο ολοκληρωμένη σαν πακέτο παρά τα 15watt που τα θεωρώ αστεία, διότι είναι socketed πλατφόρμα που σημαίνει ότι πιθανώς θα πάρει και επόμενη γενιά επεξεργαστών με ότι συνεπάγεται αυτό, και θα κάνεις και τον χαβαλέ σου με OC, στην intel το ξεχνάς αυτό.

Τέλος, αν βάλεις τον D525 τώρα και όχι τότε που πιθανώς να μπορούσε να παίξει και ένα 720p stream, να κάνει κάτι παρόμοιο θα σου επιβάλει την παραίτηση του! Το web βαραίνει διαρκώς...

Θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα, ότι το web βαραίνει, την βέλτιστη υποστήριξης OpenCL, κ.τ.λ. Αλλά μπορούν να γίνουν πλέον και από τα κινητά κάποια από αυτά (όχι όλα συμφωνώ) χωρίς να χρειάζεσαι τόσα Watt!!! Άσχετο αλλά ποιος ο λόγος του overclocking σε ένα τέτοιο σύστημα?

Ένα τέτοιο μηχάνημα στα μάτια μου φαντάζει ως ένα σύστημα που θα είναι 24/7 ανοιχτό, ώστε να μην σταματούν καθόλου κάποιες λειτουργίες, και δεν εννοώ να το αφήσω να κάνει render και να φύγω απ'το σπίτι. Αλλά να το αφήνω να κάνει download και να "ελέγχει" κάποιους αισθητήρες που έχουν τοποθετηθεί μέσα στο σπίτι (κάτι που το κάνει ο D525 τώρα).

Και για να απαντήσω στον φίλο Nickzzz, όταν πρέπει να έχω ένα μηχάνημα ανοικτό όλη μέρα θέλω να μην κάνει θόρυβο, έτσι οι χαμηλές θερμοκρασίες από τον κατασκευαστεί θα μου επιτρέψουν να τοποθετήσω πιο αθόρυβο σύστημα ψύξης (fan με χαμηλότερες rpm ή fanless).

Επίσης φίλε Nikozzz μπορεί η πηγή που βρήκα το +250% κατανάλωση να είναι λάθος δεν θα διαφωνήσω διότι δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά. Αλλά και πάλι ο AMD βρίσκεται στα +76 Watt (φυσικά δεν θα είναι πάντα full load) και για να το διευκρινίσω γιατί το παρέβλεψα προηγουμένως, όλο το σύστημα το σκέφτομαι ως τελείος αυτόνομο. Δηλαδή ήδη λειτουργεί με solar κάτοπτρα έτσι και τα +75W έχουν σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον Sempron 3850 που είναι το minimum σε quad core.

Εν συντομία το μηχανάκι ως αίσθηση στο desktop και το browsing (με έναν Agility 3) πάει νεράκι κάτι στο οποίο πιθανόν βοηθάει και η ύπαρξη 4ων ανεξάρτητων πυρήνων. Είναι dead silent με το κουτί ανοιχτό στο μισό μέτρο και 25-30 βαθμούς θερμοκρασία δωματίου, η κατανάλωση είναι αστεία για socketed platform και από θερμοκρασίες μιλάμε για 30-40 βαθμούς. Θα κολλήσει μόνο σε 4Κ ή σε H265 όπου δεν θα μπορέσει να ενεργοποιήσει hardware acceleration. Αλλά από ένα χαλαρό oc που έκανα και αλλάζοντας τις μνήμες με ταχύτερες από τις 1333MHz που είχα αρχικά, πιστεύω ότι ο 5150 αρκεί για 4Κ ακόμα και με software decoding. Για H265 ίσως να χρειάζεται ο 5350 χωρίς να αποκλείω την πιθανότητα και εκεί ο 5150 να είναι αρκετός.

Τώρα όσον αφορά την σύγκριση με τον Celeron είναι απλό. Αυτός που θέλει Intel πάει σε Intel και αυτός που θέλει AMD πάει σε AMD. Υπάρχουν βέβαια σημαντικοί παράγοντες που θα μπορούσαν να ωθήσουν κάποιον στο να επιλέξει το Α ή το Β, στην τελική όμως μιλάμε για set ups όπου το επιθυμητό είναι απλά η αίσθηση σε τυπική χρήση να είναι καλή, να μην δημιουργεί δηλαδή κάποια δυσαρέσκεια στον χρήστη με π.χ. κολλήματα. Ε νομίζω ότι και τα δύο μηχανάκια πάνω κάτω την δουλειά τους την κάνουν ικανοποιητικά. Είμαστε σε μια περίοδο που το good enough για απλά πραγματάκια έχει πολύ χαμηλό πήχη σε σύγκριση με την διαθέσιμη ισχύ από μεριάς hardware.

@geek

75W?

Λάθος κοιτάς το παραπάνω γράφημα. Οι κόκκινες μπάρες είναι τα ΑΜ1 οπότε σε σχέση με τον Celeron μιλάμε για 8-15W.

Edited by yanni
Link to comment
Share on other sites

Thanx φίλε yanni! Έχεις δίκιο με το γράφημα, δικό μου λάθος. Το έχεις δοκιμάσει σε διάφορες πλατφόρμες και λειτουργικά? Ψάχνω να αντικαταστήσω τον D525 και έχω βγει στο ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Windows 7. Είχα έναν black edition 720 X3 που τον έδωσα και πήγα στο Kabini. Σαφέστατη υποβάθμιση, στην αρχή με τρόμαζε λίγο η ιδέα(ότι γενικά θα έκανα μεγάλη κοτσάνα). Ευτυχώς το συστηματάκι με έβγαλε ασπροπρόσωπο. Για σαλόνι ως HTPC είναι μια χαρά και δεν ιδρώνει καθόλου. Μπουτάρει γρήγορα και από θόρυβο τίποτα. Είναι καλή επιλογή, αλλά όπως όλα είναι και ανάλογα και το τι ψάχνεις. Πάντως τώρα που κοιτάω το review που δόθηκε ποιο πάνω από το tech spot, ο J1900 είναι απογοητευτικός ιδίως στο multi threading. Νομίζω η Intel έχει πολύ καλύτερες low voltage λύσεις από αυτόν, αν και δεν ξέρω με τι κόστος.

Link to comment
Share on other sites

σαν πλατφόρμες η amd βγαίνει ελάχιστα πιο ακριβή με τον μεγάλο της kabini όμως. Το αναφέρει και το review απλά το ξεχνάω τώρα. Στα ULV της Intel οι τιμές όπως ξέρουμε μπορούν εύκολα να πάνε σε μεγάλα νούμερα ιδίως αν ο υποψήφιος αγοραστής θέλει να αγοράσει iris pro και τα σχετικά

τον άλλοτε καλύτερο APU!

Link to comment
Share on other sites

Windows 7. Είχα έναν black edition 720 X3 που τον έδωσα και πήγα στο Kabini. Σαφέστατη υποβάθμιση, στην αρχή με τρόμαζε λίγο η ιδέα(ότι γενικά θα έκανα μεγάλη κοτσάνα). Ευτυχώς το συστηματάκι με έβγαλε ασπροπρόσωπο. Για σαλόνι ως HTPC είναι μια χαρά και δεν ιδρώνει καθόλου. Μπουτάρει γρήγορα και από θόρυβο τίποτα. Είναι καλή επιλογή, αλλά όπως όλα είναι και ανάλογα και το τι ψάχνεις. Πάντως τώρα που κοιτάω το review που δόθηκε ποιο πάνω από το tech spot, ο J1900 είναι απογοητευτικός ιδίως στο multi threading. Νομίζω η Intel έχει πολύ καλύτερες low voltage λύσεις από αυτόν, αν και δεν ξέρω με τι κόστος.

φιλε yanni, για κανα παιχνιδακι στιλ world of tanks τραβαει αυτος? σε χαμηλες αναλυσεις παντα ή παμε στα a6-a8?

Link to comment
Share on other sites

φιλε yanni, για κανα παιχνιδακι στιλ world of tanks τραβαει αυτος? σε χαμηλες αναλυσεις παντα ή παμε στα a6-a8?

Δεν ασχολούμαι με το εν λόγω Game. υπάρχει εύκολος τρόπος να το κάνω ένα benchmark?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολούμαι με το εν λόγω Game. υπάρχει εύκολος τρόπος να το κάνω ένα benchmark?

δυστηχως δε γνωριζω. απ' οτι λες, δε το χεις δοκιμασει σε παιχνιδια. ειχα δει καποιον, σε notebook 13αρι αν θυμαμαι καλα, να προσπαθει να το τρεξει αλλα ψιλοκολουσε. πρεπει να ηταν σε ζακατε αλλα δε θυμαμαι χρονισμους κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Το παιχνίδι από ότι βλέπω ζητάει minimum X1800 ή 6800 και 2.2GHz cpu. Στο cpu κομμάτι καλύπτεται. Στο gpu κομμάτι αν καλύπτεται θα καλύπτεται για τα minimum settings. Αυτό το βασίζω σε θεωρία των 5 λεπτών(με λίγα λόγια στον αέρα). Στο 3DMark 2005 ο Sempron OC στα 1625MHz βγάζει οριακά ποιο πάνω από 7000 marks όταν η 6800 ultra από ότι βλέπω έδινε κάπου στα 5,5 χιλιάρικα και η 1800 από 7 έως 9 χιλιάδες. Οπότε μάλλον είναι αμφίβολο χωρίς όμως να απορρίπτεται η πιθανότητα.

Αν βρω εύκολο τρόπο να το δοκιμάσω θα σε κάνω mention.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει σ' εκεινο το notebook τραβαγε ζορι θυμαμαι. μαλλον δυσκολο το βλεπω. ναι για minimum settings, max δε τραβαει ουτε η 9600gt που εχω σε 1080p παντα. μια φορα εβαλα τερμα, anti-aliasing νομιζω, και εκλεισε το παιχνιδι.:hehe:

ευχαριστω παντως!!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει σ' εκεινο το notebook τραβαγε ζορι θυμαμαι. μαλλον δυσκολο το βλεπω. ναι για minimum settings, max δε τραβαει ουτε η 9600gt που εχω σε 1080p παντα. μια φορα εβαλα τερμα, anti-aliasing νομιζω, και εκλεισε το παιχνιδι.:hehe:

ευχαριστω παντως!!

Λεπόν. Το εγκατέστησα και το δοκίμασα λίγο με τον Sempron στα 1.6GHz. Δεν το άφησα στα minimum settings, αλλά το έβαλα σε low, FOV 100 και 1366Χ768 ανάλυση. Παίζει από 20-50 fps με βάση το fraps (συνήθως μεταξύ 25-35) σε 1-2 δοκιμαστικές μάχες που δοκίμασα (στην πρώτη έφαγα τουλάχιστον έναν, στην δεύτερη απλά τελείωσε νωρίς το πανηγύρι για μένα :hehe:). Ο επεξεργαστής δεν τερματίζει. 3 στους 4 πυρήνες βολτάρουν κάπου στα 3/4 του full load με βάση τον task manager, ενώ ο τέταρτος ψιλό βαριέται στο 1/4. Πήγα να δοκιμάσω και medium settings αλλά δεν τράβαγε. 10-12 fps ακόμα και στο garage.

Οπότε με βάση αυτά θα έλεγα ότι παίζει το παιχνιδάκι με τον Sempron με low settings και ικανοποιητική ανάλυση, λογικά θα παίζει ακόμα καλύτερα με τον 5150 (αν υποθέσουμε ότι η gpu του Sempron δεν επηρρεάζεται από το OC και μένει καρφωμένη στα 450MHz έναντι των 600MHz στα οποία τρέχει του 5150).

Edited by yanni
Link to comment
Share on other sites

Λεπόν. Το εγκατέστησα και το δοκίμασα λίγο με τον Sempron στα 1.6GHz. Δεν το άφησα στα minimum settings, αλλά το έβαλα σε low, FOV 100 και 1366Χ768 ανάλυση. Παίζει από 20-50 fps με βάση το fraps (συνήθως μεταξύ 25-35) σε 1-2 δοκιμαστικές μάχες που δοκίμασα (στην πρώτη έφαγα τουλάχιστον έναν, στην δεύτερη απλά τελείωσε νωρίς το πανηγύρι για μένα :hehe:). Ο επεξεργαστής δεν τερματίζει. 3 στους 4 πυρήνες βολτάρουν κάπου στα 3/4 του full load με βάση τον task manager, ενώ ο τέταρτος ψιλό βαριέται στο 1/4. Πήγα να δοκιμάσω και medium settings αλλά δεν τράβαγε. 10-12 fps ακόμα και στο garage.

Οπότε με βάση αυτά θα έλεγα ότι παίζει το παιχνιδάκι με τον Sempron με low settings και ικανοποιητική ανάλυση, λογικά θα παίζει ακόμα καλύτερα με τον 5150 (αν υποθέσουμε ότι η gpu του Sempron δεν επηρρεάζεται από το OC και μένει καρφωμένη στα 450MHz έναντι των 600MHz στα οποία τρέχει του 5150).

αυτα που παιζουν σημαντικο ρολο στις ρυθμισεις ειναι το draw distance max για να βλεπεις τον αντιπαλο μακρια. object lod επισης, τα υπολοιπα κλαιν.

οποτε ναι, παιζει το παιχνιδακι ειδικα με τον μεγαλο. medium set δε θα τραβηξει σιγουρα, ειδικα σε πολεις θα εχει μεγαλο drop frames.

ευχαριστω πολυ παντως που εκανες τον κοπο, γιατι ειναι μεγαλο το download.

καλη επιτυχια αν το συνεχισεις!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now