MetallicGR

Το 92% των PC Games είναι σε ψηφιακή μορφή

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Το 92% των PC Games είναι σε ψηφιακή μορφή]http://www.hwbox.gr/images/news_images/fps1.jpg[/NEWS_IMG] Σύμφωνα με έρευνα το 92% των παιχνιδιών για υπολογιστή είναι σε ψηφιακή μορφή.

Το ποσοστό που σύλλεξε η DFC Intelligence, εταιρεία στον χώρο των αναλύσεων, είναι εκπληκτικό. Το 92% των παιχνιδιών για υπολογιστές είναι σε ψηφιακή μορφή πράγμα που σημαίνει πως όλο και περισσότεροι χρήστες απολαμβάνουν τα παιχνίδια τους έχοντάς τα αποθηκευμένα στους δίσκους τους χωρίς την ανάγκη του οπτικού μέσου που γνωρίζουμε εδώ και χρόνια.

Σε αυτό οφείλεται η ραγδαία αύξηση της ποιότητας των online υπηρεσιών όπως το Steam της Valve και πιο πρόσφατα το Origin της EA. Επίσης η έρευνα της DFCI έδειξε πως ο τζίρος των PC games ξεπέρασε αυτόν των κονσολών κάνοντας τους υπολογιστές την πιο ελκυστική πλατφόρμα για gaming εδώ και χρόνια.

[img_alt=Το 92% των PC Games είναι σε ψηφιακή μορφή]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture31866.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα γιατι ειμαι φαν και συλλέκτης των κουτιών. :blue:

Απο την άλλη λένε ειναι πιο φτηνά τα digital, μόλις μπήκα origin μετα απο καιρό και είδα κάτι pre order σε fifa 15,DAO κτλ απο 59,99? οι απλές και 69,99? οι deluxe editions :whip: yeah right madafakers!!!

Link to comment
Share on other sites

Αμεσότητα και ευελιξία.

Μου την βάρεσε να παίξω το χ, το αγοράζω το βάζω και το παίζω, ούτε να βγω από το σπίτι, ούτε δεν το έχει το μαγαζί της γειτονιάς (όσα έχουν απομείνει) και πρέπει να πάω στο κέντρο... Όχι δεν το έχουν πρέπει να το παραγγειλω... πιάσε το αυγό και καντου μοικανα...

Από την άλλη κάποια παιχνίδια που τα γουστάρω πολύ θα κάτσω ακόμα και στην ουρά για να πάρω το κουτάκι που θα κάνει παρέα στο ράφι μαζί τα υπόλοιπα της σειράς!

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου άρεσαν τα CD με τα βιβλιαράκια αλλά ναι... δεν έχει γυρισμό, το 92% θα γίνει 99% σε μερικά χρόνια, είναι ακριβό το "φυσικό" distribution...

Link to comment
Share on other sites

Αμεσότητα και ευελιξία.

Μου την βάρεσε να παίξω το χ, το αγοράζω το βάζω και το παίζω, ούτε να βγω από το σπίτι, ούτε δεν το έχει το μαγαζί της γειτονιάς (όσα έχουν απομείνει) και πρέπει να πάω στο κέντρο... Όχι δεν το έχουν πρέπει να το παραγγειλω... πιάσε το αυγό και καντου μοικανα...

ρε συ και με το "αλλο" digital μαγαζι εδώ και χρόνια το έκανες αυτό και free, που το πρόβλημα? και όταν το έβρισκες το έπαιρνες και αυθεντικό. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

πανε οι εποχες που καναμε παραγγελεια κρατηση με το που υπηρχε υποψια για ρελεας σε γκαμε και μας λεγαν απο το τηλεφωνο εισαι σε λιστα ελα 2 μερες πριν το στοκ εχει 5 κομματια deluxe για καθε 200 νορμαλ και αμα προλαβεις να παρεις γιατι οι αλλοι στην deluxe λιστα ηταν ολοι εκει καμια μερα πριν xD

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει από όλες τις φάσεις αγοράς παιχνιδιών: Από τον θείο, από κεντρικό μαγαζί στημένος στην ουρά και να σταυροκοπιέσαι αν θα υπάρχει κομμάτι μέχρι να φτάσεις στο ταμείο, προπαραγγελία και να σου κάνουν και μανούρα στο τηλέφωνο κτλ. Τελικά (ίσως και λόγω ηλικίας) βρίσκω προσφορότερο και οικονομικότερο το on-line κλειδάδικο. Κατεβάζεις το game, αγοράζεις το κλειδί και το έχεις σε 5 λέπτά στο mail σου και μάλιστα με κόστος που φτάνει πολλές φορές μέχρι και το μισό του επίσημου online store και παίζεις ξέγνοιαστα. Και αν είσαι και μερακλής ή συναισθηματικός και θέλεις και τη συσκευασία στο ράφι σου, περιμένεις 1 χρόνο να ξεφτιλιστεί η τιμή του και το αγοράζεις και από παραδοσιακό store.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now